Wyświetl Pojedyńczy Post
  #45  
Nieprzeczytane 23-10-2023, 07:58
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 579
Domyślnie

Witam !

Magnetar - czyli szybko obracająca się gwiazda neutronowa , która jest źródłem niezwykle silnego pola magnetycznego, emituje w sposób regularny (pulsy) lub nieregularny (błyski) promieniowanie gamma oraz promieniowanie rentgenowskie.

Uważa się że, magnetar powstaje z największych istniejących gwiazd, o masach kilkadziesiąt razy większych od Słońca wskutek wybuchu supernowej.

Zdarza się że, wybuch ten powoduje dalszą ewolucję gwiazdy - o ile znajduje się ona w układzie podwójnym.
Jeśli jedna z gwiazd ma na tyle silną grawitację, by przyciągnąć materię drugiej gwiazdy, to w pewnym momencie może stać się tak masywna, że osiągnie poziom granicy Chandrasekhara. W takim przypadku, pozostałością po wybuchu są nieduże jądra neutronowe, czyli gwiazdy neutronowe.

Po eksplozji pozostaje tylko gorące i gęste jądro. W ciągu kilkudziesięciu następnych sekund decydują się dalsze losy gwiazdy. Obiekt zapadając się zachowuje moment pędu, co sprawia, że wiruje coraz szybciej. Jeżeli wirowanie zwiększy się do 300-1000 obrotów na sekundę , w ciągu kilkunastu sekund powstaje magnetar.

Zwykła gwiazda neutronowa wiruje do 50-100 obrotów na sekundę.


*Supernowa - gwiazda, która umiera.
Zachodzi w niej synteza jądrowa. W pewnym momencie osiąga punkt krytyczny, a gdy jądro zaczyna składać się głównie z żelaza - fuzja zostaje przerwana. Natychmiast rozgrzewa się ono do miliardów stopni Celsjusza, a jego atomy zostają tak ściśnięte, że siła odpychania ich jąder powoduje rozerwanie gwiazdy. Gwiazda wybucha.

Eksplozja supernowej to bardzo ważne zjawisko dla rozwoju kosmosu. Podczas wybuchu w przestrzeń kosmiczną zostaje wyrzucona ogromna ilość materii. Znajdują się w niej pierwiastki, które np. stanowią budulec naszego ciała jak wapń lub żelazo - rozprzestrzeniły się one w kosmosie właśnie dzięki wybuchowi supernowej. Możemy więc z całą pewnością uznać, że życie na Ziemi mogło powstać dzięki zjawisku supernowej.

Magnetar
Pozdrawiam


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem