menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 02:49
basia2002's Avatar
basia2002 basia2002 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie
Posty: 105 705
Domyślnie Obraz z Żydem w domu, wato go mieć.


Witam serdecznie. Chcę Was zapytać czy wiecie dlaczego w domu warto mieć obraz Żyda? Ja kupiłam po namowie Sprzedawcy Żyda z cytryną . Jeszcze są inne motywy obrazów z Żydami.
Żyd z workiem pieniędzy, Żyd liczący i oglądający pieniądze. Jakie znacie opowieści o Żydach z obrazów i dlaczego warto je mieć w domu?... Sprzedawca zachęcił mnie do kupna obrazu z Żydem i kupiłam Żyda z cytryną. Nie wierzę w gusła , ale jak stare porzekadła tak mówią trzeba mieć taki obraz. Nasłuchałam się w sklepie przepowiedni o Żydach co nie miara.
Czy też macie obraz z Żydem?
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie.



`
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 07:41
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Może i przynosi szczęście ale w domu semickim i judaistycznym a nie aryjskim. Jakoś nie kojarzy mi się szczęście z widokiem Żyda kutwy i egoisty. Mnie taki obraz kojarzy się bardziej z zapachem czosnku.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 09:05
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał basia2002
Witam serdecznie. Chcę Was zapytać czy wiecie dlaczego w domu warto mieć obraz Żyda? Nie wierzę w gusła , ale jak stare porzekadła tak mówią trzeba mieć taki obraz..
Czy też macie obraz z Żydem? `

Skoro kupiłaś obraz z Żydem to świadczy , że wierzysz w gusła oraz łatwo pozwalasz sobą manipulować. Nie martw się, to cecha (wada) większości Polaków.
Nie mam obrazów z podobieństwem Żyda, nawet Jezusa i Maryi ale mam przyjaciół tej nacji.

ps. Obraz, który załączyłaś nie podoba mi się. Lubię mężczyzn ogolonych i schludnie ubranych ( eleganckich), a nie takie barachło.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 09:06
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał basia2002
Witam serdecznie. Chcę Was zapytać czy wiecie dlaczego w domu warto mieć obraz Żyda? Ja kupiłam po namowie Sprzedawcy Żyda z cytryną . Jeszcze są inne motywy obrazów z Żydami.
Żyd z workiem pieniędzy, Żyd liczący i oglądający pieniądze. Jakie znacie opowieści o Żydach z obrazów i dlaczego warto je mieć w domu?... Sprzedawca zachęcił mnie do kupna obrazu z Żydem i kupiłam Żyda z cytryną. Nie wierzę w gusła , ale jak stare porzekadła tak mówią trzeba mieć taki obraz. Nasłuchałam się w sklepie przepowiedni o Żydach co nie miara.
Czy też macie obraz z Żydem?
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie.



`

Kiedyś dawno temu dostałam taki obraz w prezencie.
Faktycznie przyniósł kasę, ale okazał się portretem popa wykonanym przez dobrego malarza. To co miał na głowie, nie było jarmułką.
Wystarczy sugestia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 11:58
basia2002's Avatar
basia2002 basia2002 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie
Posty: 105 705
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Skoro kupiłaś obraz z Żydem to świadczy , że wierzysz w gusła oraz łatwo pozwalasz sobą manipulować. Nie martw się, to cecha (wada) większości Polaków.
Nie mam obrazów z podobieństwem Żyda, nawet Jezusa i Maryi ale mam przyjaciół tej nacji.

ps. Obraz, który załączyłaś nie podoba mi się. Lubię mężczyzn ogolonych i schludnie ubranych ( eleganckich), a nie takie barachło.

Skopiowałam z Wikipedia.

Żyd z pieniążkiem – obraz lub nadruk na płótnie przedstawiający brodatego, najczęściej starszego mężczyznę, często siedzącego przy stole lub ladzie i trzymającego w ręku monetę. Przedstawiony mężczyzna posiada stereotypowe atrybuty i cechy Żyda. Rzadszą odmianą są figurki Żyda z wkomponowaną prawdziwą monetą. Wyobrażenia Żyda z pieniążkiem sprzedawane są w Polsce jako rodzaj amuletu lub talizmanu, przynoszącego powodzenie finansowe osobie, która taki obraz posiada zawieszony w domu lub siedzibie przedsiębiorstwa. Obrazy takie i przekonanie o ich możliwości przynoszenie szczęścia, zyskały popularność w początkach XXI wieku, wcześniej niekiedy sprzedawano rzeźby ludowe przedstawiające Żyda z sakiewką, które mogły pełnić podobną funkcję kulturową. Z posiadaniem takiego obrazu łączą się współcześnie powstałe „nakazy” dotyczące sposobu zawieszenia obrazu, mające przyczynić się do maksymalnego powodzenia finansowego. Badacze wiążą istnienie tego przedstawienie z funkcjonowaniem zakorzenionego w kulturze ludowej negatywnego stereotypu, nierozerwalnie łączącego wyobrażoną postać Żyda z pieniędzmi.

Żyd z pieniążkiem najczęściej wyobrażany jest jako mężczyzna stary lub w dojrzałym wieku, brodaty, posiadający stereotypowe cechy i atrybuty zamożnego Żyda, takie jak broda, pejsy, jarmułka, chałat lub pelisa, „żydowskie” elementy fizjonomii. Niekiedy wyobrażany jest też z księgą rachunkową i piórem, z sakiewką wypełnioną złotem, świecą lub lampą. Czasami obraz oprawiony jest w złote ramy.

Przedstawienie to zdobyło popularność w pierwszych latach XXI wieku, jest więc przejawem współczesnej kontynuacji wcześniejszych motywów funkcjonujących w kulturze ludowej. Przesąd łączy posiadanie w domu obrazu Żyda… z powodzeniem finansowym i nieoczekiwanym przypływem pieniędzy. Przesąd nakazuje obraz taki powiesić w przedpokoju lub sieni, po lewej stronie drzwi wejściowych. Nakazuje też zawieszanie obrazu krzywo lub odwrotnie („do góry nogami”) w piątek lub sobotę, co przypuszczalnie łączy się ze świadomością istnienia święta szabatu bądź w sylwestra.
Te obrazki z Żydami są w małych rozmiarach.



`

Ostatnio edytowane przez basia2002 : 05-08-2015 o 12:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 13:21
Janina1403's Avatar
Janina1403 Janina1403 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie,Polska
Posty: 5 700
Domyślnie

Ja od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna obrazków z Żydem na prezent dzieciom do ich domów. Niech tradycji stanie się zadość. Skoro przynoszą szczęście w domu dobre finanse i zdrowie w rodzinie. Z pewnością kupię przy nadarzającej się okazji na prezent, tylko muszę jeszcze pomyśleć który z obrazów wybrać i dokonać zamierzonego od dawna zakupu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 14:16
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 2 997
Domyślnie

Cytat:
Napisał basia2002
Witam serdecznie. Chcę Was zapytać czy wiecie dlaczego w domu warto mieć obraz Żyda? Ja kupiłam po namowie Sprzedawcy Żyda z cytryną

Basiu, a czy obraz lub zdjęcie Żydówki spełniłby równie dobrze te same oczekiwania?
Mogłaby to być np. Barbara Streisand...
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 17:10
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Frat
a czy obraz lub zdjęcie Żydówki spełniłby równie dobrze te same oczekiwania?
Masz wątpliwości? Nie widzisz, cała Polska obstawiona jest obrazami figurkami, obiektami budowlami na cześć i chwałę różnych osobistości narodowości żydowskiej... i co jesteśmy, czy nie jesteśmy szczęśliwi. Jak mało, to zwiększymy, ku jeszcze lepszej szczęśliwości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 17:25
Frat's Avatar
Frat Frat jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: nad Wisłą
Posty: 2 997
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Masz wątpliwości? Nie widzisz, cała Polska obstawiona jest obrazami figurkami, obiektami budowlami na cześć i chwałę różnych osobistości narodowości żydowskiej... i co jesteśmy, czy nie jesteśmy szczęśliwi. Jak mało, to zwiększymy, ku jeszcze lepszej szczęśliwości.
Nie zauważyłem, a już na pewno nie ma to żadnego związku z tym, co napisałem.
__________________
Dyskusja to sposób sprzeciwiania się, który umacnia innych w ich błędach.
Ambrose Bierce
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 21:10
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Kurczę, też nie zauważyłam.

Oooo landszafcik z tym Żydem to bym sobie powiesiła w sypialni.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 23:05
Honoratka's Avatar
Honoratka Honoratka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Posty: 2 958
Domyślnie

Jakiś Żyd zwęszył geszeft?
__________________
W życiu wszystko ma swój zmierzch.....
Tylko noc kończy się świtem....

http://www.klub.senior.pl/moje/Honoratka/blog/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 13:21
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Honoratka
Jakiś Żyd zwęszył geszeft?
He,he, to nie Żydzi malują te landszafty, to jest robione metodą powielania graficznego w tysiącach szt. One nie mają najmniejszej wartości kolekcjonerskiej. Czasem są pomazane pędzlem i lakierem bezbarwnym aby sprawiały wrażenie malarstwa olejnego. Ciemny lud kupi wszystko co przynosi szczęście. Tylko praca może przynieść szczęście do domu a nie Żyd.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 14:51
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Jan kupiłam 10 takich obrazków w sklepie "Wszystko za 2 złote".
Obrazki wyjmuję z ramek, gruntuję ich lewa stronę emulsją i mam zamiast płótna do malowania obrazków.
Potem z powrotem w ramki i gotowe.
Wizerunek żyda czy papieża wtedy jest z tyłu więc go zaklejam.
A na ścianach nie wieszam, bo to raczej takie wieśniackie jest...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 15:37
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
Ciemny lud kupi wszystko co przynosi szczęście. Tylko praca może przynieść szczęście do domu a nie Żyd.

To jest najbardziej właściwe (prawdziwe) stwierdzenie. Ale czy ciemny lud "kapuje" .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 16:26
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Niech każde sobie wiesza co chce we własnym domu, byle nie osobistego męża,
bez obawy, że ktoś obcy nazwie ich ciemnym ludem.
Wolność Tomku w swoim domku.

A ja słyszałam, że pecha przynosi krzyż nad drzwiami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 17:50
Janina1403's Avatar
Janina1403 Janina1403 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Wrocław,dolnośląskie,Polska
Posty: 5 700
Domyślnie Zwyczaj naszych przodków wieszania obrazu. Monidło

Jak widzę nie wszyscy wiedzą o co tu chodzi i nie doczytali do końca o co tu chodzi. Obchodzimy wiele kultowych tradycji, a to tylko mały szczegół obrazka.
Nikt nie każe go wieszać na ścianie w pokoju, salonie czy też w sypialni bo nawet nie pasuje wieszanie takiego wizerunku i nie o to tu chodzi.
Te obrazki są bardzo malutkie i wiesza się go w przedpokoju za drzwiami.
Przetoczę ostatni wątek z cytatu Basi.

Cytuję: - Przedstawienie to zdobyło popularność w pierwszych latach XXI wieku, jest więc przejawem współczesnej kontynuacji wcześniejszych motywów funkcjonujących w kulturze ludowej. Przesąd łączy posiadanie w domu obrazu Żyda… z powodzeniem finansowym i nieoczekiwanym przypływem pieniędzy. Przesąd nakazuje obraz taki powiesić w przedpokoju lub sieni, po lewej stronie drzwi wejściowych. Nakazuje też zawieszanie obrazu krzywo lub odwrotnie („do góry nogami”) w piątek lub sobotę, co przypuszczalnie łączy się ze świadomością istnienia święta szabatu bądź w sylwestra itp...... Wpiszcie w Google i poczytajcie.
Te obrazki z Żydami są w bardzo małych rozmiarach.

Właśnie zapytała nas poprzedniczka .

Cytuję;- A ja słyszałam, że pecha przynosi krzyż nad drzwiami.
Jednak coś w nas jest, każdy ma prawo wierzyć w co chce i nie należy tego potępiać. Krzyż też wieszamy w domu, a miejsce każdy wybiera tam , gdzie uważa.
Z pewnością , każdy z nas pamięta wieszania
na ścianach portretów ślubnych - Monidło, zdjęć komunijnych, zdjęć rodzinnych, albo stawiamy w oprawionych ramach na komodach. Ludzie zapominają szybko o zwyczajach , tradycjach i udają , że nic takiego nie było w ich domach. Czyż nie.....

Ostatnio edytowane przez Janina1403 : 06-08-2015 o 18:02. Powód: Chcę dopisąć ważną treść.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 18:52
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Janina1403

Przesąd łączy posiadanie w domu obrazu Żyda… z powodzeniem finansowym i nieoczekiwanym przypływem pieniędzy.

Właśnie zapytała nas poprzedniczka .

Cytuję;- A ja słyszałam, że pecha przynosi krzyż nad drzwiami.

Nie słyszałam o takich przesądach. Nie mam żadnych obrazów z Żydami. Krzyża też nie mam. Dlaczego? ano dlatego, że krzyż jest odmianą szubienicy, narzędziem okrutnej zbrodni i symbolem śmierci. Czy mogłabym powiesić na widocznym miejscu taki eksponat. -szubienicę z wisielcem. Nigdy, bo to widok bardzo przygnębiający.
Kilka obrazów mam, są to reprodukcje (na oryginały mnie nie stać). Jednak najważniejszy dla mnie jest portret mojej Babci. Ona była i jest dla mnie najświętsza z najświętszych, moja osobista Bogini, mój Anioł Stróż. Do niej "wzdycham" w cięższych chwilach życiowych.W moim sercu i moich myślach jest blisko mnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 20:10
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
A ja słyszałam, że pecha przynosi krzyż nad drzwiami.
A ja myślę, że większego pecha może przynieść ukrywanie żydowskiego pochodzenia przez prezydenta. Że też Kurski tego nie wywęszył. Kornhauser to można teraz powiesić obrazek prezydenta na szczęście.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 20:17
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
A ja myślę, że większego pecha może przynieść ukrywanie żydowskiego pochodzenia przez prezydenta. Że też Kurski tego nie wywęszył. Kornhauser to można teraz powiesić obrazek prezydenta na szczęście.

Przecież to teść Dudy-profesor poeta, nie tępy ubek, a teściowa Ślązaczka z twoich stron. Nie ubeckie prosię, noszące wyroki śmierci.


Dziwne, nie bronisz krzyża z ''wisielcem'' Żydem? Też tak to widzisz?
Jestem pewna, że nie, tylko tchórzysz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 06-08-2015, 21:57
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Ależ, mnie chodzi o pochodzenie twojego prezydenta i ukrywanie tego podczas wyborów a nie o moją wiarę. Czy Jezus był Polakiem? I prezydentem Polski?
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Fotografia - obraz duszy ! Alfasierra Fotografia 5 08-11-2012 12:29
Cóż to za obraz? galeczi Sztuka, kulturoznawstwo 1 18-09-2012 19:00
co to za obraz? mangalita Sztuka, kulturoznawstwo 6 28-06-2012 00:42
Czy Jezus był Żydem? toy_ Społeczeństwo - wątki archiwalne 273 04-05-2011 15:49
Ja jestem Żydem z Wesela. wuere'le Film, teatr 23 02-11-2007 15:20

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:27.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.