Wyświetl Pojedyńczy Post
  #209  
Nieprzeczytane 13-04-2024, 23:32
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 3 000
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321

Foton powstaje w Słońcu – proces ten trwa miliony lat – gdy w strukturze gwiazdy centralnej Układu Słonecznego zderzają się pierwiastki wodoru i helu. Następnie wydostają się i zmierzają w stronę Ziemi. A że transportują światło oraz energię, dają nam – ludzkości – życie, przy tym tworząc nowe, atrakcyjne możliwości energetyczne, .... Fotowoltaika dla domu jest tak rozwiniętą, nowoczesną i korzystną technologią właśnie dzięki wiedzy, czym jest foton, czyli najmniejsza cząstka światła.


Badacze przyznają, że potrzeba jeszcze kilku ważnych przełomów technologicznych, aby urzeczywistnić stworzenie pierwszej dużej elektrowni słonecznej w przestrzeni kosmicznej, ale wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku dekad na Ziemię popłynie czysta energia prosto z kosmosu. Im szybciej, tym lepiej.

Pozdrawiam




Foton, to moja ulubiona cząstka – kwant energii, bo jakże go nie lubić, skoro nas oświetla i grzeje.

A poza tym jest cząstką (jeśli traktować go jako cząstkę, bo tak naprawdę, to on swej dokładnej natury dotąd nie zdradził), całkowicie pozbawioną masy i ładunku elektrycznego.
A cóż z tego wynika? Ano to, że będąc obiektem bezmasowym, może poruszać się z prędkością światła. Mógłby ktoś powiedzieć – i co w tym dziwnego, skoro to on jest światłem, a ściślej nośnikiem światła.
No właśnie, gdyż zgodnie z równaniami Szczególnej Teorii Względności, żaden obiekt obdarzony masą nie może osiągnąć prędkości światła, gdyż oznaczałoby to zwiększenie do nieskończoności jego masy relatywistycznej (równoważnej energii wewnętrznej).
Tylko bezmasowy foton może sobie na taką ekstrawagancję pozwolić.
I jeszcze jedna właściwość fotonu, której możemy mu pozazdrościć, choć nie wiem, czy istotnie na naszą zazdrość zasługuje.
To także wynika z równań Szczególnej Teorii Względności. Chodzi o kinetyczną dylatację czasu.
Każdy obiekt w ruchu doznaje spowolnienia upływu czasu tym większego, im szybciej się porusza. My też.
Nasz foton, poruszając się z prędkością światła doznaje absolutnej dylatacji, co oznacza, że dla niego czas po prosu nie istnieje.
Ten nieistniejący czas jest tylko jego przywilejem (tylko w jego układzie odniesienia), gdyż patrząc z zewnątrz obserwujemy czas propagacji światła i wiemy, że np. fotony z naszego słoneczka lecą do nas około 8 minut.
To tylko kilka cech charakterystycznych fotonu, które wyróżniają go na tle innych cząstek.


__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem