Wyświetl Pojedyńczy Post
  #51  
Nieprzeczytane 11-04-2008, 23:36
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Prezentowana powyżej przez szereg dni "Warszawa w obiektywie nieznanego Niemca w latach okupacji 1939 - 1944" to kolekcja licząca 1014 fotografii. Negatywy zdjęć odnalezione zostały w 1968r.Prawdopodobnie ich autorem był korespondent niemiecki, pochodzący z Bawarii. Fotografie, zostały podzielone na kilka serii tematycznych, takie jak: sceny uliczne, transport, handel, architektura, kultura. Pomimo tego, że zdjęcia pokazują Warszawę z okresu okupacji, nie ma na nich wojny, ponieważ wojna polsko-niemiecka dla Niemców zaczęła się i skończyła we wrześniu 1939 roku. Cały okres późniejszy wg. propagandy niemieckiej, to już czasy powojenne, w których miała miejsce "walka z bandytami" i "rozwiązywanie kwestii żydowskiej". Te dwa tematy zupełnie Autora zdjęć nie interesowały i dlatego na zdjęciach widzimy Warszawę niemalże sielankową, bez egzekucji, łapanek, bez wojny. Co ciekawsze, na zdjęciach prawie nie widać żołnierzy niemieckich, ukazują się wyraźnie tylko na 4 zdjęciach. Przez wiele lat kolekcja wzbudzała ogromne zainteresowanie wśród historyków i dziennikarzy, a także ludzi, którzy po latach rozpoznawali się na zdjęciach. Fotografie te były publikowane w książce T. Szaroty "Okupowanej Warszawy dzień powszedni", a także w albumie "Warszawa 1943 - 1944. Fotograf nieznany" pod redakcją Anki Grupińskiej. Kilkakrotnie można było zdjęcia oglądać na różnych wystawach w kraju i zagranicą.



Zbiór fotografii z serii „Kultura” zawiera aż 355 zdjęć z przedstawień teatralnych,wodewili,występów grup taneczno-wokalnych,akrobatycznych .Wszelkie imprezy o charakterze kulturalno-rozrywkowym były bojkotowane przez Warszawiaków.
W przeważającej większości widzami byli głównie Niemcy i folksdojcze.Ale na koncertach muzycznych i przedstawieniach operowych zawsze znajdowała się garstka Polaków,melomanów,którzy nie przestrzegali nieoficjalnych zakazów podziemia.
Kilka zdjęć z tej serii przedstawiam na zakończenie zaprezentowanej, /oczywiście w maksymalnym okrojeniu / kolekcji.

Artystka śpiewająca z towarzyszeniem orkiestry Tadeusza Kwiecińskiego




Grupa muzyczno-wokalna, w tle orkiestra T. Kwiecińskiego




Tancerka w stroju hawajskim


Ostatnio edytowane przez donka : 12-04-2008 o 00:05.
Odpowiedź z Cytowaniem