menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #961  
Nieprzeczytane 16-01-2012, 19:44
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech mój najnowszy nabytek .....

........ dla miłośników historii
Tadeusz Łopalewski - Kaduk, czyli wielka niemoc<--- czyta: Stella Weber

„Kaduk” - to powieść o ludziach, którzy posiadając wszystko, o czym człowiek może zamarzyć, zgubili swą ojczyznę, Rzeczpospolitą Polską, jedno z największych państw w Europie.
Występujące na tych kartkach osobistości noszą nazwiska autentyczne, czyny ich są prawdziwe, a wypowiedzi nieraz dosłownie wzięte z dokumentów.
Autor skrupulatnie wyzyskał świadectwa pamiętnikarzy XVIII wieku, głównie Matuszewicza, Kitowicza i Poniatowskiego, korespondencję Radziwiłła „Panie Kochanku” oraz Krasickiego, diariusze sejmowe i inne źródła, odtwarzając z wielką plastyką obrazy z życia ówczesnej magnaterii polskiej, jej intrygi polityczne i miłosne, awantury domowe i publiczne.
W ten sposób powstał nasycony żywą akcją romans dziejowy z czasów ostatniego króla Sasa i początków panowania Stanisława Augusta, będący jednocześnie w swej wielowątkowej kompozycji próbą unowocześnienia tradycyjnych form beletrystyki historycznej.


Tadeusz Łopalewski (ur. 1900 roku) posiada w swym dorobku literackim liczne utwory prozą, wiersze, sztuki teatralne, słuchowiska radiowe i przekłady. W okresie międzywojennym dużą poczytność zdobyła jego powieść „Prowincjusze” (wznowiona w 1957 r.). Po wojnie Łopalewski ogłosił kilkanaście tomów prozy, m.in. tetralogię „Kroniki polskie’, osnutą na tle wydarzeń z lat 1863-1871, dwa tomy opowiadań współczesnych „Historie potępionych” (1957) oraz ”Mój iluzjon” (1960), powieść o powstaniu warszawskim „Obok zagłady” (I wyd. 1948, II wyd. 1957), powieści dla młodzieży: „Serca i broń” (1955), „Niebezpieczne igrzyska” (1956), „Strachy na Lachy” (1957), „Przedziwna peregrynacja Tomasza Wolskiego” (1959), „Fryderyk” – opowieść o Chopinie (1962), „Namiestnik narodu” - opowieść o Mickiewiczu (1955). Opalewski jest również tłumaczem poezji i prozy rosyjskiej („Byliny”, bajki Kryłowa, liryki Lermontowa i Niekrasowa, utwory Czechowa, Sałtykowa-Szczedrina i Lwa Tołstoja).
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #962  
Nieprzeczytane 18-01-2012, 19:30
Ines's Avatar
Ines Ines jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Małopolska
Posty: 391
Domyślnie

Dzień dobry.

Z książek rozrywkowych, przeczytałam ostatnio:

Klub mało używanych dziewic, autorka Monika Szwaja

Przyjemnie się czyta, doskonała gdy ciało i umysł zmęczone a przed snem trzeba coś poczytać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #963  
Nieprzeczytane 19-01-2012, 11:59
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dorota45
Książki Ericha Segala. czytałam wszystkie, ale z chęcią je teraz posłucham

Znam kilka książek tego Autora, przeczytałam je kilka lat temu, między innymi 'Love story...", Absolwentów", Chirurgów" - świetna literatura
Ale nie będę odsłuchiwała nawet tych, których dotąd nie przeczytałam, bo nie starczyłoby mi czasu na innych, nie mniej absorbujących pisarzy

Pozdrawiam miłośników literatury
Odpowiedź z Cytowaniem
  #964  
Nieprzeczytane 19-01-2012, 14:52
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Ja dzisiaj może mam do polecenia mniej ambitną książkę, ale..............................dla relaksu ,proponuję seniorkom przeczytanie książki HAPPY BIRTHEY Danielle Stille, której książki stały się adaptacją filmów i często oglądamy je w telewizji.

Danielle Stteel jest pisarką , której książki czyta wiele kobiet z całego świata.
Jest w nich ... wątek kryminalny, humorystyczny, obyczajowy,a przede wszystkim romantyczny.


HAPPY BIRTHDAY to urodziny dwóch kobiet . Jednej sześćdziesięcioletniej/wiek seniora-kobiety/ , drugiej trzydziestoletniej/córki 60-letniej kobiety/, które .........na swojej drodze życia znajdują WIELKĄ MIŁOŚĆ-polecam

Na miłość każda pora jest dobra
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #965  
Nieprzeczytane 19-01-2012, 15:56
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Dzień dobry

jeśli w stylu Daniell Stille i Moniki Szwaji - to ja dołożę
Aleję Bzów - Aleksandry Tyl

lekka, łatwa i przyjemna lektura do poduszki - pokazuje życie zawodowe i codzienne dziennikarki, która w niezwykłych okolicznościach spotyka miłość swego życia.
Książka napisana ładnym, dowcipnym językiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #966  
Nieprzeczytane 19-01-2012, 19:34
kama5's Avatar
kama5 kama5 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: podkarpackie
Posty: 5 812
Domyślnie

Jeżeli ktoś interesuje się światem muzułmańskim to polecam ksiązkę opartą na prawdziwych wydarzeniach ubranych w fikcję literacką.Jest to wstrząsajaca historia Polki , która poslubiła muzułmanina.Ksiązka nosi tytuł " Arabska żona ', a jej kontynuacją jest " A rabska córka ".
Czyta się bardzo dobrze zdobywając przy okazji wiedzę o egzotycznym kraju.
Autorką jest Polka , która przebywała w krajach muzulłmańskich ponad 20 lat.
Jest to zbiór jej doswiadczeń i zebranych historii ludzkich.Pisze pod pseudonimem Tanya Valko.

Co do Danielle Steel to przeczytałam wiele jej książek, ale później zaczęły mnie nudzić.Wszystkie zakończenia mozna było przewidzieć, dobrze że kończyły się happy endem.
Cenię też książki Segala, bo oprócz przyjemności czytania dobrze też czegoś się dowiedzieć.

Witaj Marysiu
Przeczytam co polecasz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #967  
Nieprzeczytane 20-01-2012, 18:27
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech ponownie uzupełniam

Aleksandra Tyl - Aleja Bzów <--- czyta: Joanna Lissner

Na głowę Izabeli, młodej, samotnej dziennikarki spadają kolejne problemy.
Zawierucha w pracy, nagły wyjazd jedynej przyjaciółki, kłopoty finansowe – to wszystko kumuluje się w jednym czasie.
Na domiar złego nadchodzi wiadomość, że pałac na wsi, położony przy uroczej Alei Bzów,
w którym Izabela spędziła dzieciństwo i w którym mieszka jej babcia - został sprzedany przez gminę
i staruszka niebawem zostanie eksmitowana.
Dopiero gdy Izabela poznaje Monikę – matkę chorego dziecka, jej własne problemy odchodzą na dalszy plan.
Zaangażowana w pomoc nowej koleżance, pochłonięta pracą, nie zauważa,
że i do niej powoli zaczyna uśmiechać się szczęście.
Bo choć przeprowadzka babci wydaje się nieunikniona, to każda wizyta w Alei Bzów powoduje u Izabeli mocniejsze bicie serca...
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #968  
Nieprzeczytane 24-01-2012, 18:01
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Nie za bardzo się dzieje http://peb.pl/scena-internetowa/1177...fileserve.html

nie wiadomo czy chomiczki nie zdechną


http://www.petycjeonline.pl/petycja/...ynarodowej/608

Ostatnio edytowane przez elizka : 24-01-2012 o 19:19.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #969  
Nieprzeczytane 24-01-2012, 19:45
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Ostatnio przeczytałam
Tak daleko jak nogi poniosą - Josef Martin Bauer

Na podstawie tej ksiązki powstał film Jeniec

Jest to książka z gatunku tych które "rzucają na kolana",
filmu nie oglądałam, może kiedyś będę miała okazję...... ale..... nie wiem czy film może oddać w pełni grozę, przeżycia bohaterów, surowe warunki życia na Syberii.
Powieść oparta jest na faktach, wprost chłonie się każdy wyraz napisany.
To historia ucieczki niemieckiego jeńca wojennego z kopalni ołowiu. Do kopalni tysiące jeńców wywiezieni zostali w październiku 1945 roku - w 1948 roku jeden z nich ucieka - przemierzył tysiące kilometrów od wschodniego krańca Azji, przez Syberię, Ural i Kaukaz.
Przez 3 lata próbował dotrzeć do swego domu w Niemczech - do rodziny - czy się udało??? -
Piekne opisy zwyczajów ludzi syberyjskich ich warunki życia, polowania na watahy wilków, niedźwiedzia, hodowle reniferów, psów zaprzęgowych..... trudno wszystko wymienić.
Jest to powieść, która pozostawia wrażenia na zawsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #970  
Nieprzeczytane 25-01-2012, 20:30
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Słucham z zadowoleniem książki
G.Greena - Pożycz nam męża Poopy.

W recenzji nazwano ja zbiorem erotycznych humoresek.
Humoreski?Moze i tak.Erotyczne? Daj nam Panie takie opisy erotyczne...tu zartuję sobie,oczywiście. Opowieści o różnorakich uczuciach przeróżnych ludzi od panów o odmiennych skłonnościach,ale tu raczej chodzi o naiwnosć,a nie o skłonności,po miłośniczki kotów, drugie zony....i tak dalej.

Każde opowiadanie jest mądre,do przemyśleń,ale i zabawne,chociaż są i horrorki prosto z życia wziete.



Zaiste godne czasu na lekturę.

Lektorzy wspaniali.


Koziorożcu,
Poczytałam wiele bardzo pochlebnych recenzji ksiażki,o której napisałaś.Zapisuję ją do odszukania w taki czy inny sposób.Dzięki.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #971  
Nieprzeczytane 25-01-2012, 21:34
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Polecam dobra pozycje Umberto Eco- "Cmentarz w Pradze"dobrze się czyta- tym bardziej , ze postacie wystepujace w powiesci są autentyczne. Cytat-"Wyznawcy Fouriera?-Zacni ludzie, ale czy można brać na serio proroka gloszacego, że w odrodzonym swiecie oceany napełnią się lemoniada,w Warszawie wyrosną pomarancze,ludzie bedamieli ogony,a kazirodztwo i homoseksualizm zostaną uznane za najbardziej naturalne skłonnosci człowieka?"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #972  
Nieprzeczytane 26-01-2012, 11:13
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie " Wspomnienia" Moniki Żeromskiej

Cytat:
Napisał babciela
Polecam dobra pozycje Umberto Eco- "Cmentarz w Pradze"dobrze się czyta- tym bardziej , ze postacie wystepujace w powiesci są autentyczne. Cytat-"Wyznawcy Fouriera?-Zacni ludzie, ale czy można brać na serio proroka gloszacego, że w odrodzonym swiecie oceany napełnią się lemoniada,w Warszawie wyrosną pomarancze,ludzie bedamieli ogony,a kazirodztwo i homoseksualizm zostaną uznane za najbardziej naturalne skłonnosci człowieka?"

Właśnie, słyszałam, że to dobra pozycja i już poszukałam jej w Internecie: jest do odsłuchania w audiobooku, co mnie cieszy bardzo
Tymczasem, dzięki Srebrzystej, zaczynam słuchać "Wspomnienia" Moniki Żeromskiej - piękna lektura!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #973  
Nieprzeczytane 26-01-2012, 12:48
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech kolejna biografia

James Beck - Trzy światy Michała Anioła <--- czyta: Jacek Kiss

Osobowość każdego artysty skrywa się za zasłoną faktów, mitów, pogłosek i plotek. James Beck wcielił się więc w rolę detektywa. Wykorzystał wskazówki zawarte w setkach dokumentów z czasów Michała Anioła, by na nowo przedstawić jego życie w Kaplicy Sykstyńskiej.

Twórcze zdolności Michała Anioła zauważyli trzej wyjątkowi ludzie. Ojciec artysty, Lodovico, który wpoił mu etos zdyscyplinowanej pracy, choć nie aprobował wybranego przez niego zajęcia: Lorenzo de' Medici, dzięki któremu Michał Anioł mógł doskonalić swoje umiejętności malarskie i rzeźbiarskie; oraz papież Juliusz II, dzięki któremu artysta stworzył największe arcydzieła.

Autor odkrywa motywację, która tkwiła u podłoża dokonanych przez Michała Anioła wyborów. W nowatorski sposób próbuje zrozumieć umysł, charakter i seksualność niezrównanego artysty, którego już za życia okrzyknięto boskim.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #974  
Nieprzeczytane 26-01-2012, 15:27
elen49 elen49 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: mazowieckie
Posty: 83
Domyślnie

Cytat:
Napisał kama5
Jeżeli ktoś interesuje się światem muzułmańskim to polecam ksiązkę opartą na prawdziwych wydarzeniach ubranych w fikcję literacką.Jest to wstrząsajaca historia Polki , która poslubiła muzułmanina.Ksiązka nosi tytuł " Arabska żona ', a jej kontynuacją jest " A rabska córka ".
Czyta się bardzo dobrze zdobywając przy okazji wiedzę o egzotycznym kraju.
Autorką jest Polka , która przebywała w krajach muzulłmańskich ponad 20 lat.
Jest to zbiór jej doswiadczeń i zebranych historii ludzkich.Pisze pod pseudonimem Tanya Valko.

Co do Danielle Steel to przeczytałam wiele jej książek, ale później zaczęły mnie nudzić.Wszystkie zakończenia mozna było przewidzieć, dobrze że kończyły się happy endem.
Cenię też książki Segala, bo oprócz przyjemności czytania dobrze też czegoś się dowiedzieć.

Witaj Marysiu
Przeczytam co polecasz.
Przeczytałam obie te pozycje i przyznam, że czuję pewien niedosyt.Chciałabym przeczytać o tym jak ułożyły się losy obu kobiet po spotkaniu i w jakim stopniu fakt dorastania córki w takich okolicznościach zaciążył na jej dalszym życiu.Może będzie trzecia część?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #975  
Nieprzeczytane 27-01-2012, 10:52
juniorka juniorka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Posty: 69
Domyślnie

A ja polecam coś bardzo męskiego. Lubie dobrą sensację i political fiction. Dlatego szczerze się ucieszyłam z kolejnej powieści Toma Clancy, której bohaterem jest Jack Ryan. historyk, analityk CIA, zastępca dyrektora CIA, a później prezydent USA. Na Poszukiwanego żywego lub martwego przyszło mi poczekać siedem lat. Ale było warto. Ogólnie powieść jest o walce służb specjalnych z islamskim terroryzmem i o głupocie niektórych polityków. Myślę, że dobrze nadałaby się na prezent a Walentynki tuż- tuż.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #976  
Nieprzeczytane 27-01-2012, 20:04
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Elizko
Książkę Tam gdzie nogi poniosą - na pewno dostaniesz w Bibliotece.
Nie ma na niej adnotacji, że jest dostępna na audio...

Wstawiłyście tak dużo ciekawych propozycji do przeczytania..... wypisuję sobie i zobaczę co aktualnie będzie dostępne w bibliotece.

Z gatunku literatury "ciężkiej" przedstawiam:

W kanałach Lwowa - Robert Marschall.
Na podstawie tej książki powstał film Agnieszki Holland
W ciemności
Jest to powieść dokumentalna, która pokazuje dramatyczną historię Żydów ukrywających się w kanałach podczas likwidacji getta we Lwowie w marcu 1943 roku. Spędzili tam czternaście miesięcy.
Spośród dużej grupy ukrywających się przeżyło 10 osób.
Powieść wstrząsająca.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #977  
Nieprzeczytane 27-01-2012, 20:30
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Podrzucam jeszcze jedną ciekawą lekturkę - jestem w trakcie czytania. Moja sąsiadka z góry pracuje w bibliotece i jeśli się pokazuje coś ciekawego - dostarcza mi do domu, tym razem jest to:

Danuta Wałęsa - Marzenia i tajemnice
Ksiązka godna przeczytania niezależnie od sympatii politycznych.
Danuta Wałęsa pisze tą książkę z pozycji żony i matki - tak jak Ona odbierała wydarzenia historyczne.
Ciekawie napisana, dobrze się czyta, jest dużo zdjęć.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #978  
Nieprzeczytane 27-01-2012, 21:45
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

No- Monikę Zeromską chetnie przeczytam- Babcia miała dosc dużo pamiątek po Otylii Zeromskiej- Babci krewnej.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #979  
Nieprzeczytane 29-01-2012, 17:24
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Może zdziwicie się co jeszcze mam do słuchania.
Otóż są to Listy starego diabła do młodego,które napisał Anglik Clive Staples Lewis

Właściwie książka przewrotna ,ale sprytnie pokazująca jak można zwodzic na złe drogi człowieka.
Stary,doświadczony czort Krętacz, uczy w listach młodego Piołuna w jaki sposób działac by zwieżć w otchłań pacjenta,czyli symbolicznie każdego człowieka z ziemi.

To niezwykła lektura,zaiste niezwyczajna.

Ostatnio edytowane przez elizka : 30-01-2012 o 21:26.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #980  
Nieprzeczytane 30-01-2012, 11:02
Woj@ Woj@ jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: May 2011
Miasto: katowice
Posty: 31
Domyślnie

@ elizka: Clive Staples Lewis to ten sam pan od Narni, prawda? Listy... czytałam daaaawno,dawno temu, uderzyły mnie mądrością i tą specyficzną przewrotnością (Stary diabeł tak naprawdę przecież Młodemu nie pomaga, tylko go... tuczy). Nie wiedziałam, żę jest audiobook, trzeba się zainteresować

Ja polecam "Zupę z ryby fugu" Szwai. Lubię tę pisarkę, bo jej bohaterki są takie... zwyczajne i wiarygodne, nie są pisane na modłę amerykańską. Tutaj bohaterką jest młoda, przedsiębiorcza dziewczyna, która chce sobie dorobić do studiów oraz rodzice, którzy koniecznie chcą mieć dziecko. Dziewczyna beztrosko przyjmuje ofertę zostania surgatką, czyli swoistym inkubatorem dla ich dzidziusia. Ksiażka bardzo mądra, skłaniająca do refleksji i bardzo, bardzo prawdziwa, szczególnie, że porusza ten trudny problem bez jakiegoś moralnego zadęcia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:26.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.