Wyświetl Pojedyńczy Post
  #690  
Nieprzeczytane 14-04-2024, 00:04
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 879
Domyślnie

W 966 roku książę Mieszko I wraz ze swoim dworem przyjął chrzest. Był to początek chrystianizacji Polski.
W celu uczczenia tej daty, w 2019 roku Sejm ustanowił 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

W 1865 roku w Teatrze Forda w Waszyngtonie prezydent USA Abraham Lincoln został postrzelony w głowę przez aktora Johna Wilkesa Bootha, w wyniku czego zmarł następnego dnia w pobliskim pensjonacie.

W 1896 roku w USA opatentowano płatki kukurydziane.

W 1912 roku tuż przed północą parowiec RMS „Titanic” zderzył się na północnym Atlantyku z górą lodową i zaczął nabierać wody, a następnie zatonął. Jego katastrofa spowodowała nowelizację zasad bezpieczeństwa morskiego.

W 1924 roku Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego – złoty miał zastąpić markę polską.

W 1943 roku przebywający w niewoli w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen syn Józefa Stalina Jakow Dżugaszwili zginął od postrzału lub porażenia prądem, gdy po odmowie udania się do baraku rzucił się na ogrodzenie.

W 1950 roku prymas Stefan Wyszyński podpisał w imieniu Episkopatu Polski porozumienie z władzami państwowymi, w którym Kościół polski w zamian za zagwarantowanie nauczania religii w szkołach i funkcjonowanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uznał granice Ziem Odzyskanych i potępił "bandy podziemia". Mianem tym określano polskie organizacje: Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Armia Krajowa, Ruch Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjne Wojsko Polskie i inne, ale też ukraińskie UPA i niemiecki Werwolf.

W 1956 roku w Chicago zaprezentowano pierwszy magnetowid.

W 1988 roku Afganistan, Pakistan, USA i ZSRR podpisały w Genewie porozumienie dotyczące zakończenia konfliktu w Afganistanie.
__________________
W życiu bywają noce i bywają dnie powszednie, a czasami bywają też niedziele. (Maria Dąbrowska)
Odpowiedź z Cytowaniem