Wyświetl Pojedyńczy Post
  #472  
Nieprzeczytane 28-09-2023, 08:57
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 964
Domyślnie

W 1864 roku w Londynie została utworzona I Międzynarodówka – międzynarodowa organizacja robotnicza. Za cel stawiała sobie koordynację działalności organizacji robotniczych z różnych krajów świata, miejsce wymiany doświadczeń i poglądów, oraz pomoc dla strajkujących i walczących o prawa robotnicze. Była forum, gdzie ścierały się osoby o bardzo zróżnicowanych poglądach od radykalnych działaczy anarchistycznych i komunistycznych do utopijnych socjalistów i umiarkowanych socjaldemokratów. Pierwszym przewodniczącym był Karol Marks, a pierwszą siedzibą Londyn. Następnie siedziba została przeniesiona do Nowego Jorku.

W 1865 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się prapremiera opery "Straszny dwór" z muzyką Stanisława Moniuszki i librettem Jana Chęcińskiego. Napisana po upadku powstania styczniowego była wielkim manifestem patriotycznym, bardzo popularna wśród Polaków i zakazana przez władze rosyjskie. Premiera polska przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną.

W 1895 roku zmarł Ludwik Pasteur - francuski biolog i chemik, twórca podstaw mikrobiologii. Odkrył znaczenie szczepionek, jako skutecznego środka zapobiegawczego chorobom zakaźnym i wynalazł szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Pasteur znany jest także jako odkrywca metody konserwowania żywności, nazwanej od jego nazwiska pasteryzacją.

W 1939 roku w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Joachim von Ribbentrop i Związku Radzieckiego Wiaczesław Mołotow podpisali tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow, to jest niemiecko-sowiecki układ "o granicy i przyjaźni". Ustalał on linię graniczną na obszarze Polski wzdłuż linii: Pisa-Narew-Bug-San. ZSRR przypadło 52 procent terytorium Polski z 13 milionami ludności.

W 1939 roku został podpisany przez gen. Tadeusza Kutrzebę i gen. Johannesa Blaskowitza akt kapitulacji Warszawy. Miało to miejsce na terenie dawnej Fabryki Silników Lotniczych Skody przy obecnej al. Krakowskiej na Okęciu.

W 1990 roku założono Radio Zet -polską komercyjną stację radiową.

W 2003 roku zmarł Tadeusz Zieliński - polski prawnik, polityk, specjalista w zakresie prawa pracy, prawa związkowego i ubezpieczeń społecznych, senator I kadencji. W latach 1992–1996 sprawował urząd rzecznika praw obywatelskich, a w 1997 ministra pracy i polityki socjalnej w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem