menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.zycie.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 01-11-2012, 20:08
Hypatia's Avatar
Hypatia Hypatia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk,Polska
Posty: 10 972
OK

Cytat:
Napisał ostatek
Dziękuję serdecznie. Prawdę pisząc... nie spodziewałam się tak łaskawej oceny, dlatego jest ona jeszcze milsza.
Wiem, że moje wpisy mogą być kontrowersyjne, ale - póki co - forum jest świeckie i mogę pisać o innych kulturach i religiach nie obrażając nikogo; obrażeni mogą nie czytać, ignora założyć, a przedtem koniecznie wytknąć mi błędy. Nie chcę nikomu sprawiać przykrości. Wiedza o celtyckich korzeniach Halloween czy słowiańskich Zaduszkach nie powinna nikomu zaszkodzić. Warto znać stare kultury i swoją własną też. Wiele celtyckich śladów znajdziemy na naszych ziemiach... dlaczego młodzież ma o tym nie wiedzieć... nie zakłamujmy historii. Religie nie biorą się znikąd. Każda ma korzenie w starszych wierzeniach. I każda dużo zapożycza od innych.

Krystynce zdrowia życzę. A Wankaborce dziękuję za pomysł zapalenia woskowej świecy. Ruszyłam na poszukiwania i znalazłam... własnoręcznie zrobioną z trochę brudnego wosku...
Bronczyku, nasze psiowo na pewno się dogada, z kociowem gorzej - w moim stadzie kocurki-indywidualiści, a kociczki z charakterkiem. Wroga jednak są gotowe zadrapać. Mając taką armię za sobą jestem spokojna. Tylko tego czasu coraz mniej... rozdarta między blogiem, forum i innymi 'przyjemnościami' piszę... ile piszę. Zdaniem niektórych i tak za dużo. Ale nie zniechęcam się tak łatwo jak kiedyś. Gdybyś tak, Koalo, deczko czasu zechciała przysłać na Gwiazdkę... nie opędziłabyś się przed wpisami.


Nic nowego ! Jak zwykle świetnie piszesz ,z dużą kulturą i erudycją !
Czasem mam wrażenie ,że część ,niestety przeważająca,polskiego duchowieństwa katolickiego ma zamiar nam wmówić ,że przed chrześcijaństwem nic nie istniało,żadna cywilizacja,żadna kultura,żadna religia. Nie przyjmują do wiadomości ,że nawet zakładając chrześcijański punkt widzenia świata ,to jednak został on ukształtowany w znacznym stopniu przez wcześniejsze religie,cywilizacje,kultury.
Od tysięcy lat cywilizacje i kultury się nawarstwiają i przenikają ,religie również.
Myślę ,że na tym właśnie polega siła i wielkość ,wspólnej cywilizacji ogólnoludzkiej.

Pozdrawiam.
__________________
Kiedy draństwo spółkuje z głupotą, bękarty są wyjątkowo odrażające !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 01-11-2012, 22:59
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał Hypatia
Czasem mam wrażenie ,że część ,niestety przeważająca,polskiego duchowieństwa katolickiego ma zamiar nam wmówić ,że przed chrześcijaństwem nic nie istniało,żadna cywilizacja,żadna kultura,żadna religia. Nie przyjmują do wiadomości ,że nawet zakładając chrześcijański punkt widzenia świata ,to jednak został on ukształtowany w znacznym stopniu przez wcześniejsze religie,cywilizacje,kultury.
Zgadzam się w całej rozciągłości. Kilkakrotnie próbowałam (częściej w blogu niż na forum) udowodnić, że historia naszego państwa nie rozpoczęła się w dniu chrztu Mieszka, jak przekonuje KK i historia nauczana w szkole na poziomie podstawowym i średnim; kiedyś nawet postawiłam tezę, że Mieszko był wcześniej ochrzczony w obrządku cyrylo-metodiańskim. I wbrew temu co się mówi, wierzenia słowiańskie były spójne a państwo istniało długo przed Mieszkiem i chrztem. Może dlatego niektóre obrzędy i obyczaje słowiańskie przetrwały przez długie wieki znajdując bezpieczne schronienie w chrześcijaństwie. Dziś już nie pamiętamy korzeni wielu z nich, twierdzimy, że są od zawsze katolickie... choć tak nie jest, tak nam każą wierzyć. Próbuję sobie wytłumaczyć, że nie jest zwykła chęć wyparcia się słowiańskich korzeni... raczej brak czasu i ochoty na grzebanie w zamierzchłej historii... ale głupie serce się buntuje i gen R1a1 wygrywa z rozsądkiem...

Jeśli zaś chodzi o chrześcijaństwo... twórcą religii był św. Paweł. Żyd posiadający obywatelstwo rzymskie. Przyciągając pogan do tworzącej się religii stosował pojęcia, obrzędy i rytuały im znane. Oświecony, łaciński judaizm w połączeniu z buddyjskimi i pogańskimi naleciałościami... z Jezusem - Nauczycielem/Prorokiem/Mesjaszem... JCh nie był jeszcze Bogiem; Bóstwo JCh ustalił Sobór Nicejski I w 325 roku - Dwójca Święta, rozszerzona w 381 roku na soborze w Konstantynopolu do Trójcy Św.
Mówimy o trzech filarach kultury europejskiej: antycznym, judeochrześcijańskim oraz celtycko-germańskim... kultury: rzymska, grecka, judeochrześcijańska, germańska, celtycka i słowiańska wzajemnie się przenikały; chrześcijaństwo nie występuje samodzielnie i nie jest oderwane od wymienionych kultur.

Aby nie odbiegać zanadto od tematu -
"Czy kościół w Polsce chce zawładnąć kolejnym pogańskim świętem? Zamiast Halloween marsze świętych."
http://nortus.pinger.pl/m/4158597/cz...tych?r=9328963
http://wpolityce.pl/artykuly/39635-n...zek-i-sw-jerzy

Mam nadzieję, że młodzież jest otwarta na inne kultury, wierzenia i religie. Dostrzega synkretyzm, podobieństwa, zapożyczenia, sięga do korzeni... i szanuje wszystkie religie czując się jednako dobrze w kościele jak w meczecie czy synagodze.

Myślę, że (po tym co napisałam, choć zrobiłam to zgodnie z moimi przekonaniami) najwyższa pora na trenowanie fugasów... Halloween się skończył, więc i wątek z dynią w herbie też. Do przyszłego roku.

PS - Hypatio, podzięki za komplement. Odpozdrawiam miło.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 13:50
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 755
Domyślnie

Ostatku, lejesz miód na moje serce. Żal tylko, że za rok trzeba będzie czynność tę powtórzyć...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 15:24
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
... historia naszego państwa nie rozpoczęła się w dniu chrztu Mieszka, jak przekonuje KK Mieszko był wcześniej ochrzczony w obrządku cyrylo-metodiańskim. ... państwo istniało długo przed Mieszkiem i chrztem. .

Jeśli zaś chodzi o chrześcijaństwo... twórcą religii był św. Paweł. Żyd posiadający obywatelstwo rzymskie. JCh nie był jeszcze Bogiem; Bóstwo JCh ustalił Sobór Nicejski I w 325 roku - Dwójca Święta, rozszerzona w 381 roku na soborze w Konstantynopolu do Trójcy Św.
.
Aby nie odbiegać zanadto od tematu -
"Czy kościół w Polsce chce zawładnąć kolejnym pogańskim świętem? Zamiast Halloween marsze świętych."
Wybrałam kilka zdań z Twojego postu. Stwierdzenia oparte na faktach, obawiam się, że nie trafią do "zatwardziałych" dewotów, którzy wierzą jedynie ambonowym krzewicielom zniekształconej prawdy.
Niby naród wykształcony, a tak łatwo poddaje się ideologicznej indoktrynacji. Taka postawa społeczeństwa jest przyczyną ogromnego zacofania w wielu dziedzinach.
Jedziemy do przodu ale "ciuchcią", kiedy inne narody pędzą "super expresem" Szkoda.
Zastanawiasz się czy kościół chce zawładnąć kolejnym pogańskim świętem? Przecież widać jak na dłoni, że koszą wszystko co po drodze, co przynosi im korzyści.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 16:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 616
Domyślnie

Ostatku jeszcze trwa dzień w którym wspomina się w gronie znajomych tych co odeszli i pije się za ich i swoje zdrowie.To co chce zapromować Kościół Katolicki paradę świętych ,jest to nowa propozycja ,miech próbują. Ale odwoływanie do świętych którzy jak historia potem oceniła i poznaliśmy fakty że nimi nie byli wolę halloween i dynię. Czy do śmierci musimy podchodzić z takim patosem i bać się duchów i szukać egzorcysty ? Myślę że wykreowaliśmy świat oparty na strachu a przecież wszystko w świecie roślin powstaje i ginie różnice są tylko w skali czasu i nikt się nad tym tak za bardzo nie zastanawia.
Robimy swoje i czekamy na następny rok duchów i będziemy wspominać tych co odeszli.
Jedna z naszych koleżanek zaproponowała wirtualną świeczkę którą zapalamy dla naszych bliskich bez względu na jakim leżą cmentarzu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 16:31
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Cytat:
Napisał krystynka
Ach, bo jakże to pięknie brzmi, tak po amerykańsku: halołin.
A nasza tradycja to cóż - Dziady, po prostu Dziady...

No właśnie : Dziady. Nazwa "niechwytliwa", trudno rozpętać kampanię reklamową, na okruchach chleba, suszonych ziarnach i wodzie zarobić się nie da... Hałolin, to jest i nazwa i bale maskowe i kolorowe dynie...

Tak poważnie, nie sądzę, żeby w Polsce, pod tą modą na zabawy z dyniami, psikusami i cukierkami istniało coś więcej. Tradycji, obrzędów i sposobu świętowania żadna kolorowa moda nie zastąpi, nie wyprze tego, co jest już zakorzenione. Tak jak zwyczaj ubierania choinki nie zastąpił innych zwyczajów. Pojawił się, przyjął i funkcjonuje wraz ze zwyczajem dzielenia się opłatkiem, sianem pod obrusem, potraw wigilijnych... Zwyczaje się zmieniają, bo zmieniają się ludzie, ich potrzeby, sposób życia. Nawet święty Mikołaj się zmienia. Od dawnego, surowego biskupa do obecnego, rubasznego dziadka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 17:20
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 616
Domyślnie

Cytat:
Proch i pył-Tak poważnie, nie sądzę, żeby w Polsce, pod tą modą na zabawy z dyniami, psikusami i cukierkami istniało coś więcej. Tradycji, obrzędów i sposobu świętowania żadna kolorowa moda nie zastąpi, nie wyprze tego, co jest już zakorzenione.
Też tak twierdzili Egipcjanie w starożytności czcząc Apisa Horusa zrobili krok dalej przyszło Chrześcijaństwo zrobili krok dalej mają Islam a nie wiadomo co ci ludzie będą wierzyć za 700 lat .Religie ,zwyczaje przychodzą i odchodzą tak jak wszystko w życiu i na to pokolenia odchodzące nie mają dużego wpływu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 18:33
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Też tak twierdzili Egipcjanie w starożytności czcząc Apisa Horusa zrobili krok dalej przyszło Chrześcijaństwo zrobili krok dalej mają Islam a nie wiadomo co ci ludzie będą wierzyć za 700 lat .Religie ,zwyczaje przychodzą i odchodzą tak jak wszystko w życiu i na to pokolenia odchodzące nie mają dużego wpływu.

Myślę, że o czymś innym piszemy. Halloween to nie jest początek nowej wiary w Polsce, czy nadejście jakiegoś nowego boga. To moda, zabawa z dyniami, bale przebierańców, jak pisałam, nic pod tym nie ma. Zapytaj dziecka, które wczoraj się wygłupiało z cukierkami, czy odprawia jakiś tajemny rytuał ku czci bogów zza morza. Nie, ono się bawi w strachy i duchy. I to wszystko. Ten zwyczaj prawdopodobnie zostanie, możliwe, że wszedł w miejsce zapomnianej już zabawy w przebierańców w ostatki. I nic więcej.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 18:40
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał Proch-i-pył
No właśnie : Dziady. Nazwa "niechwytliwa", trudno rozpętać kampanię reklamową, na okruchach chleba, suszonych ziarnach i wodzie zarobić się nie da... Hałolin, to jest i nazwa i bale maskowe i kolorowe dynie...
Nie, nie i jeszcze raz nie. Absolutnie się nie zgadzam. Próbujesz oszczędzać na przodkach? Chcesz wyłącznie źródlaną wodą ich poić?? A gdzie uczta? Gdzie stosy??
Nieświadomie, bezwiednie układamy stosy kwiatów i zamiast nich - podpalamy znicze. A Znicz... Umor-Znicz-Strasz Welański, bóstwo które przewozi duszę (a raczej trzy połączone duszyczki: dusza-oddech, dusza-myśl, dusza-żywot) w Zaświaty-Welę... Zapalamy światła, wskazujemy drogę, zapraszamy przodków na ucztę. Dzień szczególny, dzień połączenia/przenikania dwóch światów, wspólnego biesiadowania żywych i umarłych...
W słowiańskim obrzędzie Dziadów również stosowano maski. A człowiek w przebraniu nie wykazuje już cech ludzkich... uosabia cechy, które symbolizuje maska. I ona zapewnia bezpieczeństwo guślarzowi czy też innemu rozmówcy, z mieszkańcami Zaświatów.

Reklam stroików nagrobnych, ups – funeralnych i zniczy many mało? Nie sądzę... jeśli czegoś mamy za mało to wiedzy o Słowianach... bo też trudnodostępna ona jest.

Cechy towarzyszące choince, wymienione przez Ciebie, mają wyłącznie słowiańskie korzenie. A zanim pojawił się św. Mikołaj w polskiej/słowiańskiej obrzędowości był Dziad Mróz, Weles... http://www.klub.senior.pl/showpost.p...post count=28

PS1 – Wankaborko, nie mam złudzeń... widzę...
PS2 – Rystynko, mam nadzieję, że przez rok douczę się ździebko i wystartuję z nowymi informacjami. Słowo ostatka, nie będę zasypiać gruszek w popiele... uczyć się będę... pilnie.
PS3 – Wacławie, nie boimy się duchów... siadamy z nimi do stołu...
PS4 - Proszku, jeśli zapytamy 'statystycznego' o pochodzenie święta Dziadów, Wszystkich Świętych czy Zaduszek... również nie otrzymamy odpowiedzi. O dzieciach nie wspomnę...

A na koniec.... "W państwie [polskim] lud wymaga pilnowania na podobieństwo bydła, i bata na podobieństwo upartego osła (...)" - biskup Thietmar. Hm... coś się zmieniło? Tysiąc lat minęło... może za następne tysiąc będzie inaczej?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 18:43
szekla's Avatar
szekla szekla jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Łódź
Posty: 3 810
Domyślnie

No, właśnie
Wniosek taki, że halołin jest be...bo amerykański
Ostatki cacy. bo nasze zakorzenione w tradycji...
Tu i tam następny dzień smutny w wymowie.
Ehh... Tolerancjo......
__________________
Nieznana na forum - TYKWA
Moje filmy i zdjęcia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 18:49
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Ostatku Dzięki za informacje Znicze i wieńce już zajęte dla Zaduszek Dziady nie zarobią
Ale poważnie, to byłam przekonana, że choinka do nas przywędrowała z Niemiec, dziękuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 19:02
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Hallowen był świętowany w Polsce już przed II WŚ. Nie jest prawdą, że celtyckie święto dotarło do nas w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
Dzień Wszystkich Świętych jest świętem radosnym, bo jest radością zbawienia, wspomnieniem dusz cieszących się rajem. Drugi dzień - Zaduszny, modlitwą za pozostałe dusze. Pierwszego dnia kapłani używają białych szat liturgicznych.

Ostatki a nawet pojedyńczy ostatek, zawsze są cacy.

PS - Proszku, to prawda - choinka przywędrowała z Niemiec. Słowianie mieli podłaźniczkę i dziada.
Zaduszki... Dziady... to tylko różnica w nazwie. Sens i przesłanie święta takie samo.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 21:24
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

1. Bóstwo Jezusa Chrystusa w świetle Ewangelii.http://msza.net/i/cz08_30.html
2.Dziadek Mróz to rosyjski odpowiednik św Mikołaja.
Kult św Mikołaja wszedł na Rusi bardzo głęboko w obyczaj ludowy, język, przysłowia i sztukę. Stał się patronem kraju nazywanym przez wiernych Cerkwi prawosławnej św. Mikołajem Cudotwórcą, a najstarsze zachowane wyobrażenia pochodzą z pierwszej połowy XIV w.
3. "Ostatki a nawet pojedyńczy ostatek, zawsze są cacy." - zgadza się!!!
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 22:01
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał nutaDo
1. Bóstwo Jezusa Chrystusa w świetle Ewangelii.http://msza.net/i/cz08_30.html
Na tym samym Soborze Nicejskim, kiedy 'zatwierdzono' Bóstwo JCh przez głosowanie, wybrano cztery Ewangelie, które stały się podstawą religii. Nicejskie wyznanie wiary zostało ogłoszone w tym samym miejscu i czasie - I Sobór powszechny w Nicei 325 rok. Tyle historia. Suche fakty.
Cytat:
Napisał nutaDo
2.Dziadek Mróz to rosyjski odpowiednik św Mikołaja.
Kult św Mikołaja wszedł na Rusi bardzo głęboko w obyczaj ludowy, język, przysłowia i sztukę. Stał się patronem kraju nazywanym przez wiernych Cerkwi prawosławnej św. Mikołajem Cudotwórcą, a najstarsze zachowane wyobrażenia pochodzą z pierwszej połowy XIV w.
Rusini to też Słowianie. Bóg Weles = Dziad Mróz był wspólny. Na długo przed chrześcijaństwem. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich istnieje tysiąc lat... Słowianie (szacunki są różne) na pewno więcej niż trzy tysiące lat. Gen słowiański R1a1 - siedemnaście tysięcy lat...
Św. Mikołaj - rubaszny dziadek od prezentów, jakiego znamy obecnie wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej. Biskup Mikołaj z Miry ponoć żył na przełomie wieku III i IV. Wg mojej wiedzy, św. Mikołaj od dużo starszego od siebie Welesa/Dziada Mroza zapożyczył zwyczaj dawania prezentów grzecznym, a rózgi niegrzecznym w okresie Szczodrych Godów, a więc w czasie obecnego Bożego Narodzenia. Pisałam o tym kilkakrotnie na forum i w blogu.
Cytat:
Napisał nutaDo
3. "Ostatki a nawet pojedyńczy ostatek, zawsze są cacy." - zgadza się!!!
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 02-11-2012, 22:29
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 616
Domyślnie

Ostatku z dyskusji wynika że temat mojej pracy na UTW III wieku wezmę na temat duszy.Proszę tych co coś na ten temat wiedzą o wskazanie literatury. Z góry dziękuje.
Wacław Puchała
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 02:47
jo-asienka's Avatar
jo-asienka jo-asienka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Aug 2012
Miasto: dolny śląsk
Posty: 16
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Na tym samym Soborze Nicejskim, kiedy 'zatwierdzono' Bóstwo JCh przez głosowanie, wybrano cztery Ewangelie, które stały się podstawą religii. Nicejskie wyznanie wiary zostało ogłoszone w tym samym miejscu i czasie - I Sobór powszechny w Nicei 325 rok. Tyle historia. Suche fakty.

Chyba nieco za suche. Ślady dyskusji o naturze Jezusa i jego relacji z JHWH mamy już w Nowym Testamencie. Kwestia dwóch natur i ich współistnienia w osobie Chrystusa to pierwszy w wielkich tematów teologicznych chrześcijaństwa. Nicea (a po niej Efez i Chalcedon) stanowiła jedynie zamknięcie (i to nie całkowite, tam jeszcze stosowano formułę 'wierzymy" a nie "nauczamy, że"), podsumowanie pewnego dyskursu, którego głównym tematem było nawet nie tyle stwierdzenie bóstwa JCh, a sposobu w jaki boska i ludzka natura się jego osobie współdziałały. A pomysłów na to było sporo, co zresztą nie powinno dziwić zważywszy że chrześcijaństwo już w NT rozwijało się na styku kultur i kontekstów kulturowych. Dlatego z jednej strony były różne formy zaprzeczania bóstwa i różne formy zaprzeczania człowieczeństwa w JCh. Sobory poszły poniekąd środkiem

Ogólnie na sobory pierwszych wieków i ich postanowienia trzeba też patrzeć w bardzo silnym kontekście historycznym. Praktycznie zawsze były one zwołane w celu rozwiązania konkretnych kontrowersji teologicznych. Starożytne sobory (zwłaszcza pierwsze 7 tzw. ekumenicznych bo obejmujących niepodzielony - czyli wówczas faktycznie katolicki, bo powszechny - Kościół) nie były sobie zbierane ot tak bo komuś się zachciało doktrynę zmienić czy ogłosić. To była odpowiedź na palący problem do rozwiązania i to problem dla świata chrześcijańskiego jako całości a nie dla hierarchów. Warto przypomnieć, że wówczas o problemach teologicznych i filozoficznych dyskutowało się przy straganach, na drodze czy w knajpach - tak jak teraz o polityce

Dlatego stwierdzenia typu "'zatwierdzono' Bóstwo JCh przez głosowanie" są zbyt daleko idącym uproszczeniem i nie oddają procesu dochodzenia do różnych wniosków dogmatycznych, który jest tak samo istotny dla dogmatu czy postanowienia jak owe wnioski. To samo dotyczy też kanonu NT - nie było tak, że paru biskupów sobie autorytatywnie wybrało 4 księgi i kilkanaście listów. Ale to już temat na zupełnie inny post i zupełnie inną dyskusję.

A żeby było na temat artykułu (bo się dygresje teologiczne namnożyły). Ciekawe jakie wyjdą wyniki teraz, po obu "świętach". Bo że Halloween jest dużo bardziej medialne od Zaduszek to mniej więcej oczywiste i bez badań - podobnie jak Boże Narodzenie w ujęciu ckliwo-prezentowo-komercyjnym jest dużo bardziej medialne od tego religijnego

Pozdrawiam znad dojrzewającego ciasta na piernik staropolski
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 14:42
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Przyznaję. Fakty suche i krótkie... bo rozszerzenie już na forum było... o początkach chrześcijaństwa i roli Konstantyna Wielkiego pisałam dużo. Jeśli jednak istnie potrzeba przypomnienia – nie uchylam się.

Problem pierwszy, który mnie gnębi od lat wielu:
Ortodoksyjny żyd (wyznawca judaizmu, mała litera nie jest błędem) do dziś nie wymawia imienia Boga; z szacunku. Jak więc mógł uznać 'syna człowieczego' za równego Jahwe? Bluźnierstwo tak wielkie, że kara ukamienowania wydaje się być niewinną pieszczotą. Wśród uczniów Jezusa byli wyłącznie Żydzi, urodzeni i wychowani w judaizmie. A Jezus wielekroć mówił, że nie przyszedł zmieniać Prawa ani o jotę...
Poniektórzy historycy mówią, że określenie ‘Syn Boży’ przynależało władcy, osobie pochodzącej z królewskiego rodu.

Problem drugi (i ostatni):
Ewangelie zostały spisane późno. Długo po śmierci i zmartwychwstaniu Pana. Fakty w nich zawarte są... mocno dyskusyjne. Ksiądz Wolniewicz we wstępie do Ewangelii wykazuje, jak mała część ewangelii synoptycznych pisana była przez autorów, a wielka przez rozmaitych "pomocników" i "poprawiaczy":
W Ewangelii św. Mateusza z 1072 wierszy na autora przypada tylko 330.
W Ewangelii ś w. Marka na 677 przypada tylko 68 własnych wierszy.
W Ewangelii św. Łukasza na 1152 wierszy przypada na autora 541.

Odpowiedź na pytanie dlaczego tak się stało jest krótka i, niestety, banalna.
Sobór Nicejski w 325 roku z pism religijnych wybrał 27 jako "prawdziwe". Resztę zaś, tak zwanych apokryfów, nie odrzucał jeszcze, tylko powołał specjalnie upoważnionych, tak zwanych korektorów, zadaniem, których było (wg prof. Nestle) korygować wszelkie teksty porównując z tym, co już zostało uznane za prawdziwe. Oni też przez skreślenia lub wstawki poddali wszelkie źródła procesowi ujednolicenia. Chodziło tu przede wszystkim o zharmonizowanie informacji podanych w Ewangelii. Trwało to aż do roku 382 (za papieża Damazjana), kiedy to Kanon został definitywnie zamknięty i ustalony. Wszelkie inne pisma uważano odtąd za heretyckie i palono na stosach.

Dla jasności przypominam, że na Soborze Nicejskim decydujący głos miał Konstantyn Wielki (Pontifex Maximus - Najwyższy Kapłan, dziś tytuł przynależny papieżowi). Wykorzystał on potencjał zawarty w chrześcijaństwie dla własnych celów politycznych. Zebrana wielość odłamów chrześcijańskich... bo pierwotne chrześcijaństwo składało się z wielu gmin, nie zawsze zgodnych w poglądach i nauczaniu; Jezus uznany Bogiem (poprzez głosowanie – bo to nieszczęsne głosowanie jednak się odbyło), narzucone reguły, rytuały, obrzędy, wybrane i poprawione Ewangelie...
Konstantyn zakończył prześladowania chrześcijan i nadał chrześcijaństwu te same prawa co wyznaniom pogańskim. Chodziło o scentralizowanie władzy nie tylko pod patronatem cesarza-boga, ale przede wszystkim Jezusa Chrystusa - "władcy" bardziej uniwersalnego i neutralnego.
Chrześcijaństwo zbliżyło się wtedy do pogaństwa, asymilując poglądy i wierzenia wielu innych religii. Stało się religią polityczną, a szereg zmian i poprawek miał pomóc w umacnianiu władzy w ziemskich królestwach. CJDU.
Taki był początek sojuszu a raczej mariażu tronu z ołtarzem.

A sobory były zwoływane z przyczyn... różnych, obecnie mogących wywołać zdziwienie.

Sorry, rozwlokłam się trochę... choć, przysięgam – próbowałam się streszczać. I nie wdawać w spory teologiczne, bom w tej dziedzinie cienka jak tasiemka. Oparłam się na historii i na faktach, bez próby ich interpretacji.

Mam nadzieję, że odbiegający od tematu wpis zostanie mi darowany. Na ‘wsiakij pożarnyj’ dołożę jedno zdanie... nie sądzę, że Halloween jest bardziej medialny... zaduszkowe, cmentarne stosy pozostają długo w pamięci. Wigilia Samhain jest nowością i jak każda nowość ciekawi i intryguje... i jest taka... zachodnia... wabi więc i kusi.

Odpozdrawiam miło.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 16:52
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ostatku- oswiec mnie- wrociłam wlasnie z Irlandii i tamtejsi twierdza, ze to oni - własnie Hallowen- a nie Amerykanie...
Och- nasluchalam sie opowiesci o zwyczajach religijnych Celtów(Irlandczycy wymawiają Keltowie)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 17:37
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał babciela
Ostatku- oswiec mnie- wrociłam wlasnie z Irlandii i tamtejsi twierdza, ze to oni - własnie Hallowen- a nie Amerykanie...
Och- nasluchalam sie opowiesci o zwyczajach religijnych Celtów(Irlandczycy wymawiają Keltowie)
Tamtejsi mają rację. Samon - w celtyckim kalendarzu (także tym z Coligny) pierwszy miesiąc zimowej pory roku, Sam-fuin, Samhain - koniec lata, stare, celtyckie święto. Noc przed świętem Samhain była jakby zawieszona w czasie; wieczorem skończyło się lato i stary rok, a zima i nowy rok rozpoczynały się dopiero o świcie. Godziny nocne nie należały ani do lata, ani do zimy - były niczyje, mieszała się więc przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Symbolizowały wieczność.
Irlandczycy przywieźli z sobą do Ameryki obyczaj świętowania. Święto od XIX wieku rozpowszechniło się i skucesywnie komercjalizowało. I tak powstał Halloween w obecnym kształcie i formie.
Pisałam o tym w Poradach KSC http://www.senior.pl/porady/Religia-...Halloween.html a także w blogu.
__________________

Ostatnio edytowane przez ostatek : 03-11-2012 o 19:33. Powód: ups, link nie odpowiadał.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 21:33
Kaima's Avatar
Kaima Kaima jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2011
Miasto: Mazowsze
Posty: 18 755
Domyślnie

Ostatku, pisząc o koniecznej za rok powtórce tych jakże mądrych i zajmujących treści, myślałam o tym, że trzeba powtarzać, ponieważ znowu większość z nas zapomni i 'abarot" od nowa.
Jestem pełna podziwu dla Twojej wiedzy i umiejętności jej przekazywania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:07.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.