Wyświetl Pojedyńczy Post
  #182  
Nieprzeczytane 20-09-2020, 08:31
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 542
Domyślnie

Witam !

MITOLOGIA EGIPSKA



Neith


w mitologii egipskiej : bogini matka.
Pierwotnie, lokalne bóstwo miasta Sais (Dolny Egipt).

Jej imię oznaczało Straszliwa lub Groźna. W Delcie była pradawnym bóstwem miejscowym.
Neith - wyobrażana była jako kobieta z łukiem i strzałami.
Była opiekunką domostwa (bywała przedstawiana z karmionymi piersią dwoma krokodylami, symbolizującymi Szu i Tefnut albo Re i Ozyrysa).

W okresie predynastycznym była boginią Delty, po zjednoczeniu, kult „wojowniczej dziewicy” upowszechnił się również w Górnym Egipcie. Stała się bóstwem opiekuńczym królowych, następnie i samych faraonów, którym jako bogini królewska symbolicznie nakładała koronę. W epoce Starego Państwa miała ośrodki kultu w całym Egipcie.


W sztuce przedstawiana była jako dzierżąca łuk i strzały kobieta w czerwonej koronie Dolnego Egiptu. Ukazywano ją także z symbolem dwóch złączonych łuków noszonym na głowie, co uzasadniało jej przydomek „Pani Łuków”. Największe znaczenie i szczególną popularność osiągnęła w czasach rządów XXVI dynastii (tzw. saickiej), kiedy na kilkadziesiąt lat zyskała rangę bogini państwowej.
Przez Greków i w okresie hellenistycznym utożsamiana była z Ateną, ze względu na wojenne atrybuty.

Dedykowanym jej świętem była opisywana przez Herodota „noc świateł” w Sais, gdy jego mieszkańcy palili lampy oliwne pod gołym niebem, a w całym Egipcie iluminowali swe domy ci, którzy nie mogli udać się z pielgrzymką do tamtejszego sanktuarium.

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem