Wyświetl Pojedyńczy Post
  #21116  
Nieprzeczytane 06-03-2024, 16:34
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 653
Domyślnie

Zaczadzeni kadzidłem XI Dobry Dóch II
https://www.youtube.com/watch?v=d0BDW4FRgOg


Wokół restauracji Madonna zrobił się wielki szum medialny i wiele osób czeka na wolny stolik by w tej restauracji zjeść posiłek i słyszeć w tle modlitwy .

Martyno321 to co oglądamy ostatnio w sejmie to też bym zaakceptował pomysł zastąpienia polityków chatem GPT

Zdjęcia obrazów stworzonych w umyśle artystów uosabiane z osobami które prawdopodobnie żyły w minionych wiekach mogą nas śmieszyć . Ale zastanawiamy się nad działaniem naszego mózgu tworzącego wyimaginowane obrazy . Dzisiaj wykład w ramach Tydzień Mózgu w Katowicach

Czy istnieje wolna wola? Neuronaukowe podejście do pytań fundamentalnych | Paweł Boguszewski
https://www.youtube.com/watch?v=ksz9j8wcef8&t=3110s


️ dr Paweł Boguszewski (Instytut Biologii Doświadczalnej im M. Nenckiego PAN w Warszawie)
wykład + dyskusja; „Czy istnieje wolna wola? Neuronaukowe podejście do pytań fundamentalnych”

️ ABSTRAKT: Jedną z podstawowych potrzeb ludzi jest poczucie posiadania kontroli nad własnym życiem. Kontrola ta wyraża się między innymi możliwością podejmowania decyzji, które wynikają z naszej woli. Wolnej woli. To pojęcie od setek lat daje przyczynek do rozważań filozoficznych i jest kluczowe dla takich dziedzin jak prawo, etyka czy teologia. Wolna wola wiąże się z odpowiedzialnością za podjęte decyzje i czyny. Teorie ciągną się się od twardego determinizmu - nie ma wolnej woli, to tylko iluzja - do pełnego libertarianizmu - mamy prawdziwą, niezawisłą wolną wolę. Konflikt ten wpisuje się w szerszy kontekst poszukiwania odpowiedzi na pytania o naturę wszechświata i świadomości.
Neuronauka podchodzi do tego zagadnienia w sposób naukowy i systematyczny - skoro zawodzą podejścia teoretyczne, to czemu by nie sprawdzić jak się rzeczy mają w sposób eksperymentalny. Jednym z pierwszych i chyba najsłynniejszym doświadczeniem było eksperyment Benjamina Libeta opublikowany w 1983 roku. Libet przy użyciu EEG wykazał, że elektryczna aktywność mózgu poprzedza świadomą intencję osoby badanej do wykonania ruchu. Czyli zanim osoba podjęła, jej zdaniem świadomą, decyzję o wciśnięciu przycisku, jej mózg już był w trakcie wykonywania tego zadania. Od tej publikacji minęło prawie 40 lat. Neuronaukowcy są w stanie eksperymentalnie przewidzieć wybory osób badanych nawet na kilka sekund przed ich subiektywnym poczuciem podejmowania decyzji. Jednak, wiele pytań dotyczących natury wolnej woli nadal pozostaje otwartych.
Odpowiedź z Cytowaniem