menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Kuchnia, kulinaria
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #241  
Nieprzeczytane 09-04-2010, 22:48
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Sellenhel...wierzyłam że coś podpowiesz...dziękuję..nawet mam pozostałe składniki w domu...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #242  
Nieprzeczytane 09-04-2010, 22:51
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Cytat:
Napisał czarna
Sellenhel...wierzyłam że coś podpowiesz...dziękuję..nawet mam pozostałe składniki w domu...
Rucole trzeba polubić z uwagi na jej specyficzny smak ale myślę że w sałatkach będzie lepiej smakować.Napisz potem jak Ci smakowała.Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #243  
Nieprzeczytane 09-04-2010, 22:55
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Obsłuchałam się na temat rucoli,to chciałam spróbować...nie wiedziałam że ma taki ostry smak......ale napewno napiszę swoje odczucia po skomponowaniu sałatki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #244  
Nieprzeczytane 09-04-2010, 23:39
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Cytat:
Napisał czarna
Obsłuchałam się na temat rucoli,to chciałam spróbować...nie wiedziałam że ma taki ostry smak......ale napewno napiszę swoje odczucia po skomponowaniu sałatki
Jeszcze taką ciekawostkę podrzucę,może się przyda

Rukola (Rokietta siewna)

Stosowanie
Stosuje się jako składnik sałatek, dodatek do fasoli i zielonej sałaty. Potrawom nadaje lekko korzenny smak. Posiekane listki dodaje się do twarogu, jaj, sosów i zimnych przekąsek. Liście można też gotować na parze i spożywać jak warzywo. Im młodsze liście tym smak łagodniejszy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #245  
Nieprzeczytane 23-04-2010, 06:04
Idalka's Avatar
Idalka Idalka jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 536
Domyślnie

Sellenhel
Moj obiad z planacymi zrazami zostal przesuniety w nieokreslona przyszlosc,mial byc 10 kwietnia.....
W przeddzien zrobilam czerwona kapuste wg Twojej rady ,na soku jablkowym,super,a kolor .....buraczkow,dzieki.
Dotychczas tylko prosilam Cie o porady,a sama nigdy nic nie napisalam,wiec chce sie zrehabilitowac,choc jestes specem w tej dziedzinie ,takiej receptury nie znasz....
Polecam wszystkim wspolwatkowiczkom

PIEROGI BAAAARDZO LENIWE


Leniwe pierogi to znakomita potrawa, ale musimy ją przygotować starannie, aby odkryła przed nami wszystkie swoje walory smakowe.

Wstajemy gdzieś koło południa, potem kawka, ewentualnie piwko. Kładziemy się, żeby poleżeć,
po upływie około pół godziny wstajemy, żeby się położyć.

Następnie lekkie śniadanko. Wszystko bez pośpiechu, bo się leniwe nie udadzą. Zapalamy papieroska, /jesli nie palisz,nie musisz ,nie bedzie to mialo wplywu na efekt koncowy/potem kawka. Zamyślamy się na jakieś 20 minut, idziemy przejrzeć się w lustrze - jest dobrze.

Wychodzimy na balkon /albo na ....co kto ma/ zaczerpnąć powietrza, z pół godzinki przyglądamy się ulicy i przechodniom,
ptakom ,psom i kotom tez mozna. Wracamy do mieszkania, przeglądamy czasopisma z ubiegłych tygodni,sprzed miesiaca tez moga byc,a nuz pominelismy cos waznego....


Kładziemy się na momencik i wspominamy ostatnie wakacje.
Zaglądamy do kuchni i wkładamy brudne naczynia do zlewu, ale bez pośpiechu. Patrzymy na zegarek; jeżeli nie ma jeszcze szesnastej, powtarzamy dotychczasowe czynności.

W przeciwnym przypadku otwieramy lodówkę i wyciągamy
z zamrażalnika gotowe już leniwe pierogi, które kupiliśmy
w zeszłym tygodniu.
Zalewamy wodą i stawiamy na ogniu.

Nie ma obawy, żeby się nie udały .....i tak mozemy zrobic kotlety ,zrazy, sznycle i ......
Odpowiedź z Cytowaniem
  #246  
Nieprzeczytane 23-04-2010, 15:37
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Idalko

dziękuję za wspaniały przepis na pierogi leeeeeeniwe - mam takie dni, że właśnie robię je z Twojego przepisu.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #247  
Nieprzeczytane 23-04-2010, 16:01
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Cuuudne są te leniwe..i świadomosc ,ze wszystko mozna tak przygotowac jest super budująca...dzięki..hihi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #248  
Nieprzeczytane 23-04-2010, 16:47
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Idalko

Super świetne Twoje pierożki leniwne Ja też czasami jestem super leniem i takie właśnie robię ale czasami jednak warto się pobawić i zrobić te bardziej pracowite,napewno o niebo smaczniejsze. Dziś właśnie miałam czas i akurat robiłam te naturalne leniwe na życzenie mojego 14-go wnuka,wczoraj wieczorem tak ładnie mnie poprosił żeby zrobić mu takie jak w przedszkolu jadał z masełkiem i bułeczką rumienioną.A poprosił z takim wdziękiem że dziś jak wrócił ze szkoły to już czekały na niego.Cieszę się Idalko że kapustka się udała i była smaczna.Jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #249  
Nieprzeczytane 23-04-2010, 18:25
Idalka's Avatar
Idalka Idalka jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 536
Domyślnie

Cytat:
Jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało.



Masz to jak w banku.
Z codziennym, powiedzmy krupnikiem ,radze sobie jakos,ale cos ekstra....przerasta mnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #250  
Nieprzeczytane 23-04-2010, 18:42
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Napisała Idalka
Cytat:
radze sobie jakos,ale cos ekstra....przerasta mnie.

Możesz moi wierzyć Idalko że nie taki diabeł straszny jak go malują tylko trzeba sie odważyć a jeśli tylko mogę w czymś pomóc to służę z chęcią.Pozdrawiam Cię
Odpowiedź z Cytowaniem
  #251  
Nieprzeczytane 24-04-2010, 13:16
Kasandra1's Avatar
Kasandra1 Kasandra1 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Posty: 77 737
Domyślnie

Cytat:
Napisał sellenhel


Możesz moi wierzyć Idalko że nie taki diabeł straszny jak go malują tylko trzeba sie odważyć a jeśli tylko mogę w czymś pomóc to służę z chęcią.

Ty Helenko, zawsze służysz chętnie pomocą i za to Ci
składam 100-krotne dzięki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #252  
Nieprzeczytane 24-04-2010, 13:40
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Idalko..jak bardzo Cię rozumiem.....tzreba miec to Cos co zaiskrzy w głowie kiedy pada hasło, obiad proszony, impreza, uroczystosć rodzinna to raz mnie iskrzy najpierw panika kulinarna, czytaj pustka....dwa.... tzreba miec ten smaczek estetyczne i to cos co upitrasimy ubrać w wyglad...dla niektórych to ogromna trudnosc....dwa torty jakie w życiu zrobiłąm były genialne w smaku, ale wygladały!!! "mój Boze"...a Sellenhel ma chyba wszystko w jednym...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #253  
Nieprzeczytane 07-05-2010, 13:14
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Zbliża się czas kwitnienia czarnego bzu, akacji.....

próbowałyscie kwiatów baldachów bzu, kiści kwiatów akacji w cieście nalesnikowym?- bardzo wytworna o szczególnym smaku potrawa jedna , jak i druga....nie podaję przepisu, bo po prostu gałazki macza się w zrobionym cieście i opieka delikatnie z obu stron...podaje całe gałązki posypane pudrem...kto ma cukinię moze tak robic kwiaty cukinii...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #254  
Nieprzeczytane 07-05-2010, 18:04
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Witaj Malwinko
Dzięki ze przypomniałaś o tym starym rarytasie
Ja jak pracowałam z siostrami zakonnymi to usłyszałam od jednej siostry że to bardzo pyszne,ta siostra zachwalała kwiaty akacji w cieście ale przyznam się że nie próbowałam tego robić.
O kwiecie bzu to nie słyszałam ale ta siostra bardzo zachwalała te kwiaty akacji w ten sposób przyrządzone,więc trzeba się odważyć i spróbować.Jeśli mogę wtrącić moją osobistą uwagę to ciasto naleśnikowe owszem ale troszkę gęściejsze takie jak do jabłuszek w cieście.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #255  
Nieprzeczytane 07-05-2010, 18:29
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie Odp: Ciekawe przepisy kulinarne

tak, tak, masz rację, trochę gęściejsze....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #256  
Nieprzeczytane 07-05-2010, 20:06
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie Jeśli ktoś ma ochotę na danie Malwinki

A mało kto wie, że ich kwiatostany wyśmienicie smakują w naleśnikowym cieście.

Pracę zacząć od dokładnego zmiksowania jajek z cukrem i szczyptą soli (ciasto robić przy pomocy robota ręcznego z końcówkami do ubijania, dobrze też sprawdza się trzepaczka). Mąkę przesiać i powoli dodawać do masy jajecznej ciągle ubijając, by nie zrobiły się grudki. Gdy całość zgęstnieje, dolewać mleko i dodać resztę mąki. Na końcu wlać wodę - dzięki niej reguluje się konsystencję ciasta.

Naleśnikową masę odstawić na 15-30 min. W tym czasie kwiaty akacji dokładnie umyć i osuszyć na papierowym ręczniku. Następnie kolejno chwytać każdy kwiatostan za ogonek i maczać w cieście (musi dokładnie oblepić kiść). Jeśli jest zbyt rzadkie, dodać trochę mąki. Za gęste rozcieńczyć odrobiną wody.

Na patelnię nalewa się olej i dokłada się łyżkę masła - kwiaty smaży się dłużej niż same naleśniki, więc używać połączenia tych dwóch tłuszczy. Zezłocone placuszki kwiatowe przekładać na talerz i posypywać cukrem pudrem.
W ten sam sposób można przygotować też kwiaty czarnego bzu - smakują równie wyśmienicie.

Ciasto naleśnikowe:
4 jajka
2 szklanki mąki
1 szklanka mleka
ok. 1/2 szklanki wody

szczypta soli
kwiaty akacji lub czarnego bzu
cukier puder do posypania
Odpowiedź z Cytowaniem
  #257  
Nieprzeczytane 13-05-2010, 14:39
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie

Podam dzisiaj bardzo łatwy przepis na rogaliki. I tez zawsze sie udaje. Ich smak zależy od marmoladki jaka nadziejemy rogaliki. Ja uwielbiam powidła sliwkowe a teraz nadziałam je marmoladka z róży.
A oto przepis:

500 g maki,
250 margaryny,
płaska łyżeczkę proszku do pieczenia,
50 g drozdży,
5 łyżek mleka,
2 jajka,
cukier waniliowy,
szczypta soli,
powidła i cukier do posypania rogalików.




Drożdże rozpuścić w zimnym mleku.Dodać wszystkie składniki do przesianej maki i zagnieśc ciasto.Gotowe owinac w sciereczkę i wlożyc do lodówki na 2-3 godz.
__________________
arbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #258  
Nieprzeczytane 13-05-2010, 14:43
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie rogaliki

Po wyjeciu cisto podzieć na 3-4 części i rozwałkować na grubość 3 mm w kształt koła a następnie podzielić jak na fotce.


Na każdą kładziemy swoje ulubione powidła lub marmoladkę i zawijamy rogaliki.

__________________
arbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #259  
Nieprzeczytane 13-05-2010, 14:47
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie

Uformowane rogaliki, układamy na plaszcze wysmarowanej tłuszczem i mąką lub na papierze do wypieków.



Pieczemy 20 min. w temperaturze ok.200 st.C.

S m a c z n e g o - a tak wygladaja po upieczeniu.

__________________
arbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #260  
Nieprzeczytane 13-05-2010, 16:10
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

śliczne i smakowite napewno, ale Basiu te drożdze nie rosna oddzielnie jak zaczyn drożdzowy? wszystko wrzucasz od razu razem i zagniatasz i do zimnego?pytam, bo drożdze przeciez mnożą się w cieple..i rosną.....a tu taka krioterapia dla rogalików?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kuchnia dla ignoranta, przepisy. kufa86 Kuchnia, kulinaria 79 30-09-2022 13:51
Kuchnia-moja pasja-przepisy pozytywna Hobby, pasje 8 25-03-2022 13:17
Przepisy kulinarne krise1 Kuchnia, kulinaria 552 31-10-2017 05:53
Nowe przepisy w niektórych aptekach lawenda Choroby, badania, terapie 4 02-06-2009 18:15
To się musi udać, czyli przepisy kulinarne seniorów! ISS Profilaktyka i zdrowy styl życia 36 30-08-2008 20:03

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:11.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.