Wyświetl Pojedyńczy Post
  #16  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 16:50
Janina1403's Avatar
Janina1403 Janina1403 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie,Polska
Posty: 5 730
Domyślnie Zwyczaj naszych przodków wieszania obrazu. Monidło

Jak widzę nie wszyscy wiedzą o co tu chodzi i nie doczytali do końca o co tu chodzi. Obchodzimy wiele kultowych tradycji, a to tylko mały szczegół obrazka.
Nikt nie każe go wieszać na ścianie w pokoju, salonie czy też w sypialni bo nawet nie pasuje wieszanie takiego wizerunku i nie o to tu chodzi.
Te obrazki są bardzo malutkie i wiesza się go w przedpokoju za drzwiami.
Przetoczę ostatni wątek z cytatu Basi.

Cytuję: - Przedstawienie to zdobyło popularność w pierwszych latach XXI wieku, jest więc przejawem współczesnej kontynuacji wcześniejszych motywów funkcjonujących w kulturze ludowej. Przesąd łączy posiadanie w domu obrazu Żyda… z powodzeniem finansowym i nieoczekiwanym przypływem pieniędzy. Przesąd nakazuje obraz taki powiesić w przedpokoju lub sieni, po lewej stronie drzwi wejściowych. Nakazuje też zawieszanie obrazu krzywo lub odwrotnie („do góry nogami”) w piątek lub sobotę, co przypuszczalnie łączy się ze świadomością istnienia święta szabatu bądź w sylwestra itp...... Wpiszcie w Google i poczytajcie.
Te obrazki z Żydami są w bardzo małych rozmiarach.

Właśnie zapytała nas poprzedniczka .

Cytuję;- A ja słyszałam, że pecha przynosi krzyż nad drzwiami.
Jednak coś w nas jest, każdy ma prawo wierzyć w co chce i nie należy tego potępiać. Krzyż też wieszamy w domu, a miejsce każdy wybiera tam , gdzie uważa.
Z pewnością , każdy z nas pamięta wieszania
na ścianach portretów ślubnych - Monidło, zdjęć komunijnych, zdjęć rodzinnych, albo stawiamy w oprawionych ramach na komodach. Ludzie zapominają szybko o zwyczajach , tradycjach i udają , że nic takiego nie było w ich domach. Czyż nie.....

Ostatnio edytowane przez Janina1403 : 06-08-2015 o 17:02. Powód: Chcę dopisąć ważną treść.
Odpowiedź z Cytowaniem