Wyświetl Pojedyńczy Post
  #12  
Nieprzeczytane 14-12-2009, 16:29
POLA POLA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 24 582
Domyślnie Jeszcze do poprzedniej części

Cytat:
Napisał Lila
Pisarze i historycy pochodzenia żydowskiego, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sformułowali... wizje historii,
którą dziś określa się mianem ”Holocaustu”; w wersji skrajnej przedstawia ona Żydów jako jedyne ofiary zbrodni wojennych.
........ .
Niestety, charakterystyka Polski jako „kraju
nieuleczalnie antysemickiego” stała się istotnym elementem prostackiegomodelu, który propagowano [i nadal się propaguje] podczas kampanii mającej na celu wprowadzenie Holocaustu do programów edukacyjnych na
całym świecie”. Norman Davies.
No to jeszcze ten sam autor:
Cytat:
II wojna była konfrontacją zła ze złem, choć do roku 1941 te zła żyły w przymierzu, a potem sowieckie zło przyczyniło się walnie do tryumfu nad Hitlerem. Zestawiając je, nie chcę ich relatywizować. Nie chcę tylko, by jedno wyparło z pamięci drugie. Niestety ta świadomość jest na Zachodzie prawie nieobecna.

Pamięć to jakby osobne przedziały pociągu. W każdym przedziale rozmawia się o czym innym. W jednym o Jedwabnem, w drugim o Wołyniu, lecz te rozmowy toczą się osobno, wzajemnie o sobie nie wiedząc. Historyk powinien nasłuchiwać każdej z nich i wysnuć wspólną opowieść, która je połączy, a może i pogodzi.
Na pewno wiesz, dlaczego N. Davies został usunięty z Uniwersytetu Stanford. Mówił o tym, kiedy udzielał wywiadu Tyg. Powsz. W tym samym wywiadzie tłumaczył, jak bardzo uwierają go wszelkie uogólnienia i uproszczenia.