Wyświetl Pojedyńczy Post
  #54  
Nieprzeczytane 01-02-2009, 14:55
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

3 lutego 1539 roku Wawel rozbrzmial huczna zabawa.
To para krolewska sprawiala swej ulubienicy wspaniale wesele.Nie braklo na nim turniejow,w ktorych i sam Ilia potykal sie z krolewiczem Zygmuntem Augustem w rycerskich pojedynkach.
Ostrogski wywiozl po slubie swa piekna zone do ojczystego Ostroga,gdzie utworzyl dla niej swietny dwor i gdzie otoczyl ja zbytkiem i przepychem.Miodowe miesiace spedzila mloda para na milosci,ucztach,festynach.Nie ulega watpliwosci,ze mlodzi darzyli sie wzajemnym uczuciem.
Byly to radosne,beztroskie miesiace w zyciu Beaty.Radowala sie nie tylko mlodoscia i miloscia.Dumna panna byla przeciez zona najbogatszego czlowieka krolestwa,tytulowala sie ksiezna,podziwiano ja i chyba zadroszczono powodzenia,majatku,tytulu i slawy.

Dramatu akt I

Ksiaze Ilia zaniemogl raptownie 16 sierpnia tegoz 1539 roku,ledwie w pol roku po slawnych zaslubinach.
Przed smiercia sporzadzil testament,na mocy ktorego oddawal swa malzonke,jak rowniez spodziewanego potomka,wraz z calym pozostajacym po nim majatkiem,pod opieke krolowej Bony.W trzy dni pozniej,19 sierpnia,Beata zostala wdowa.
Tak jak i jej matka,tak i ona zostala wdowa spodziewajaca sie dziecka.
Nie wiemy jak Beta przyjela smierc meza.Faktem jest,ze nie zatracala sie w rozpaczy,odwrotnie,wykazala nawet energie i przytomnosc.Nie szukala nowego mariazu.
Mloda wdowa wykazala cechy malo wowczas spotykane posrod niewiast polskich,udowodnila,ze kobieta potrafi byc nie tylko dobra zona czy milosnica,lecz umie takze parac sie zajeciami zarezerwowanymi wylacznie dla mezczyzn.
Beata rzadzila,administrowala,powiekszala swa fortune.
W Ostrogu zaslynela z arbitralnosci i surowosci;zwiekszyla obciazenia poddanym,lamala prawa zaleznych od niej bojarow.Do sadow wplywaly kolejne skargi na wszechpotezna Beate.Pomawiano ja o chciwosc,egoizm,chorobliwa pyche.
Kiedy corka Beaty miala 10 lat(!) - pojawiali sie juz pierwsi konkurenci do mariazu z nieletnim dzieckiem.W tym czasie Beata byla juz w ostrym konflikcie z rodzina meza,narazila sie nawet swoim sprzeciwem,co do rozporzadzania losem Halszki rowniez parze krolewskiej.Wymuszano na niej pod roznymi pretekstami malzenstwo corki z moznymi panami.Wszystkie oferty odrzucala jednak Beata.
Sytuacja jej pogorszyla sie z chwila wyjazdu krolowej Bony z Polski.Na Beate naciskano ze wszystkich stron,by poddala sie woli krolewskiej,by respektowala testament jej zmarlego meza.Za nic w swiecie nie chciala oddac swej ukochanej ,nieletniej jeszcze corki nikomu z moznych.
Z iscie pieniacka pasja procesowala sie,blagala i kaptowala dygnitarzy,probowala przekupic prymasa.Jej zabiegi wywolaly niechec opinii publicznej.
Ostrogscy poczeli przemysliwac,jakby usunac ja z Wolynia.
Nad glowa energicznej kobiety poczely zbierac sie ciemne chmury.
cdn.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
Odpowiedź z Cytowaniem