Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   śląskie (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-slaskie-163.html)
-   -   Województwo śląskie: powitanie i "lista obecności" (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/slaskie/t-wojewodztwo-slaskie-powitanie-i-quotlista-obecnosciquot-1631-print.html/)

tadeusz50 15-04-2008 15:08

Cytat:

Napisał illa480
to moje miejsce urodzenia i zamieszkania
dołączam do was

Witam cię Zagłębiaku w Zagłębiu. Sosnowiczanin:)

destiny 15-04-2008 16:01

Witam pięknie :)
 
Nieśmiało...a jednak dochodzą na wątek nowe osoby :)
Witajcie !!!
Wiecie co ? Marzy mi sie spotkanie seniorów np. w Katowicach :D
Ciekawe, kto byłby chętny ?

tadeusz50 15-04-2008 17:42

Cytat:

Napisał destiny
Nieśmiało...a jednak dochodzą na wątek nowe osoby :)
Witajcie !!!
Wiecie co ? Marzy mi sie spotkanie seniorów np. w Katowicach :D
Ciekawe, kto byłby chętny ?

Uważam, że sprawa jest godna przemyślenia.

Donata 16-04-2008 17:28

1 Załącznik(ów)
:) Witam pięknie wszystkich, aczkolwiek trochę nieśmiało.

Jestem początkujacą, ale z pochodzenia i zamieszkania rodowitą ślązaczką (Mysłowice),cieszę się ,że mogę do Was dołączyć.

Pozdrawiam Danuta

destiny 16-04-2008 18:19

Witaj :)
 
1 Załącznik(ów)
Donata - pamiętasz słowa piosenki - "Choć tu do mnie...poczuj sie swobodnie"...zespołu Feel ?

Załącznik 14216

Niech no tylko będzie bliżej lata...może uda się zorganizować jakieś spotkanko ? :)

Dla mnie Katowice to drugi dom ;)

Pozdrawiam cieplutko - b.

destiny 17-04-2008 22:27

Jurajski Park Narodowy
 
Jeszcze nigdy prace nad utworzeniem Jurajskiego Parku Narodowego nie były tak zaawansowane. Przyrodnicy przeanalizowali teren i stwierdzili, że jest co chronić.



Hmm..czeka nas częstochowskie Yellowstone ???

bogda 17-04-2008 22:31

Desti...wszystko się może zdarzyć, ale dzisiaj właśnie na wykładzie dowiedziałam się, że w niektórych miejscach parku jurajskiego rosną takie trawy i roślina jak na Ukrainie, i jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie występują...

inka-ni 17-04-2008 22:57

Cytat:

Napisał illa480
to moje miejsce urodzenia i zamieszkania
dołączam do was

Ilu mam męza z Będzina tam mieszkal.

Karol X 18-04-2008 00:02

Cytat:

Napisał destiny
Jeszcze nigdy prace nad utworzeniem Jurajskiego Parku Narodowego nie były tak zaawansowane. Przyrodnicy przeanalizowali teren i stwierdzili, że jest co chronić.



Hmm..czeka nas częstochowskie Yellowstone ???


Na fotce ruiny XIV wiecznego zamku w Olsztynie(11 km. od Czestochowy w kierunku poludniowo-wschodnim.
To w tym zamku - w widocznej okraglej wiezy(stolpie) wieziono z rozkazu krola Kazimierza Wielkiego zbuntowanego wojewode poznanskiego Macka Borkowica herbu Napiwon.
Przez ponad 40 dni umieral wojewoda smiercia glodowa.
Do jego celi dostarczano codziennie dzban wody i nic wiecej.
Wydarzenie mialo miejsce w 1358 roku.

Innym wydarzeniem,ktore przeszlo do historii tego okregu i nie tylko okregu,byla bohaterska postawa burgrabiego olsztynskiego Kacpra Karlinskiego.
W 1587 roku dotarly pod zamek oddzialy austriackie Maksymiliana Habsburga,roszczacego sobie pretensje do tronu polskiego.
Dowodca zalogi zamku byl wyzej wymieniony Kacper Karlinski.
Po wielokrotnym oblezeniu zamku i probach jego zdobycia wycofano oddzialy austriackie spod murow zamku.
Sprowadzono syna Karlinskiego,ktory na nieszczescie dowodcy przebywal wtedy poza zamkiem.
Podciagnieto powtornie armaty austriackie pod zamek,a do jednej z nich przywiazano "zywa tarcze",czyli syna Kacpra.
Zaloga zamku olsztynskiego z trwoga w sercach,obserwowala cale wydarzenie z murow zamkowych.
Kacper Karlinski,podszedl powoli,ze lzami w oczach do armaty i odpalil lont.Rozgorzala walka na nowo.
Kacper zgodnie z przyrzeczona obietnica krolowi polskiemu zamku nie poddal.
Austriacy odstapili spod murow zamkowych,kierujac swe wojska na poludnie Polski.
Kacper Karlinski zamknal sie po tym wydarzeniu w pokutnej celi na Jasnej Gorze,gdzie wkrotce zmarl.
Zamek byl kiedys potezna warownia,dzis pozostaly tylko ruiny.
Caly teren jest malowniczy,piekny.
W poblizu miejscowosci istnieje tez rezerwat przyrody Sokole Gory z rzadka roslinnoscia tu wystepujaca,oraz jaskiniami wapiennymi.
Nieopodal zamku znajduje sie Miejsce Stracen patriotow polskich z Czestochowy w 1939/1940 r.oraz zolnierzy sowieckich wzietych do niewoli i tu pomordowanych w pozniejszym okresie.

Babette 08-05-2008 22:15

1 Załącznik(ów)
Witam serdecznie i przedstawiam się jako "zapalona" rowerzystka śmigająca niemalże codziennie po Tyskich i Pszczyńskich lasach.

bogda 08-05-2008 22:31

Witaj Babette.....fajnie, że z nami jesteś :)
Rozumię, że Ty jesteś wśród tych cyklistów...:)

ansty 13-05-2008 12:19

Górny Sląsk - to nie tylko Częstochowa - jest to też Cieszyn i jego cudowne sąsiedztwo-Ustroń,Wisła,trójwieś to znaczy Istebna,Jaworzynka,Koniaków ,Milówka - z każdej z tych miejscowości wywodzi sie znana ogólnie osobistość! I tak Wisła ma swojego Adasia Małysza,Jerzego Pilcha, Istebna znanego rzeżbiarza p.Wałacha, Ustroń piękne sanatoria, a Milówka braci Golców.Cieszyn to miasto znane przede wszystkim turystom z racji przejścia granicznego na południe,(obecnie na granicy totalny luz).I jak zapewne wszystkim wiadomo ,tu rodzi się bez przerwy królowa polskich rzek - nasza Wisła.I niech tak na wieki zostanie!!! Jest u nas pięknie i zapraszamy wszystkich do odwiedzin!!!

destiny 13-05-2008 12:28

Aniu :)
 
Witaj w Klubie na stronach regionalnych :)
I właśnie o to chodzi, żeby napisać w paru prostych słowach coś ciekawego. Zauważyłam, że takie właśnie informacje najprościej docierają do każdego i tkwią w pamięci. Dziękuję Ci i proszę o udział w wątku. Pisz o ludziach z Twojego regionu, o ciekawych imprezach i miejscach, itp.
Może inni się włączą też ?
Pozdrawiam cieplutko - b.

Pani Slowikowa 14-05-2008 14:21

Basiu
 
a jak ktos nie mieszka na Slasku ale mieszkal to tez moze cos napisac?? Ja mieszkalam w Beskidzie Slaskim przez trzy lata... w Istebnej.. mojej kochanej..:)

destiny 14-05-2008 14:28

Asiu...
 
witam Cię w wątku :)
Wszyscy goście mile widziani :D
A jeśli jeszcze maja nam coś do przekazania ?
Mogą być wspomnienia, różne historyjki itp.
My możemy tylko przekazać troszkę wiadomości z naszego miasta, ja - czasem z Katowic.
Chętnie widzimy wpisy mieszkańców całego województwa :)
I każdego, kto ma coś do przekazania w tym wątku.

Pani Slowikowa 14-05-2008 14:31

Basiu
 
Cytat:

Napisał destiny
witam Cię w wątku :)
Wszyscy goście mile widziani :D
A jeśli jeszcze maja nam coś do przekazania ?
Mogą być wspomnienia, różne historyjki itp.
My możemy tylko przekazać troszkę wiadomości z naszego miasta, ja - czasem z Katowic.
Chętnie widzimy wpisy mieszkańców całego województwa :)
I każdego, kto ma coś do przekazania w tym wątku.


dziekuje:)
Ale mam pytanie, czy faktycznie Istebna nalezy do wojewodztwa slaskiego teraz.. bo wiem ze sporo zostalo zmienione..?

destiny 14-05-2008 14:40

Tak, Asiu.
 
Asiu - odsyłam Cię do linku :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Istebna

destiny 17-05-2008 17:58

Nowe logo Katowic
 
Oprócz herbu każde miasto na świecie posługuje się logo.
Nowe logo Katowic tworzy najbardziej rozpoznawalny obiekt w mieście - Spodek.



Niebieski to przestrzeń i czyste powietrze, zielony to świeżość, rozwój i życie, a żółty symbolizuje bogactwo, wiedzę i doświadczenie.

destiny 24-05-2008 11:02

Bregović w katowickim Spodku
 
20 czerwca wystąpi razem z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk Goran Bregović.
Na koncert do Spodka przyjedzie ze swoją słynną Funeral & Weddings Band & Orchestra, którą tworzy 40 muzyków, m.in. z Bułgarii oraz krajów dawnej Jugosławii.
Bilety w cenie od 60 do 130 zł już są w sprzedaży w kasie Spodka lub na stronie internetowej www.goran.kupbilet.pl.
Powodem do produkcji tak spektakularnego widowiska jest jubileusz 55-lecia Śląska.

destiny 24-05-2008 12:14

Mają zdążyć do Mistrzostw 2012...
 
...a nawet wcześniej :D
Dziś trasa 78 km Katowice - Kraków pociągiem pośpiesznym trwa ponad 100 minut !!!
Ma być 40 !!!
Zakupiono już nowoczesne pociągi elektryczne:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:15.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.