Wyświetl Pojedyńczy Post
  #21147  
Nieprzeczytane 02-05-2024, 10:40
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 631
Domyślnie

Jak nauka wykazuje, że Bóg nie istnieje?
https://www.youtube.com/watch?v=RTpBYhpK7bQ&t=7s


Jakie są dowody na istnienie Boga?
Do czego potrzebna jest religia?
Czy nauka jest w stanie opisać wszystkie zjawiska?

W dyskusji inspirowanej książką Victora J. Stengera „Bóg. Błędna hipoteza” wzięli udział goście reprezentujący różne punkty widzenia oraz dziedziny naukowe:

- Włodzisław Duch, prof. nauk fizycznych, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych, członek Towarzystwa Sztucznej Inteligencji, kierownik Laboratorium Neurokognitywnego UMK;
- Jarosław Płuciennik, prof. w Katedrze Teorii Literatury UŁ, kulturoznawca, kognitywista, badacz kultury Reformacji i tłumaczeń psalmów;
- Tomasz Sieczkowski, dr filozofii, adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej UŁ, autor m.in. książki „Nowy ateizm”, tłumacz książki „Bóg. Błędna hipoteza”;
- Adam Workowski, dr filozofii, współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim.

W historii dowody za i przeciw istnieniu Boga ograniczały się najczęściej do filozofii i teologii. Nauka pozostawała w tym czasie na marginesie. Victor J. Stenger przełamuje ten impas. Próbuje odnaleźć racjonalne podstawy wiary konfrontując teologiczne stwierdzenia z narzędziami, które daje współczesna nauka. Szuka dowodów istnienia duszy i możliwych skutków modlitwy, omawia odkrycia fizyki i astronomii rozważając sugestie, że wszechświat jest dziełem stwórcy, a ludzie są specjalnym stworzeniem Boga.

„Bóg. Błędna hipoteza” to odważna i najbardziej znana książka Stengera, o której Richard Dawkins powiedział, że wiele jej zawdzięcza. Znalazła się na prestiżowej liście bestsellerów New York Timesa.




/ wydawnictwo-uniwersytetu-lodzkiego https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/

Jak już jesteśmy przy wydawnictwie Uniwersytetu Ludzkiego polecam dwie serie wydawnicze : Kim Jest Człowiek?
Seria składa się z pozycji tłumaczonych z języków obcych, z prac polskich oraz wywiadów z myślicielami zajmującymi się problematyką człowieczeństwa. Oddaliśmy głos ważnym uczonym tworzącym w pierwszej połowie dwudziestego wieku oraz współczesnym: przedstawicielom nauk przyrodniczych, społecznych oraz z kręgów filozoficzno-teologicznego i antropologiczno-kulturowego. Pierwsze dwa tytuły przedstawiają dociekania myślowo zakorzenione w tradycji judeochrześcijańskiej (Abraham J. Heschel, Paul Tillich), zaś książka Harry’ego Frankfurta odwołuje się do argumentacji etycznej.

oraz: W Poszukiwaniu Idei XXI Wieku
Seria prezentuje najnowsze publikacje z dziedziny filozofii, nauk społecznych, etyki i neurobiologii, które nie są znane polskiemu czytelnikowi. Stanowią one odbicie najaktualniejszych tendencji intelektualnych we współczesnej humanistyce, naukach przyrodniczych oraz studiach interdyscyplinarnych.
Odpowiedź z Cytowaniem