Wyświetl Pojedyńczy Post
  #472  
Nieprzeczytane 08-08-2020, 12:13
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 542
Domyślnie

Witam !

KOBIETA kontra KOSMOS

Ważą mniej, jedzą mniej, są wytrzymalsze. Kobiety lepiej sprawdzają się w kosmosie od mężczyzn.

Wielu mężczyzn zostaje astronautami, kobiet nie.
Dlaczego tak mało kobiet zostaje astronautkami ?
Naukowcy twierdzą, że właśnie one są lepiej przystosowane do wyczynów w kosmosie. Zużywają mniej tlenu, są lżejsze, bardziej odporne na efekty promieniowania kosmicznego, rzadziej chorują na serce i lepiej dają sobie radę w ciasnych pomieszczeniach.

Jeśli wybierasz się na Marsa – lub lecisz do gwiazd! – różnica w ilości potrzebnego pożywienia między rosłym mężczyzną a drobną kobietą może się okazać znacząca.

Pod wieloma względami kobiety są potencjalnie lepiej przystosowane do podróży kosmicznych niż mężczyźni.

Osoby płci żeńskiej są na ogół mniejsze.
Wysyłanie lżejszych osób w kosmos jest po prostu rozsądnym posunięciem. Załoga składająca się z mniejszych osób, byłaby korzystna z punktu widzenia masy całkowitej statku.
Wysłanie sześciu drobnych kobiet w kosmos na kilka miesięcy czy lat byłoby znacznie tańsze niż wysłanie sześciu krzepkich facetów. Mniejsza waga ciała to nie jedyny argument. Pozostałe oszczędności wynikają z ilości pożywienia, tlenu i innych zasobów niezbędnych do utrzymania ludzi przy życiu.
Ponadto mniejsi ludzie wytwarzają mniej produktów przemiany materii (mam na myśli dwutlenek węgla czy też ekskrementy).

Pozostaje jeszcze kwestia, która może być najmniej nagląca i najbardziej delikatna: zaludnienie odległej planety. Moglibyśmy wysłać trzy kobiety i trzech mężczyzn i życzyć im dobrej zabawy. Ale patrząc na koszty: Po co wysyłać mężczyzn, gdy ich udział w tworzenie nowego pokolenia można ograniczyć do niewielkich zamrożonych fiolek? Wysłanie damskiego zespołu wraz z bankiem spermy przyniosłoby oszczędności, jednocześnie zwiększając zróżnicowanie puli genetycznej.


Podsumujmy.
Z punktu widzenia ceny za każdy kilogram masy ciała, tolerancji na skutki fizyczne, umiejętności psychospołecznych oraz zdolności do rodzenia astrodzieci, kobiety wydają się lepiej przystosowane do długich podróży kosmicznych.
Czy to oznacza, że nie ma powodu, aby wysyłać mężczyzn na tego typu misje?
Nie do końca. Dane na temat dynamiki zachowań zbiorowych sugerują, że w przedsięwzięciach grupowych zespoły mieszane radzą sobie najlepiej.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem