Wyświetl Pojedyńczy Post
  #42527  
Nieprzeczytane 05-04-2020, 09:14
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

Niedziela Palmowa w Małopolsce opis zwyczajów w podkrakowskich wsiach i zdjęcie Pucheroków z netu

dzień dobry Kochani pięknej niedzieli życzę


Pucheroki to zwyczaj obchodzony w Niedzielę Palmową w Krakowie i okolicach.
Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych kwest żaków krakowskich które w XVIII zostały zakazane. Wczesnym rankiem w Palmową Niedzielę przebrani chłopcy chodzą po domach. Ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, na głowach noszą wysokie, stożkowate czapki z kolorowej bibuły, twarze smolą sadzą. W pasie przewiązani są powrósłami. W jednej ręce mają koszyk z sieczką, w drugiej – drewniany młotek z długą rękojeścią, oplecioną bibułą.
Śpiewając, życząc świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wygłaszają oracje, które łączą w sobie elementy dawnych pieśni wielkopostnych, kolęd kantyczkowych, dialogów komicznych i rymowanek. Jednocześnie obchodzą izbę dookoła, stukając o podłogę laskami pucherskimi (w kształcie młotków lub siekierek) i recytują


Ja żaczek maluty,Pogubiłem paputy.Chodziłem do nieba,Za kawałkiem chleba.Chciałem się wrócić,Nie chcieli mnie puścić.Przyjmijcie mnie państwo za ciurę,Będę ja łapał sąsiadowe kurę;Stoi ciura w płocie,Będzie kij w robocie..
.Otrzymują za to jedzenie, głównie jajka oraz drobne datki, które zbierane są do koszyka.
Zwyczaj ten, jakkolwiek zanikający, jest nadal żywy w niektórych wsiach podkrakowskich, m.in. w Bibicach, Zielonkach i Trojanowicach oraz w Tomaszowicach

Odpowiedź z Cytowaniem