Wyświetl Pojedyńczy Post
  #896  
Nieprzeczytane 06-04-2024, 12:01
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 549
Domyślnie

Witam !

c.d.
Informacje, zdjęcia, pocztówki - z internetu

Trójkąt Trzech Cesarzy (trójstyk)

W obecnych granicach Polski ów trójkąt/ styk/ punkt, pokazuje poniższa mapa :







W ujęciu najszerszym – opierającym się na dawnym obszarze historyczno-etnograficznym, Zagłębie Dąbrowskie obejmuje gminy: Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Wojkowice, Sławków, Psary, Bobrowniki, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz, Łazy, Poręba, Zawiercie, Włodowice, Myszków, Ogrodzieniec, Kroczyce, Niegowa, Pilica, Żarnowiec, Wolbrom, Klucze, Olkusz, Bukowno, Sułoszowa, Gołaczewy, Jerzmanowice-Przeginia, Trzyciąż, Skała.


Zagłębie Dąbrowskie jako region uformowało się w XIX wieku i dopiero od tego czasu można mówić o nim jako osobnym regionie. Do czasów rozbiorów Polski obszar ten ... był częścią województwa krakowskiego.


Obszar późniejszego Zagłębia (hist. Zagłębie Polskie), do czasów rozbiorów Polski był częścią województwa krakowskiego. Po III rozbiorze teren ten należał krótko (1795–1807) do Prus jako prowincja pod nazwą Nowy Śląsk, a następnie do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego (1815–1914) – najpierw jako część województwa krakowskiego, później guberni radomskiej, a po powstaniu styczniowym guberni piotrkowskiej.

Od początku XIX wieku region ulegał znacznym przeobrażeniom i napływowi ludności związanym z odkryciem na jego terenie pokładów węgla. Główna Dyrekcja Górnicza w Kielcach utworzyła tu wówczas Dozorstwo Olkusko-Siewierskie, a w 1833 roku zostało włączone do nowo powstałego Zachodniego Okręgu Górniczego ze stolicą w Dąbrowie Górniczej.

Pod zaborem rosyjskim miały tu miejsce walki w trakcie powstania styczniowego. Bitwa o Sosnowiec, zakończona sukcesem, pozwoliła na krótki okres kontroli tego terenu przez władze Rządu Narodowego. Podobna sytuacja powtórzyła się w trakcie rewolucji 1905 roku, kiedy to powołano do istnienia Republikę Zagłębiowską.

W II Rzeczypospolitej obszar Zagłębia (hist. Zagłębie Polskie) wraz z Częstochową i Kielcami jako stolicą wszedł w skład województwa kieleckiego.

Zagłębie Dąbrowskie stanowiło najbardziej zurbanizowany obszar województwa kieleckiego. W chwili powstania tego województwa Sosnowiec był największym jego miastem, później zaś drugim takowym, ustępując Częstochowie, a wyprzedzając dalsze w kolejności Radom i Kielce. W stolicy województwa, Kielcach, znajdował się oddział wychodzącego w Sosnowcu wysokonakładowego dziennika Expres Zagłębia.

Zagłębie Dąbrowskie jest krainą historyczną ... Nie ma wątpliwości co do historycznej stolicy, którą jest Będzin, ponieważ jest najstarszym miastem regionu – prawa miejskie na prawie polskim uzyskał w 1346 roku.

Do miast Zagłębia Dąbrowskiego (w najszerszym ujęciu) należą :



Obecnie większość z tych miejscowości wrzucono do województwa śląskiego. Tylko kilka pozostało w woj. małopolskim.


*

"Trójkąt Trzech Cesarzy”



Miejsce w którym stykały się granice Trzech Cesarstw oferowało liczne atrakcje: wejście na wieżę widokową, rejs stateczkami parowymi i barkami wzdłuż Przemsz, spacery wzdłuż promenady z licznymi restauracjami i występami orkiestr, chórów, czy teatrów.

"Trójkąt Trzech Cesarzy” - to wyjątkowe miejsce doskonale ilustrują pocztówki - niemy świadek historii.














c.d.n.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem