Wyświetl Pojedyńczy Post
  #213  
Nieprzeczytane 21-04-2024, 12:06
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 581
Domyślnie

Witam !
Gwiazdy produkowały egzotyczne pierwiastki jakich brak na Ziemi - AstroSzort
Gwiazdy z początku czasu musiały być zdolne do tworzenia pierwiastków znacznie cięższych niż cokolwiek, kiedykolwiek znaleziono naturalnie na Ziemi ...
W jaki sposób miałyby wytwarzać takie egzotyczne pierwiastki ...
https://www.youtube.com/watch?v=j4uQPo5Yc9k

3 listopad 2019r.
Skąd się biorą ciężkie pierwiastki? - AstroSzort
https://www.youtube.com/watch?v=PKhmFYTWZtQ

*

Fragment artykułu : https://wszystkoconajwazniejsze.pl/p...e-pierwiastki/

Starożytne gwiazdy

Ciężkie pierwiastki były zalążkami wszystkich gwiazd i planet, które widzimy dzisiaj. Nowe badanie opublikowane na łamach Science sugeruje, że te starożytne gwizdy stworzyły więcej niż tylko naturalne pierwiastki.

Z wyjątkiem wodoru, helu i kilku śladów innych lekkich pierwiastków, wszystkie atomy, które widzimy wokół nas, powstały w wyniku procesów astrofizycznych, takich jak supernowe, zderzenia gwiazd neutronowych i cząstek wysokoenergetycznych. Przez tego typu procesy powstały wszystkie ciężkie pierwiastki, aż do uranu-238, który jest najcięższym naturalnie występującym pierwiastkiem. Powstaje on w zderzeniach supernowych i gwiazd neutronowych w tak zwanym procesie „r”, ...........
Nowe badanie sugeruje jednak, że proces „r” w pierwszych gwiazdach mógł wytworzyć znacznie cięższe pierwiastki o masie atomowej większej niż 260.

Wszystkie gwiazdy, w tym ich pierwsza generacja, działają jak fabryki chemiczne, ...
Gdy pierwotne gwiazdy eksplodowały jako supernowe, wyrzucały utworzone przez siebie pierwiastki ...
Kolejne generacje gwiazd miały już w sobie te pierwiastki i stale zwiększały ich obfitość ...

Ale pierwsze gwiazdy powstały jednak w czystym, pierwotnym i zimnym Wszechświecie. W rezultacie te gwiazdy wytwarzały bardziej złożone pierwiastki w innych proporcjach niż te syntetyzowane później przez kolejno formujące się gwiazdy, ...
Na początku nasz Wszechświat był gorącą i mroczną zupą niezwykle energetycznych cząstek, która gwałtownie się powiększała.
Wszechświat coraz bardziej się rozprzestrzeniał, stopniowo ochładzał. Pozostawał jednak ciemny do momentu gdy grawitacja skupiła obłoki w pierwsze gwiazdy - pierwsze światło.



Patrząc w przeszłość wystarczająco daleko możemy zatem oczekiwać, że kosmiczne obłoki gazowe wykazują charakterystyczne widmowe ślady szczególnych proporcji pierwiastków wytworzonych w nich przez te pierwsze gwiazdy.
A spoglądając jeszcze bardziej wstecz możemy ostatecznie zostać świadkami zniknięcia większości tych pierwiastków i pojawienia się na ich miejscu pierwotnego, nieskazitelnego gazu. Do takich badań astronomowie od dawna używają kwazarów, które pozwalają im dowiedzieć się więcej o składzie chemicznym gazu kosmicznego w różnych epokach i pokazać, jak różne generacje gwiazd wzbogacają swoje otoczenie pierwiastkami.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem