Wyświetl Pojedyńczy Post
  #2  
Nieprzeczytane 21-01-2008, 15:27
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie DUSZNIKI-ZDRÓJ - Kurort z tradycjami

Szlachetny papier, Chopin i woda z bąbelkami to znaki rozpoznawcze tego uzdrowiska.
Prawa miejskie Duszniki-Zdrój uzyskały już w pierwszej połowie XIV wieku. Uzdrowiskiem, i to jednym z najbardziej znanych w Europie, stały się dopiero cztery wieki później.
Początkowo Duszniki miały charakter osady rzemieślniczo-handlowej. Wynikało to z ich położenia – na szlaku handlowym ciągnącym się ze Śląska do Czech.
Ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Duszniki stały się wtedy znaczącym ośrodkiem tkactwa i handlu suknem, produkowany był tu też papier. Zaczęło się także tworzyć uzdrowisko.
Pierwsze wzmianki o tutejszych wodach leczniczych pochodzą z początku XV w. Jednak dopiero w 1769 r. przeprowadzono ich dokładne badania. Potem ruch w uzdrowiskowym interesie ruszył lawinowo.
Powstały pawilony, zajazdy, pierwsze urządzenia kąpielowe, dom towarzyski. Z roku na rok wzrastała frekwencja tak, że na początku XIX w. Duszniki znane były niemal w całej Europie. Wybudowanie malowniczej drogi z Dusznik do Polanicy przez Piekielną Dolinę i poprowadzenie w latach 1890-1905 linii kolejowej do Kudowy spotęgowało jeszcze napływ kuracjuszy i turystów do miejscowości uzdrowiskowych w tej części ziemi kłodzkiej.
Po II wojnie światowej Duszniki stały się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk Polsce. Od 1946 r. organizowane są w kurorcie międzynarodowe festiwale chopinowskie. Dawne pensjonaty i hotele zamieniono na szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i domy wczasowe. Zlikwidowano stare ujęcia wód mineralnych i wybudowano nowe. Zaplecze części uzdrowiskowej stanowią obecnie: Zakład Przyrodoleczniczy, dwa szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty. •
W 1826 roku przez ponad miesiąc gościł w Dusznikach-Zdroju Fryderyk Chopin. 16-letni muzyk, chorujący na suchoty (czyli gruźlicę), przyjechał do kurortu wraz z matką i siostrą. Kuracja kozim mlekiem i serwatką niewiele mu pomogła.
Chopin podczas pobytu w Bad Reinerz (ówczesna nazwa Dusznik) zakochał się w pięknej Libuszy podającej kuracjuszom kubki z wodą przy jednym z mineralnych źródeł. Chcąc pomóc biednej sierocie, dał w uzdrowisku dwa koncerty.
Miesięczny pobyt Chopina w Dusznikach wystarczył, aby kurort na stałe związał się z artystą i jego muzyką.
W mieście jest kilka tablic pamiątkowych i dwa jego pomniki.
Jego nazwiskiem nazwano źródło mineralne, dwa osiedla mieszkaniowe, aleję, dworek w centrum zdroju oraz międzynarodowy festiwal muzyczny, a ostatnio także hotel.
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
Odpowiedź z Cytowaniem