menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1081  
Nieprzeczytane 07-01-2013, 18:01
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Pielgrzymki są różne i różniste, ale zawsze nabożne.
Folklor i tradycja... umiejętnie sterowane przez kler, który wie jak manipulować tłumem...
A ja jestem ponad podziałami, jestem heretykiem i ateistą... i jestem dumna z tego, że mogę na te religijne spędy potrzeć z góry...
Cytat:
16 września 2012 roku, abp. Dydycz na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy
nawoływał do obalenia legalnie wybranych władz Polski mówiąc „Najwyższe władze Rzeczypospolitej są chore. Sejm powinien być rozwiązany”. Homilii tej wysłuchało 35 tys. sympatyków Solidarności.
5 stycznia 2013 roku na Jasnej Górze odbyła się kolejna pielgrzymka „tematyczna”, tym razem na wspólną modlitwę umówili się kibice. Przybyli mniej licznie niż sympatycy Solidarności, bo było ich zaledwie 5 tysięcy.

Czy wielbiciele klubów sportowych modlili się wspólnie o liczne zwycięstwa swoich drużyn? Oczywiście nie! Zebrani wykrzykiwali tak przyjazne hasła jak „Donald Matole, Twój rząd obalą kibole” lub miłosierne „Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”.

Gdzie nauka Boża? Gdzie stosowanie się do przykazania „Miłujcie innych, jak ja was umiłowałem”? Być może religijne przesłanie towarzyszyło dalszej części spotkania? Nie, dalsza część spotkania poświęcona była zamachowi smoleńskiemu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1082  
Nieprzeczytane 07-01-2013, 19:10
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 690
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bogda501
Pielgrzymki są różne i różniste, ale zawsze nabożne.
Folklor i tradycja... umiejętnie sterowane przez kler, który wie jak manipulować tłumem...
A ja jestem ponad podziałami, jestem heretykiem i ateistą... i jestem dumna z tego, że mogę na te religijne spędy potrzeć z góry...

Co do sterowania tłumem, to ...jak każda organizacja i nie tylko religijna i dodam, że kazdy z nas jest sterowany na tyle na ile sam daje się sterować.
Nie zapominaj też, ze heretycy nie byli religijnie obojetni.
Jeśli idzie o mnie to z lekkim dystansem odnosząc się do zbiorowych ekscytacji rzec moge, żem dumoobojetny.
Z tym, że bywam w świątyniach jesli mam taką okazję. Bez wzgledu na to czy to jakiego wyznania czy religii dotyczą.
A z JGóry jest całkiem ładna panorama na miasto i okolice, a poza tym to całkiem nieźle wyposażone muzeum z pamiątkami narodowymi, które i ateistom i różnowiercom nie powinno być obce. Podobnie jak katedra na Wawelu, czy choćby pałac biskupów w Kielcach.
pssst
A co do Twego cytatu, to jak pisałem wczesniej. Wiecej wrzawy w mediach, niż w realu. Podejrzewam, ze wiecej hałasu te łebki robia na meczy III albo IV ligi niz to co zademonstrowali pod JG.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1083  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 06:37
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał pluto37
Z tym, że bywam w świątyniach jesli mam taką okazję. Bez wzgledu na to czy to jakiego wyznania czy religii dotyczą.
A z JGóry jest całkiem ładna panorama na miasto i okolice, a poza tym to całkiem nieźle wyposażone muzeum z pamiątkami narodowymi, które i ateistom i różnowiercom nie powinno być obce. Podobnie jak katedra na Wawelu, czy choćby pałac biskupów w Kielcach.

napewno ateisci czynia podobnie i zwiedzaja miedzy innymi katedre na Wawelu (ale mozliwe ze na Jasnej Gorze zaden z forum ateista nie byl ), a bedac na wyjazdach tak jak juz wspominales do Ameryki Pl. rowniez zwiedzaja swiatynie buddyjskie i napewno sciagaja buty

a chlopaki od pilki sa calkiem sympatyczni; dodaja "kolorow" swojej ojczyznie i sa z tego dumni

Ostatnio edytowane przez edith_2012 : 08-01-2013 o 06:48.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1084  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 08:49
zen's Avatar
zen zen jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 601
Domyślnie

W sprawie heretyków. W 2010r. ukazała się książka Mariusza Agnosiewicza "Heretyckie dziedzictwo Europy". Warto przeczytać.

Każdy człowiek i ateista również chce poznać dziedzictwo kulturowe człowieka w tym Jasną Górę i Wawel i wszystko inne co związane jest z religią taką czy inną.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1085  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 09:46
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał edith_2012
napewno ateisci czynia podobnie i zwiedzaja miedzy innymi katedre na Wawelu (ale mozliwe ze na Jasnej Gorze zaden z forum ateista nie byl ),

Na Wawelu byłam i to kilka razy. Na Jasnej Górze też byłam kilka razy . A stosunek do KK zmieniłam gdy poznałam co nieco historię kościoła, politykę Watykanu, i dzieje katolicyzmu w Polsce w tym w czasach współczesnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1086  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 10:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 630
Domyślnie

http://www.youtube.com/watch?v=Dv9fBwhn1sM Wyjście z religii. Religia opium dla ludu.?
Mamy ładny tytuł ale w drugim wykładzie Paczos zajmuje się historią narodu żydowskiego na podstawie przekazu Biblijnego i ostatnim okresie 10 lat czasu co zostało opublikowane na zachodzie na podstawie badań archeologicznych wiodących ośrodków akademicznych. Tak samo przedstawia na czym polega fenomen monoteizmu, i kiedy powstaje bo on jest paradygmatem kultury judeochrześcijańskiej w Europie. A co z tego wynika , że historia wykopalisk jest różna od biblijnej. Teolodzy stoją na stanowisku że historie zawarte w biblii to historie teologiczne które w sposób opisowy miały za zadanie przedstawić boga w sposób opisowy zrozumiały dla ówczesnego społeczeństwa kiedy była pisana. Nie znamy autorów tych mitów z imienia i nazwiska. Trzeba to zrozumieć , bo to nie powinno wpływać na to w co wierzy wyznawca jakiejś religii .Oddzielmy Boga od polityki i rządzących ,słusznie że do tego doszli po 2000 latach .
Nie będę omawiał w szczegółach tego wykładu ale warto posłuchać autora co ma do powiedzenia .Jedno jest pewne że nasze dyskusje seniorów i spory z powodu braku wiadomości teistów były bez sensu i stratą czasu .Jedyna wartość to poszerzenie wiedzy tych co ją nie posiadali ,ale już nam wykład ją systematyzuje i wiemy o co chodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1087  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 10:13
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Na Wawelu byłam i to kilka razy. Na Jasnej Górze też byłam kilka razy . A stosunek do KK zmieniłam gdy poznałam co nieco historię kościoła, politykę Watykanu, i dzieje katolicyzmu w Polsce w tym w czasach współczesnych.

dobrze uczynilas poznajac to; swiadomie dokonalas wyboru byc w katolicyzmie czy nie; po prostu odrzucilas ramki religijne w oparciu o poznana wiedze i doswiadczenie...
natomiast wiara jest niezalezna od ramek koscielnych...
mozna w internecie wystukiwac co sie chce; byc naprawde wierzacym albo nie, ale tez mozna "pograc" dla sprawdzenia jak to jest byc wsrod wierzacych czy niewierzacych;

porownac, zobaczyc "od srodka" jak to dziala i wogole jaki to ma sens...

nikt nie wie co naprawde kazdy z nas mysli pomimo goracych deklaracji...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1088  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 10:46
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Na Wawelu byłam i to kilka razy. Na Jasnej Górze też byłam kilka razy . A stosunek do KK zmieniłam gdy poznałam co nieco historię kościoła, politykę Watykanu, i dzieje katolicyzmu w Polsce w tym w czasach współczesnych.


Uważam, ze bez względu na rytuały odprawiane w obiektach, które są dziedzictwem kultury ludzkości , człowiek powinien poznać ich piękno i sztukę przekazaną pokoleniom.
Osobiście nie chodzę do kościoła,,mam osobisty i tylko mój stosunek do Boga, do wyznania,do mojej duchowości,,,i to jest moja wolna wola,,,

Mam Najwyższy Autorytet, którego nie mogę doświadczyć zmysłami, jest to mój własny wizerunek Boga, który jest oparty na moim własnym z nim zespoleniu i wg mnie bez narzuconego zniekształcenia.

Nie oceniam żadnej wiary,ani nie osądzam Boga na podstawie błędnych czynów jego niedoskonałych stworzeń- czy to będą postacie opisane w Biblii, czy telewizyjni ewangelizatorzy w różnych kulturach skazywani na wyroki, czy księża molestujący dzieci i popełniający zwykłe ludzkie przestępstwa.

Często tendencja do zniekształcania i tworzenia Boga powiązanego z własnym, często neurotycznym wizerunkiem powiązanym z uczuciami do danej nacji ludzi, obrządków uprawianych w danej kulturze wyjaśniają mi dlaczego ludzie przez wieki popełniali i nadal popełniają bezbożne czyny, w tym akty terroryzmu w imię Boga. Często ludzie zamiast Boga miłości widzą Boga nienawiści.
A wszystko wg mnie wynika z braku dogłębnej wiedzy o początkach powstania i korzeniach wiary oraz braku zainteresowania innymi kulturami.

Wandziu, poznałaś dzieje katolicyzmu, zaplecze organizacji kościelnej,,,,wyrobiłaś sobie własny pogląd na wiele spraw,
masz swoje w tym temacie zdanie i taką pozostaniesz,
a to jest cecha ludzi pogłębiających wiedzę ze zrozumieniem,,,
takie jest moje i tylko moje zdanie,,,,inni mogą myśleć inaczej,,,ale to już jest ich punkt widzenia,,,,i dobrze, bo każdy ma prawo do życia i wiary podchodzić tak jak chce,,,to jest ta WOLNA WOLA
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #1089  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 10:56
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 690
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Na Wawelu byłam i to kilka razy. Na Jasnej Górze też byłam kilka razy . A stosunek do KK zmieniłam gdy poznałam co nieco historię kościoła, politykę Watykanu, i dzieje katolicyzmu w Polsce w tym w czasach współczesnych.

Przecież zmiana poglądów na instytucje jaka jest KK to zupełnie cos innego, to tworzą ją ludzie, którzy niekoniecznie działają 'w duchu" ewangelii".
Ale przeciez nie zauważyłem, żebys życzyła sobie, żeby w swoim mieście zlikwidować to co Kielcom zafundował biskup Sadzik[chyba tak się zwał]
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1090  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 11:25
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 630
Domyślnie

Cytat:
edith napisała-dobrze uczynilas poznajac to; swiadomie dokonalas wyboru byc w katolicyzmie czy nie; po prostu odrzucilas ramki religijne w oparciu o poznana wiedze i doswiadczenie...
Tu się z tobą zgadzam że decyzje o religii i wyznaniu powinny być świadoma i polegać na autentycznej wierze w iły nadprzyrodzone a nie markowanie wiary by nie obrazić bliskich ,sąsiadów ,swoimi poglądami w tej sprawie.Dla mnie katolik 7 letni to statystyka by się pochwalić ilością wiernych .Tak samo uważam że polityka nie powinna wykorzystywać religii do swoich potrzeb a hierarchowie religijni powinni o tym jasno mówić i od niej się odcinać.
Cytat:
jakempa napisała-czy księża molestujący dzieci i popełniający zwykłe ludzkie przestępstwa.
Czyn jest nie etyczny wszyscy się z tym zgadzają jest tylko w tym jeden problem że kler katolicki nie odpowiada na równi z pozostałym społeczeństwem.Hierarchowie kościelni też to zamiatają pod dywan łącznie z Papieżem /sprawa ukrywania pedofilstwa w kościele katolickim z JPII w tle/ .Przecież prasa opisuje jak środowisko parafialne podchodzi do tych spraw naciskając na poszkodowane dziecko i jej rodzinę.Nie każdy rodzic musi podchodzić doi tej sprawy że molestowanie dziecka to jest namaszczenie na dalsze życie w dostatku dziecka i całej rodziny.Brak reakcji środowisk katolickich na etykę swoich kapłanów /pośredników z Bogiem/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1091  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 12:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 630
Domyślnie

Cytat:
Jakempa napisała-,i dobrze, bo każdy ma prawo do życia i wiary podchodzić tak jak chce,,,to jest ta WOLNA WOLA
Zastanów się czy ona tak na prawdę istnieje?Przecież jak zachce ci się iść po wodzie gdzie jest głęboko to ci się nie uda ,to gdzie twoja wolna wola.Czyli musisz realizować to co zgodne z prawidłami fizyki w szerokim pojęciu i nie masz wolnej woli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1092  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 13:39
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie Jakempo !

Zastanawia mnie, że coraz więcej moich znajomych, a Ty również o tym piszesz, deklaruje wiarę religijną, lecz do kościoła nie chodzi.
Zapewne, tutaj zdaję się tylko na moje domniemania, przyczynę tego może stanowić postępowanie duchowieństwa. W tym zapewne brak partnerskich relacji z wiernymi. Tych przyczyn zapewne jest więcej, jednak mnie interesuje, czy taka "prywatyzacja" wiary (przepraszam, jeśli kogoś tym uraziłam, nie umiem wymyślić innego) - nie może stanowić początku jakiejś zmiany funkcjonowania KK, może nawet rozłamu ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1093  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 13:44
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Czyn jest nie etyczny wszyscy się z tym zgadzają jest tylko w tym jeden problem że kler katolicki nie odpowiada na równi z pozostałym społeczeństwem.Hierarchowie kościelni też to zamiatają pod dywan łącznie z Papieżem /sprawa ukrywania pedofilstwa w kościele katolickim z JPII w tle/ .

niestety ale to nie tylko dzialo sie i dzieje wsrod katolikow;
w innych krajach sa tez procesy pastorow pedofili...

dla "odprezenia" atmosfery "rzuty w katolikow" proponuje wyszukac w innych religiach czy krajach podobne nieetyczne postepowanie; pomoze to inaczej spojrzec
na Polske a rownez na samych katolikow...

dzis dla przykladu podaje namiar na ponizszy artykul dotyczacy wielu tysiecy dzieci po II wojnie sw. wywozonych z Anglii:

cyt: " Tak zaczęły się poszukiwania, w czasie których Humphreys objechała cały świat, odkrywając skandaliczną politykę przymusowego wysyłania tysięcy brytyjskich dzieci do Australii i innych krajów Wspólnoty Narodów po II wojnie światowej. (...) brytyjskie władze wraz z rządem australijskim, samorządami lokalnymi i organizacjami kościelnymi uczestniczyły w operacji, której celem było przede wszystkim pozbycie się kosztownego problemu społecznego. Program wywózki obejmował bowiem niemal wyłącznie dzieci z biednych rodzin, korzystające z takich czy innych form pomocy z zewnątrz. Przy okazji rozwiązano kwestię niedoboru siły roboczej w Australii. Rodziców nie informowano o losie potomstwa, wielu nie wiedziało nawet, że dzieci wyjechały za granicę.
(...)Większość wywiezionych, przeważnie w wieku od 7 do 10 lat, musiała ciężko pracować na farmach, choć przed wyjazdem urzędnicy obiecywali im słońce, dostatek i wspaniałą przygodę. Odcięte od rodzin dzieci były całkiem bezbronne. Często stawały się ofiarami fizycznego i seksualnego wykorzystywania. "

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/hist...wiadomosc.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1094  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 13:56
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Zastanów się czy ona tak na prawdę istnieje?Przecież jak zachce ci się iść po wodzie gdzie jest głęboko to ci się nie uda ,to gdzie twoja wolna wola.Czyli musisz realizować to co zgodne z prawidłami fizyki w szerokim pojęciu i nie masz wolnej woli.

albo mozna wierzyc w predestynacje...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1095  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 15:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 630
Domyślnie

Cytat:
Edith napisałas-niestety ale to nie tylko dzialo sie i dzieje wsrod katolikow;
w innych krajach sa tez procesy pastorow pedofili...
Może przestańmy się zajmować innymi krajami na świecie , ja napisałem na temat Polski i szczególnych uprawnień kasty kapłanów. U nas jest przestępstwo w Watykanie nie /wiek nieletniej uprawianie seksu/ Odszkodowania na zachodzie za pedodofilstwo są wyższe u nas bardzo niskie , pewnie by kościoła nie obciążać za bardzo.Edith istnieje coś takiego jak etyka i rozum
Cytat:
Edith napisała-albo mozna wierzyc w predestynacje..
Nie każdy musi wierzyć w Panteon Bogów na Olimpie czy Światowida stąd predestynacje to zwykła bzdura i może tylko dotyczyć wierzących we wszystko co im się powie..

Sprawdziłem ,w 2009 Benedykt XVI dekretem podniósł wiek obowiązujący na 14 lat i tym samym utrudniił życie swoim kolegom w Watykanie.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 08-01-2013 o 16:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1096  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 16:06
edith_2012 edith_2012 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Posty: 123
Domyślnie

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
Może przestańmy się zajmować innymi krajami na świecie , ja napisałem na temat Polski
nie zgadzam sie aby ograniczac forum do jednego kraju;
ja pisze o tym co dzieje rowniez w innych panstwach; napewno da to pelniejszy obraz

Cytat:
Napisał Wacław Puchała
predestynacje to zwykła bzdura i może tylko dotyczyć wierzących we wszystko co im się powie..
ludzie wierza jak chca; jedni w wolna wole a inni w predestynacje...sa tez tacy co w prawa fizyki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1097  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 16:45
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 630
Domyślnie

Cytat:
Edith napisała-ludzie wierza jak chca; jedni w wolna wole a inni w predestynacje...sa tez tacy co w prawa fizyk
Przenieś się na tamten świat i wróć Zaproś na ten swój spektakl TV. Nie wierzysz w prawa fizyki ? Udowodnisz teizm i Boga którego wyznajesz ,będzie El. Twój prawdziwy Bóg.
Edith rozmawiamy o pojęciu wolna wola tego się nie przyjmuje na wiarę masz dowody lub ich nie masz...........Wolna wola (łac. voluntas wola, velle chcieć) – hipotetyczna cecha świadomości, z powodu której miałoby się wybór przy podejmowaniu działania. Zagadnienie wolnej woli jest jednym z odwiecznych pytań, będących m.in. częścią etyki oraz teorii bytu. Pogląd, że wolna wola nie istnieje, nazywamy determinizmem, a pogląd, że istnieje to indeterminizm (inaczej woluntaryzm). Według pozytywizmu logicznego istnienie wolnej woli jest względne. Większość neurobiologów jest zdania, że wolna wola nie istnieje............
Cytat:
Edith napisała -nie zgadzam sie aby ograniczac forum do jednego kraju;
ja pisze o tym co dzieje rowniez w innych panstwach; napewno da to pelniejszy obraz
Edith forum to miejsce gdzie się dyskutuje przyjęyty jest język polski bo ci co nas czytają go znają ,nie ma ograniczeń do ludzi znających ten język na całym świecie i mogą pisać co chcą. Któż ci broni pisać i nam podać wysokość odszkodowań pedofilów z GB lub USA w rozbiciu na wyznania bo do takich materiałów masz dostęp.Zastanów się co nam podajesz w linkach i z jakiego okresu czasu odgrzewasz te kotlety katolickie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1098  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 16:50
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 690
Domyślnie

[quote=estella50]
Cytat:
Zastanawia mnie, że coraz więcej moich znajomych, a Ty również o tym piszesz, deklaruje wiarę religijną, lecz do kościoła nie chodzi.
Przyczyn pewnie jest wiele, ale też i takie, że ludzie w miejsce religijnych kazań otrzymują polityczne agitki.
Żebym nie wiem jak był religijny, to po występie biskupa Ryczana nawołującym do obalenia demokratycznie rządu na który głosowałem moja noga w takim miejscu gdzie swoje prawdy głosi biskup[polityk?]Ryczan moja noga nie stanęłaby, bo po co?
Cytat:
Tych przyczyn zapewne jest więcej, jednak mnie interesuje, czy taka "prywatyzacja" wiary (przepraszam, jeśli kogoś tym uraziłam, nie umiem wymyślić innego) - nie może stanowić początku jakiejś zmiany funkcjonowania KK, może nawet rozłamu ?
W końcu historia KK to ciągłe rozłamy, więc może i takie skutki zobaczymy.
Organizacje [religijne też] także podlegają regułom darwinizmu.
Na przykładzie partii mozna wnioskować, że nieużywane kurczą sie, a po jakims czasie zanikają.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1099  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 18:16
Bogda501's Avatar
Bogda501 Bogda501 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 990
Domyślnie

Cytat:
Napisał estella50
Zastanawia mnie, że coraz więcej moich znajomych, a Ty również o tym piszesz, deklaruje wiarę religijną, lecz do kościoła nie chodzi.
Bo chodzenie do kościoła i wiara (nie mylić z religijnością)... to dwie różne sprawy.
WIARA W BOGA, jest tylko skutecznym narzędziem w polityce hierarchów KK.

Mateusz 0 rozdz. 6 /II/ 5,6.
Cytat:
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #1100  
Nieprzeczytane 08-01-2013, 18:32
estella's Avatar
estella estella jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Bory Tucholskie
Posty: 1 726
Domyślnie

[quote=pluto37]
Cytat:
Napisał estella50
Przyczyn pewnie jest wiele, ale też i takie, że ludzie w miejsce religijnych kazań otrzymują polityczne agitki.
Żebym nie wiem jak był religijny, to po występie biskupa Ryczana nawołującym do obalenia demokratycznie rządu na który głosowałem moja noga w takim miejscu gdzie swoje prawdy głosi biskup[polityk?]Ryczan moja noga nie stanęłaby, bo po co?

W końcu historia KK to ciągłe rozłamy, więc może i takie skutki zobaczymy.
Organizacje [religijne też] także podlegają regułom darwinizmu.
Na przykładzie partii mozna wnioskować, że nieużywane kurczą sie, a po jakims czasie zanikają.


No tak, jasne, panta rhei ! Ale żeby aż darwinizm, to nie pomyślałabym
Jednak jest różnica między partią a religią. Partie to raczej wymysł nowożytny, stworzone w celu zdobycia władzy ziemskiej i stąd mogą ulegać zmianie ich cele, składy itp.
Natomiast potrzeba wiary w życie poza życiem ziemskim, wsparcia bóstw (boga) opiekuńczych jest tak długa jak długa jest historia ludzkości. Ludzie od zawsze potrzebowali wiary i nadziei. I nie sądzę, żeby to kiedykolwiek uległo zmianie (chyba że znajdzie się bezsprzeczny dowód na nieistnienie boga - bóstw ).
Wyobraziłam sobie raczej, że zniechęcenie funkcjonowaniem struktur, oddalaniem się pasterzy od rzeczywistych potrzeb ich owieczek będzie powodowało jakieś udomowianie religijności, tworzenie grup (sekt), skupianie się wokół nowych, "cywilnych" przywódców itd. I raczej taki ruch zainicjowaliby wierzący z większych miast, bardziej wykształceni.
Taka ewaluacja
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:48.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.