menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > zagranica > Europa
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #241  
Nieprzeczytane 07-01-2010, 19:26
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Basiu - Bardzo sie ciesze.
No to ruszamy...
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #242  
Nieprzeczytane 07-01-2010, 19:59
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Henryk Wieniawski

Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 w Lublinie, zm. 31 marca 1880 w Moskwie) – pochodził z rodziny Żydowskiej
/ Ojciec – lekarz Wolf Helman (Tobias Rufe Pietruszka) zmienił nazwisko na Tadeusz Wieniawski - z lubelskiego żydowskiego przedmieścia Wieniawa.Matka - Regina Wolff, córka żydowskiego lekarza z Warszawy/.
Mając osiem lat, wyjechał do Paryża, gdzie studiował w Konserwatorium Paryskim. Konserwatorium ukończył jako 11-letni chłopiec w 1846 z I nagrodą i złotym medalem.
Przyjął w 1860 funkcję pierwszego skrzypka dworu carskiego i solisty Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Równocześnie uczył gry na skrzypcach . Tu swoją kilkuletnią działalnością pedagogiczną stworzył zalążek petersburskiej szkoły skrzypcowej.
Po 12 latach opuścił Rosję i udał się z Antonim Rubinsteinem na tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych.
Na skutek nasilających się dolegliwości serca i nadmiernej otyłości w ostatnich latach życia koncertował na siedząco. Zmarł w Moskwie. Pochowany został w Warszawie.

Popularny utwór "Legenda", wykonywana nie tylko w oryginalnej wersji na skrzypce z orkiestrą, ale jeszcze częściej z fortepianem, skomponowana jako wyznanie miłości do Izabeli Hampton, przyszłej żony artysty.

Wykonanie Skrzypce Leonid Kogan

http://www.youtube.com/watch?v=QkWk_...eature=related
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #243  
Nieprzeczytane 07-01-2010, 20:46
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Saturnie, Danusiu dziekuje za podtrzymanie watku. Babciuelu jak milo, ze zawitalas, pewnie nie czujesz sie jeszcze najlepiej. Zdrowiej nam.

W Paryzu jest jeszcze pare ciekawych pasazy, ktore nie sa znane kazdemu turyscie. Powodow jest wiele, sa w przeroznych miejscach, nawet jak sie kolo nich przechodzi - to poprostu nie zwracamy uwagi. Jednym z nich jest ciekawy, stary pasaz "du Caire" - jeden z najdluzszych pasazy paryskich , ktory ma ciekawa historie.

Pasaz du Caire (Passage du Caire)







Dlugosc : 360 m
Szerokosc minimum : 2.60 metra
Wlasnosc : Ministerstwo Kultury i Sztuki, wpisany na liste zabytkow narodowych.

Pasaz i jego obecne polozenie wiaze sie z klasztorem " Fille-Dieu", ktory od roku 1790 przeszedl w rece panstwa.

Pare slow o historii klasztoru.

W roku 1226 arcybiskup Paryza – Guillaume III d’Auvergne zalozyl dom starosci dla grzesznic, ktore przez cale zycie sprzedawaly swoje cialo i kiedy nie mogly wykonywac dalej zawodu uprawialy zebractwo. Na poczatku nadano im nazwe „Nowo Nawroconych”. Nazwa Fille-Dieu pochodzi od ich modlitwy, gdzie w kazdej zwrotce bylo wymieniane imie Boga – Dieu (Diex), ktorej wiekszosc z nich nie rozumiala. Poczatkowa liczba „nowo nawroconych” byla 200 i kazda z nich otrzymala od protektora klasztoru 400 livrow renty. W roku 1280 liczba zakonnic spadla do 60 i aby mogly utrzymac sie przy zyciu dostaly zezwolenie chodzenia po prosbie. „Du pain pour Jhesu notre sir” (Chleba dla naszego Pana Jezusa).

W roku 1360 podjeto decyzje rozbudowy murow Paryza i klasztor Fille-Dieu zostal przeciety grubym murem na dwie czesci i zakonnice opuscily miejsce, zostajac ciagle wlascicielkami terenu. Aby im zapewnic dach nad glowa, zarzad miasta oddal im pod opieke szpital Sainte-Madeleine, aby opiekowaly sie zebraczkami.

Szpital sasiadowal z miejscem, gdzie obecnie znajduje sie pasaz du Caire i rowniez opieral sie o mury do ktorych przylegal mityczny „Cour des Miracles”, krolestwo swiata przestepczego Paryza. Napisze o tym pozniej.



Stary plan gdzie widac klasztor.







__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #244  
Nieprzeczytane 07-01-2010, 20:51
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Powoli klasztor przechodzil w zapomnienie i zaprzestal swoja dzialalnosc charytatywna. W roku 1508 dobudowano do klasztoru maly kosciol.

W roku 1790 klasztor zostal rozwiazany i po sprzedazy na jego miejscu zbudowano rue du Caire. Po kazdej jej stronie ulicy wybudowano pasaz Foire-du-Caire, zainaugurowany w roku 1798. Wedlug posiadanych dokumentow jest on dzielem architekta Bertier’a.

Rok 1798 – wiazal sie z kampania Napoleonska w Egipcie, stad nazwa pasazu i jego dekoracji fasady wychodzacej na plac du Caire, trzy biusty bogini Hathor, ktora kazdy moze latwo rozpoznac po „krowich uszach”. Biusty te sa dzielem znanego artysty rzezbiarza Garraud.




Zdjecie fasady koniec XIX wieku



__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #245  
Nieprzeczytane 07-01-2010, 20:54
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Ciekawostka. W centrum kornisza mozna zauwazyc ornament, ktory nie ma nic wspolnego z czasami faraonow – to slynny nos Bouginier’a (prawdziwe nazwisko Henri Bougener – 1799-1866). Na poczatku XIX wieku Henri jako poczatkujacy malarz pracowal w atelier slawnego Gros’a i jego nos byl posmiewiskiem kolegow. Jednego dnia mlody malarz wpadl w zlosc i poturbowal kolegow. Aby go ukarac – kumple wymalowali jego nos na wszystkich murach Paryza.

Nos Bouginier'a


Potret mlodego malarza
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #246  
Nieprzeczytane 07-01-2010, 20:59
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Glowna aktywnoscia w pasazu Caire byly drukarnie i litografie. W koncu XIX wieku pasaz zostal pokryty szklanym dachem.









Jak zwykle reszte zdjec na slidach. Maly klik mysza na ponizszy link i jestescie w pasazu.


http://www.slide.com/r/y9EhdOLu6T8BjVYdnUU6B1v3jT7hZH6l?previous_view=msc d_embedded_url&view=original


:
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #247  
Nieprzeczytane 08-01-2010, 11:59
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Dla wszystkich milosnikow Paryza - na dzien dobry:

http://www.youtube.com/watch?v=uA4KihbsISU

__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #248  
Nieprzeczytane 08-01-2010, 12:23
kangur06's Avatar
kangur06 kangur06 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Australia
Posty: 8 276
Domyślnie

Basiu ! Prowadź dalej ten piękny wątek, coraz bardziej kocham Paryż. Dziękuje za wszystko co już było i czekam na jeszcze. Skromnie dokładam się do wątku znalezionym pps-em w Internecie. Nie znam języka francuskiego ale po obejrzeniu pps-a dałbym tytuł "Paryż widziany przez Jean Beraud'a".
Przesyłam pozdrowienia - Edward


A Paris sous le Pinceau de Jean Beraud.pps
http://www.voila.pl/439/7v7a8/
  #249  
Nieprzeczytane 09-01-2010, 11:32
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie Marbelko!

Dwukrotnie byłam w Paryżu na wycieczce,ale to nie to samo.Odkrywasz przed nami tajemnice tego wspaniałego miasta w ciekawy sposób.Lubię z Tobą wędrować po zupełnie nieznanych mi okolicach.bukiet3.jpg
  #250  
Nieprzeczytane 09-01-2010, 11:47
en_vogue's Avatar
en_vogue en_vogue jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 5 670
Domyślnie

Również i ja z wami zwiedzam zakątki Paryża.
  #251  
Nieprzeczytane 09-01-2010, 13:07
Baśka13's Avatar
Baśka13 Baśka13 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 4 417
Domyślnie

Ja też z Wami zwiedzam,tylko mi wycieczka zawsze ucieka,a ja zostaję w tyle.Dobrze,że jest Marbellka,dzięki niej mogę wrócić do przeoczonych zakątków!
__________________
"Osiąga się triumf przez zwalczanie trudności"(W.Hugo)


  #252  
Nieprzeczytane 09-01-2010, 22:06
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Kilka dni nie byłem na forum ale już dołączam. Były przygody "bananowe" ale na szczęście się skończyły. Dla mnie najpewniejszy jest od 2 lat ImageShack - to tak na marginesie.

A Paryża nigdy za wiele. Żeby Basi za często nie chwalić dodam, że obrazy podane przez Kangura, piękne, zwłaszcza w kontekście sukien pokazanych tam pań...
I...czekamy na więcej Basiu. To takie wygodne: siedzę sobie oglądam a załączona muzyczka mi przygrywa. Więc jednak dodam: dziękuje.

Pozdrawiam - Wiesław.
  #253  
Nieprzeczytane 09-01-2010, 23:33
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Marbelko, ja też dziękuje...
Mało pisze ale czytam ....czytam....i oglądam razem z innymi... piękny Paryż...
  #254  
Nieprzeczytane 10-01-2010, 08:50
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie W Paryżu

urodził się w sylwestrową noc 1856 roku znany polski malarz Wojciech Kossak/ jak również jego brat bliźniak-Tadeusz/,gdyż jego rodzice-Juliusz Kossak i Zofia z Gałczyńskich zamieszkali w stolicy Francji po ślubie przy rue des Vanneaux.Tam spędził dzieciństwo.
Również w Paryżu studiował w latach 1877-83 w szkole rysunku Leona Bonnata w Ecole des Beaux-Arts.
  #255  
Nieprzeczytane 10-01-2010, 10:10
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Pozdrawiam MARBELLKĘ-dzięki że mogłam podróżować z Tobą.
U mnie trochę lepiej....
  #256  
Nieprzeczytane 10-01-2010, 18:01
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Moi drodzy milosnicy Paryza. Dziekuje.
Edwardzie-Kangurku - piekne obrazy Jean'a Beraud - ciekawa jestem gdzie znalazles to ciekawe pps? Zdradz tajemnice?

Ewo-Niko - zawsze masz dobre informacje- tym razem o naszym Wojciechu Kossaku - codziennie sie czegos uczymy i to jest wspaniale. Jednym slowem mozna znalesc cos interesujacego na forum Seniora - tylko trzeba chciec!

Krysiu, Basiu, Jadziu, Elu dziekuje za przemile slowa.

A teraz kolejka Wieslawa. Masz racje Paryza nigdy za wiele....
Usmialam sie, jak Cie przeczytalam...jako mezczyzna powinnes wiedziec, ze wszystkie kobitki to lasuchy na slodycze w kazdym wydaniu. Taka nasza przewrotna natura.

Snieg wszedzie, wlasnie dostalam e-mailem pare zdjec, ktore zatytuluje "Paryz 2010 po sniegiem", bowiem takiego sniegu jak obecnie - Paryzanie nie widzieli od lat. Nie wiem czy wiecie, prawdziwi Paryzanie nie lubia sniegu - i sa zli kiedy wszystko jest nim pokryte.


Carrousel du Louvre - Arc du Triomphe w ogrodach Tuileries



Ogrody Tuileries - statua Aristide Mailol'a pokryta sniegiem



Widok na Wieze Eiffel'a

__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #257  
Nieprzeczytane 10-01-2010, 19:26
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

MARBLLO droga takie zdjęcie wieży ma mój Grześ zrobione z TIRA-urocze jedno i drugie....Pozdrowionka!
  #258  
Nieprzeczytane 10-01-2010, 19:32
Anilah's Avatar
Anilah Anilah jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 2 133
Domyślnie

Dołączam do podziękowań...mogę po raz któryś znów "pobiegać po Paryżu" jest to magiczne miasto i jak napisał Wiesław nigdy nie za wiele.... pozdrawiam
__________________
Za pieniądze możesz kupić pozycję,ale nie szacunek.


http://anilah-mojepodroze.blogspot.com/
  #259  
Nieprzeczytane 11-01-2010, 12:50
kangur06's Avatar
kangur06 kangur06 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Australia
Posty: 8 276
Domyślnie

Basiu ! podejrzewam, że z jakiegoś chomika, ale pewny nie jestem bo tego nie zapisuje a mam ponad 5000 pps w tym moich tylko 203
Jeśli znowu znajdę coś na temat napewno wstawię - serdecznie pozdrawiam i dziękuje za wspaniałą Twoją pracę przy prowadzeniu tego pięknego wątka - Edward
  #260  
Nieprzeczytane 11-01-2010, 12:51
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Dzisiaj tu weszlam i znow nie ma zdjęć, szkoda
__________________
]


Zamknięty Temat


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nasz region: kultura i turystyka dziewiątka świętokrzyskie 199 25-01-2015 17:41
Uzyteczne porady, sekrety fotograficzne... Mar-Basia Fotografia 3 09-02-2011 18:07
Walory SĄDECCZYZNY - historia - kultura- turystyka K-art-mart małopolskie 18 09-07-2008 20:58
Ludzie, ludzie - jak ten czas leci, kufa86 Różności - wątki archiwalne 30 03-05-2008 22:57
Tajemnice młodości Joan Collins - komentarze Anna_Maria_57 Ogólny 0 28-02-2008 17:19

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:45.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.