Wyświetl Pojedyńczy Post
  #211  
Nieprzeczytane 17-04-2024, 07:44
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 581
Domyślnie

Witam !

Planeta MERKURY

Merkury to planeta położona najbliżej Słońca.

Pierwsze zdjęcia Merkurego przysłała sonda Mariner 10.

Mariner 10 (pol. „Żeglarz 10”) wykonał trzy przeloty w pobliżu planety - 29 marca i 21 września 1974 roku oraz 16 marca 1975 roku.
Sonda wykonała tysiące zdjęć powierzchni, ale ze względu na powolną rotację Merkurego, jedynie 45% powierzchni udało się zbadać.
To pierwszy pojazd zbudowany przez człowieka, który dotarł do Merkurego.

Kolejny to sonda MESSENGER (2011r.–2015r.) – zbliżył się do planety dopiero po 33 latach od misji Marinera 10.

Obecnie w kierunku Merkurego zmierza BepiColombo.

BepiColombo został wystrzelony : 20 października 2018r.

Nazwa misji jest hołdem dla włoskiego matematyka i inżyniera, Giuseppe „Bepi” Colombo. To on wynalazł manewr asysty grawitacyjnej, co sprawiło, że mogliśmy zacząć myśleć o misjach do odległych światów bez konieczności spalania bardzo dużych ilości paliwa.
Najgłośniejszą misją wykorzystującą ten manewr była New Horizons, która badała niegdyś ostatnią planetę Układu Słonecznego, czyli Plutona.

Sonda BepiColombo ma znaleźć się na orbicie pierwszej planety od Słońca pod koniec grudnia 2025 roku.
Zanim to nastąpi, jeszcze kilka razy zbliży się do Merkurego, by dzięki manewrowi asysty grawitacyjnej unormować prędkość i trajektorię lotu.
W trakcie przelotów BepiColombo będzie zbierał dane, choć większość instrumentów sondy pozostanie w stanie uśpienia.

24.06.2022r.
23 czerwca zbliżyła się do Merkurego na odległość zaledwie 200 km, przy prędkości 7,5 km/s.
Pierwsze zdjęcie, jakie trafiło do mediów, pokazuje spaloną, skalistą planetę usianą kraterami uderzeniowymi.



Co widać na zdjęciu BepiColombo?
Zdjęcie czarno-białe wykonane przez kamery pomocnicze, zdjęcie o niskiej rozdzielczości. Obraz został jednak wzmocniony, aby wyostrzyć szczegóły. Dzięki temu dość dokładnie możemy się przyjrzeć podziurawionej kraterami powierzchni.
Można również zobaczyć części instrumentów orbitera o nazwie Mercury Planetary Orbiter.

25 grudnia 2025 roku BepiColombo wejdzie na orbitę Merkurego i wypuści dwa orbitery: Mercury Planetary Orbiter (MPO) i Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO). Na pierwszym z nich umieszczono 11 instrumentów skonstruowanych w Europie. Jednym z nich jest radiometr i spektrometr IR MERTIS (Mercury Radiometer and Thermal Infrared Spectrometer). Dla tego urządzenia inżynierowie Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali i wykonali głowicę skanującą, czyli MPOI.

BepiColombo jest dopiero drugą sondą w historii mającą wejść na orbitę Merkurego. Pierwsza była misja Messenger NASA, która badała maleńką skalistą planetę w latach 2011–2015. Jednak pierwsze zdjęcia Merkurego przesłał na Ziemię Mariner 10, który wykonał trzy przeloty w pobliżu planety.

Nazwa misji jest hołdem dla włoskiego matematyka i inżyniera, Giuseppe „Bepi” Colombo. To on wynalazł manewr asysty grawitacyjnej, co sprawiło, że mogliśmy zacząć myśleć o misjach do odległych światów bez konieczności spalania bardzo dużych ilości paliwa.

Merkury to najbliższa Słońcu planeta, o której ciągle wiadomo niewiele. Nowe dane na pewno pomoże nam uzyskać sonda BepiColombo mająca zbadać ten świat.

Tymczasem nowe wyniki sugerują że na Merkurym, gdzie temperatura sięga aż 427o C, znajdują się liczne diamenty. Naukowcy wyliczyli, że może tam ich być 16 kwadrylionów t.
Badacze twierdzą jednak, że diamenty z powierzchni Merkurego nie muszą przypominać (i raczej tak jest) tych znanych nam na Ziemi, które wykorzystuje się w produkcji biżuterii. Są bardziej mętne i bliżej im do tych kamieni, których używa się w przemyśle ściernym.



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem