menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 22-12-2008, 18:01
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka Rabini po polsku i hebrajsku odmówili modlitwy o pomyślność Polski.


http://polskatimes.pl/fakty/kraj/727...godzie-nozykow

Pierwszą chanukową świecę zapalił Prezydent RP Lech Kaczyński.
Święto chanuki nie ma charakteru religijnego lecz narodowy powiedział Piotr Kadlcik, przewodniczący Warszawskiej Gminy Wyznaniowej.

Obchodzone jest z okazji wydarzenia historycznego;
"Święto Chanuka obchodzone jest od 2 tys. lat dla upamiętnienia cudu 164 r. p.n.e. Wtedy to Rzymianie zniszczyli świątynię, po której pozostała jedynie Ścianą Płaczu w Jerozolimie, najważniejsze miejsce kultu dla Żydów. Wraz z nią przepadł cały zapas oliwy, którą palono w świątynnej lampie. W cudowny sposób ta, która pozostała i powinna wystarczyć na jeden dzień, paliła się przez całe osiem. Czas ten pozwolił na wyprodukowanie nowego zapasu."
  #2  
Nieprzeczytane 22-12-2008, 18:11
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał moim zdaniem
http://polskatimes.pl/fakty/kraj/72704,lech-kaczynski-w-warszawskiej-synagodzie-nozykow

Pierwszą chanukową świecę zapalił Prezydent RP Lech Kaczyński.
Święto chanuki nie ma charakteru religijnego lecz narodowy powiedział Piotr Kadlcik, przewodniczący Warszawskiej Gminy Wyznaniowej.


Juz kiedys przeciez nasze narody zyly w tolerancyjnej Polsce w zgodzie i w poszanowaniu .. Moze znowu tak kiedys bedzie??
Moze czas na to teraz.. w wielkie swieto narodzin wielkiego Zyda , ktory swiat zmienil na lepszy..???
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #3  
Nieprzeczytane 22-12-2008, 18:14
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Juz kiedys przeciez nasze narody zyly w tolerancyjnej Polsce w zgodzie i w poszanowaniu .. Moze znowu tak kiedys bedzie??
Moze czas na to teraz.. w wielkie swieto narodzin wielkiego Zyda , ktory swiat zmienil na lepszy..???
I ja tak samo odebrałem tą wiadomość.
  #4  
Nieprzeczytane 22-12-2008, 21:28
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A ja wyczytalem cos takiego :
"Swieto Swiatla Chanuka obchodzone jest na pamiatke zwyciestwa zydowskiego rodu Machabeuszy nad wywodzacymi sie z Syrii Seleucydami w 165 r. p.n.e. ....".
Z tego wniosek wyciagam nastepujacy,ze rody zydowskie caly czas walcza przez wieki i odnosza zwyciestwa - wyglada mi na to,ze w Polsce tez - tylko,ktory rod nad ktorym ???
  #5  
Nieprzeczytane 23-12-2008, 00:03
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

O Święcie Chanuka - tutaj.
http://www.klub.senior.pl/spoleczens...ge34-2974.html #497
__________________
  #6  
Nieprzeczytane 23-12-2008, 16:13
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Znaczenie święta Chanuka o charakterze historycznym i religijnym jest takie, jak zacytował moim zdaniem
To pięknie,że przy okazji wspomnienia tak wiekopomnego wydarzenia o wielkim znaczeniu, odmówiono modlitwy w intencji pomyślności Polski...
JP2 powiedział swego czasu: " Kto spotyka Jezusa, spotyka jednocześnie judaizm"!
  #7  
Nieprzeczytane 23-12-2008, 18:01
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart) Wyjaśnienie, według mnie, konieczne.

Moi drodzy, połączyliście dwa wydarzenia historyczne nie mające z sobą nic wspólnego.
Święto Chanuka jest pamiątką zwycięstwa nad Seleucydami (początek dynastii dał jeden z wodzów Aleksandra Wielkiego) w 165 r. p.n.e. Świątynia w Jerozolimie nie została wtedy doszczętnie zniszczona. Wprowadzono do niej posągi pogańskich bogów, w związku w tym musiała być konsekrowana. Oliwa w lampach powinna być pobłogosławiona przez kapłanów, a takiej znaleziono tylko jeden dzbanuszek. Wyprodukowanie nowej zajmowało osiem dni. Znalezionej oliwy wystarczyło - stał się cud.

"Oblężenie Jerozolimy w 70 było decydującym wydarzeniem pierwszego powstania żydowskiego, po którym nastąpił jeszcze upadek Masady. Rzymska armia, dowodzona przez przyszłego cesarza Tytusa, z Tyberiuszem Juliuszem Aleksandrem jako jego zastępcą, oblężyła i zdobyła Jerozolimę, która była zajęta przez żydowskich obrońców od 66. Miasto i jej Świątynia zostały kompletnie zniszczone.
Zniszczenie Świątyni nadal jest corocznie opłakiwane podczas żydowskiego postu Tisza be-Aw, a Łuk Tytusa przedstawiający i świętujący złupienie Jerozolimy i Świątyni nadal stoi w Rzymie". - Wikipedia.

Przepraszam, że wcięłam się w temat... ale - różne czasy, różni wodzowie, różne święta. Chanuka jest świętem radosnym, Tisza be Aw - wręcz przeciwnie.

Pisałam o Święcie Chanuka w "religioznawstwie": http://www.klub.senior.pl/spoleczens...ge34-2974.html Prawdziwość moich doniesień można sprawdzić - tu:
http://januspablo.bloog.pl/d,4,id,35...l?ticaid=6731a
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oblężenie_Jerozolimy_(70)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chanuka
__________________
  #8  
Nieprzeczytane 25-12-2008, 13:03
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Sięgnąłem do źródła http://www.hatikvah.pl
Cytat:
Chanukka to święto upamiętniające ponowne oczyszczenie i poświęcenie Bet HaMikdasz-Świątyni, która została zbeszczeszczona przez Greków w II w pne i odzyskana przez społeczność żydowską w powstaniu Machabeuszy. Nazwa Chanuka pochodzi od hebrajskiego czasownika chanach- poświęcać, inaugurować1. Chanuka znane jest także jako Święto Świateł, nazwa ta nawiązuje do światła siedmioramiennego świecznika znajdującego się w Świątyni, z którym związany jest tzw cud chanukowy, oraz do najważniejszej ceremonii świątecznej- zapalania chanukiji, czyli 9-ramiennego świecznika. Święto Świateł przypada 25 Kislev, z reguły w połowie lub pod koniec grudnia, i trwa 8 dni.
  #9  
Nieprzeczytane 25-12-2008, 14:51
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Najważniejsze, że doszliśmy do porozumienia. Piąte źródło ("Święta i obyczaje żydowskie" - Ninel Kameraz-Kos) potwierdziło wersję o zbeszczeszczeniu Świątyni. Byłoby nam wstyd wobec starszych braci w wierze, gdyby tak kardynalny błąd jak całkowite zniszczenie Świątyni, pozostał jako wersja wiążąca. Świątynia Salomona istniała w czasach Chrystusa, vide - N.T.
__________________
  #10  
Nieprzeczytane 25-12-2008, 17:46
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Najważniejsze, że doszliśmy do porozumienia.
Bardzo narodowa i patriotyczna jest modlitwa odmówiona w Synagodze Nożyków:
Aby Bóg „błogosławił i strzegł, ochraniał i wspierał, wywyższył, uświetnił i wyniósł Rzeczpospolitą Polską, która doczekała 90-lecia swego odrodzenia i odzyskania niepodległości”.
  #11  
Nieprzeczytane 25-12-2008, 17:49
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Byłoby nam wstyd wobec starszych braci w wierze, ... .
Starsi w wierze ale i licznie obecni w społeczeństwie Drugiej Rzeczypospolitej - 10 procent ludności.
  #12  
Nieprzeczytane 25-12-2008, 20:40
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Januszu, z prawdziwym mistrzostwem i absolutną perfekcją zacytowałeś fragmenty mojego postu, całkowicie zmieniając jego sens. Nie mam najmniejszych pretensji, gdyż taka interpretacja również mi się podoba, czemu - wielokrotnie - dawałam wyraz na tym forum.
__________________
  #13  
Nieprzeczytane 26-12-2008, 08:28
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Najważniejsze, że doszliśmy do porozumienia. Piąte źródło ("Święta i obyczaje żydowskie" - Ninel Kameraz-Kos) potwierdziło wersję o zbeszczeszczeniu Świątyni. Byłoby nam wstyd wobec starszych braci w wierze, gdyby tak kardynalny błąd jak całkowite zniszczenie Świątyni, pozostał jako wersja wiążąca. Świątynia Salomona istniała w czasach Chrystusa, vide - N.T.
Cytowanie Twojego postu we fragmentach to z mojej strony był zamiar rozwinięcia tej, jak zauważyłeś pełnej wzajemnego zrozumienia , rozmowy.

Wszak starsi bracia w wierze to także nasi rodacy.
  #14  
Nieprzeczytane 26-12-2008, 08:33
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Januszu, z prawdziwym mistrzostwem i absolutną perfekcją zacytowałeś fragmenty mojego postu, całkowicie zmieniając jego sens. Nie mam najmniejszych pretensji, gdyż taka interpretacja również mi się podoba, czemu - wielokrotnie - dawałam wyraz na tym forum.
Przepraszam.

Dziękuję za nie dopatrywanie się niecnych z mojej strony intencji - taka postawa to na naszym forum to wielka rzadkość.
  #15  
Nieprzeczytane 29-12-2008, 21:24
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

A moim zdaniem kazdy powinien modlic sie sam za siebie !
Jezeli potrafi .
 


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
święta po polsku....a zdrowie Malwina Dieta 89 26-12-2009 20:41
Piosenki, poezja śpiewana, ballady-po polsku Srebrzysta Muzyka - wątki archiwalne 507 23-03-2009 15:23
karnawał polski i nie tylko... Nika Różności - wątki archiwalne 24 30-01-2008 17:30
Zakupy po polsku - komentarze Basia. Ogólny 8 27-06-2007 23:15

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.