Wyświetl Pojedyńczy Post
  #110  
Nieprzeczytane 13-12-2023, 23:56
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 593
Domyślnie

Witam !
c.d.

Sondowanie Układu Słonecznego
Pierwsze misje kosmiczne
Dalekie planety


Przed sondą Cassini została wystrzelona sonda Galileo (1989r.).
Celem Galileo było wykonanie badań Jowisza i jego księżyców. Galileo dotarł do Jowisza 7 grudnia 1995r. i stał się jego pierwszym sztucznym satelitą. Galileo niósł też niewielki próbnik, który wpadł w atmosferę Jowisza i - zanurzając się w niej przez ok. 50 minut, zanim został zniszczony - nadawał dane o panujących tam warunkach, ciśnieniu, temperaturze.

Galileo był pierwszą sondą, która zbliżyła się do planetoid. Podczas swej misji Galileo wykonał też obserwacje Wenus, Ziemi, Księżyca i komety Shoemaker-Levy 9.

Galileo wykonał wiele fascynujących zdjęć Jowisza i jego czterech największych księżyców - Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto.
Jednym z jego najważniejszych dokonań jest odkrycie oceanu wody pod lodową skorupą Europy.

Misje słoneczne

Ulysses, USA i Europa; start 6.10.1990r. Zajmuje się badaniami Słońca. Porusza się po nietypowej orbicie. Wszystkie planety i większość sond krąży w płaszczyźnie równikowej Słońca. Ulysses natomiast w 1992 roku skorzystał z pola grawitacyjnego Jowisza, by polecieć w płaszczyźnie prostopadłej do tej płaszczyzny. W ten sposób przelatuje on ponad biegunami Słońca, które po raz pierwszy mogliśmy z tej perspektywy zbadać.

Wind, USA; start 1.12.1994r. Mierzy skład i siłę słonecznego wiatru, czyli strumienia naładowanych cząstek wyrzucanych z naszej gwiazdy.

SOHO, USA; start 2.12.1995 „Zawisł“ pomiędzy Ziemią a Słońcem, skąd obserwuje Słońce kamerami w falach nadfioletowych, rentgenowskich.

Ulysses
https://upload.wikimedia.org/wikiped...Jupiter_H1.jpg

Wind
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wind_%...Wind_probe.jpg

SOHO
https://pl.wikipedia.org/wiki/SOHO_(...spacecraft.png
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem