Wyświetl Pojedyńczy Post
  #20012  
Nieprzeczytane 15-01-2023, 14:23
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 635
Domyślnie

#136 Końca świata nie będzie. Rozmowa z dr. Maciejem Jakubowiakiem ( 1.09.53 )
https://www.youtube.com/watch?v=rxh7psA-mGA


W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Maciej Jakubowiak, literaturoznawca, wicenaczelny „Dwutygodnika”, autor m.in. książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.
A rozmawiamy o końcach świata i nowych początkach.
Rozmawiamy także o różnych wizjach końca świata. O zachodniej i wschodniej koncepcji czasu. O religijnych źródłach dawnej i współczesnej apokaliptyki. O popkulturze, nauce i filozofii. O literalizmie i metaforach.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.

Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata – opis wydawcy

Fantazje o końcu świata towarzyszą nam od samego początku. „Skończone, skończyło się, kończy się już, to chyba się już kończy”, powtarzamy bez przerwy za bohaterami Becketta. Ale skąd w nas właściwie ta nieustająca potrzeba, żeby likwidować świat?

Maciej Jakubowiak wyrusza do źródeł współczesnej wyobraźni i przedziera się przez gąszcz powieści, filmów, seriali, gier komputerowych, memów, doniesień medialnych i scen z życia codziennego, po drodze mijając scenariusze katastrofy klimatycznej, fobie technologiczne, lęki demograficzne i obrazy wojny. A wszystko po to, by zbadać naturę tej dziwnej potrzeby kończenia ze wszystkim. Rzeczywistość miesza się tu ze zmyśleniem, nieskrępowana erudycja z osobistymi końcami świata, fikcyjni politycy komentują działania istniejących prezydentów, a pewien mężczyzna spaceruje w towarzystwie psów i czarnych myśli o przyszłości.

Ostatni ludzie to wnikliwe kompendium apokaliptycznej wiedzy i wiwisekcja poetyki katastrofy. Na szczęście opowieść o końcu dopóty pozostaje nieprawdziwa, dopóki można ją sobie opowiadać.

Koniec świata i co z tego wynika .Jak z tymi fantazjami sobie radzić ??. Początek koniec , początek koniec, koło samsary ?
O klimacie: szósty raport IPCC
https://www.uw.edu.pl/o-klimacie-szosty-raport-ipcc/
Odchodzenie od paliw kopalnych i inne działania zmierzające do ograniczenia zmiany klimatu wiążą się zarówno z korzyściami, jak i kosztami. Ważną rolę w tym procesie, zwłaszcza w*Europie, będą odgrywać nowe technologie pochłaniania dwutlenku węgla, a także świadomość, że nie ma jednej drogi transformacji energetycznej. Międzyrządowy Zespół ds.*Zmiany Klimatu (IPCC) przedstawił kolejną część szóstego raportu o klimacie Ziemi. Jego współautorem jest dr Jan Witajewski-Baltvilks z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

To w ramach wprowadzenia .


Odpowiedź z Cytowaniem