Klub Senior Cafe

Klub Senior Cafe (http://www.klub.senior.pl/index.php)
-   Humor, zabawa - wątki archiwalne (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/f-humor-zabawa-watki-archiwalne-181.html)
-   -   św.Łucja - wróżba na Nowy Rok (http://www.klub.senior.plhttp://www.klub.senior.pl/humor-zabawa-watki-archiwalne/t-sw.lucja-wrozba-na-nowy-rok-1644-print.html/)

an_inna 14-12-2007 07:27

św.Łucja - wróżba na Nowy Rok
 
1 Załącznik(ów)
Załącznik 10759Od dnia św. Łucji przepowiadano pogodę na każdy kolejny miesiąc roku. „Od Łucyi dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy (E. Ferenc).
Spróbujmy takiej przepowiedni w tym roku - zobaczymy, czy się sprawdzi :)

Styczeń Zimno, słonecznie, bez opadów. Słabe opady śniegu na przełomie stycznia i lutego.

W Krakowie w nocy spadl mały śnieżek. Nasuwa mi się takie pytanie, czy ta wróżba obowiązuje tylko lokalnie ?

Alsko 14-12-2007 07:30

Aniu,
 
a może ona działa tylko w Skandynawii? :D U nas liczyło się od Wigilii do Trzech Króli. Lokalnie.

an_inna 14-12-2007 07:44

Cytat:

Napisał Alsko
a może ona działa tylko w Skandynawii? :D U nas liczyło się od Wigilii do Trzech Króli. Lokalnie.

Od Wigilii do Trzech Króli ma być potwierdzenie :D Sprawdzimy obydwie wersje, czemu nie?

Kundzia 14-12-2007 07:45

U nas też liczy się od Łucji,ponadto panny ucinają gałązki wiśni,wstawiają do flakona,jak zakwitnie na Boże Narodzenie,to ta panna za mąż wyjdzie w tym roku.

Nika 14-12-2007 09:34

Kiedyś przepowiednie typu-Barbara po wodzie,Boże Narodzenie po lodzie często się sprawdzały,ale teraz-matka natura ogłupiała od zanieczyszczeń nie wie,co i jak..

en_vogue 14-12-2007 13:29

Teraz pogoda rządzi się swoimi "prawami"(ocieplenie klimatu) i nijak nasze przysłowia w tej materii się mają do pogody.:)
U mnie dziś słonko świeci i temperatura plusowa.

jolita 14-12-2007 16:03

tak donoszą moje "źródła"
 
1 Załącznik(ów)
Załącznik 10769

Po świętej Łucji dzień trwa najkrócej.

Kiedy na świętą Łucję mróz, to smaruj wóz.

Na świętą Łucje noc się z dniem tłuce.

Po świętej Łucji i kot na marchew mruczy.

Święta Łucja dnia przyrzuca.

Święta Łucja głosi, jaką pogodę styczeń przynosi.

Po świętej Łucji pogoda na koniec grudnia śnieg poda.

Od Łucji do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy, w nadchodzącym tobie roku.

.................................................. .....Załącznik 10769

jolita 14-12-2007 16:07

14 grudnia - św. Jana "od Krzyża"
 
Taką pogodę Nowy Rok przynosi, jaka na Jana od Krzyża się głosi.

an_inna 14-12-2007 17:21

Luty 2008
 
Cytat:

Napisał en_vogue
Teraz pogoda rządzi się swoimi "prawami"(ocieplenie klimatu) i nijak nasze przysłowia w tej materii się mają do pogody.:)
U mnie dziś słonko świeci i temperatura plusowa.

Krysiu świetnie! Będziemy mieć materiał porównawczy:D Bo w Krakowie akurat mróz i śnieg pada. A więc...

Luty (w Krakowie?) zimno, pochmurno, umiarkowane opady śniegu.

jolita 15-12-2007 00:12

Zgniła zima, zgniłe lato ? przepowiedział stary tato.

Grudzień zimny, śniegiem przykryty, daje rok w zboże obfity.

Gdyby kiedy w grudniu grzmiało, wiatrów byłoby niemało.

inka-ni 15-12-2007 14:28

Koniec swiata jak mowil Popiolek,namieszalyscie mi w glowie blagam Aniu plis-pisz pogodę dla krakowa,na kazdy miesiąc wówczas coś z tego zrozumię i będę na Twój post patrzyla.
Anielko masz rację, że diagnożę pogodową diabli wzieli,jak namieszaliiiiiiii

arczia 15-12-2007 19:32

Na pólnocnym zachodzie - ładnie i bez żadnych opadów, bezwietrznie, prawie słonecznie +2 :))

an_inna 15-12-2007 19:40

Marzec 2008
 
Cytat:

Napisał arczia
Na pólnocnym zachodzie - ładnie i bez żadnych opadów, bezwietrznie, prawie słonecznie +2 :))

No proszę, a w Krakowie paskudnie:mad:

Marzec (w Krakowie) nieco cieplej niż w lutym, ale ciągle zimno, pochmurno, śnieg z deszczem - umiarkowany, ale stale pada.

Ninko, mam nadzieję, że z tymi miesiącami w tytule postu jest dość czytelnie?

inka-ni 15-12-2007 21:57

Tak masz rację bo dodajesz Kraków.Dzięki

en_vogue 16-12-2007 13:03

Jaką pogodę Łucja przewiduje dla Pomorza?

an_inna 16-12-2007 16:44

Cytat:

Napisał en_vogue
Jaką pogodę Łucja przewiduje dla Pomorza?

Na marzec 2008? To zależy jaka tam była wczoraj pogoda.
Na kwiecień 2008? Taką jaka jest dzisiaj.:)

an_inna 16-12-2007 21:34

Kwiecień 2008
 
Dzisiaj przepowiednia tylko dla Krakowa, bo tę znam z autopsji, a nikt inny nie opisywał pogody w swoim mieście.

Kwiecień - nadal zimno, nawet zimniej niż w marcu, pochmurno, opadów w ciągu miesiąca brak, na przełomie kwietnia i maja trochę popada.
Być może to ochłodzenie pod koniec 16.12 i śnieg, zwiastują powrót zimy pod koniec kwietnia?
A jak wiadomo: "Kwiecień-plecień"

Jeżeli chcecie sobie powróżyć pogodę w innych miastach, piszcie tutaj jaką macie dzisiaj!:) Może się sprawdzi...

an_inna 17-12-2007 08:29

Pogoda na maj w Krakowie zapowiada się nieciekawie - zimno, ciemno:mad: Może w ciągu dnia się zmieni?

Ewita 17-12-2007 12:53

W Łodzi dziś pochmurno
 
Temperatura w granicach 0 stopni, wilgotne, nieprzyjemne i przenikliwe powietrze... Ale nie pada, na razie!:D

arczia 17-12-2007 20:04

a zachodniopomorskie praktycznie bez zmian - sucho +2C dość przyjemnie bez grama sniegu


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:02.

Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.