Wyświetl Pojedyńczy Post
  #668  
Nieprzeczytane 26-03-2024, 06:36
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 813
Domyślnie

W 1790 roku Sejm Czteroletni uchwalił tzw. podatek dochodowy dziesiątego grosza na utrzymanie armii, płacony z dóbr szlacheckich (10%) i w podwójnej wysokości z dóbr kościelnych.

W 1885 roku rozpoczęły się tzw. rugi pruskie, czyli proces wysiedlania z terenów Cesarstwa Niemieckiego polskich i żydowskich osadników przybyłych z zaboru rosyjskiego, którzy nie posiadali obywatelstwa niemieckiego. Osadnicy ci stanowili przede wszystkim tanią siłę roboczą w gospodarstwach rolnych. Rozpoczynając politykę wysiedleńczą, władze niemieckie tłumaczyły się troską o miejsca pracy zabierane przez emigrantów oraz zabezpieczenie przed „niepewnym elementem cudzoziemczym”. Wysiedlenia objęły prawie 30 tys. osób.

W 1898 roku na terenie dzisiejszej RPA utworzono pierwszy na świecie rezerwat przyrody - dziś część Parku Narodowego Krugera. Rozciąga się na 350 kilometrów wzdłuż granicy z Mozambikiem, ma ok. 60 kilometrów szerokości. Zajmuje powierzchnię powyżej 2 milionów hektarów.

W 1908 roku na ulice Warszawy wyjechał pierwszy tramwaj elektryczny.

W 1943 roku w Warszawie odbyła się tzw. akcja pod Arsenałem. Zorganizowana została przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, a jej celem było uwolnienie Janka Bytnara „Rudego”, aresztowanego przez Gestapo i brutalnie torturowanego. Do akcji doszło pod warszawskim Arsenałem, w czasie kiedy więźniarka przejeżdżała z Alei Szucha (siedziba gestapo) do więzienia na Pawiaku. Dowódcą akcji był Stanisław Broniewski „Orsza” – wybitny działacz harcerski. Obok „Rudego” uwolniono 25 więźniów. W akcji zginęli Tadeusz Krzyżewicz „Buzdygan” oraz Aleksy Dawidowski „Alek”. Z powodu ran odniesionych w wyniku tortur 30 marca zmarł również Jan Bytnar. Bohaterowie akcji pod Arsenałem stali się niebawem symbolami młodej konspiracji. Ich losy opisane zostały w książce Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Akcja ukazana jest też w filmie Jana Łomnickiego "Akcja pod Arsenałem" z roku 1977.

W 1982 roku Sejm PRL przyjął nowelizację Konstytucji PRL powołującą do życia Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu.

W 2011 roku na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza w Zakopanem odbyły się specjalne zawody, podczas których Adam Małysz oficjalnie zakończył karierę sportową.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem