Wyświetl Pojedyńczy Post
  #210  
Nieprzeczytane 14-04-2024, 11:29
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 580
Domyślnie

Witam !

Witaj Fracie ! Napisałeś :
Cytat:
Foton, to moja ulubiona cząstka – kwant energii, bo jakże go nie lubić, skoro nas oświetla i grzeje.
Ja również bardzo lubię fotony. Powiem więcej ... bardzo, bardzo, ... bardzo ... Za to że, umożliwiły istnienie naszego świata - Ziemi. Ziemia, ta wyjątkowa skała, ze swoją różnorodnością i pięknem, ten pyłek w bezmiarze Wszechświata zachwyca i istnieje, między innymi, dzięki fotonom.

Dorzucę :

Foton

To taka cząstka która nie ma masy i nie widać jej.
Podstawową właściwością fotonu jest to, że pozostaje niewidoczny gołym okiem. Bez specjalistycznej technologii nie da się go zobaczyć w naturalnej formie.

Nie ma zapachu, nie ma smaku, nie słychać go .....nie wydaje dźwięku.
Są po prostu nieuchwytne dla ludzkich zmysłów.

Foton to taki "struś pędziwiatr" (żarcik taki), ale pędzący z prędkością światła, czyli z największą znaną dotąd prędkością.
W próżni, prędkość światła jest wartością stałą i wynosi około 300 000 km na sekundę.

Kolejną cechą fotonu jest przemieszczanie się z prędkością światła. Z taką prędkością poruszają się wyłącznie fotony.
Dla fotonu nie istnieją przeszkody, które byłyby w stanie zatrzymać jego podróży przez wszechświat ...


Głównym zadaniem fotonu jest transport światła i energii.

* Foton w fotowoltaice
Od fotonu poniekąd wzięła się również nazwa fotowoltaika, ponieważ jej pierwszy człon, pochodzi od nazwy cząstki foton (gr. φῶς – światło).

Samodzielna produkcja energii ze Słońca w ramach instalacji solarnej jest możliwa dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Zjawisko to po raz pierwszy zaobserwował Aleksander E. Becquerel w 1839 roku. Rzecz jasna potrzeba było całych dekad kolejnych badań – m.in. takich genialnych umysłów jak Albert Einstein – żeby odkryć dostatecznie dużo przydatnej wiedzy, która wpłynęła na dynamiczny rozwój fotowoltaiki.

Pierwsze panele fotowoltaiczne powstały kilkadziesiąt lat temu i choć ich sprawność była wtedy dużo niższa niż obecnie, to już wówczas było jasne, że ich działanie zależy od obecności w promieniowaniu słonecznym tak małych części, jakimi są fotony. W dużym uproszczeniu efekt fotowoltaiczny polega na tym, że strumień promieni słonecznych pada na powierzchnię z półprzewodnikami, a fotony pobudzają elektrony, które przejmują ich energię. Najpopularniejszym półprzewodnikiem na rynku od dawna jest krzem, dlatego to właśnie z niego produkuje się wiele paneli słonecznych.
Jakie znaczenie ma foton dla fotowoltaiki? Można śmiało stwierdzić, że fundamentalne – strumień światła słonecznego jest niezbędny, aby w ogniwach paneli fotowoltaicznych zaszło zjawisko fizyczne, które pozwala wyprodukować energię. Wydajność tego procesu z jednej strony zależy od warunków nasłonecznienia i ekspozycji panelu względem Słońca, a z drugiej od jakości wykonania samego modułu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich urządzeń i ich przemyślany montaż we właściwym miejscu, pod odpowiednim kątem. Mówiąc obrazowo, „trzeba stworzyć fotonom odpowiednie warunki do pracy”.

Fotony mają ogromne znaczenie dla wszystkich organizmów żywych. Bez nich świat nie mógłby istnieć.

Przemieszczające się fotony powodują fale promieniowania elektromagnetycznego, czyli powszechnie znane światło.

Wszystkie organizmy żywe na lądzie, w powietrzu i w wodzie potrzebują światła do życia. Jest ono niezbędnym czynnikiem do powstawania i podtrzymywania życia.

Póki Słońce świeci nad naszymi głowami, póty możemy produkować darmowy i ekologiczny prąd. A bez fotonów i Słońca nasz świat musiałby przestać istnieć, przynajmniej w takiej formie, w jakiej go znamy.

Fotony są super !

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem