Wyświetl Pojedyńczy Post
  #2628  
Nieprzeczytane 31-01-2018, 16:11
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie "W moim Krakowie nad wczorajszą Wisłą" wspomnienia Władysław Krygowski (1906 - 1998)

W moim Krakowie nad wczorajszą Wisłą
Wydawnictwo Literackie, Kraków 1980, Wydanie I i jak do tej pory jedyne.

Utrwalone piękną potoczystą polszczyzną wspomnienia krakowskiego dzieciństwa, głównie lata 1910-1918.

Stara to prawda, że gdy lat przybywa, powraca się w przeszłość – podobno, aby się odmłodzić. Może to i prawda,
ale czy prawdziwa? Wracałem już w przeszłość, gdy miałem siedem, osiem lat. Gdy kończyły się wakacje, patrzyłem
na góry i zadawałem sobie pytanie, dość niezwykłe jak na dziecko, czemu coś minęło bezpowrotnie. Może to jakiś niedobry sposób patrzenia na świat i jego przemiany każe mi teraz pozbierać wspomnienia z różnych czasów,
splecione nierozłącznie z życiem rodzinnego miasta. Dwie miałem miłości i, niestety, zawsze zdradzałem jedną dla drugiej, będąc obu wierny. Taki to już bywa człowiek. Tęskniłem za górami, wiatrem tatrzańskim, za burzą w Beskidach, za przestrzenią nieobeszłą, zaciekawiony zawsze, co jest za stale uciekającym horyzontem. Gdy zaś spełniła się tęsknota, po dniach wędrowania w złotym upale, po nocach pod gwiazdami ogarniało mnie zawsze pragnienie powrotu do miasta. Po co? Po wodę bieżącą, kąpiel, światło, po książki, po muzykę?
Zapewne, ale nie tylko po to.

Jest w miejscu, gdzie urodziłeś się i pracujesz, coś, czego nie da się ująć w słowa. … „

..........................
Władysław Krygowski (1906 - 1998); magister prawa, adwokat.

Wybitny działacz polskich organizacji turystycznych, pisarz i publicysta, znawca przedwojennych polskich Karpat od Beskidu Śląskiego po szczyt Hnitessy w górach Czywczyńskich (od 1944 roku na Ukrainie).
Przewodnik beskidzki i tatrzański.
Propagator krajoznawczego uprawiania turystyki górskiej.
Autor przewodników górskich i kilku tomów refleksyjnych wspomnień z górskich wędrówek.

Góry i doliny po mojemu, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1977;
W litworowych i piarżystych kolebach, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1982,
Wspinaczka po tęczy, Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1985,
Góry mojego życia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987,
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem