Wyświetl Pojedyńczy Post
  #18  
Nieprzeczytane 19-06-2020, 17:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Dwa zespoły naukowe z Uniwersytetu Tsukuba i Harvard Medical School opublikowały wyniki swoich badań dotyczących uzyskania efektu hibernacji u szczurów. Naukowcy odkryli w mózgach gryzoni neurony Q odpowiedzialne za długotrwałe obniżenie temperatury ciała i metabolizmu. Chociaż badania dotyczą małych ssaków, a nie ludzi, to jednak musimy pamiętać, że mamy bardzo zbliżoną konstrukcję mózgu do szczurów, zatem efekt w naszym przypadku powinien być niemal identyczny. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy.

W trakcie przeprowadzonych eksperymentów, szczury zostały wprowadzone w stan hibernacji za pomocą stymulacji neuronów Q. Gryzoniom obniżyła się temperatura ciała i metabolizm. Co najważniejsze, po powrocie do normalnego funkcjonowania, u szczurów nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych sztucznego wytworzenia tego stanu, a mianowicie nie wykryto uszkodzeń samego mózgu i pozostałych organów.

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że Amerykanie i Rosjanie pracują nad specjalnymi kapsułami hibernacyjnymi oraz preparatami, które pozwolą wprowadzić kolonizatorów w kontrolowaną śpiączkę, nie tylko w trakcie podróży, ale również podczas pojawienia się nieoczekiwanych sytuacji już na powierzchni Księżyca lub Marsa.


Neurony odpowiedzialne za hibernację pomogą ludziom w podróży na Marsa
Odpowiedź z Cytowaniem