menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #801  
Nieprzeczytane 22-09-2011, 15:13
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie Polecam

Zygmunt Kałużyński "Kanon Królewski" - Jego 50 ulubionych filmów
Całość opracował, zebrał i przygotował do wydania(i tu niespodzianka - nie Tomasz Raczek) Zdzisław Pietrasik. Czyta się jednym tchem.

Umberto Eco "Mój 1968 - Po drugiej stronie muru".
W tej maleńkiej książeczce opisuje sierpień 1968, kiedy to przybył do
Warszawy po raz pierwszy. Obserwacje i refleksje na gorąco przekazuje
czytelnikom włoskiego tygodnika "L'Espresso"... - Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #802  
Nieprzeczytane 22-09-2011, 18:29
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Bardzo polecam interesującą książkę Sitek Le Tan - "Sama na drodze"
Sitek Le Tan wyszła za mąż za Polaka. Pisze drugą książkę, dalszą część swoich losów, z życia poza Wietnamem.



Sama na drodze to barwna powieść przybliżająca wietnamskie obyczaje, tradycje i burzliwą, powojenną historię kraju. Obejmuje lata 1945 do około 1955
Autorka opisuje malownicze krajobrazy i niespiesznie, z wielką wrażliwością kreuje niezwykłą, rodzinną historię.

Wietnam kojarzy się głównie z dramatem amerykańskiej agresji, ale losy tego kraju są bardziej burzliwe.

By nie sięgać za daleko w przeszłość...dopiero w 1945 zakończyła się okupacja japońska tego kraju.
Po roku 1945 napływały tam wojska francuskie, Brytyjczycy, Amerykanie. Po 1959 roku wznowiła działalność partyzantka komunistyczna (Vietcong). Ważyły się losy ustroju państwowego.
W 1965 wojska amerykańskie włączyły się do walki z siłami komunistycznymi, rozpoczynając kilkuletnią, krwawą wojnę wietnamską.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #803  
Nieprzeczytane 22-09-2011, 18:30
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Jeszcze o autorce:

Le Tan Sitek
urodziła się w 1939 r. w Chinach, w rodzinie wietnamskich uchodźców. Dzieciństwo spędziła na wietnamskiej wsi. W 1955 r. przyjechała do Polski na studia. Ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Mieszka w Norwegii. Właśnie ukazała się jej powieść „Sama na drodze”, opisująca wspomnienia z dzieciństwa. Pracuje nad drugą częścią „Na rozdrożu”, będącą zapisem polskich doświadczeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #804  
Nieprzeczytane 22-09-2011, 19:33
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Ponownie zachęcam do przeczytania ostatniej książki mojej córki, sama zachęci Wszystkich w części książkowej Teleekspresu we środę 28 września. http://okiem-recenzenta.blog.onet.pl...,ID435474551,n
Odpowiedź z Cytowaniem
  #805  
Nieprzeczytane 23-09-2011, 20:16
bhu bhu jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 65
Domyślnie

"Wenecja Vivaldiego"- cudna, ciekawa powieść o dwóch dziewczynkach porzuconych pod weneckim sierocińcem. Warto ją przeczytać- choćby po to, by móc się czegoś dowiedzieć o samym Mistrzu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #806  
Nieprzeczytane 05-10-2011, 20:23
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Maja 59

Pytałam dziś w bibliotece o książkę Twojej córki pt:Morderstwo niedoskonałe" - ale niestety nie ma.

Dziś podaję jako godną przeczytania książkę Sherry Jones
Klejnot Medyny

Wydanie z 2009 roku - amerykańska pisarka podjęła temat islamu i muzułmańskich kobiet po 2001 roku.
Książka wywołała wiele kontrowersji na zachodzie.
Akcja obejmuje lata 619-632 n.e w Mekkce i Medynie.
Bohaterem jest Prorok Muhammed - twórca islamu.
Pokazane są walki religijne oraz życie żon Proroka w haremie. 59-letni Prorok i jego 10 zazdrosnych żon.
Bardzo interesująca książka.

Dla miłośników Czarnej serii:
Najlepsza po trylogii Millenium - Saga Kryminalna autorstwa Camilli Lackberg
-Księżniczka z lodu
-Kaznodzieja
-Kamieniarz
-Ofiara losu
Każdy tom można czytać oddzielnie.
Przymierzyłam się do pierwszej części - zobaczę, czy nie jest przereklamowana.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #807  
Nieprzeczytane 05-10-2011, 21:46
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Koziorożcu, czytałam całą sagę Lackberg, parę dni temu skończyłam Syrenkę, ciekawa jestem twojej opinii. Mam mieszane uczucia co do powtarzalności pomysłu ale czytałam z prawdziwą przyjemnością.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #808  
Nieprzeczytane 06-10-2011, 20:29
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Maja 59

Jeśli chodzi o książki Camilli Lackberg obawiam sie tego samego - powtarzalności po Millenium i dlatego wzięłam tylko jeden tom dla porównania.
Przeczytałam dopiero 100 stron i faktycznie czuję się tak jak bym czytała Millenium - ten sam styl - ale dostępny dla czytelnika. W sumie bardzo przyjemna - wciągająca książka.
Ponieważ każdą część można czytać jako oddzielną całość -będę robiła przerywniki czytając inne.

Pozdrawiam wszystkich miłośników książek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #809  
Nieprzeczytane 06-10-2011, 20:54
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Koziorożcu, nie odnosiłam się do Millenium, myślę, że Millenium to jednak wyższa półka. Pomysł Camilli Lackberg wydał mi się powtarzalny w siedmiu znanych mi częściach i nie chodzi o łączące wszystkie części postacie dziennikarki i jej męża policjanta. Ale może nie mam racji. Poczekam aż przeczytasz kilka części, po Księżniczce z lodu trudno jeszcze oceniać .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #810  
Nieprzeczytane 06-10-2011, 23:47
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Polecam"Każdej niedzieli" - Peter Pezzelli
Pogodna, rodzinna, ciepła historia o włoskiej rodzinie, niedzielnej tradycji wspólnych obiadów i nie tylko.
Senior rodu odszedł z tego świata i gdzieś tam z niebytu obserwuje życie swoich najbliższych.
Niczemu się nie dziwi, nie ocenia...czasami leciutko coś podpowiada.

Peter Pezzelli napisał też "Kuchnia Franceski"dopiero czytam, więc cytuję dwie recenzje:

"Kuchnia Franceski" to przepyszna historia o dzieleniu się miłością, życiem, radą i
– nade wszystko – jedzeniem, autorstwa człowieka, który rozkochał Amerykanów w słonecznej Italii."

"Cudna! Książka optymistyczna, taka lekka, pełna ciepła oraz włoskich smaków i zapachów.
Idealna na chłodne jesienne wieczorki
Polecam ten smakowity kąsek."

Odpowiedź z Cytowaniem
  #811  
Nieprzeczytane 08-10-2011, 13:26
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie Polecam

Zaginione królestwa - Norman Davies



Cytat:
Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego Władcy Pierścieni.

Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do „końca”. Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach.
"Świat wokół nas wcześniej, czy później odejdzie w przeszłość", a czy obecne potyczki polityczne partii naszego kraju zmierzają do tego ,
aby Polska stała się mocarstwem ??????
Życzyłabym sobie , ale.....
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #812  
Nieprzeczytane 17-10-2011, 08:43
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Kto ma ochotę na interesującą lekturę napisaną kulturalnym polskim językiem polecam powieść napisaną przez Grzegorza Miecugowa (tak!)pt."Przypadek".Jest to opowieść o nieufności i próbie ucieczki od własnego losu człowieka, który przeżył silny wstrząs emocjonalny.Wartka,momentami sensacyjna akcja osadzona jest w polskich i niemieckich realiach czasu kryzysu ekonomicznego.Zero polityki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #813  
Nieprzeczytane 19-10-2011, 11:17
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Cytat:
Napisał Zdzisia
Kto ma ochotę na interesującą lekturę napisaną kulturalnym polskim językiem polecam powieść napisaną przez Grzegorza Miecugowa (tak!)pt."Przypadek".Jest to opowieść o nieufności i próbie ucieczki od własnego losu człowieka, który przeżył silny wstrząs emocjonalny.Wartka,momentami sensacyjna akcja osadzona jest w polskich i niemieckich realiach czasu kryzysu ekonomicznego.Zero polityki.

Słyszałam swego czasu o niej i nawet przymierzałam się do kupna, ale przeczytałam recenzje niezbyt pochlebną, gdy tymczasem Ty mówisz dobrze o tej książce. Widać, musi być niezła

Ja obecnie czytam " Hiszpańskiego smyczka" Andromedy Romano-Lax Bardzo dobrze się czyta, pokażna lektura( przeszło 600 stron) - To historia barwnych dziejów życia głównego bohatera- utalentowanego wiolonczelisty hiszpańskiego - wpisana w okrutny czas Europy z II wojny światowej. Życie Feliu jest nieustannym wyborem pomiędzy własnym szczęściem, a nienawiścią do reżimu.
Poruszający wątek miłosny...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #814  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 00:14
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Muszę koniecznie poczytać więcej o Waszych propozycjach, jutro może?
A dzisiaj polecam pozycje od której się tak łatwo nie oderwiecie.
Ja zarwałam dwie noce! Tak więc polecam:

Żniwo gniewu - Di Angeli-Ilovan Lucie

»Żniwo gniewu« - czyta się z zapartym tchem, bo historia splata się tu ze współczesnością w interesujący literacko warkocz.
To najlepsza książka, jaką przeczytałam od kilku lat. Głęboko mnie poruszyła. Bardzo ją polecam
- pisze jedna z czytelniczek.

Lepiej bym tego nie ujęła...

"Chociaż to mężczyźni wywołują i prowadzą wojny, najwyższe rachunki płacą za nie kobiety.
Może dlatego rzadko mamy okazję śledzić wojenne wydarzenia ich oczami."


Od kresowych miasteczek i okupacji sowieckiej, przez wsie i napotkanych w lasach partyzantów,
po przymusową pracę na folwarku niemieckiego arystokraty i osadnictwo na Ziemiach Odzyskanych
– oto historia tułaczki dwóch sióstr, Kaszmiry i Maruszki.

http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=192486
Odpowiedź z Cytowaniem
  #815  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 14:58
slava's Avatar
slava slava jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Posty: 35 184
Domyślnie

Czytam książkę Jodi Picoult "Bez mojej zgody"

Jest to historia dwóch sióstr, starsza jest chora na białaczkę,
a młodsza jest poczęta w sztuczny sposób, tylko dla ratowania starszej siostry.

Ponieważ nie przeczytałam całej, nie chcę ani zachęcać, ani polecać.
Temat ciekawy, problemy współczesnej medycyny, a etyka.
Wypowiem się, czy warto czytać po przeczytaniu całości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #816  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 21:17
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Wiesiu
czy ta książka o której piszesz to porusza tematykę fantastyczno-naukową?

Aluniu
przy takiej Twojej recenzji książki "Żniwo gniewu" - sięgnę po nią natychmiast - oby tylko była w bibliotece, ale z tego co wiem Ty też korzystasz z biblioteki.

Ja tym razem polecam Na piaskach pustyni - Rosie Thomas.
Piękna.....
Przeszłość przeplata się z rzeczywistością. Historia 3-pokoleniowej rodziny rozgrywająca się w Kairze.
Przepiękny romans w okresie II-ej wojny światowej .
Napisana pięknym językiem z dużą empatią.
Za tą książkę pisarka zdobyła nagrodę w 2007 r "Za Romans Roku".
Podobnie jak Alunia - dawno nie czytałam tak pięknej ksiązki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #817  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 21:28
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec
Wiesiu
czy ta książka o której piszesz to porusza tematykę fantastyczno-naukową?

Aluniu
przy takiej Twojej recenzji książki "Żniwo gniewu" - sięgnę po nią natychmiast - oby tylko była w bibliotece, ale z tego co wiem Ty też korzystasz z biblioteki.

Ja tym razem polecam Na piaskach pustyni - Rosie Thomas.
Piękna.....
Przeszłość przeplata się z rzeczywistością. Historia 3-pokoleniowej rodziny rozgrywająca się w Kairze.
Przepiękny romans w okresie II-ej wojny światowej .
Napisana pięknym językiem z dużą empatią.
Za tą książkę pisarka zdobyła nagrodę w 2007 r "Za Romans Roku".
Podobnie jak Alunia - dawno nie czytałam tak pięknej ksiązki.

Mario, Marysiu (?)koziorożcu...
Na podstawie książki, którą poleca Wiesia powstał dobry film:
http://www.filmweb.pl/film/Bez+mojej+zgody-2009-463328
Więc i książka musi być niezła, bo zwykle filmy książkom nie dorównują.
Film widziałam.

Poszukam książki, którą polecasz bo recenzujesz ciekawie.
Jak będzie w bibliotece...bo tak, ja głównie korzystam z biblioteki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #818  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 21:39
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Polecam książkę polskiego autora Marka Litmanowicza - "Apsara"

"Błyskotliwa próba opisania dzisiejszego świata na styku odmiennych kultur. Świetnie przedstawione problemy współczesności – od polskiego podziemia aborcyjnego po międzynarodowy terroryzm."

Książka jest wielowątkowa, akcja toczy się na kilku kontynentach.
Głównymi bohaterami są czterej mężczyźni, każdy poruszający się po różnych zakątkach świata ich pasje, miłości, podróże... ot, życie!
Paweł, polski pianista, Jacek - ginekolog z Warszawy, Chris - Holender, najemnik zabójca i Robert - amerykański agent Pawła.
Teheran, Amsterdam, Stambuł, Warszawa, Kambodża...

Wątek Kambodżański czytałam z największym zainteresowaniem.
Sporo tam o kulturze, obyczajowości i dramatycznej historii tego kraju i jego biednych mieszkańcach.


PS. Ostrzegam, książka to grube prawie 800 stronicowe tomiszcze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #819  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 21:40
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

"Bez mojej zgody"- czytałam i oglądałam film.Poruszająca historia trudna do zrozumienia i oceny jej bohaterów.Takie postawy i decyzje jakie są przedstawione w tej powieści nie sposób ocenić jednoznacznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #820  
Nieprzeczytane 21-10-2011, 21:45
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec

Ja tym razem polecam Na piaskach pustyni - Rosie Thomas.
Piękna.....
Niestety, sprawdziłam i tej książki u mnie nie ma....
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:29.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.