menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1101  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 19:40
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 708
Domyślnie

[quote=estella50][quote=pluto37]


Cytat:
No tak, jasne, panta rhei ! Ale żeby aż darwinizm, to nie pomyślałabym
Jednak jest różnica między partią a religią. Partie to raczej wymysł nowożytny, stworzone w celu zdobycia władzy ziemskiej i stąd mogą ulegać zmianie ich cele, składy itp.

Ale przecież my nie rozważamy kwestii religii sensu stricte tylko
organizacji jaka przy okazji tej religii funkcjonuje.
I cele tej administracji religijnej są całkiem podobne do tego co prezentuja partie. Szczególnie partie władzy.
Przecież Rydzyk, czy Ryczan i im podobni działają z niezłym skutkiem na niwie cywilne, czy poza religijnej uzurpujac sobie prawa w dalekiej od religii sferze, wykorzystując luki i zaniechania w systemie państwa.
Cytat:
Ludzie od zawsze potrzebowali wiary i nadziei. I nie sądzę, żeby to kiedykolwiek uległo zmianie (chyba że znajdzie się bezsprzeczny dowód na nieistnienie boga - bóstw ).
Wydaje mi sie, że to są kwestie indywidualnych potrzeb człowieka.
Cytat:
Wyobraziłam sobie raczej, że zniechęcenie funkcjonowaniem struktur, oddalaniem się pasterzy od rzeczywistych potrzeb ich owieczek będzie powodowało jakieś udomowianie religijności, tworzenie grup (sekt), skupianie się wokół nowych, "cywilnych" przywódców itd. I raczej taki ruch zainicjowaliby wierzący z większych miast, bardziej wykształceni.
Taka ewaluacja
Trudno mi to oceniać. Wydaje mi się, że z czasem przetrwaja te parafie, które raz, ze będą miały możliwości finansowe utrzymania obiektów i odpowiednią kadrę która zechce byc blisko parafialnego ludu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1102  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 20:49
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie Pluto ,

możemy oboje mieć rację, bo zmiany mogą mieć charakter wielowymiarowy i z powodu rydzykowo-ryczanowych emanacji struktur i z powodu niesfornych owieczek.
I sądzę, że proces się zaczął. Może za naszej jeszcze świadomości kierunek zmian się wykrystalizuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1103  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 21:43
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 634
Domyślnie

Cytat:
Edith napisałap-nie zgadzam sie aby ograniczac forum do jednego kraju;
ja pisze o tym co dzieje rowniez w innych panstwach; napewno da to pelniejszy obraz
Edith wytłumacz mi czy Benedykt XVI miał rację zmieniając decyzję JPII o przyzwoleniu na inicjację seksualną z 12 lat na 14 to jakiś niemiecki pomysł by nas polaków ośmieszyć na całym świecie ? Dlaczego nie protestowałaś z swoimi koleżankami i kolegami na forum? By wiek obniżyć ,ma się rozumieć protesty w sprawie nieomylnego JPII w Częstochowie z obrazami krzyżami itd.Edith proponuję ankietę religia jestem za albo przeciw i ankietę przekaż w modlitwie JPII i osobno Bogu to jet sensowne rozwiązanie
.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1104  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 21:49
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Edith rozmawiamy o pojęciu wolna wola tego się nie przyjmuje na wiarę masz dowody lub ich nie
w chrzescijanstwie tak wlasnie podchodzi sie do "wolnej woli": (upraszczajac) Bog stworzajac swiat dal czlowiekowi wolna wole...(inaczej ujmujac: wolna wola jest darem
od Boga, ktory czlowiek moze spozytkowac dobrze badz zle)

predestynacje (przeznaczenie) uwaza sie za przeciwstawne pojecie "wolnej woli"

wiadomo ze ateista nie moze sie z tym zgodzic ale nie moze zmienic myslenia chrzescijan...
za to moze udac sie do wrozki (albo do Cyganki jak wspomnial pluto przy temacie pielgrzymek), klasc kabale
czy poczytac horoskop (niektorym sie nawet "sprawdzi") hahah i zawsze znajdzie sie ktos ze powie ze to jest glupie i naiwne, ale nie odciagnie od tego ludzi "ktorzy chca poznac przyszlosc" (aha w Biblii tez jest o takich wrozbitach wzmianka)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1105  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 22:04
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
odgrzewasz te kotlety katolickie.

nie katolickie a w ten sposob poznacie ze Polska wcale nie jest taka zla a katolicy w Polsce wcale nie tacy najgorsi...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1106  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 22:23
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 634
Domyślnie

Cytat:
bEdith napisała-wiadomo ze ateista nie moze sie z tym zgodzic ale nie moze zmienic myslenia chrzescijan...
nie pisz że ateista ma coś ci udowadniać na portalu ateistycznym.To że nie masz wiedzy ,sama udaj się do cyganki albo egzorcysty może cię oświeci. Jak mam bo czuję fart idę do kasyna i mogę sobie pograć. A jak przegram to nie rozpaczam i nie zwalam odpowiedzialności na Boga bo w niego nie wierzę.
Na prawdę mnie nie interesuje w jakie mzumu ty wierzysz ,czy do mojego zdjęcia wnosisz prośby , bo masz na ścianie.Wysłuchaj wykładów tego teisty i się do nich odnieś, albo się boisz.Nic ci twój Bog nie zrobi jest prawo i RPIII i musi się z tym liczyć.Taka prawda .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1107  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 22:39
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 634
Domyślnie

Cytat:
Polska wcale nie jest taka zla a katolicy w Polsce wcale nie tacy najgorsi.
Wałęsa , Polak który dokonał zmian systemu, poetka Szymborska,Miłosz to ci wielcy którzy zapisali się zgłoskami w dziedzictwie kulturowym świata i w zmianach politycznych na świecie.Nie jest ważne wyznanie bo jak byśmy podchodzili wyznaniem to nie było by postępu jeżeli jeszcze jakiś nawiedzony Polak byłby u władzy.
Ale nam brakuje człowieka umysłu , ale brak niego to beznadziejna edukacja i brak systemu promującego innowacyjność ale wtedy to polityka na marginesie .To nie to forum.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1108  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 22:40
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Nic ci twój Bog nie zrobi jest prawo i RPIII i musi się z tym liczyć.


ani RPIII ani ateizm ani zadna religia nic mi nie moze zrobic
"A ja jestem ponad (tym)... i jestem dumna z tego, że mogę (na to) potrzeć z góry.."
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1109  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 22:49
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 634
Domyślnie

Cytat:
Edith napisała-="A ja jestem ponad (tym)... i jestem dumna z tego, że mogę (na to) potrzeć z góry.."
Tak jak ja witam koleżankę w towarzystwie Bogów.Niech się maluczcy mają do kogo modlić.Za tydzień podam konto będą mogli wpłacać na konto darowizny w ramach poparcia. Mnie nie przeszkadzają wpłaty twoich zwolenników. Od każdych odprowadzę 10%. Przyjmuję zapisy testamentowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1110  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 23:06
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Mnie nie przeszkadzają wpłaty twoich zwolenników.
jako ateista potrzebujesz kasy...a ja jestem ponad tym i czyz to nie jest cudowne...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1111  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 10:00
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 634
Domyślnie

http://www.youtube.com/watch?v=SBrMIYQSD9w Wyjście z religii. Krzysztof Paczos . Bóg stworzył człowieka .Człowiek stworzył Boga ,oba zdania prawdziwe ale sprzeczne.
Trzeci wykład zajmuje się powstaniem chrześcijaństwa polecam teistom autorów których podał Paczos warto sięgnąć po książkę i coś przeczytać na temat tego co się wyznaje.To co podałem w nagłówku tego tekstu to konkluzja teisty filozofa dająca dużo do myślenia. Większość myślenia ludzi prostych sprowadza się do widzenia w kolorach czarno białych. Pisałem już wcześniej o wykorzystywania konfliktów w zarządzaniu i kreowaniu instytucji świeckich jakim jest partia polityczna i jej członkowie. Konflikt na zasadzie partia teistów walczy z partią ateistów tak to widać na naszym forum.

To co twierdzi Paczos laicyzacja jest procesem nieuchronnym i będzie wszędzie przebiegać w Polsce też zresztą sam mówi o tym jak to wygląda w Afryce . Jako ksiądz ma kontakty i lepiej może wiedzieć niż tu w kraju. My taką afryką jesteśmy dla ludzi mieszkających na zachodzie. Ci co mają rodziny na zachodzie wiedzą dobrze jak to wszystko wygląda. Wyznawcy tracą potrzebę obrzędów wspólnych do uprawiania kultu. Kiedyś tworząc kościół by liturgią utrzymać kult osoby. Aby porozmawiać o religi nie muszę się udać do kościoła mam od tego Internet i fora internetowe jest też TV.

Natomiast w wcześniejszych dyskusjach śmiałem się z poglądów osób które twierdziły że Jezus nie jest żydem uświadomił mnie Paczos że tak było w katechezie bo tak go uczono. Przepraszam nie wiedziałem o tym, ale osoba ta czyta te teksty i chciałbym przeprosić ją za to co pisałem na ten temat. Wina jest tego co przekazywał wiedzę a nie ucznia. Nie ma co już wracać do tego tematu. Ci co dotrwali w słuchaniu na forum Ateista to brzmi dumnie księdza filozofa który w porównaniu z kim się spotykamy wybiega ponad popieraną wszędzie miernotę i przeciętność w niektórych instytucjach religijnych.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 09-01-2013 o 10:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1112  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 11:52
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

W wolnych chwilach z ciekawością słucham wykładów Paczosa. Teolog i filozof, z dużą wiedzą i dystansem (godnym naukowca) do nieuchronnych, jego zdaniem, zmian w KK.
Stawia na przykład pytanie o nieobecność Boga w Auschwitz, Ruandzie, gułagach. To pytanie stawia sobie wielu.
I mówi: "idea Boga, który się chowa w obliczu takich nieszczęść jest nie do pogodzenia z ideą Boga w sercu. Wyobraźcie sobie Boga jako ojca, który nigdy nie pokazuje się swemu dziecku - czy to jest dobry ojciec ?"
I odpowiada: "niech się Bóg sam broni !"
Czy wielu polskich duchownych potrafi tak rozmawiać o Bogu, wierze ?

Paczos mówi o woli dochodzenia do Boga, o rozumie, który chętnie wierzy. Wg niego nie ma wiedzy, jest tylko chęć, wiara przez miłość działająca. To miłość niesie wiarę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1113  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 12:20
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał edith_2012
ani RPIII ani ateizm ani zadna religia nic mi nie moze zrobic
"A ja jestem ponad (tym)... i jestem dumna z tego, że mogę (na to) potrzeć z góry.."
Jestem pewna, że nikt i nic Ci nie zagraża.Ja tez jestem dumna ale z innego powodu. Czuję się Polką-Słowianką i to jest moją dumą. Ubolewam niezmiernie, że nasz naród tak często bywał zniewolony i wytworzył pewnego rodzaju "konfidentów" którzy zamiast służyć narodowi, wysługiwali się gnębicielom, bowiem interes osobisty stawiali zawsze ponad interesem ogólnonarodowym. Oczywiście były wyjątki bo tam gdzie zdrajcy są też i patrioci. Nie ma znaczenia ich światopogląd , wierzący czy ateiści.
Szukam teraz patriotów jak igły w stogu siana z nadzieją , a może już bez nadziei.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1114  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 12:43
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Przeczytałam posty... i powtarzam swoje - forum nie jest po to, by kogoś nawracać lub od wiary odciągać. Mamy ustalone poglądy i rozmawiamy o nich. Im grzeczniej tym lepiej. Prawdę mówiąc, myślę, że dla wszystkich jest oczywiste iż polski katolik nie jest gorszy od zachodniego, i że nie ma większych różnic pomiędzy nimi a wierzącymi inaczej czy ateistami. Mówię o różnicach w kategoriach moralnych i intelektualnych. Nie można zaprzeczyć: wśród wierzących są intelektualiści i naukowcy, a ateista może być bardzo porządnym człowiekiem.

Dinozaury, czyli nasze pokolenie jest 'czasem schyłkowym'; powoli odchodzimy na drugą stronę, jakakolwiek by ta strona nie była. Stawiam na ludzi młodych, wchodzących w życie i nieuchronnie przejmujących stery. Nieśmiało myślę, że są bardziej otwarci, ciekawi świata... i do tego świata, wielokulturowego i wieloregijnego, mają większy dostęp. Oprócz wiedzy ścisłej i nieścisłej... potrzebują także duchowości jako naturalnej przeciwwagi dla konsumpcjonizmu i materializmu. Zastanawialiście się czasami dlaczego wśród młodych dużym powodzeniem cieszy się buddyzm czy inne ścieżki Wschodu? One nie są łatwe. Bycie dobrym np. buddystą czy taoistą wymaga także wysiłku. Na pewno nie mniejszego. A jednak młodzi (starszych pomijam) próbują, dlaczego? Czy można wyciągnąć z tego wniosek, iż w KK czegoś brak? że jest zbyt skostniały i nieco średniowieczny? hm... buddyzm jest starszy, przynajmniej o połowę tysiąclecia. Więc atrakcyjna nowość? A może tylko świadomość, że tak wiele zależy od człowieka, że życie jest lekcją, którą trzeba odrobić jak najlepiej, przepracować własne błędy, odrobić wyrządzone krzywdy, bo karma jest bezlitosna - nie zna wybaczenia za darmo. Powiecie, że w części podobne do chrześcijaństwa... tak, chrześcijaństwo wiele zapożyczyło z buddyzmu, choć odżegnuje się od wpływów, jakichkolwiek. Jeśli dołożymy do tego, wyrzuconą z pism w VI wieku, reinkarnację... hm... w nią wierzyli także kabaliści, faryzeusze, esseńczycy, i inne kultury: Egipt a także Rzym... zaczyna być ciekawie.

Moje gadulstwo kwituję jednym zdaniem: Nie samym chlebem człowiek żyje... istnieje coś takiego jak potrzeba duchowości. Niektórzy szukają jej w znanej i bliskiej kulturowo religii, inni sięgają dalej, do religii nietradycyjnych lub wracają do tradycji słowiańskich... jeszcze inni próbują własnych ścieżek lub nie próbują wcale. To jest nasz wybór i nic nikomu do tego.

Mam nadzieję, że KK się zmieni... nie ma innego wyjścia jeśli chce przetrwać. Już to robi, aczkolwiek młyny kościelne mielą powoli. KK odchodzi od dogmatu niemylności papieskiej ogłoszonego w 1870 roku, dziś papież jest nieomylny tylko w sprawach wiary, co często jest tłumaczone potrzebą autorytetu; próby ekumenizacji, porozumienia chrześcijańskich odłamów, których jest bez liku; przywrócenie do liturgii języków narodowych... ups, przywrócenie dotyczy tylko plemion słowiańskich, wśród których działali święci Cyryl i Metody, słuszniej byłoby napisać - pozwolenie na używanie języków narodowych; ogłoszenie przez dwóch kolejnych papieży, iż data Narodzenia Pańskiego jest symboliczna i umowna... podobnych przykładów jest więcej...

PS - Budda nie jest bogiem, a buddyzm zaliczany jest przez religioznawców do religii nieteistycznych. Dodaję to zdanie, na wszelki wypadek, by nieporozumień nie było. I teraz już mogę spokojnie chorować dalej...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1115  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 14:53
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
forum nie jest po to, by kogoś nawracać lub od wiary odciągać. wśród wierzących są intelektualiści i naukowcy, a ateista może być bardzo porządnym człowiekiem.

Dinozaury, czyli nasze pokolenie jest 'czasem schyłkowym'; powoli odchodzimy na drugą stronę, Stawiam na ludzi młodych, wchodzących w życie i nieuchronnie przejmujących stery. Nieśmiało myślę, że są bardziej otwarci, ciekawi świata... wielokulturowego i wieloregijnego,
. w KK czegoś brak? że jest zbyt skostniały i nieco średniowieczny?.
Mam nadzieję, że KK się zmieni... nie ma innego wyjścia jeśli chce przetrwać. Już to robi, aczkolwiek młyny kościelne mielą powoli.

Ja też myślę, że forum jest tylko dyskusyjne, każdy może swobodnie przedstawić swoje stanowisko na interesujący go temat.
Drugą część Twojego zdania muszę zmienić . W/g mnie " wśród wierzących i ateistów są intelektualiści i naukowcy, a ateista tak jak i wierzący może być bardzo porządnym człowiekiem".
Nasze pokolenie zwane "dinozaury" musi kiedyś zejść z pierwszej linii, ustąpić miejsca młodym, to naturalna zmiana pokoleń. Ale doświadczenie i wiedza starszych jest skarbnicą dla młodych.

To że KK jest skostniały, egoistyczny, zachłanny, zakłamany i nie chce dostosować się do współczesnego świata widzimy na każdym kroku.Ma również okropną przeszłość. Na swoim blogu z dnia 29.12.2012 r, Armand Ryfiński napisał. że "na świecie były 3 najbardziej krwawe ideologie: faszyzm, komunizm i katolicyzm.
Głoszenie pierwszych dwóch ideologii jest zakazane w Rzeczypospolitej Polskiej, trzecią utrzymujemy ze swoich podatków."
Maja godność , mój patriotyzm nie pozwala mi przynależeć ani popierać żadnego systemu mającego na sumieniu ludobójstwo, nie uznaję i nie ma przedawnienia zbrodni ludobójstwa.

Ostatnio edytowane przez wankabor : 09-01-2013 o 14:58.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1116  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 15:09
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Szukam teraz patriotów jak igły w stogu siana z nadzieją , a może już bez nadziei.
w internecie sa rozne strony w temacie;
- Forum: Co powinno oznaczać, Polak Dobry PATRIOTA??
http://www.polityka.pl/forum/1143557...atriota.thread
- forum: Patriotyzm
http://mrfreeman.iq24.pl/default.asp...7&temat=148686
jest tez strona ludzi ktorzy uwazaja sie za Polakow-patriotow:
http://lospolski.pl/index.php?option...:uncategorised
a tutaj ich "deklaracja ideowa": http://lospolski.pl/index.php?option...8&It emid=191

jest pismo "Patriota": http://www.forumue.pl/topics56/nowe-...54937c0062daa1

czyli ogolnie wyglada ze sporo osob deklaruje bycie patriota zatem nie wyglada "na igle w stogu siana"(inna sprawa czy twoj patriotyzm jest przez "takich poczuwajacych sie patriotow" akceptowany)

a bedac w temacie; czy zrzeczenie sie obywatelstwa polskiego i przyjecie obywatelstwa innego kraju sprawia ze o danej osobie mozna powiedziec "ze nie jest Polakiem-patriota"?

np. K. Wojtyła (obywatelstwo Watykanu), J. Kaczmarski (obywatelstwo niemieckie)...tutaj troche o J. Kaczmarskim uwazanym za barda "Solidarnosci", nauczaja o nim w szkolach a zrzekl sie obywastelstwa polskiego i to juz w "wolnej Polsce za rzadow Walesy...
(wymienilam te dwie postacie znane, i nie mylic z emigrantami ktorzy maja podwojne obywatelstwo bo nigdy nie rezygnowali z obywatestwa polskiego...natomiast Watykan i Niemcy taki wlasnie stawiaja warunek: rezygnacja z poprzedniego obywatelstwa)

zatem gdzie jest granica okreslajaca; bycie patriota...?
czy wogole taka istnieje? czy moze jest podobnie jak z wiara ze jest to pojecie indywidualnie odczuwane przez kazdego (pomimo jakis ogolnych definicji)...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1117  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 15:44
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
To że KK jest skostniały, egoistyczny, zachłanny, zakłamany i nie chce dostosować się do współczesnego świata widzimy na każdym kroku.Ma również okropną przeszłość.

paradaksalnie; ta wlasnie "skostnialosc" i brak pojscia z "duchem czasow" nadaje kosciolowi rzymsko-katolickiemu "wlasny urok" ktory fascynuje mase ludzi powodujac przynaleznosc do tego kosciola...(to wrecz warunek chrzescijanstwa "aby nie isc z duchem czasow")

nawet podchodzac do tego ateistycznie ze jest to jedynie biznes "jakiejs grupy cwaniakow manewrujacych oglupialym ludem wierzacym w bajki" to tym bardziej "nie zabija sie kury znoszacej zlote jaja"...
wazne, ze aby te zlote jaja nadal znosic musi byc to napedzane; bardzo istotna rzecza jest bycie przesladowanym bo nic tak nie moblilizuje "ludu wierzacego" jak wlasnie przesladowania; a wlasnie w obecnych czasach bardzo trudno o to bo sa to czasy pokoju, rownouprawnienia itd...

przechodzac na grunt w Polsce: zatem np. takie grupki ateistow sa ogromnie przydatne bo napedzaja "znoszenie zlotych jaj"; (wiec przez sam kosciol katolicki warto je zatem finansowac i dopomagac w organizowaniu takich przemarszow ze sztandarami itd bo wywoluje takie "wrazenie zagrozenia wiary")

wykonczyc moze jedynie: obojetnosc, ale o to aby tak nie bylo zadbaja sami katolicy :-)

Ostatnio edytowane przez edith_2012 : 09-01-2013 o 15:50.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1118  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 16:39
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 068
Domyślnie

Wacławie
słucham Krzysztofa Paczosa z wielką przyjemnoscią. Szkoda, ze tacy oświeceni księża - filozofowie wpadają do nas okazjonalnie, z za granicy.
On tu u nas chyba byłby wcześniej czy później uciszony.
Dzięki za linki. Wysłucham wszystkiego co jest dostępne.
Według niego należy właśnie nie wiedzieć, jak to jest.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1119  
Nieprzeczytane 09-01-2013, 18:33
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 634
Domyślnie

Cytat:
Edith napisała -a bedac w temacie; czy zrzeczenie sie obywatelstwa polskiego i przyjecie obywatelstwa innego kraju sprawia ze o danej osobie mozna powiedziec "ze nie jest Polakiem-patriota"?
Przecież ktoś wybrał inny kraj dla ktorego powinien być lojalny.Czy wyznajesz dwie czy trzy religie ? Przecież mieszkając poza granicami kraju gdzie płacą podatki ? Można mieć sympatie do kraju gdzie się urodziło.
Cytat:
Edith napisała-przechodzac na grunt w Polsce: zatem np. takie grupki ateistow sa ogromnie przydatne bo napedzaja "znoszenie zlotych jaj"; (wiec przez sam kosciol katolicki warto je zatem finansowac i dopomagac w organizowaniu takich przemarszow ze sztandarami itd bo wywoluje takie "wrazenie zagrozenia wiary")
Jeżeli tak uważasz to z swoimi kolegami i koleżankami teistami wesprzyjcie finansowo ruchy antykatolickie.Przecież teiści też chodzą ze sztandarami totemami ,czy to wpływa na wzrost ludzi wątpiących w moc Boga ? Wkurza tylko kierowców jeżeli blokują drogę publiczną.
Wyższy poziom intelektualny materialny powoduje że nie potrzebujemy pośrednika w kontaktach z Bogiem.Przecież to widać w niektórych postach seniorów.Instytucja Kościoła była stworzona dla prostych ludzi gdzie kapłan wyjaśniał i podtrzymywał mit Boga.Tak jest na zachodzie a a ilość członków KK w Polsce nikt tak naprawę nie zna a ilości podawane przez KK to zwykła propaganda tak jak w realnym socjalizmie ilość członków partii.Jak słuchałaś wykładów to wierz że to mity dla potrzeb przedstawienia tamtym prostym ludziom idei Boga i nie była ważna żadna prawda historyczna.Teraz się o tym mowi ale 500 lat temu skwierczeli byśmy na stosie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1120  
Nieprzeczytane 10-01-2013, 01:45
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Wyższy poziom intelektualny materialny powoduje że nie potrzebujemy pośrednika w kontaktach z Bogiem.Przecież to widać w niektórych postach seniorów.Instytucja Kościoła była stworzona dla prostych ludzi gdzie kapłan wyjaśniał i podtrzymywał mit Boga.

biblijnie wierzacy nie maja "posrednikow"...
to jest jedynie u katolikow...
z tym okresleniem ""nizszy poziom intelektualny i materialny" to akurat nie jest "pozytywne" dla ateistow bo odbierane jest jako pycha "co to nie ja i czego to ja nie mam"...

dla przykladu dam tez znana postac wspomniana juz na tym forum matki Teresy ktora jako katoliczka miala posrednika, spowiadala sie, wierzyla w "bajki biblijne" i nie miala dorobku materialnego; przyrownujac do ciebie i twojego podejscia to dla ciebie miala "nizszy poziom intelektualny i materialny" niz ty i niz jakikolwiek ateista z tego forum...
ale uzyskala szacunek swiata (niezaleznie wierzych czy nie) ktorzy docenili w niej skromnosc i prostote bycia oraz poswiecenie dla biednych i chorych...

jest wiecej takich znanych postaci z katolikow ktorych zwykly lud pokochal za ich dobroc a ktorzy nic materialnego nie mieli (to wlasnie tez jest biblijne aby w tym nasladowac Jezusa)...dla ateisty to "bajka" ale jednak nawet i ich potrafi ujac postac takiego nasladowcy gdy taka osobe poznaja w zyciu i dostrzega w niej dobroc i poswiecenie dla ludzi; uwazam ze ateisci potrafia docenic to i przy takiej osobie zweryfikowac wlasne zycie, wiare i podejscie materialistyczne...

tutaj dodam iz ateisci z tego forum maja ten "komfort" ze posiadaja chrzest (o czym juz byla dyskusja "ze sa zapieczetowani na zawsze")
ale dla niektorych zadeklarowanych niewierzacych ktorzy nie mieli chrztu jako dzieci, taka decyzje potrafia podjac u schylku zycia;
dla przykladu:
J. Kaczmarski; byl pochodzenia zydowskiego, zrzekl sie obywatelstwa polskiego i przez wiele lat nosil sie ze swoja niewiara, kpil z wiary chrzescijanskiej, ale gdy smiertelnie zachorowal wrocil do Polski bo jednak odezwalo sie w nim: bycie Polakiem a rowniez ochrzcil sie

podobnie Niemen gdy byl nieuleczalnie chory przyjal chrzest...
(obie postacie bardzo znane i cenione jako artysci, dorobili sie slawy, bytu materialnego itd...a na koniec podjeli taka decyzje)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:38.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.