menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #81  
Nieprzeczytane 14-06-2008, 11:47
Agata P. Agata P. jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 96
Domyślnie

Rozum i serce sa nam szczegolnie teraz bardzo pomocne,kiedy to swiat boryka sie z wieloma problemami,takze religijnymi.
Bedac matka dorastajacych synow bardzo czesto spotykam sie z wieloma pytaniami z ich strony, o Bogu tez .
  #82  
Nieprzeczytane 14-06-2008, 18:33
tatoja tatoja jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 49
Domyślnie

Soczku Ty mnie nie zrozumiałes. Ja tylko powiedziałam,że nam nie wolno osądzać innego człowieka za to jak on wierzy ( mam na mysli np. świadków Jehowy, badaczy Pisma Św. , ewangelistów, muzłumanów , buddystów itp.Jestem katoliczką ,ale ludzi postrzegam nie wg.ich wiary ale wg. tego jak postępują w życiu. A odnośnie księzy - mierzysz ich wszystkich jedną miarą ( tak odebrałam Twoja wypowiedź - jezeli się myle to przepraszam). A w życiu tak przeważnie jest,że ten kto ma dużo i mógłby pomóc temu co ma niewiele , uważa tego biedniejszego za cos gorszego od siebie i nie chce się podzielić , a ten co ma mało skłonniejszy jest do podzielenia się tym co ma i do pomocy. I o tych biednych Jezus powiedział," że oni szybciej dostaną się do królestwa niebieskiego".
Bianko, ja nie spotkałam w swym długim zyciu księdza( złego czy dobrego) by uzurpował sobie prawo do bycia Bogiem.Ksiadz ma prawo i obowiązek głosić Słowo Boże a człowiek ma wolną wolę do przyjęcia tego słowa i postępowania wg. niego.
Czy jest w Bibli powiedziane coś, co jest skierowane przeciw człowiekowi?
  #83  
Nieprzeczytane 14-06-2008, 18:57
xyz58 xyz58 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 339
Domyślnie

Poziomko! Ja nie Ciebie nie rozumiem tylko wszystkich tych kaznodziei ,ktorzy gloszac slowo Boze szydza ,ze zdrowego rozsadku.Swoim sposobem zycia i bycia zaprzeczaja,slowom gloszonej ewangelii. Moim zdaniem nioebojetnie patrzy biedny czlowiek na dostatek tego ,ktory nawoluje do zycia w ubostwie. Nie odnosilem sie do przekonan jakimi kieruje sie czlowiek wierzac w taki czy inny odlam religii.Zapewniam Cie ,ze gdybym byl niewierzacym to od gloszonego przez Ciebie slowa bozego nawrocil bym sie predzej niz sluchajac homilii niektorych kaznodzieji.
  #84  
Nieprzeczytane 14-06-2008, 20:14
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Agata napisała, że przewodnik religijny nie może siebie przedstawiać w roli Boga i ma całkowitą rację. Jeśli się nie mylę, to Soczek, pisał o homiliach itp.
Nie wiem, czy już tu o tym pisałem, ale na wszelki przypadek powtórzę. Kiedyś szukając informacji o jakimś zakonie trafiłem na stronę tygodnika „Niedziela”. Tam znalazłem ewangelię na najbliższą sobotę . Przeczytałem z zainteresowaniem, jak to się ma do aktualnej Ewangelii. Wypowiedź księdza, którego nazwiska nie pamiętam, była ładna, tzn. ciekawa, spójna i odpowiadała regułom retoryki i to mnie zainteresowało. Jakież zdziwienie moje było, kiedy będąc zupełnie przypadkiem w moim parafialnym kościele w niedzielę, usłyszałem słowa, które dopiero co przeczytałem w Internecie. Cholera jasna mnie wzięła, bo nie dość, że nie było to żywe słowo, to jeszcze byle jak przeczytane.
Takie praktyki duchownych nie pomnożą wiary, a jedynie odrzucą myślącą część wiernych od kościoła.
Z czasów dziecięcych pamiętam kazania w kościele klasztoru Franciszkanów. Tam było czego posłuchać, to była wiedza o doczesnym życiu i jego wpływie na życie pozagrobowe.

Jeśli chodzi o wspomniane wyżej „przysłowiowe ubóstwo” kleru, to niestety nic dodać, nic ująć.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #85  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 08:59
Agata P. Agata P. jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 96
Domyślnie

Kazdy kaznodzieja opiera sie na na odpowiedniej wykladni pisma (obojetnie jak go nazwiemy i czy bedzie ono swiete lub nie),ktore wytycza postepowanie w danych okolicznosciach.
My katolicy podlegli Watykanowi zbyt malo mamy przelozen ewangielii na wspolczesne czasy i srodowisko w ktorym zyjemy.Co wcale nie znaczy abysmy sami nie potrafili sobie przelozyc na wspolczesny jezyk i zyc zgodnie z dobrymi pouczeniami.Dla przykladu wezmy "pod lupe " lichwe (pozyczki i wszelkie kredyty) i zastanowmy sie nad sprawiedliwoscia pod tym wzgledem - przeciez to jawne oszustwo i zadluzanie z gory zalozone wlacznie z przepadkiem mienia .
Warto na ten temat siegnac do "swietych ksiag" i poczytac jak Bog widzial lichwe w jej zaraniach oraz dzisiaj gdy lichwiarze doszli do perfekcji i oszukuja , czyniac sobie poddane cale narody.
  #86  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 10:07
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 049
Domyślnie

Cytat:
Napisał Agata P.
Kazdy kaznodzieja opiera sie na na odpowiedniej wykladni pisma (obojetnie jak go nazwiemy i czy bedzie ono swiete lub nie),ktore wytycza postepowanie w danych okolicznosciach.
My katolicy podlegli Watykanowi zbyt malo mamy przelozen ewangielii na wspolczesne czasy i srodowisko w ktorym zyjemy.Co wcale nie znaczy abysmy sami nie potrafili sobie przelozyc na wspolczesny jezyk i zyc zgodnie z dobrymi pouczeniami.Dla przykladu wezmy "pod lupe " lichwe (pozyczki i wszelkie kredyty) i zastanowmy sie nad sprawiedliwoscia pod tym wzgledem - przeciez to jawne oszustwo i zadluzanie z gory zalozone wlacznie z przepadkiem mienia .
Warto na ten temat siegnac do "swietych ksiag" i poczytac jak Bog widzial lichwe w jej zaraniach oraz dzisiaj gdy lichwiarze doszli do perfekcji i oszukuja , czyniac sobie poddane cale narody.

Agato... no to jestem w domu...

ps.co do lichwy ...napisz jeszcze kogo masz na myśli ? Mam nadzieję,że jako matka dorastających synów,nie dałaś się wciągnąć w szpony lichwy ???
Bo ja mam kredyt ...
  #87  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 10:15
Agata P. Agata P. jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 96
Domyślnie

Niestety splacam z mezem pozyczke i wiem co to znaczy liczyc aby domu nie zabral bank.
  #88  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 10:17
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 049
Domyślnie

Czyli nie jesteś konsekwentna.Dałaś zarobić lichwiarzom...
  #89  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 10:29
Agata P. Agata P. jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 96
Domyślnie

Mlodzi nie maja innego wyboru aby nie mieszkac "katem" u kogos.
Konsekwentna jestem ,dam sobie rade i z lichwa.
Mam tez cicha nadzieje ,ze na splacenie lichwy maz nie bedzie musial pracowac w Austrii i Polacy znajda godziwa prace w Polsce.
  #90  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 10:46
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 049
Domyślnie

No to ja stara ,poniekąd ,dałam się uwieść lichwiarzom i mam ...no to jednak nie kredyt,a leasing.Ale to wszystko jedno..
  #91  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 12:18
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Lichwa nie lichwa innego wyjscia nie ma ..tak działa ten swiat...Kredyt to nie lichwa ..chcialam cichutko zauważyć
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #92  
Nieprzeczytane 15-06-2008, 14:31
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Kredyt to nie lichwa

Cytat:
Napisał Agata P.
Mlodzi nie maja innego wyboru aby nie mieszkac "katem" u kogos.
Konsekwentna jestem ,dam sobie rade i z lichwa.
Mam tez cicha nadzieje ,ze na splacenie lichwy maz nie bedzie musial pracowac w Austrii i Polacy znajda godziwa prace w Polsce.
to pożyczka często brana na długie lata więc musi kosztować. Za komuny młodzi ludzie nie mieli takiej szansy jaką mają obecnie ..... zapomniałam mogli sobie założyć książeczkę mieszkaniową i czekać w kolejce 40 lat na mieszkanie spółdzielcze. Co do pracy w Polsce ..... praca powinna być i to godziwie opłacana oczywiście proporcjonalnie do kwalifikacji pracownika. Płaca /minimalna pensja/powinna wystarczyć na godne życie /bez ekstrawagancji/ i na spłatę raty pożyczki. Mam nadzieję, że kiedyś tak będzie.

Ostatnio edytowane przez Basia. : 22-06-2008 o 01:59.
  #93  
Nieprzeczytane 16-06-2008, 06:55
Agata P. Agata P. jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Posty: 96
Domyślnie

"Kredyt to nie lichwa ...",smiac sie czy plakac ?
Warto tez zapytac kim byli tworcy kredytow lichwiarskich i kto udziela je dzisiaj ?
Seniorki ,jezeli faktycznie nimi jestescie nie osmieszajcie sie ,bo lichwa jest znana od dawna w roznych postaciach.Mam nadzieje,ze ktos sie na forum znajdzie i wyjasni "naukowo" na czym lichwiarskie kredyty polegaja.Doskonalosc ich siega zenitu chociazby taki,ze bierzesz 100 tysiecy kredytu a oddasz nam dwiescie ,czasem wiecej w zaleznosci na jaki okres zaciagasz kredyt.
  #94  
Nieprzeczytane 16-06-2008, 09:01
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 049
Domyślnie

Agatko miła...zajrzyj na forum PW ,tam masz różne teorie na ten temat.
  #95  
Nieprzeczytane 16-06-2008, 09:59
BUNIA's Avatar
BUNIA BUNIA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska poludniowa
Posty: 3 066
Domyślnie

http://wptv.wp.pl/wid,10048159,news.html?ticaid=16141

Religia bez Boga - pierwszy na świecie kościół ateistów
__________________
BUNIEWO zaprasza
http://www.bialyjednorozec.waw.pl/st...y_Buniewo.html
[url]__________________

"Przyjaciele sa jak ciche anioly ,ktore podnosza nas,gdy skrzydla zapomnialy jak latac"
  #96  
Nieprzeczytane 16-06-2008, 15:22
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Agata P.
"Kredyt to nie lichwa ...",smiac sie czy plakac ?
Warto tez zapytac kim byli tworcy kredytow lichwiarskich i kto udziela je dzisiaj ?
Seniorki ,jezeli faktycznie nimi jestescie nie osmieszajcie sie ,bo lichwa jest znana od dawna w roznych postaciach.Mam nadzieje,ze ktos sie na forum znajdzie i wyjasni "naukowo" na czym lichwiarskie kredyty polegaja.Doskonalosc ich siega zenitu chociazby taki,ze bierzesz 100 tysiecy kredytu a oddasz nam dwiescie ,czasem wiecej w zaleznosci na jaki okres zaciagasz kredyt.
Agato jak ty liczysz. Bierzesz 100 000 zł np. na 20 lat. Liczmy,że inflacja roczna wynosi 3% razy 20 lat = 60% jeszcze doliczmy % od % powiedzmy 20%, daje to już 80% ze 100 000zł tj 80 000 zł. Mamy policzoną inflację gdzie pensje pracowników, utrzymanie budynków w których urzędują, zysk banku ewentualne straty. Druga sprawa nikt pistoletu do głowy nie przystawia i nie każe brać kredyt. I oto krótkie wyliczenie mamy drugie tyle. Banków u nas skolko ugodno wybierac przebierać i liczyć. Sumy mogą przerażać-zgoda ale trochę liczenia i myślenia, chyba, że to boli.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #97  
Nieprzeczytane 17-06-2008, 12:53
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 078
Domyślnie

Widziałam w Ameryce , gdzieś w okolicy Chicago piękną budowlę. Jest to Świątynia Wszystkich Wyznań. Budynek jest biały, jakby z koronki utkany, chyba owalny, zwieńczony kopułą. Wewnątrz żadnych ołtarzy, białe ornamenty roślinne; pusto, cicho, tylko fotele do kontemplacji.
Pomyślałam wtedy, czy możliwe byłoby, aby takie sanktuarium stanęło w Polsce, czy nie byłoby pomalowane w szubienice, swastyki, itd.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
  #98  
Nieprzeczytane 17-06-2008, 14:06
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Tylko kto takie sanktuarium sfinansuje - skoro "Warszawskie świątynie pustoszeją" o czym napisał dziennik POLSKA
Cytat:
W 2007 r. uczestniczyło 44,2 proc. polskich katolików

Aż o 6 proc. spadła liczba uczestniczących we mszach w stołecznych kościołach, podczas gdy frekwencja we wszystkich polskich parafiach zmalała średnio o 1,6 proc.

Takie są wyniki jesiennego liczenia wiernych ogłoszone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Według tych badań w niedzielnych mszach świętych w 2007 r. uczestniczyło 44,2 proc. polskich katolików [nie uwzględniono dzieci do lat siedmiu oraz osób unieruchomionych w domach - red.].
Wynik jest jednym z najgorszych od 1992 r., kiedy to ISKK zaczął systematycznie liczyć wiernych. Gorzej było tylko w 1993 r. (43,1 proc.) i w 2004 r. (43,2 proc.).

- Nie zdziwiłbym się, gdyby to była pewna tendencja, jakieś generacyjne oddalenie się od Kościoła - komentuje wyniki ksiądz Adam Boniecki, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego". - Jednym z powodów może być to, że młodzi szukają w kościele Boga, a często dostają tylko wykład moralny. To, że duchowni w jakiś sposób mijają się z wiernymi - dodaje.

Jak wynika z badań, frekwencja w stołecznych kościołach wynosi 33,6 proc. (komunię przyjmuje tylko 14,9 proc.), czyli dużo poniżej średniej krajowej. W statystykach stolica plasuje się niemal na szarym końcu (ostatnie miejsce zajmuje diecezja łódzka - 28 proc.). Te dane dają do myślenia.

- Są typowe dla wielkich europejskich metropolii, a Warszawa taką się staje. Pęd do awansu społecznego i materialnego skutkuje m.in. wykorzenieniem jej mieszkańców ze wspólnoty - uważa ks. Boniecki. Wyniki badań publikujemy dzięki uprzejmości redakcji tygodnika katolickiego "Niedziela".
  #99  
Nieprzeczytane 17-06-2008, 15:11
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Gratko,obawiam się,że w tej części Europy musi jeszcze dużo
wody w Wiśle upłynąć, aby taka świątynia mogła powstać.
W 1987r. prawie cały nakład podręczników do religioznawstwa
poszedł na przemiał. Do księgarń trafiło niewiele sztuk. Zdążyłam
kupić na dzień przed ich wycofaniem ze sprzedaży.
Episkopat zrobił wszystko, aby tak się stało.
Młodzież ma wyznawać i wiedzieć o jedynej słusznej religii.
  #100  
Nieprzeczytane 17-06-2008, 23:17
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 078
Domyślnie Chęć wiary

Antropolodzy stwierdzają, że u różnych ludów oddalonych od siebie i nie kontaktujących się wcześniej rozwinęły się "równolegle" podobne wierzenia w bogów, dusze, bóstwa, we wpływ duchów przodków na następne pokolenia.
Stąd wyciągnęli wniosek, że w ludziach, niezależnie od rasy, pochodzenia, stopnia ucywilizowania itd istnieje potrzeba wiary w istotę nadrzędną.

Część osób pozbawiona jest tej potrzeby, i oni traktowani są często przez wierzących jak ludzie z pewnymi defektami, był tu zresztą przytaczany przykład w którym osoby niewierzące są analogiczne do daltonistów, a niewiara przyrównana do ślepoty barwnej.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
 


Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:25.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.