Wyświetl Pojedyńczy Post
  #12  
Nieprzeczytane 08-10-2023, 09:06
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 580
Domyślnie

Witam !



Od bardzo niedawna zdajemy sobie sprawę z tego że, odległości dzielące Ziemię od innych układów planetarnych są ogromne.
Udało się dotrzeć do naszego Księżyca ale jak pokonać odległość np. do najbliższej gwiazdy Proximy Centauri. Światło które ma największą prędkość, potrzebuje około 4,2 lat aby tam dotrzeć z Ziemi. Lot najszybszej sondy jaką jest Parker Solar Probe, trwałby ponad 6 000 lat aby dotrzeć do Proximy Centauri .

Rakiety z napędem chemicznym to dzisiaj najpopularniejszy sposób na opuszczenie ziemskiej grawitacji. Niestety, metoda ta nie zdaje egzaminu gdy w planach mamy dalsze podróże.

Obecnie, podróże człowieka w dalsze rejony Wszechświata, są poza naszym zasięgiem.

Oczywiście istnieją różne pomysły na zwiększenie prędkości, na szybsze podróże w przestrzeni kosmicznej, takie jak napęd warp.

W 1994 roku fizyk Miquel Alcubierre opisał hipotetyczny napęd który, z jednej strony umożliwiałby teoretycznie podróże z prędkością większą od prędkości światła w próżni, a z drugiej nie naruszał fundamentalnej i nienaruszalnej zasady, że nic nie może poruszać się szybciej niż światło w próżni.

Podstawowym założeniem, na którym oparł się Alcubierre jest fakt, że o ile prawa fizyki wykluczają podróżowanie przez przestrzeń z prędkością większą niż prędkość światła, to nic nie mówią na temat tempa deformacji samej czasoprzestrzeni.
Czasoprzestrzeń przed statkiem byłaby skurczona, a za statkiem rozciągnięta, co w istocie pozwalałoby podróżować w takiej czasoprzestrzennej bańce teoretycznie z dowolną prędkością, znacznie szybciej niż światło, nie łamiąc przy tym żadnych znanych nam praw fizyki.

O ile pomysł Alcubierra faktycznie nie jest sprzeczny ze znanymi nam prawami fizyki, to realizacja jest niemożliwa.

W momencie publikacji artykułu Alcubierra, pomysł jego napędu został od razu odrzucony. Jednak ... w 2016 roku wydarzyło się coś, co kazało naukowcom spojrzeć na pomysł Alcubierra z zupełnie nowej perspektywy.

W 2016 roku udało się zaobserwować coś, co przewidział już Albert Einstein : fale grawitacyjne. Okazało się, że rozciągnięcie czasoprzestrzeni, niezbędne do działania napędu Alcubierra, istnieje w naturze.

Jest jednak też problem. Problem leży w energii jaka byłaby potrzebna do zakrzywienia czasoprzestrzeni.
Obecnie mówi się o ilości odpowiadającej … masie Jowisza. Szokująca ilość, ale i tak mamy sukces, bo wcześniejsze rozważania mówiły o energii całego Wszechświata.
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem