Wyświetl Pojedyńczy Post
  #45  
Nieprzeczytane 06-02-2010, 10:59
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Dodawanie cienia do tubki

Doklejony obrazek, będzie bardziej plastyczny jeśli dodamy do niego cień. Aby, to zrobić tubka musi być umieszczona na osobnej warstwie. Cień dodajemy poprzez: Filtry - Światło i cień- rzucanie cienia.

Tak wygląda okno Rzucanie cienia jeśli wyświetla się nam w wersji GIMP2.6.8



Widzimy, że w ustawieniach domyślnych cień jest dosyć szeroki (8px) i wyraźny (80% krycia) oraz ma kolor czarny.

A tak pisze Tesara na jego temat:
Cytat:
Możliwość ograniczenia cienia do wielkości obrazka była cały czas.

Ja mam ją cały czas odptaszkowaną. Stawiam ptaszek tylko wtedy, kiedy cieniuję obrazek PNG, bo wtedy cień układa się ładnie wkoło obrazka ( nie jest ucinany do wymiarów warstwy)

Wypróbujcie również zmiany w ustawienaich cienia, czyli suwaczek i okienka, w które wpisuje się cyferki. Można również zmienić jego kolor. Klikajac na czarny kwadracik (obok napisu kolor) otworzy się następne okno w którym można wybrać kolor cienia. Zmieniając wartości na minusowe np -8 w okienkach przesunięcie x i y cień pojawi się na innych krawędziach obrazka. Pamiętajmy, że musimy ustawić się na obrazku, który chcemy zacieniować (kliknąć na warstwę z obrazkiem w oknie warstwy)
Siłę zacieniowania można również zmieniać w oknie warstwy. Stajemy na warstwie z cieniem i przesuwamy suwaczek obok napisu krycie.
_

Wypróbowałam i przedstawiam efekty zmian ustawień. Poniważ cały czas miałam menu zaptaszkowane, warstwa z obrazkiem się powiększała.

__

1. Ustawienia x8, y8 kolor czarny, krycie 80% - cień jest po prawej stronie obrazka.
2. Ustawienia x-8, y-8 kolor czarny, krycie bez zmian - cień układa się po lewej stronie.
3. Cień dodawany dwukrotnie, jako 8,8 i -8,-8. Cienie wokoło obrazka
4. Jak w punkcie 3, tylko zmieniono kolor cienia.
Odpowiedź z Cytowaniem