Wyświetl Pojedyńczy Post
  #467  
Nieprzeczytane 23-09-2023, 00:07
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 914
Domyślnie

W 1890 roku urodził się Friedrich von Paulus, niemiecki feldmarszałek, uczestnik kampanii przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku, dowódca w przegranej bitwie pod Stalingradem. Od 1943 do 1953 roku w radzieckiej niewoli. Po zwolnieniu osiedlił się w NRD. Jest to jedyny niemiecki feldmarszałek, który podczas działań II wojny światowej skapitulował i dał się wziąć do niewoli. Zmarł w 1957 roku.

W 1816 roku powstała pierwsza wyższa uczelnia rolnicza na ziemiach polskich - Szkoła Agronomiczna (w tym samym czasie co Uniwersytet Warszawski). Inicjatorami założenia tej instytucji byli czołowi działacze oświeceniowi jak Stanisław Staszic i Stanisław Kostka Potocki.

W 1922 roku, w związku z problemami z korzystaniem z portu w Wolnym Mieście Gdańsku, Sejm przyjął uchwałę o budowie portu w Gdyni. Rok później zawinął tam pierwszy statek. Był to "Kentucky" pod banderą francuską.

W 1939 roku do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck przybył pierwszy transport polskich więźniarek.

W 1939 roku podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku zapieczętowano i zamurowano kapsułę czasu zawierającą m.in. 1100 mikrofilmów. Kapsuła ma zostać otwarta w 6939 roku.

W 1950 roku kongres USA uchwalił ustawę o bezpieczeństwie wewnętrznym, w myśl której agencje rządowe miały prowadzić dochodzenia wobec osób podejrzanych o przynależność do partii komunistycznych lub niejawnie wspierających ideologię komunistyczną. Ustawę uchwalono w atmosferze rosnącego napięcia między USA a ZSRR w obawie przed infiltracją amerykańskich środowisk politycznych. Inicjatorem kampanii był Joseph Raymond McCarthy. Rozpoczął się 4-letni okres tzw. maccartyzmu - tworzenia atmosfery strachu i podejrzeń, brutalnych metod śledczych i wysokich wyroków.

W 1976 roku zawiązał się Komitet Obrony Robotników - organizacja opozycji demokratycznej, która utorowała drogę do powstania „Solidarności” w roku 1980. KOR ogłosił swoje powstanie publikując "Apel do społeczeństwa i władz PRL" w związku z represjami wobec uczestników robotniczych wystąpień w Radomiu i Ursusie. Pod apelem podpisało się 14 członków-założycieli KOR, m.in. Jerzy Andrzejewski, Jacek Kuroń, Jan Józef Lipski, prof. Edward Lipiński, ksiądz Jan Zieja. Główną rolę odgrywali w nim przedstawiciele młodej inteligencji wywodzącej się z grupy dawnych "komandosów" z Marca 1968 (Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn), spośród środowisk harcerskich (Antoni Macierewicz, Piotr Naimski) oraz z Klubów Inteligencji Katolickiej (Henryk Wujec)

W 2002 roku w Belgii zalegalizowano eutanazję.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem