Wyświetl Pojedyńczy Post
  #40  
Nieprzeczytane 08-04-2022, 12:54
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Witam
Cytat:
Napisał Kaima
Bunsch... kiedyś zaczytywałam się w jego książkach, ale ostatnio całkiem wyleciał mi z pamięci. Wątpię, czy w którejś bibliotece w mieście dostanę coś jego autorstwa. W ubiegłym roku chciałam dokładnie, po kolei, przeczytać "Dzieje Polski" Kraszewskiego i miałam kłopoty ze znalezieniem wielu pozycji. Biblioteki pozbywają się starych książek, przenoszą je do magazynów na pastwę myszy, a pozostałości już bez skrupułów idą na przemiał.
Jestem wierną czytelniczką książek Joanny Chmielewskiej, nic dziwnego więc, że czasem niektórych jej powiedzonek używam., chociaż zwrot "nie od macochy" chyba wcześniej był używany w mowie potocznej. Pewna jednak nie jestem.
Biblioteki chyba mają jakieś wewnętrzne przepisy, które nakazują pozbywanie się książek wydanych przed 1989 rokiem. Trochę przypomina mi to wycofywanie niektórych tytułów w latach pięćdziesiątych. Z bibliotecznych półek zniknęły wtedy książki Zofii Kossak, Tadeusza Kosteckiego, Edgara Wallace'a, Karola Maya, Tadeusza Dołęgi Mostowicza i innych. Mogę zrozumieć, że na takiej liście znalazły się książki Mussoliniego, Bucharina i Trockiego, ale w czym zawiniła Irena Zarzycka, Henry Rider Haggard lub Maurice Leblanc? Czyżby strach przed Arsenem Lupinem w spółce z Allanem Quatermainem?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katego...olitej_Ludowej
Jeśli chodzi o Bunscha, to w księgarniach widuję jego książki, zarówno w formie papierowej jak i e-book'ów i audiobook'ów. Na razie tylko "Dzikowy skarb", "Ojciec i syn" oraz "Rok tysięczny", ale może przewidywane są kolejne wznowienia.
Jestem wierną czytelniczką książek Joanny Chmielewskiej i czasem niektórych jej powiedzonek używam, chociaż zwrot "nie od macochy" chyba wcześniej był stosowany w mowie potocznej. Pewna jednak nie jestem.
"Studnie Napoleona"? Kojarzą mi się z Mosiną Słyszałam, a raczej czytałam o "studniach przodków" (u Chmielewskiej oczywiście), ale o tych napoleońskich w powieści? ... Może w "Szachiście" Waldemara Łysiaka
Odpowiedź z Cytowaniem