Wyświetl Pojedyńczy Post
  #179  
Nieprzeczytane 05-11-2013, 09:36
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 415
Domyślnie

Cytat:
Napisał gostbiker
Jip, Lulko i Tar-ninko - przez to, że zacząłem pisać o Dolinie Baryczy oraz dzięki Jipa zdjęciom, uwagom Lulki i Tar-ninki odkrywam na nowo tę krainę. Byłem tam trzykrotnie, ale to było sześć lat temu i wiele już zapomniałem - dobrze, że są fotki. Już wczoraj w nocy po Jipa wpisie o Odolanowie zaintrygowało mnie, skąd ta Barycz właściwie płynie, gdzie są jej źródła. I na mapie odkryłem rzecz przedziwną, że ona nie ma właściwie swego początku. Płynie w dwóch kierunkach - ten jej niby początek w okolicach Ostrowa nie płynie dalej z biegiem rzeki, tylko wpływa do niedalekiej Prosny, a dalsze wody płyną prawie 150 km. i wpływają do Odry pod Głogowem.

W Wikipediach oraz na portalu "polskaniezwykla" znalazłem definicję oraz wytłumaczenie tego dziwnego zjawiska.

skopiowałem z Wikipedii :

"....Barycz (niem. Bartsch) – rzeka w zachodniej Polsce, prawy dopływ Odry.

Długość: 139 km

Powierzchnia dorzecza: 5526 km˛

Obszar źródłowy znajduje się w bagnach na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Tworzy go zespół krzyżujących się, bifurkujących cieków – Baryczy, Leniwej Baryczy oraz Gnilnej (Gniłej) Baryczy (dopływ Ołoboku). Płynie w kierunku zachodnim, uchodzi do Odry w okolicy Głogowa. Rzeka płynie zabagnioną doliną, z bardzo małym spadkiem (ok. 0,035%). W dolinie Baryczy znajdują się siedliska rzadkiego ptactwa wodnego. W 1996 roku utworzono Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.

Tego określania - bifurkacja - do wczoraj w ogóle nie słyszałem . A samo zjawisko bifurkacji jest tam określone, jako ewenement na skalę nawet europejską.
Bardzo mnie zaciekawiłeś Andrzeju tymi informacjami, widać, że warto się bliżej zainteresować tą krainą.
Pytam o gęsi arktyczne, bo wiem, że tam mają swój przystanek w drodze na północ.
Są nawet całe wycieczki specjalistyczne miłośników ptactwa,
którzy jeżdżą do doliny Baryczy obserwować skrzydlate bractwo.
Znalazłam taką informację:

cytat
... Gęsi można obserwować w Dolinie Baryczy praktycznie przez cały rok. Przez większość czasu są to tylko gniazdujące w Polsce gęgawy. W okresach wiosennej i jesiennej migracji dołączają do nich krewni z tajgi i tundry, na czele z gęsią zbożową i białoczelną.
Ci przybysze z północy traktują Dolinę Baryczy jako przystanek na drodze ze swych arktycznych lęgowisk do zimowisk i z powrotem. Najwięcej gęsi odwiedza nadbarycki region w marcu i listopadzie. Jesień jest jednak lepszym czasem do obserwacji tych ptaków. Jest to spowodowane odmienną specyfiką obu okresów migracyjnych...
http://www.barycz.pl/index_dolina.ph...kat=39&art=521
Cytat:
i widzę, że Dolinę Baryczy mam po prostu do poprawki
ja to w ogóle wiem, że nic nie wiem...

widziałeś film Makrokosmos? cudowny , oglądam go często i wciąż z moim wnukiem
http://youtu.be/xJxAlDflblg
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 05-11-2013 o 09:45.
Odpowiedź z Cytowaniem