Wyświetl Pojedyńczy Post
  #18013  
Nieprzeczytane 27-03-2021, 08:50
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 651
Domyślnie

Księga Sakralnych Absurdów - Dekalog
https://www.youtube.com/watch?v=gI6fox-Cgkg


Dziesięć Przykazań Bożych zawierają "ogromną i nieprzemijającą wartość i są dla nas moralnym drogowskazem"...Itd, itd. Takie zdanie o tych kilku antycznych zakazach i nakazach mają miliony wiernych. Tak zostali zaprogramowani. Zastanawianie się i przemyślenia na ten temat nie będą akceptowane. Ja jednak ośmielam się mieć własną opinię na ten temat i chcę się nią w tym nagraniu z Wami podzielić. Myślę, że sławny Dekalog to kilka podstawowych, fundamentalnych norm, regulujących życie ludzi w starożytnych społecznościach. Są to normy, których początki sięgają nieskończenie daleko w przeszłość. Takie zakazy jak nie zabijaj czy nie kradnij istniały na długo wcześniej i leżą u podstaw życia w społeczeństwie. Społeczność, która nie przyjęłaby tych podstawowych regulacji po prostu przestałaby istnieć. Liderzy judeochrześcijańskich wierzeń zawłaszczyli sobie te antyczne prawne regulacje. Następnie dodali kilka naprawdę durnych punktów od siebie (np: pierwsze trzy przykazania mówią o chorobliwej hiper-supremacji Boga). Teraz wystarczyło tylko wmówić fanom nowej religii, że to Bóg napisał te przykazania i ... mamy Dekalog.
Odpowiedź z Cytowaniem