Wyświetl Pojedyńczy Post
  #105  
Nieprzeczytane 01-12-2023, 09:57
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 593
Domyślnie

Witam !


Europa

Europa, księżyc Jowisza i jeden z najbardziej obiecujących światów, ze względu na ocean znajdujący się pod lodową skorupą.
Europa - jeden z tajemniczych lodowych księżyców Jowisza to piękny świat. Są tam rozległe pęknięcia i odbarwione smugi, tajemnicze „piegi”.
Czym są te „piegi ? Co jest przyczyną chaotycznych pęknięć, które splatają się z zamarzniętym krajobrazem Europy?
Obejrzyj wideo z prawdziwymi obrazami wykonanymi przez sondę kosmiczną Galileo (NASA - wystrzelona w 1989r.).
Przyjrzymy się przyszłym misjom, które mogą przynieść nowe i ekscytujące odkrycia na temat Europy, a także zajrzymy pod lód, przyglądając się dowodom, które mogą ujawnić ogromny, tajemniczy ocean.
https://www.youtube.com/watch?v=O3WQiaqfRIg

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, już w 2024 roku w podróż do Jowisza wystrzelona zostanie sonda kosmiczna Europa Clipper. Misja ma trwać ok.5 lat. Wejście na orbitę Jowisza ma nastąpic w 2030 roku.
Krążąca wokół Jowisza sonda będzie miała za zadanie wykonanie kilkudziesięciu bliskich przelotów w pobliżu Europy, lodowego księżyca, pod którego powierzchnią znajduje się ocean ciekłej wody. Teoretycznie pod lodową skorupą tego księżyca mogą istnieć warunki sprzyjające powstaniu i istnieniu życia.

Zanim jednak ludzkość wyśle na Europę lądownik, nie mówiąc już o aparatach zdolnych przedostać się do wnętrza oceanu, trzeba najpierw wysłać sondę, która przyjrzy się za pomocą swojej palety instrumentów obserwacyjnych temu globowi z bliska. Taką sondą właśnie będzie Europa Clipper.
*
Przygotowująca misję amerykańska agencja kosmiczna umożliwia wszystkim chętnym możliwość przekazania swojego imienia i nazwiska, które następnie zostanie zapisane na specjalnej płytce krzemowej, która zainstalowana na pokładzie sondy poleci wraz z nią w otoczenie Jowisza.
Możecie spytać, co wam to da. Odpowiedź na to pytanie zależy jednak od was samych. Obiektywnie rzecz biorąc, po wpisaniu na specjalnie do tego przygotowanej stronie internetowej swojego imienia, nazwiska, adresu e-mail, kraju oraz kodu pocztowego, zostaniecie przekierowani na inną stronę, na której będziecie mogli pobrać plik pamiątkowego certyfikatu, na którym będzie napisane, że wasze imię i nazwisko polecą do Jowisza. Chwilę później otrzymacie taki sam certyfikat w wiadomości e-mail. To wszystko.
Nikt, kto żył sto lat temu, ani nikt kto się urodzi dopiero za kilka lat, nie należy do takich szczęśliwców. Oni zatem nie mogą wysłać swojego imienia w kierunku Jowisza. Skoro macie okazję i kosztuje to dokładnie zero złotych i kilka sekund waszego czasu, warto to zrobić.
Aby wysłać się w podróż do Jowisza, do 31 grudnia 2023 roku należy dodać swoje dane na stronie internetowej “Message In a Bottle”.
Kiedy sonda Europa Clipper zakończy swoją misję w otoczeniu Jowisza, NASA planuje ustawić ją na kursie kolizyjnym z Ganimedesem - księżyc Jowisza. Największy księżyc Układu Słonecznego.
Zważając na to, że teoretycznie we wnętrzu Europy może istnieć życie, dobrze byłoby go przypadkiem nie zniszczyć. Z tego też powodu lepiej w sposób kontrolowany rozbić sondę o powierzchnię Ganimedesa. Kto wie, być może płytka z naszymi imionami (a będzie ich tam około miliona) przetrwa to uderzenie. Wtedy wasze imię na zawsze pozostanie na powierzchni Ganimedesa. Wasze wnuki spoglądając w nocne niebo i widząc lśniącego na nim Jowisza, będą mogły przypominać sobie (o ile im powiecie), że to właśnie tam, w odległości ponad 770 mln km od Słońca znajduje się płytka z imieniem i nazwiskiem ich babci/dziadka i cokolwiek będzie się na Ziemi działo, to tej płytki nic nie ruszy.

*
AstroFaza - o sondzie Galileo ; o księżycu Ganimedesie i innych księżycach galileuszowych Jowisza (cztery największe księżyce Jowisza odkryte przez Galileusza w styczniu 1610 roku — Io, Europa, Kallisto i Ganimedes).
https://www.youtube.com/watch?v=Rv-cBnFBiDo
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem