menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 09:14
elza1302's Avatar
elza1302 elza1302 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 1 849
Domyślnie Leworęczność - wada czy zaleta...


Urodziłam się leworęczna. Kiedy byłam dzieckiem, to rodzice próbowali przestawić mnie na praworęczność. Udało im się to zrobić połowicznie, bo...nauczyłam się pisać prawą ręką, ale pozostałe czynności wykonywałam lewicą. Niestety , nie było mi łatwo przez to w życiu.Ciągle miałam pod górkę... Kiedyś nic nie było dostosowane do takiej odmienności, zawsze miałam większe przeszkody i problem z funkcjonowaniem w świecie praworęcznych. Wstydziłam się swojej inności i przez to nabawiłam się kompleksów. Dopiero w wieku średnim wyszłam z ukrycia i ze swojej odmienności zrobiłam zaletę. Dzisiaj, kiedy ktoś się mnie pyta ,którą ręką się posługuję, odpowiadam - dwiema, jestem oburęczna z przewagą lewej... Mam syna ,który jest także leworęczny, nie próbowałam tego zmieniać , bo ciągle mam w pamięci to co przeżywałam ,kiedy rodzice i otoczenie próbowało wywrzeć na mnie presję i zmieniać to jaka się urodziłam...Czy może ktoś miał podobny "problem"? A może w waszym otoczeniu są podobne osoby ,być może ktoś z was ma dziecko albo osobę leworęczną w rodzinie? Jak sobie z tym takie osoby radzą? Co czują będąc innymi od norm przyjętych w społeczeństwie? Nasze społeczeństwo niezbyt toleruje odmienność, nie tylko leworęczność...
__________________
Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu./ Mark Twain /



  #2  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 09:27
Eliza2's Avatar
Eliza2 Eliza2 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Polska
Posty: 482
Domyślnie

Mam w otoczeniu kilka osób leworęcznych. Z tego co wiem to nawet w szkołach nie zwraca się już na to żadnej uwagi. To nie jest żadna choroba. Nie jest to żadna norma społeczna, to tylko przewaga prawej półkuli mózgowej. Niewygodne może jest to dla osób leworęcznych, bo pisząc zasłaniają sobie napisany tekst, ale nie zauważyłam, by oni sami czy ktoś obok robił z tego problem.
__________________
Rozwój człowieka to dorastanie do dobra.
  #3  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 09:42
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Macie rację Dziewczyny ..kiedyś robiono z tego problem, dzieci dyskryminowano, wyszydzano...przestawiano, ponieważ istniał atrament pisząc lewą ręką zacierało sie pisany tekst, co bylo powodem dwój, wyśmiewania....dziś wiemy o zjawisku dużo, wiemy o dominacji prawej półkuli u leworęcznych, mamy dzień leworęczych (13 sierpnia), mamy gadzety dla leworęcznych...nikt nikogo nie przestawia, a nawet są teorie , ze zdieci leworęczne mają w niektórych umiejętnosciach większe mozliwosci..
Elzo Ty jak rozumiem..wyniosłaś z dzieciństwa zal, ale i umiejetnosc posugiwania się obiema rękami a tego Ci zazdroszczę....mój mąz tez tak ma...
Moje dwie córki są leworęczne i nigdy nie cierpiałay z tego powodu..moze ja miałam czasem problem jak chciałam pokazac jakas czynnosc i oczywiscie na prawo..one szybko transponowały sobie na lewo ...
Uważam, ze to nie jest żaden problem..a moze wyróznienie od Losu?..pozdrawiam
  #4  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 09:51
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Witam Panie
Własnie temat nawet dobry-Leworęczność
Ja jestem leworęczny,wszystko robie lewą reką,tylko nie
piszę[dawniej zwalczano]
Ale jednak geny sa silniejsze Syna omineła leworęcznośc
za to Wnuczka jest mańkutem,i to jakim-palce lizać-hi-hi!!
  #5  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 10:02
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Do niedawna posługiwanie się lewą zamiast prawą ręką traktowano jako defekt, ułomność. Dzisiaj zmieniły się poglądy na ten temat. Wiemy już, że jest to indywidualna cecha człowieka. Co ósmy człowiek jest na świecie leworęczny. Osoby te mają prawdopodobnie spore zdolności plastyczne, muzyczne i matematyczne.
Większość ludzi posługuje się prawą ręką. Skąd zatem zdarzają się osoby leworęczne? Odpowiedzialny jest mózg. W sterowaniu ruchami ręki wyspecjalizowana jest półkula lewa, która rządzi prawą częścią ciała, a więc i prawą ręką.. U osób leworęcznych natomiast dominującą półkulą mózgu jest półkula prawa, która kontroluje lewą stronę ciała człowieka.
Osób z natury leworęcznych jest znacznie więcej, niż nam by się wydawało.
Sławni leworęczni muzycy to np. Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan i Sting. Do słynnych leworęcznych malarzy należą Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Eduard Manet i Pablo Picasso. Wybitni leworęczni uczeni to m.in. Albert Einstein, Friedrich Nietzsche. W historii było też wielu leworęcznych polityków, m.in. Ronald Reagan, George Bush senior i Bill Clinton.
Od 1992 roku leworęczni mają swoje święto, które przypada 13 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Leworęcznych. Organizuje je światowa organizacja Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii.
Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice zmuszali dzieci do posługiwania się prawą ręką. Dziś czasy się zmieniły i okazuje się, że co dziesiąty nastolatek pisze i wykonuje inne czynności ręką lewą. W starszym pokoleniu zdarza się to tylko co trzydziestej osobie.
  #6  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 10:04
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

tu mogą zaopatrywa się leworęczni w niektóre artykuły....

http://www.leworeczni.pl/
  #7  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 10:47
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Cytat:
Napisał elza1302
Urodziłam się leworęczna. Kiedy byłam dzieckiem, to rodzice próbowali przestawić mnie na praworęczność. Udało im się to zrobić połowicznie, bo...nauczyłam się pisać prawą ręką, ale pozostałe czynności wykonywałam lewicą. Niestety , nie było mi łatwo przez to w życiu.Ciągle miałam pod górkę... Kiedyś nic nie było dostosowane do takiej odmienności, zawsze miałam większe przeszkody i problem z funkcjonowaniem w świecie praworęcznych. Wstydziłam się swojej inności i przez to nabawiłam się kompleksów. Dopiero w wieku średnim wyszłam z ukrycia i ze swojej odmienności zrobiłam zaletę. Dzisiaj, kiedy ktoś się mnie pyta ,którą ręką się posługuję, odpowiadam - dwiema, jestem oburęczna z przewagą lewej... Mam syna ,który jest także leworęczny, nie próbowałam tego zmieniać , bo ciągle mam w pamięci to co przeżywałam ,kiedy rodzice i otoczenie próbowało wywrzeć na mnie presję i zmieniać to jaka się urodziłam...Czy może ktoś miał podobny "problem"? A może w waszym otoczeniu są podobne osoby ,być może ktoś z was ma dziecko albo osobę leworęczną w rodzinie? Jak sobie z tym takie osoby radzą? Co czują będąc innymi od norm przyjętych w społeczeństwie? Nasze społeczeństwo niezbTE]
yt toleruje odmienność, nie tylko leworęczność...
Jestem identyczny przypadek.
Elzo1203 -wiesz nawet kiedyś wykorzystywałam tą swoją "ułomność "pracując krótko w pracowni projektowej firmy Chemoinstal.Kreśliłam , ale nie tak jak inni kreślarze chodziłam od prawej do lewej strony deski tylko przekładałam piórko z prawej do lewej ręki
Podobnie jak u ciebie moje dziecko jest leworęcze.
Córka studiowała polonistykę. Śmiesznie jak miała praktyki w szkole -przyszła nauczycielka, a pisała na tablicy lewą ręką. To obecnie nie jest przeszkodą , nikt na to nie zwracał uwagi.
Obecnie córka prowadzi swoją firmę reklamową i problem lewej ręki jest dla niej nieaktualny .
Ciekawszym przypadkiem jest mój bratanek -leworęczny i pisał jak w odbiciu lustrzanym /dziwolong/.
Obecnie przestawił się i piastuje wysokie stanowisko w jednej z firm amerykańskich na Polskę .
Tak, więc leworęczność nie jest żadną ułomnością
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
  #8  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 14:11
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Lewo-, czy prawostronność, to ogólnie lateralizacja.
Nie wolno zmuszać dziecka do zmiany rączki przy jedzeniu lub zabawie. Można u bardzo małego dziecka wkładać np. zabawkę do prawej, ale jeśli uporczywie przekłada do lewej, to wniosek jest oczywisty.
Lateralizacja występuje prawo lub lewo stronna czyli ustalona i za to odpowiada, jak napisała Malwina mózg i odpowiednia półkula, przeciwna zresztą. Stronność dotyczy nie tylko rąk, ale też nóg i oczu. Tak więc bywa lateralizacja może być skrzyżowana, gdzie np. występuje praworęczność, lewonożność i np prawooczność,
może być nieustalona, to w takiej sytuacji, gdzie równie dobrze radzimy sobie jedna i drugą strona.
Badania wykazały, ze stronność nie ma wpływu na rozwój intelektualny człowieka, zmuszanie zaś do prawstronności może ujemnie wpłynąć na ten rozwój.
Osobiście mam lateralizaję nieustalona, bo jem co orawda prawą i pisze też, ale już młotkiem mogę równie sprawnie posługiwać sie lewą. W wojsku miałem kłopot, bo zawsze był problem do którego oka przyłożyć broń.
Przepraszam za ten wykład, ale sprawa jest mi po prostu znana.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #9  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 14:13
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Lewo, czy prawo stronność, to ogólnie lateralizacja.
Nie wolno zmuszać dziecka do zmiany rączki przy jedzeniu lub zabawie. Można u bardzo małego dziecka wkładać np. zabawkę do prawej, ale jeśli uporczywie przekłada do lewej, to wniosek jest oczywisty.
Lateralizacja występuje prawo- lub lewostronna czyli ustalona i za to odpowiada, jak napisała Malwina mózg i odpowiednia półkula, przeciwna zresztą. Stronność dotyczy nie tylko rąk, ale też nóg i oczu. Tak więc lateralizacja może być skrzyżowana, gdzie np. występuje praworęczność, lewonożność i np prawooczność,
może być nieustalona, to w takiej sytuacji, gdzie równie dobrze radzimy sobie jedna i drugą strona.
Badania wykazały, ze stronność nie ma wpływu na rozwój intelektualny człowieka, zmuszanie zaś do prawstronności może ujemnie wpłynąć na ten rozwój.
Osobiście mam lateralizaję nieustalona, bo jem co orawda prawą i pisze też, ale już młotkiem mogę równie sprawnie posługiwać sie lewą. W wojsku miałem kłopot, bo zawsze był problem do którego oka przyłożyć broń.
Przepraszam za ten wykład, ale sprawa jest mi po prostu znana.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
  #10  
Nieprzeczytane 28-03-2011, 16:10
elza1302's Avatar
elza1302 elza1302 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 1 849
Domyślnie

Pisząc pierwsze literki w szkole połówkę literki pisałam lewą rączką, a drugą połówkę prawą ... Przy odrabianiu zadań z matematyki - lewą ręką pisałam na brudno i obliczałam , a prawą wpisywałam wynik na czysto . Z perspektywy czasu widzę , że i korzyści w szkole z tego były. W pracy było trochę gorzej, ponieważ urządzenia, przyrządy nie były do takich osób dostosowane. Jeszcze niedawno w pracy / w chwili obecnej już nie pracuję/ miałam rozmowę z kierownictwem, ponieważ usprawniali oni pracę pod kątem ludzi praworęcznych, nie myśląc o tym ,że także pracują ludzie "sprawni inaczej".Patrzyli na mnie jak na kosmitkę ,ale tak dostosowali stanowisko ,że mogą przy nim pracować wszyscy.Okazało się ,że na terenie firmy jest więcej takich ludzi.
__________________
Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu./ Mark Twain /



  #11  
Nieprzeczytane 03-04-2011, 22:05
axa axa jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: Suwałki
Posty: 16
Domyślnie

ja też jestem leworęczna, piszę tylko prawą ręką. Pozostałe czynności wykonuję lewą. Jeden z moich synów też jest leworęczny, ale też nauczył się pisac prawą ręką. Mnie ta leworęczność nie przeszkadza, w moim otoczeniu nie ma zbyt wielu leworęcznych. Coraz częściej spotykam się z uwagami, że leworęczni są wyjątkowo uzdolnieni. Coś chyba w tym jest. Nigdy osobiście nie mialam żadnych uwag czy nieprzyjemności z tego powodu, no chyba że zaciekawienie ze strony innych.
  #12  
Nieprzeczytane 17-06-2011, 11:11
rodzynka rodzynka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Posty: 11
Domyślnie

Dokłądnie: ja również słyszałam, że leworęczni są częściej niż praworęczni ponadprzeciętnie inteligentni: wielu geniuszyw historii było leworęcznych .
  #13  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 09:38
elza1302's Avatar
elza1302 elza1302 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 1 849
Domyślnie

Cytat:
Napisał rodzynka
Dokłądnie: ja również słyszałam, że leworęczni są częściej niż praworęczni ponadprzeciętnie inteligentni: wielu geniuszyw historii było leworęcznych .

To prawda, nieraz w TV widzę jak niektórzy wysoko postawieni politycy także posługują się lewą ręką ...

Na pewno leworęczność coraz bardziej jest akceptowana, ale jak każda odmienność, jest to niewielka społeczność. Przewaga ludzi praworęcznych sprawia, że o takich jak my myśli się wtedy, kiedy sami się upomnimy o niektóre sprawy. Coraz więcej pojawia się teraz urządzeń dla leworęcznych... W chwili obecnej posługuje się "normalną" myszką komputerową, nawet nauczyłam się nią malować komputerowo , co przyznam się ,nie jest łatwo.. "normalnymi" nożyczkami nie umiem uciąć, muszę je przełożyć do lewej ręki, ale przedtem muszę je obrócić
__________________
Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu./ Mark Twain /



  #14  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 10:10
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Cytat:
Napisał rodzynka
Dokłądnie: ja również słyszałam, że leworęczni są częściej niż praworęczni ponadprzeciętnie inteligentni: wielu geniuszyw historii było leworęcznych .
Co tam daleko szukać-JA!!
Może jeszcze znajde miejsce w histori!!!
  #15  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 11:17
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

Pozdrawiam leworęcznych-uwielbiam WAS.
Po cichu zazdroszczę tej perfekcyjnej zdolności.
  #16  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 11:42
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Też jestem leworęczna.
Wszystko co robię (za wyjątkiem pisania, bowiem gdybym miała jakikolwiek problem z prawą ręką, to mogę pisać również lewą)
robię lewą ręką. W niczym mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. - Cz
  #17  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 11:45
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciaela
Pozdrawiam leworęcznych-uwielbiam WAS.
Po cichu zazdroszczę tej perfekcyjnej zdolności.
Też Ciebie witam, miłe co napisałaś,
ale doprawdy nie ma czego zazdrościć. - Cz
  #18  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 16:02
elza1302's Avatar
elza1302 elza1302 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 1 849
Domyślnie

Cytat:
Napisał jasinek123
Co tam daleko szukać-JA!!
Może jeszcze znajde miejsce w histori!!!

Nie tylko Ty masz taką nadzieję , ja też jestem
zdolna leworęczna
__________________
Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu./ Mark Twain /



  #19  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 16:05
elza1302's Avatar
elza1302 elza1302 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 1 849
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciaela
Pozdrawiam leworęcznych-uwielbiam WAS.
Po cichu zazdroszczę tej perfekcyjnej zdolności.

Dziękujemy... fajnie ,że ktoś nam tego zazdrości
__________________
Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu./ Mark Twain /



  #20  
Nieprzeczytane 27-06-2011, 16:10
elza1302's Avatar
elza1302 elza1302 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Posty: 1 849
Domyślnie

Cytat:
Napisał mimoza
Też jestem leworęczna.
Wszystko co robię (za wyjątkiem pisania, bowiem gdybym miała jakikolwiek problem z prawą ręką, to mogę pisać również lewą)
robię lewą ręką. W niczym mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. - Cz

A ja jestem taka trochę "porąbana". Z natury - leworęczna,, piszę prawą, a jak mi się ona zmęczy - piszę lewą , myszką operuję prawą ręką , lewą ręką wystukuję więcej liter na klawiaturze
__________________
Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu./ Mark Twain /



 

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.