menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 18-03-2008, 00:54
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie Tumlin

Poszukałam Tumlina na mapie - ale w powiecie kieleckim są dwa!

Który to Twój Stazyjko?
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 00:26
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał stazyjka 2
Chciałam po prostu pokazać to , co można zobaczyć na kielecczyźnie. Nie z wycieczką i przewodnikiem.
Słyszałaś o podziemnych cysternach we wnętrzu Łysej Góry.
Podobno w 2007 pisała o tym świętokrzyska gazeta "Echo Dnia".
Można je zwiedzać?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 01:04
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Aniu obydwie miejscowości leżą obok siebie . Rozdziela je tylko las.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 01:07
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Cytat:
Napisał janusz.
Słyszałaś o podziemnych cysternach we wnętrzu Łysej Góry.
Podobno w 2007 pisała o tym świętokrzyska gazeta "Echo Dnia".
Można je zwiedzać?

Niestety, o niczym takim nie słyszałam, jeżeli czegoś się dowiem dam Ci znać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 14:04
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie ;-) ;-) ;-)

Cytat:
Napisał stazyjka 2
Aniu obydwie miejscowości leżą obok siebie . Rozdziela je tylko las.

Na dokładnej mapie właśnie to odszukałam - ciekawe, czy to była kiedyś jedna miejscowość.
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 14:55
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Aniu, to są dwie różne miejscowości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 18:55
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał stazyjka 2
Niestety, o niczym takim nie słyszałam, jeżeli czegoś się dowiem dam Ci znać.
Szukałe i znalazłem - w kwartalniku turystycznym "W górach" nr 2 (12) - WIOSNA 2007
ŁYSIEC - ŁYSA GÓRA - ŚWIĘTY KRZYŻ
Magiczne miejsce mocy i wielu niewyjaśnionych tajemnic
Autor Kazimierz Micorek
Cytat:
Podziemne cysterny
Spacerując po wzgórzu, mało kto wie, że pod nogami ma trzy całkiem sporych rozmiarów komory, w których stoi woda. Znajdują się one na placu między wieża telewizyjną a budynkiem Muzeum Przyrodniczego. Jedyna dokumentacja, jaka na ich temat istnieje, pochodzi z 1964 roku i wykonana została przez ekipę z warszawskiej Pracowni Konserwacji Zabytków. Dowodził nią Adam Pulikowski, inżynier budowlany i specjalista od zabytków budowli. - Pamiętam te zbiorniki doskonale, bo tylko raz w życiu musiałem dokonywać inspekcji, pływając na pontonie - mówi ze śmiechem 83-letni dziś inżynier. - Najpierw trzeba było znaleźć właz, gdyż wszystko było zasypane. Gdy już to się udało, zostałem opuszczony w głąb na linie, a za mną zjechał ponton, ale tylko częściowo nadmuchany. Musiałem ręcznie wtłoczyć do niego powietrze, gdyż inaczej nie mieścił się w wąskim otworze. Trud się jednak opłacił, gdyż komory sprawiały niezwykłe wrażenie. Przykryte zostały bowiem sklepieniem półkolistym, opartym na potężnych filarach. Woda miała kolor zielony, a z niektórych arkad zwisały stalaktyty. Ich stan był znakomity, nigdzie nie było żadnych spękań.
Adam Pulikowski, siedząc w pontonie, dokładnie zmierzył zbiorniki, stąd wiemy, że pierwsza komora ma wymiary 9 metrów na 11,5 metra, a druga będąca przedłużeniem pierwszej - 7,6 metra na 6,5 metra, a trzecia - 4,25 metra na 4,25 metra. We wszystkich komorach o wysokości 7 metrów, woda utrzymuje się na jednakowym poziomie blisko 2 metrów, co świadczy o tym, że są one ze sobą połączone kanałem. - Jestem pełen podziwu dla budowniczych, bo to było piekielnie trudne zadanie do wykonania, a zrobione zostało po mistrzowsku - zapewnia Pulikowski. - Nad tą budową musiał czuwać doskonały fachowiec. A w jaki sposób gromadziła się w nich woda?- Spływała ona z dachów opactwa specjalnym kanałem wlotowym, który odkryliśmy przy południowej ścianie budynku - mówi inżynier. - Ale mogły istnieć jeszcze inne wloty i dlatego w dalszym ciągu gromadzi się tam woda.
Inwentaryzacja została wykonana bardzo rzetelnie, ale niestety, nie podano w niej dokładnego czasu powstanie zbiorników. - Uważam, że zostały one wybudowane pod koniec XIX wieku przez carskich więźniów, ale całkowitej pewności nie mam i dlatego w papierach napisałem słowo "prawdopodobnie" - wyjaśnia inżynier. Na Świętym Krzyżu byłem blisko dwa tygodnie, ale mimo częstych rozmów z mieszkańcami okolicznej wsi, nie udało mi się uzyskać żadnej informacji na temat ich powstania.

Benedyktyńska robota

To wręcz nieprawdopodobne, by okoliczna ludność nie dysponowała jakimiś informacjami na ten temat. Jest jednak wytłumaczenie. Otóż zbiorniki wcale nie powstały w XIX wieku, a kilka wieków wcześniej! - W książce "Człowiek i Góry Świętokrzyskie" napisanej przez księdza profesora Włodzimierza Sedlaka, znalazłem informację, że w pobliżu budynku, gdzie kiedyś mieścił się szpitali, była studnia zasobna w wodę - mówi Henryk Trepka, regionalista z Nowej Słupi. - Podejrzewam, że to wcale nie była typowa studnia tylko szyb łączący się ze zbiornikami i dlatego, jak pisze Sedlak, wody dla tysięcy pielgrzymów nigdy nie brakowało.
Jest jeszcze bardziej sensacyjna wiadomość. - O studni wspomina też znany geolog, związany z naszym regionem, Stanisław Staszic, który żył w latach 1755-1826 - dodaje Trepka. - Wszystko więc wskazuje na to, że zbiorniki te powstały dużo wcześniej, niż się przyjmuje. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że wzniesiono je w XVI wieku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 23:45
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Niestety nie czytuję tego czasopisma. A czy w "Echu dnia" pisali o tym nie wiem - rzadko czytam. Ale fajnie , że odszukałeś, bo rzeczywiście nie słyszałam o tym. Muszę wybrać się tam i dowiedzieć się czegoś więcej. Myślę , że zwiedzać tego nie można - byłoby głośno o tym.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 19-03-2008, 23:59
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

"W Górach" jest dostępny w internecie - linkhttp://www.wgorach.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 20-03-2008, 14:26
Dzidka's Avatar
Dzidka Dzidka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 317
Domyślnie

Dla zainteresowanych podaję bezpośredni link na stronę
czasopisma "W górach". Bardzo ciekawe zdjęcia.
http://www.wgorach.com/

Święty Krzyż
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 20-03-2008, 14:50
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Łysogóry - magiczne miejsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 02-04-2008, 11:49
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Dalsza część wędrówki po kielecczyźnie. Dziś najbliższe okolice mojego miejsca zamieszkania.
Samsonów
Położony jest na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Możemy tu podziwiać wybudowany w 1598 r. pierwszy wielki piec hutniczy. Pozar, który wybuchł w 1866 zniszczył hutę. Do dziś zachowały się ruiny Huty „Józefów ”z 1823 r. wielki piec z wieżą gichtociągową.


Bratków
Najstarszy w Polsce dąb liczący sobie wg źródeł od 600 do 1200 lat. Jego średnica wynosi 3,14 m, obwód 9,85 m, a wysokość dochodzi do 30 m. Legendy głoszą iż w jego cieniu odpoczywali m.in. Bolesław Krzywousty oraz Jan III Sobieski. Dąb „Bartek” jest jedną z większych atrakcji Gór Świętokrzyskich.
Kto jeszcze nie był i nie widział "Bartka", to powinien to zrobić jak najszybciej. "Bartek" powoli "umiera".Kilka lat temu przeprowadzono specjalistyczne badania diagnostyczne i monitoring drzewa, który wykazał, że zaatakował go grzyb. „Bartek" jest od środka drążony, atakowana jest jego najważniejsza część, drzewo twarde. Dodatkowo drzewo atakowane jest przez pasożyt w postaci grzyba, który atakuje blaszki liści dębu. Konserwatorzy twierdzą , że nie wynaleziono do tej pory żadnego leku , który by mógł temu zaradzić.


Ostatnio edytowane przez stazyjka 2 : 02-04-2008 o 11:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 02-04-2008, 20:57
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Oblęgorek

Henryk Sienkiewicz z Oblęgorkiem związany jest od 1900 roku, kiedy to z okazji 25 lecia pracy literackiej otrzymał w darze od społeczeństwa, majątek ziemski i stylowy pałac. Dworek stanowił dla poety letnią rezydencję.
Od 1958 r. w pałacyku mieści się muzeum, oddające wiernie wygląd wnętrza z czasów gdy przebywał tu i tworzył Henryk Sienkiewicz.
Ten XIX wieczny pałacyk otoczony jest przepięknym dębowo - lipowym parkiem, , a do Muzeum prowadzi przepiękna aleja lipowa.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 03-04-2008, 21:34
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Dziekuję za ciekawe posty.
Nie ma co - trzeba zobaczyć te okolice.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 03-04-2008, 23:07
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

To rzeczywiście jeden z najciekawszych zakątków Polski. Warto to wszystko zobaczyć. Zapraszam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 03-04-2008, 23:57
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

"Dymarki Swiętokrzyskie” impreza, organizowana od 1967 r. w Nowej Słupi. Trwa dwa dni.
Dymarki są ściśle związane z datowanym na czasy starożytne rozwojem w regionie świętokrzyskim przemysłu górniczego i hutniczego. Podczas festynu można zapoznać się z dawnymi metodami wytopu żelaza, oraz zobaczyć tradycje dawnych mieszkańców Gór Świętokrzyskich. W tym roku dymarki odbędą się w dniach 16 -17 sierpnia.To naprawdę warto zobaczyć.



Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 05-04-2008, 14:43
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Wrócę do podziemnych cystern.
Jeżeli istnieją w okolicy Muzeum Przyrodniczego na Łysej Górze to czy w Muzeum jest na ich temat informacja?
Czy to tylko fakt prasowy "Echo Dnia".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 15:51
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Odpowiem Ci na to pytanie za dwa tygodnie. Planuję wyjazd w tamte okolice , to dowiem się czegoś bliższego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 16:52
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

OK
W czerwcu planujemy udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie, na trasie m.in. Sandomierz i Baranów Sandomierski z ciekawym pałacem.

Ostatnio edytowane przez z centrum : 09-04-2008 o 21:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 06-04-2008, 20:22
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Piękne okolice. A w sierpniu zapraszam na "Dymarki Świętokrzyskie".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:57.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.