Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Społeczeństwo (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-spoleczenstwo-124.html)
-   -   Kartka z kalendarza (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/spoleczenstwo/t-kartka-z-kalendarza-24380-print.html/)

Kaima 22-06-2022 21:58

Kartka z kalendarza
 
22. czerwca 1792 roku król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Wojenny Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe przyznawane za wybitne zasługi oraz ofiarność i odwagę na polu bitwy.
Król ustanowił odznaczenie, aby uczcić odniesione nad Rosjanami zwycięstwo w bitwie pod Zieleńcami, stoczonej cztery dni wcześniej. Po raz pierwszy wręczone było 25 czerwca w Ostrogu nad Horyniem na Wołyniu, gdzie stacjonowały polskie wojska. Wśród odznaczonych byli m.in. książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko. Order miał dwie klasy: złotą dla korpusu oficerskiego oraz srebrną dla podoficerów i szeregowych.
Pierwotnie jego kształt był owalny. Na awersie widniał napis SAR (Stanislaus Augustus Rex), powyżej którego była korona królewska, a poniżej gałązki palmowe. Na rewersie był wybity napis VIRTUTI MILITARI. Jeszcze w tym samym roku zmieniono jego wygląd nadając formę krzyża, obowiązującą z modyfikacjami do dziś.
W1806 roku król saski i książę warszawski Fryderyk August ustalił aktualne klasy orderu:
I klasa - Krzyż Wielki (z gwiazdą)
II klasa - Krzyż Komandorski
III klasa - Krzyż Kawalerski
IV klasa - Krzyż Złoty
V klasa - Krzyż Srebrny
Odznaczeniem mogą być uhonorowane również miasta, jednostki wojskowe i okręty.

Kaima 24-06-2022 21:07

Równo 1150 lat temu miała miejsce bitwa pod Cedynią między wojskami Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej - Hodona. Niemieccy możnowładcy z Hodonem na czele wbrew traktatowi między Mieszkiem a cesarzem Ottonem najechali ziemie Polan. Prawdopodobnie Hodo chciał zapobiec rozrostowi państwa Polan, a jednocześnie ograniczyć strefę wpływów Mieszka I , pragnącego podporządkować sobie ziemie Wolinian.
Zwycięstwo Polan przekreśliło plany Hodona i utrwaliło wpływy Mieszka I w rejonie Pomorza Zachodniego.

Kaima 25-06-2022 17:44

25 czerwca 1976 miały miejsce wydarzenia radomskie, in. radomski Czerwiec – określenie strajków i zamieszek w Radomiu będących największą akcją protestacyjną w ramach Czerwca 1976, spacyfikowaną przez jednostki milicji i ZOMO.
W wydarzeniach tych wzięło udział ok. 20 tysięcy osób, w tym pracownicy 33 przedsiębiorstw z terenu Radomia i województwa oraz studenci ośrodka radomskiego Politechniki Świętokrzyskiej i uczniowie szkół średnich.
Bezpośrednim pretekstem wystąpienia radomskich robotników było przedstawienie 24 czerwca 1976 w sejmie przez premiera Piotra Jaroszewicza projektu członka Rady Państwa posła Edwarda Babiucha przewidującego drastyczne podwyżki cen żywności: mięsa i wędlin średnio o 69% (lepszych gatunków nawet o 110%), masła i serów o 50%, cukru o 200%, ryżu o 150%, warzyw o 30%, które miały wejść w życie 4 dni później.
Akcja protestacyjna rozpoczęła się od największego w Radomiu przedsiębiorstwa – Zakładów Metalowych „Łucznik”. O godz. 6:30, nie podjął pracy wydział P-6, na którym zatrudnionych było 636 osób. W innych zakładach też nie podjęto pracy, a robotnicy wyszli na ulice.
Kiedy do godz. 14.00 nie otrzymano odpowiedzi z KC PZPR tłum wtargnął do budynku KW PZPR, demolując wnętrze i podpalając. Do protestujących dołączały nowe grupy ludzi.
Skuteczną pacyfikację rozpoczęto dopiero po południu, po przybyciu oddziałów ZOMO z Warszawy. Walki trwały do godz. 21.00. Wcześniej, o 20.00 rząd wycofał projekt podwyżek.
W trakcie walk ulicznych zginęły 2 osoby: Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki przygnieceni przez przyczepę ciągnika z betonowymi płytami, którą próbowali zepchnąć w kierunku nadciągających oddziałów ZOMO. Trzecią ofiarą śmiertelną związaną pośrednio z wydarzeniami był 27-letni Jan Brożyna, do którego śmierci 30 czerwca 1976 r. przyczyniło się pobicie przez milicjantów dzień wcześniej.
Rannych w zamieszkach zostało 198 osób. Milicja i ZOMO zatrzymały 634 osoby a następnego dnia w trybie natychmiastowym zwolniono z pracy 939 osób. 25 osób osądzono jako prowodyrów wydarzeń. Osiem z nich skazano na kary od 8 do 10 lat więzienia, jedenaście otrzymało kary od 5 do 6 lat, a sześcioro – od 2 do 4 lat więzienia. Dodatkowo ok. 170 osób zostało skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń.
Straty materialne oszacowano na ponad 77 milionów złotych. W trakcie zamieszek spalono 5 samochodów ciężarowych i 19 osobowych, a pożar uszkodził gmach komitetu.
Pacyfikacja demonstracji w Radomiu oraz odbywających się jednocześnie akcji w Ursusie i Płocku spowodowały mobilizację na większą skalę środowisk opozycyjnych oraz po raz pierwszy wspólnych działań środowisk robotniczych i inteligenckich. Pomoc materialna, prawna i medyczna dla ofiar represji i ich rodzin oraz zbiorowe i indywidualne listy protestacyjne zaowocowały powstaniem niecałe 3 miesiące później Komitetu Obrony Robotników.
Również Konferencja Episkopatu Polski obradująca w dniach 8–9 września 1976 zwróciła się do władz o „zaniechanie wszelkich represji wobec robotników biorących udział w protestach przeciwko zamierzonej przez rząd w czerwcu zbyt wygórowanej podwyżce cen artykułów żywnościowych” i zaapelowała: „Uczestniczącym w tych protestach robotnikom trzeba by przywrócić odebrane prawa, pozycję społeczną i zawodową”.

Kaima 27-06-2022 07:57

W 1978. roku z kosmodromu Bajkonur został wystrzelony statek kosmiczny Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą majorem Mirosławem Hermaszewskim. Towarzyszył mu Rosjanin pułkownik Piotr Klimuk.

Kaima 28-06-2022 07:59

60 lat temu robotnicy Poznania podjęli protest przeciw wyzyskowi ekonomicznemu i braku wolności, rozpoczynając pierwsze z serii wystąpienie ludzi pracy przeciw władzy komunistycznej.
Od 2006 roku 28 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Po raz pierwszy na wielką skalę przypomniano o Czerwcu '56 w 1981 roku, w czasach pierwszej „Solidarności”, która zorganizowała duże obchody 25. rocznicy protestów robotniczych oraz doprowadziła do wystawienia pomnika jego ofiarom – charakterystycznych dwóch krzyży.

W 1914. roku w Sarajewie od kul serbskiego zamachowca zginął austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand wraz z małżonką; wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszej wojny światowej.

W 1919. roku w Pałacu Wersalskim państwa zwycięskiej koalicji podpisały Traktat Pokojowy z Niemcami – najważniejszy z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 mln żołnierzy, a około 20 mln zostało rannych; w imieniu Polski pod traktatem podpisy złożyli Roman Dmowski i Ignacy Paderewski.

Kaima 29-06-2022 07:45

W nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku w Niemczech dokonano serii morderstw politycznych, wydarzenie nazywane jest "Nocą długich noży". Akcja ta zmierzała do wyeliminowania przeciwników Adolfa Hitlera z NSDAP. Zamordowano blisko sto osób, wśród nich dowódców SA - Oddziałów Szturmowych, Ernsta Roehma i Georga Strassera.


Siri 29-06-2022 08:40

Cytat:

Napisał Kaima
W nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku w Niemczech dokonano serii morderstw politycznych, wydarzenie nazywane jest "Nocą długich noży". Akcja ta zmierzała do wyeliminowania przeciwników Adolfa Hitlera z NSDAP. Zamordowano blisko sto osób, wśród nich dowódców SA - Oddziałów Szturmowych, Ernsta Roehma i Georga Strassera.



Zło musiało zaistnieć widocznie...
To ciekawe zjawisko jak kolejne pokolenia walczą ze złem a ono i tak zaistnieje w ,,swoim czasie,,.
Wniosek z tego, że nie może być zawsze pokój ,zgoda i powszechna miłość na tym świecie.
I tak w kółko historia się toczy.

pluto37 29-06-2022 10:31

Cytat:

Napisał Siri
Zło musiało zaistnieć widocznie...
To ciekawe zjawisko jak kolejne pokolenia walczą ze złem a ono i tak zaistnieje w ,,swoim czasie,,.
Wniosek z tego, że nie może być zawsze pokój ,zgoda i powszechna miłość na tym świecie.
I tak w kółko historia się toczy.


Siri!
Przecież pewnie zauważyłaś, że zawsze znajdzie się taki, który musi mieć WROGA, żeby wykazać, że jest ładniejszy, mądrzejszy i wie lepiej jak nas /społeczeństwo/ uszczęśliwić.

I ten wróg może być dowolnym zjawiskiem... od LGBTa, przez kogoś trans, Niemca, ciapatego i takiego co jakiś konus umysłowy sobie wymyśli.
I wszelkie klęski i niedostatki własne zwali na tych innych.
A jak dojdzie do wniosku, że mu się nudzi i ma pauer, to napadnie na sąsiada i zrobi z niego nazistę.

I mityczne ZŁO TO ZAWSZE są ....LUDZIE.

Kaima 01-07-2022 07:14

1 lipca 1942. roku w Nowym Jorku zmarł generał WP Bolesław Ignacy Wieniawa - Długoszowski, osobisty adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, także dyplomata. Miał 61 lat, a życie zakończył samobójstwem.
Nie jest to z pewnością rocznica największej wagi, ale warto przypomnieć tę najbardziej barwną postać międzywojnia. Gen Długoszowski to pierwszy ułan Rzeczpospolitej z naprawdę ułańską fantazją, pierwszy birbant, ulubieniec dam i bohater niezliczonej ilości anegdot. Ogólnie znana jest ta, jakoby na 1. piętro słynnej warszawskiej restauracji Adria wjeżdżał konno, czego jednak nie potwierdzają warsawianiści - lokal mieścił się na parterze i w podziemiach budynku.
Długoszowski lubił codzienne wizyty w stołecznych knajpach. Dansingi kończyły się o czwartej rano, panie odwożono do domów, a imprezę należało gdzieś kontynuować. Wieniawa odwiedzał wówczas słynny warszawski szynk U Joska na Gnojnej lub inne tego rodzaju lokale. Zajeżdżał z kompanami dorożką, powoził osobiście, a na głowę wkładał kaszkiet zabrany woźnicy. Wracał z jeszcze większym szykiem – trzema dorożkami. W pierwszej jechał on, w drugiej jego szabla, a w trzeciej rękawiczki.
Pomimo hulaszczego stylu życia gen. Długoszowski był odpowiedzialnym człowiekiem, solidnie wypełniał powinności wojskowe i nielubiane dyplomatyczne na stanowisku ambasadora we Włoszech.
Z wykształcenia był lekarzem, parał się również literaturą.

Kaima 02-07-2022 08:41

2. lipca 2002. roku amerykański miliarder Steve Fosset jako pierwszy w historii okrążył Ziemię balonem bez międzylądowań.
Fosset znany był z pasji bicia rozmaitych rekordów, np:
- w 2000. roku odrzutowcem Cessna Citation dwukrotnie okrążył Ziemię, za każdym razem z rekordową prędkością
- 5. kwietnia 2004. wraz z 12-osobową załogą na pokładzie ogromnego katamaranu Cheyenne opłynął kulę ziemską w 58 dni i 9 godzin;
- jako pierwszy człowiek, samotnie, bez międzylądowań i bez uzupełnienia paliwa, obleciał świat w czasie 67 godzin. Podróż odbyła się w dniach 5–6 marca 2005 roku na pokładzie samolotu Global Flyer. Start i meta znajdowały się na tym samym lotnisku, gdzie wylądował po okrążeniu planety i pokonaniu ok. 36 787 km, czyli długości Zwrotnika Raka.
w dniach 8–11 lutego 2006 samotnie pilotując samolot Global Flyer pokonał dystans 41 467,5 km. Wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie, okrążył Ziemię i ponownie przeleciawszy nad Atlantykiem wylądował na lotnisku w Bournemouth (na południowym wybrzeżu Anglii). Lot trwał 76 godzin i 45 minut i odbył się bez międzylądowania, samolot nie tankował także w powietrzu.

Steve Fosset zaginął 3. września 2007. roku po starcie samolotem sportowym z rancza w Nevadzie. Jego szczątki odnaleziono po roku w górach Kalifornii.

Kaima 04-07-2022 08:46

4 lipca 1776 roku w Filadelfii II Kongres Kontynentalny przyjął Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych. Trzynaście amerykańskich kolonii ogłosiło tym samym wolę zerwania związków z Wielką Brytanią. W USA dzień ten jest świętem narodowym.

W 1934 roku w wieku 67 lat zmarła Maria Curie- Skłodowska.

W 1949 roku w katastrofie gibraltarskiej zginął Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu RP na uchodźstwie.

Kaima 06-07-2022 08:40

W 1415. roku w Konstancy spalono na stosie Jana Husa, czeskiego duchownego, filozofa, reformatora Kościoła, prekursora protestantyzmu. Kościoły protestanckie i anglikańskie uznają go za bohatera wiary i męczennika. Jest bohaterem narodowym Czech.

W 1950. roku w Zgorzelcu podpisano układ zgorzelecki między Polską a NRD, ustalający granicę państw na Odrze i Nysie.

Kaima 08-07-2022 06:24

W1930. roku urodził się Franciszek Starowieyski, pseudonim Jan Byk, grafik, rysownik i scenograf, autor licznych plakatów i ilustracji, scenografii teatralnych i telewizyjnych. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu". Zmarł 23 lutego 2009 roku.

8 lipca 1980 r. w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" wybuchł strajk, który zapoczątkował wielką falę strajkową na Lubelszczyźnie, trwającą do 25 lipca. Jego bezpośrednim powodem była podwyżka cen w zakładowej stołówce - dlatego mówiono później, że w Świdniku "zaczęło się od kotleta". W sumie w protestach nazywanych "Lubelskim Lipcem `80" wzięło udział ponad 150 zakładów.

W 1967. roku zmarła Vivien Leigh, brytyjska aktorka, odtwórczyni ról bohaterek szekspirowskich. Światową sławę przyniosła jej rola Scarlet O'Hary w filmie "Przeminęło z wiatrem". Urodziła się 5 listopada 1913 roku.

Kaima 09-07-2022 08:40

9. lipca 1521. roku zawisł w katedrze na Wawelu najsłynniejszy polski dzwon - Zygmunt. Fundatorem był król Zygmunt I Stary. Uważa się, że dzwon był wotum dziękczynnym za narodziny syna, Zygmunta II Augusta, 1 sierpnia 1520. roku.
Wkrótce opracowany został dokument regulujący zasady obsługi „wielkiego dzwonu”. Zgodnie z nim dzwon Zygmunt miał dzwonić 120 razy w roku w stałych terminach liturgicznych oraz dodatkowo z powodów ważnych wydarzeń państwowych lub w rodzinie królewskiej.
Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski.
Dzwon Zygmunt był największym polskim dzwonem do roku 1999, kiedy to przewyższył go masą i rozmiarem licheński dzwon Maryja Bogurodzica.

W 1762 roku w wyniku zamachu stanu cesarzową Rosji została Katarzyna II. Żelazną ręką sprawowała rządy aż do śmierci w 1796 roku.



Kaima 10-07-2022 10:30

W 1941. roku doszło do pogromu w Jedwabnem, podczas którego spalono żywcem żydowskich mieszkańców miasta i okolic.
W 2001. roku w czasie obchodów 60. rocznicy pogromu prezydent RP Aleksander Kwaśniewski złożył przeprosiny „w imieniu swoim i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią”.

waclaw46 10-07-2022 14:05

Kaimo , trochę szerzej o Katarzynie II Wielkiej Z Bożej łaski cesarzowa i samodzierżczyni Wszystkiej Rusi, Moskwy, Kijowa, Nowogrodu i Włodzimierza, caryca Kazania, Astrachania, Syberii i Chersonezu Taurydzkiego, pani Pskowa, wielka księżna Smoleńska, Litwy, Wołynia i Podola, księżna Estonii, Inflant, Kurlandii, Semigalii, Żmudzi, Karelii, Tweru, Jugry, Permu, Wiatki, Bułgarii, pani i wielka księżna Niżnego Nowogrodu, Czernihowa, Riazania, Połocka, Rostowa, Jarosławia, Biełozierska, Udoru, Obdorska, Kondy, Witebska, Mścisławia, etc., etc. hegemonka wszystkich krajów Północy, pani kraju Iberii, carów Kartli i Gruzji, kraju Kabardy, książąt Czerkiesów i górali, etc., etc.

Urodziła się 2 maja 1729 roku w Szczecinie Budynek przy ul. Farnej 1
jako córka księcia Christiana Augusta von Anhalt-Zerbst z dynastii askańskiej i Joanny Elżbiety z dynastii holsztyńskiej. Na chrzcie otrzymała imiona Zofia Fryderyka Augusta. W 1745 roku w Petersburgu przeszła na prawosławie, zmieniła imię na Katarzyna i poślubiła księcia holsztyńskiego Piotra Ulryka, późniejszego cesarza rosyjskiego Piotra III.


DYNASTIA ROMANOWÓW: "POTĘGA I UPADEK" (2015) - FILM DOKUMENTALNY - LEKTOR PL [DDK KINO DOKUMENTALNE]
https://www.youtube.com/watch?v=ap9eYldDzGc

Kaima 10-07-2022 20:34

Wacławie, dziękuję!

Kaima 11-07-2022 11:33

11 lipca 1920 roku na Powiślu, Warmii i Mazurach odbył się plebiscyt, decydujący o przyłączeniu tych ziem do Polski lub Niemiec.
W plebiscycie zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem spornych terenów do Niemiec. Po stronie polskiej opowiedziało się zaledwie 16 tysięcy osób, czyli 3,3% głosujących. W efekcie przy podziale, który przeprowadzono 27 sierpnia, Polsce przyznano tylko 3 wsi mazurskie, 5 wsi na Powiślu i koryto Wisły.

W 1943 miała miejsce kulminacja krwawych wydarzeń na Wołyniu.
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Jest on poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej; został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r. W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

waclaw46 11-07-2022 13:15

79. rocznica kulminacji rzezi wołyńskiej. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzony w cieniu wojny na Ukrainie
https://polskatimes.pl/79-rocznica-k...ar/c1-16485353


- Dramat Ukrainy nie zwalnia nas z obowiązku pamięci - mówi Adam Siwek dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W poniedziałek przypada 79. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

To oficjalne stanowisko w sprawie Narodowego Dnia Pamięci ofiar Ludobójstwa Źródło: PAP/Polskie Radio 24

Warto zapoznać się z Autor: Grzegorz Motyka Tagi: Artykuły, Historia polityczna, II wojna światowa, Polska, Kresy Wschodnie, Europa Wschodnia
Rzeź wołyńska: skąd to okrucieństwo?
Czytaj więcej: https://histmag.org/Rzez-wolynska-sk...cienstwo-14222


Trudno się dziwić, że dyskusje wokół tej tematyki wcześniej lub później nieodmiennie dotykają kwestii okrucieństwa. Od kilkudziesięciu lat wiele osób próbuje odpowiedzieć na pytanie, co spowodowało takie natężenie barbarzyństwa. Skąd „wzięło się” aż takie okrucieństwo? Jak człowiek może zadawać tak wyrafinowane cierpienia innym ludziom? A także jak o tych wydarzeniach mówić i pamiętać, by nie dać się ponieść uczuciom wywoływanym przez tak poruszające obrazy?

Polacy ze wsi Parośle powiązani i zarąbani siekierami, mieszkańcy Woli Ostrowieckiej wyprowadzani niewielkimi grupami za stodołę i kolejno zabijani tępymi narzędziami… Poznając te i podobne fakty, stajemy się w pewien sposób bezwolni. Odtąd to one stają przed oczyma wyobraźni każdego, kto zapoznał się, choćby powierzchownie, z tą tematyką, wpływając nie tylko na historyczne oceny wydarzeń, ale też na stosunek do współczesnych relacji polsko-ukraińskich.........


O jednym należy pamiętać że nie wszystkich Ukraińców ogarnął amok zabijania i robienia religijnych czystek. Wielu Polaków przeżyło ten horror dzięki pomocy Ukraińców . O nacjonalizmie należy rozmawiać i nie dopuszczać do odradzania , kultywowania tej chorej ideologi .

waclaw46 11-07-2022 15:26

Szerzej o plebiscycie.

11 lipca 1920 roku na Powiślu, Warmii i Mazurach odbył się plebiscyt, decydujący o przyłączeniu tych ziem do Polski lub Niemiec.

Decyzja o rozstrzygnięciu sporu terytorialnego na drodze głosowania zapadła na konferencji pokojowej. Takie rozwiązanie przewidywał traktat wersalski, który wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku. Termin plebiscytu został wyznaczony na 11 lipca i nie zmieniono go mimo zabiegów strony polskiej.

Niemcy od początku mieli dużą przewagę na terenach objętych plebiscytem. Kontrolowali policję i władzę administracyjną, dzięki czemu mogli nie tylko skuteczniej prowadzić agitację, ale także utrudniać działania Polaków. Na ich korzyść działał też fakt, że miejscowa ludność w większości związana była z Kościołem protestanckim. Pastorzy, głównie Niemcy, przyczynili się do upowszechnienia wizerunku Polski jako kraju wojującego katolicyzmu. Sytuacji Warszawy nie polepszała wreszcie także trwająca wojna z bolszewicką Rosją. Lato było okresem największych niepowodzeń Polaków na froncie.

W plebiscycie zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za przyłączeniem spornych terenów do Niemiec.

Czy was to dziwi ? Spory e terytoria wygrywa się ekonomicznie . Nikt nie lubi niczego tracić a szczególnie obniżać swój poziom życia. Ilu Polaków z zarobionymi na zachodzie pieniędzmi wróciło do kraju ? Celem ich jest uzyskanie obywatelstwa w kraju w którym przebywają i dalsze powiększanie swojego kapitału. Taka prawda .

Kaima 12-07-2022 08:28

W 1704 roku po ogłoszeniu w styczniu tego roku przez konfederację warszawską detronizacji Augusta II Mocnego, Sejm elekcyjny w postaci niewielkiego zgromadzenia szlachty, w otoczonym przez wojska szwedzkie Arvida Horna obozie podwarszawskim, dokonał formalnego wyboru Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski, co doprowadziło do wybuchu wojny domowej.

W 1962 roku w Marquee Club w Londynie odbył się 1. koncert zespołu The Rolling Stones.

Kaima 14-07-2022 09:58

14 lipca 1789 roku, lud Paryża wtargnął do Bastylii. Wydarzenie to jest powszechnie uznawane za początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym dniu we Francji, Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint Pierre i Miquelon obchodzi się święto narodowe „Dzień Zdobycia Bastylii"

W 1867 roku Alfred Nobel zademonstrował działanie dynamitu.

Kaima 15-07-2022 10:01

1410 - zwycięska bitwa pod Grunwaldem, jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy pod względem liczby uczestników, w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie , pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi i litewskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda.

1910 – Z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Krakowie został odsłonięty ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego Pomnik Grunwaldzki, co stało się okazją do wielkiej manifestacji patriotycznej. Podczas uroczystości po raz pierwszy wykonano publicznie Rotę z tekstem Marii Konopnickiej i muzyką Feliksa Nowowiejskiego.

1960 – W Łodzi odbył się pierwszy publiczny pokaz filmu historycznego "Krzyżacy" według powieści Henryka Sienkiewicza i w reżyserii Aleksandra Forda. Oficjalna premiera miała miejsce 2 września tego roku.

waclaw46 16-07-2022 07:40

https://www.google.com/search?q=pomn...&bih=893&dpr=1

To uzupełnienie do wczorajszej kartki z kalendarza . Gratuluję osiągnęłaś 1000 subów . Pozdrowienia z Krakowa.

Kaima 17-07-2022 10:58

17 lipca – w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku Mikołaj II Romanow, ostatni cesarz rosyjski, król Polski, wielki książę Finlandii, panujący w latach 1894 – 1917, został zamordowany na polecenie bolszewików w Jekaterynburgu.

Po rewolucji lutowej w Piotrogrodzie 8 marca 1917, Rząd Tymczasowy zażądał abdykacji od Mikołaja Romanowa. Byłego cara z rodziną osadzono w areszcie domowym w Carskim Siole, a w lipcu 1917 przewieziono ich do Tobolska.
Po wybuchu rewolucji październikowej bolszewicy uwięzili rodzinę carską w Jekaterynburgu. Kiedy do miasta zbliżyły się oddziały Czechosłowackiego Korpusu w Rosji, Uralska Rada Delegatów Robotniczych, Chłopskich i Żołnierskich skazała (prawdopodobnie za zgodą W. Lenina) uwięzionych na śmierć; w nocy z 16 na 17 VII zamordowano Mikołaja, Aleksandrę Fiodorownę i ich dzieci: Olgę, Tatianę, Marię, Anastazję i Aleksego. Ich szczątki, odnalezione w 1991. roku zostały w 1998 pochowane w soborze Twierdzy Petropawłowskiej.
W 2000 r. Mikołaj Romanow został beatyfikowany przez rosyjską Cerkiew prawosławną jako męczennik za wiarę.

Kaima 17-07-2022 11:00

Wacławie :)

Kaima 18-07-2022 07:30

18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali o odkryciu polonu. Był to pierwszy z dwóch zidentyfikowanych i opisanych przez nich radioaktywnych pierwiastków. Polon, pierwiastek o liczbie atomowej 84, został nazwany na cześć Polski. Otrzymał symbol Po.

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.
Nelson Rolihlahla Mandela, urodził się 18 lipca 1918 w Mvezo, zmarł 5 grudnia 2013 w Johannesburgu – południowoafrykański polityk, prezydent Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999, jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działacz na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Kaima 19-07-2022 08:24

W 1569 roku miał miejsce kolejny hołd pruski - Albrecht II Fryderyk Hohenzollern, książę pruski złożył królowi Zygmuntowi II Augustowi hołd w obecności szlachty Litwy i Korony.
Wydarzenie obserwował Jan Kochanowski, który potem opisał je w poemacie "Proporzec czyli hołd pruski"

19 lipca 1655 roku wojska szwedzkie wkroczyły do Rzeczypospolitej. Była to kontynuacja wojen, jakie ze Szwedami prowadził Zygmunt III Waza, a później także Władysław IV, gdyż nie skończyły się one traktatem pokojowym, a tylko rozejmem w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Był to początek tzw. potopu szwedzkiego.

19 lipca 1989 roku gen. Wojciech Jaruzelski został wybrany przez wyłonione w częściowo wolnych wyborach czerwcowych Zgromadzenie Narodowe prezydentem PRL. Był to element porozumień Okrągłego Stołu.


Kaima 21-07-2022 06:02

Ogórki, ogórki... ;)

Kaima 22-07-2022 08:41

W 1944 roku ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, marionetkowego ośrodka władzy stworzonego z woli Józefa Stalina.
Już rok później dzień 22 lipca ustanowiono świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Zastąpiło ono zniesione ustawą KRN Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.

Narodowe Święto Odrodzenia Polski zostało zniesione ustawą Sejmu RP z dnia 6 kwietnia 1990.

Kaima 23-07-2022 06:34

W 1983 roku Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka jako pierwsi Polacy zdobyli ośmiotysięcznik Gaszerbrum I w paśmie Karakorum.

W 1952 roku wszedł w życie traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Kaima 24-07-2022 08:05

W 1998 roku Sejm RP uchwalił ustawę o wprowadzeniu trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, przywracającą od 1 stycznia 1999 roku powiaty.
Obszar Polski został podzielony na 16 województw, 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu, 2489 gmin (w tym 11 gmin m.st. Warszawy).

Kaima 25-07-2022 08:12

W 1932. roku Polska i ZSRR zawarły w Moskwie pakt o nieagresji. Oba kraje za podstawę wzajemnych stosunków uznały traktat ryski z 1921 roku. Układ wzmocnił pozycję Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza wobec rewizjonistycznie nastawionych Niemiec.

W 1939 roku w ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom wywiadów brytyjskiego i francuskiego rezultaty prac nad złamaniem szyfru Enigmy.

W 1917 roku holenderska tancerka Mata Hari została skazana przez francuski trybunał wojskowy na śmierć za szpiegostwo na rzecz Niemiec.

Kaima 26-07-2022 06:50

W 1400 roku wznowił działalność krakowski uniwersytet założony w 1364 roku z fundacji Kazimierza III Wielkiego. Składał się początkowo z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Był to drugi, po powstałym w 1348 roku Uniwersytecie w Pradze, uniwersytet założony w środkowej Europie. Reaktywowany około 1390 roku przez królową Jadwigę Andegaweńską. Oficjalnie odnowiony w 1400 roku przez Władysława II Jagiełłę z fundacji Jadwigi Andegaweńskiej, poszerzony o wydział teologiczny, utworzony dzięki zabiegom królowej w 1397 roku.
Dopiero w 1817 r. nadano mu nazwę „Jagielloński”, by podkreślić związki uniwersytetu z dynastią Jagiellonów.

W 1856 urodził się George Bernard Shaw, brytyjski dramatopisarz, krytyk i publicysta, w 1925 roku uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Zasłynął jako autor utworów: "Pigmalion", "Dom serc złamanych", "Profesja pani Warren", "Uczeń diabła". Za otrzymane z nagrody Nobla pieniądze stworzył angielsko-skandynawski fundusz przeznaczony głównie dla tłumaczy dzieł Augusta Strindberga. Zmarł 2 listopada 1950 roku.

W 1908 roku amerykański prokurator generalny Charles Joseph Bonaparte wydał polecenie utworzenia biura dochodzeniowego, później nazwanego Federalnym Biurem Śledczym (FBI).
W 1947 roku decyzjami prezydenta USA Harry’ego Trumana utworzone zostały: Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) i Rada Bezpieczeństwa Narodowego (NCS).

Kaima 27-07-2022 06:57

W 1918 roku decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego został powołany Katolicki Uniwersytet Lubelski.

78 lat temu Edward Osóbka-Morawski i Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie porozumienie między PKWN a rządem radzieckim o wspólnej granicy państwowej, gdzie w artykule 1. przyjęto za podstawę ustalania granicy tzw. linię Curzona z dwiema poprawkami na korzyść Polski (obszar na południe od miejscowości Kryłów i obszar Puszczy Białowieskiej) jednocześnie oddające Lwów Ukraińskiej SRR.

W 1953 roku nastąpił rozejm w wojnie koreańskiej
W Panmundżomie podpisano zawieszenie broni kończące walki na Półwyspie Koreańskim. Utworzono strefę zdemilitaryzowaną i powołano Międzynarodową Komisję Sojuszniczą, nadzorującą zawieszenie broni.
Tego dnia w Korei Północnej jest obchodzone święto narodowe.

Kaima 28-07-2022 07:50

W 1844 roku w Karpaczu poświęcono sprowadzoną z Norwegii drewnianą, ewangelicką Świątynię Wang.

28 lipca 1914 roku rozpoczęła się 1. wojna światowa. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. 31 lipca Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji, a 1 sierpnia sprzymierzonej z nią Francji. Kilka dni później niemiecka agresja na Belgię spowodowała włączenie się do konfliktu Wielkiej Brytanii.
W konflikcie wzięły udział 33 państwa, wysyłając na front 70 mln żołnierzy. Życie straciło 10 mln z nich, dalsze 20 mln zostało rannych.
Podczas wojny po raz pierwszy użyto na masową skalę nowych rodzajów uzbrojenia: lotnictwa, broni pancernej oraz gazów bojowych.
Dzięki zaangażowaniu po przeciwnych stronach konfliktu zaborców: Niemiec i Austro-Węgier z jednej, Rosji z drugiej strony, pojawiła się dla Polski szansa na wywalczenie niepodległości.

W 1942 roku warszawskim getcie utworzono Żydowską Organizację Bojową.

W 2000 roku w Katyniu uroczyście otwarto cmentarz polskich i rosyjskich ofiar NKWD

Kaima 29-07-2022 07:33

1683 – Król Jan III Sobieski wyruszył na czele armii z Krakowa pod oblegany przez Turków Wiedeń.

W 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową ratując Franciszka Gajowniczka, skazanego w grupie 10 więźniów na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.

W roku 1958, w Waszyngtonie powstała amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znana jako NASA.

W 1981 roku następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol poślubił lady Dianę Spencer.

pluto37 29-07-2022 09:31

[quote=Kaima]
Cytat:

[size="3"]1683 – Król Jan III Sobieski wyruszył na czele armii z Krakowa pod oblegany przez Turków Wiedeń.

Łamiąc układ pokojowy z Turkiem.
Cytat:

W 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową ratując Franciszka Gajowniczka, skazanego w grupie 10 więźniów na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.

Fakt... Problem jest jedynie taki, że KZ Lager nazywał się Auschwitz.

A Oświęcim, to polskie i piastowskie miasto i nie trzeba mu do CV wrzucać hitlerowskich wyczynów.
Podobnie jak pobliskiej Brzezince.... i in.

Kaima 29-07-2022 16:24

Cytat:

Napisał pluto37
Problem jest jedynie taki, że KZ Lager nazywał się Auschwitz.

Konzentrationslager Auschwitz I administracyjnie leżał w granicach miasta Auschwitz, czyli po polsku Oświęcim.
Podobnie jak KZ Auschwitz II Birkenau znajdował się na terenie Brzezinki.

Kaima 30-07-2022 07:21

W 1941 roku był podpisany w Londynie przez premiera polskiego rządu gen. Władysława Sikorskiego i radzieckiego ambasadora w Wielkiej Brytanii Iwana Majskiego układ między Polską i ZSRR. Dotyczył on wspólnej walki Polski i ZSRR z hitlerowskimi Niemcami. Na jego mocy obydwa kraje ponownie nawiązały stosunki dyplomatyczne, zerwane po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Porozumienie przewidywało utworzenie polskiej armii na terytorium ZSRR. Dla Polaków zostały otwarte bramy łagrów i więzień, a polscy obywatele zostali decyzją rządu radzieckiego objęci amnestią. Kreml ogłosił, że traktat niemiecko-radziecki z 1939 r. (pakt Ribbentrop-Mołotow) stracił swą moc. Sam układ nie regulował jednak sprawy powojennych granic Polski, co wywołało wiele sprzeciwów w sferach rządowych.
Porozumienie polsko- radzieckie nie było długotrwałe. W kwietniu 1943 roku po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w Katyniu polski rząd w Londynie zażądał od strony radzieckiej wyjaśnień i zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o dochodzenie w tej sprawie. W odpowiedzi Sowieci 25 kwietnia jednostronnie wypowiedzieli układ Sikorski–Majski, zrywając tym samym stosunki dyplomatyczne z polskim rządem.

W 1985 roku w warszawskiej hali Torwar odbył się pierwszy polski koncert brytyjskiej grupy muzycznej Depeche Mode.

W 1992 roku Sejm RP ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.




Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:14.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.