Wyświetl Pojedyńczy Post
  #9995  
Nieprzeczytane 04-09-2009, 08:29
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

Bez czarny - lekarski (Sambucus nigra)

Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych. W czasach starożytnych rósł prawie w każdym ogrodzie i nazywany był "drzewem życia". Obecnie nie jest już tak popularny. A może szkoda, bo ze względu na swoje lecznicze właściwości oraz dużą wartość dekoracyjną mógłby stać się użytecznym i ozdobnym elementem każdego ogrodu.
Co zawiera bez czarny?
Kwiaty: flawonoidy, kwasy organiczne, cholinę, olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne.
Owoce: antocyjany, flawonoidy, cukry (około 20%), garbniki, pektyny, kwasy organiczne, witaminy A, B1, B2, zwłaszcza C, karotenoidy, enzymy, biopierwiastki (jod).

Właściwości lecznicze
Kwiaty bzu czarnego wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, działają moczopędnie i napotnie - stosowane są jako leki przeciwgorączkowe w przeziębieniach i grypie.
Owoce bzu czarnego działają napotnie i moczopednie (lecz słabiej niż kwiaty) oraz przeczyszczająco (powodują łatwiejsze usuwanie toksyn z organizmu). Owoce wykazują także działanie przeciwbólowe - są pomocne w leczeniu zapalenia nerwu trójdzielnego, rwy kulszowej, migreny.
Kwiaty i owoce mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie - wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych. Można samodzielnie sporządzić preparaty z bzu czarnego.

Uwaga! Świeżych owoców nie wolno zjadać. Nadają się one tylko do spożycia po zagotowaniu. Jeżeli z owoców przyrządza się marmoladki, kompoty, galaretki, dżemy, wina to należy oddzielić od nich pestki (przecieranie przez sito, cedzenie itd.). Pestki z owoców nie mogą dostać się do naszych żołądków, gdyż tam pod wpływem pewnych enzymów wydzielają szkodliwy kwas cyjanowodorowy. Sam sok i miąższ z owoców jest bardzo wartościowy i zupełnie nieszkodliwy (bezpieczny) zarówno dla małych dzieci jak i osób starszych wiekiem. Bezpieczne są także wyciągi z owoców (wodne, octowe, alkoholowe) "zagotowane", gdyż wysoka temperatura rozkłada szkodliwe substancje.


Ałycza (mirabelka) - Prunus
Obficie kwitnie. Latem ma mnóstwo owoców. Świetnie znosi strzyżenie i nadaje się na obronne żywopłoty.
To niezwykłe drzewo jest trochę jak szpieg, który każdemu przedstawia się inaczej. Jedni nazywają ją ałyczą, inni mirabelką, jeszcze inni śliwą, i to w dodatku wiśniową. Warto więc ostatecznie ją zdemaskować. Podstawowy gatunek to śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), jej owoce mają kolor czerwony z lekkim woskowym nalotem. Ałycza jest kaukaską odmianą tejże śliwy o nazwie 'Divaricata' i ma żółte owoce.
MIRABELKI
Właściwości zdrowotne:
Mirabelki zawierają dużo beta-karotenu i dzięki temu chronią organizm przed starzeniem się, korzystnie wpływają na układ nerwowy.
100 g mirabelek średnio zawiera:
witamina E – 0,94 mg
witamina C – 5,40 mg
100g mirabelek średnio zawiera:
jod – 0, 01 mg
Wartość energetyczna:
100 g mirabelek to : 43 kcal
__________________
część moich obrazków pochodzi ze stron dostępnych w necie ...
Odpowiedź z Cytowaniem