menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 13:38
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Kalendarz ogrodnika amatora


Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc we właściwych działaniach na rzecz naszych niedużych przydomowych ogródków i działek. Zastanawiam się kiedy i co należy robić.
Jest koniec marca i co?
Czyścić trawnik z zeszłorocznej trawy?
Pryskać czymś iglaki?
Polewać drzewa owocowe jakimiś chemikaliami?
Sypać nawozy?


Na pewno jest sporo w necie w różnych miejscach,ale tu u nas tylu świetnych hodowców.

Na wątku OGRÓD MOJA PASJA są już wyhodowane cudeńka.
No, może mi ktoś podpowiedzieć?

Spróbujemy zrobić wspólnie taki kalendarz?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 15:07
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie witam Elizko

w marcu można wysiewać bób,cebulę,marchew,pietruszkę ,sałatę ,szpinak i rzodkiewkę.Sadzimy także byliny jeśli pogoda nam sprzyja.Różom zdejmujemy osłony i przycinamy pędy,Krzewy ozdobne także należy już sadzić tam gdzie nie jest zbyt mokro.Trawnik należy zgrabić żelaznymi grabiami,żeby zniszczyć tworzący się mech.W marcu należałoby również rozrzucić nawóz próchniczy (obornik ,torf nawozowy,lub nawóz do trawników.)

Motto na marzec;Kiedy trawnik grabię ,trawy nie osłabię.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 17:29
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Elizko, podpowiem ci co ja juz zrobiłam: wygrabiłam trawniki, przyciełam krzewy i drzewa, posiałam pietruszke, sałate, skorzonere i groszek, posadziłam troche cebuli i czosnku, przycięłam róze no i cieszę się,ze jestem "na bieżąco".Powodzenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 18:05
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

No, to jestem w domu.Bóg zapłać kochane dziewczynki.

U nas jest wciąż zimno.Dziś pada śnieg!!
Mech faktycznie króluje na trawniku. Mam w szopie maszynę do wertykulacji trawnika.Mąż to kupił,a teraz ja będę z tym walczyć.Podobne jest do kosiarki,ale pod spodem ma kolce.

Jednak na trawniku moje tulipaniki wypuściły uszka i nie będę im przecież przeszkadzać.Tak sobie umyśliłam,że ładnie bedą w trawie wyglądać.Zatem muszę grabiami popracować.

Mam jeszcze zamarzniętą ziemię!!No,tak!
Niby nasze góry niskopienne ,ale zimno trzymają.
Trzeba zatem poprzycinać co się da.
Nie wiem jak sobie radzić z drzewkami owocowymi.Są młode.

Krzewom dam radę. Mam krzewuszki, tawuły i tawułki,bukszpany ,cisy i berberysy.
Wiem,że forsycje i bzy dopiero po przekwitnięciu.
Co z hortensjami? Mają pełno suchych badyli.

Nic nie piszecie o opryskach? Czy na choroby grzybowe teraz lać wszystko? Nie śmiejcie się tylko ze mnie-ok?

Co z truskawkami teraz w marcu?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 18:10
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Motto dla ogrodnika na marzec

Twoje motto ,okruszku ,wielkimi literami drukuję.

Motto na marzec;
Kiedy trawnik grabię ,trawy nie osłabię.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 18:34
Oliwka's Avatar
Oliwka Oliwka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Gdańsk
Posty: 2 147
Domyślnie

Witam miłe ogrodniczki!! Ja już też zrobiłam porządek z moim trawnikiem.A dzisiaj byłam w Lidlu i kupiłam Clematisiy ,i Pasiflore, pnącza,róże rabatowe i miniaturki ,i azalię , a teraz czekam na ciepło żeby to wszystko posadzić.A co do Motta to Elizko ,Okruszek ma rację że nic mu nie będzie .Trawnik lubi być czesany, nawożony i podlewany.
__________________
Oliwka--Danuta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 18:59
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Kochane ogrodniczki-miłośniczki, to macie już dużo zrobione.
Widać ,że wiosna w pełni. U mnie jeszcze trawniki nawet nie
wygrabione. Też mamy weltykulator, ale dla mnie to już niestety za ciężka praca. A zięć zajął się budową altany-drewutni. Miałam z tego powodu dużo też ciężkiej pracy.
Trzeba było opróżnić z krzewów, iglaków sporą część
w narożniku ogrodu. Trochę przesadziłam, część niestety
do wyrzucenia w tym moje dwie ukochane brzózki.
Ale jako rekompensatę zakładam różaną rabatę.
Od poniedziałku zabiorę się za kupno i nasadzania właśnie róż, ale już kwitnących jednorocznych, by cieszyły oczy. Bo na razie kwitną tylko przebiśniegi.

Zobaczcie, tak wyglądał ten narożnik ogrodu i to są te moje brzuski. Już tego nie ma.



A teraz wygląda jak na razie, tak...

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 19:42
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Ojej, Jolino, było pięknie... ale moze potem bedzie jeszcze ładniej , no i połączycie przyjemne z pozytecznym.Pewno sie tam jeszcze napracujesz.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:00
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Nie wiedziałam Jolino,że są róże jednoroczne.
Posadzone teraz,zakwitną w tym roku-tak?

Kupiłam korzenie floksów i jeden maku ozdobnego.Widzę przez folijkę,ze żyją.
Pani powiedziała,że na początku kwietnia można je wsadzić do ziemi.

Podobno nagietki dobrze znoszą wiosenny siew .
W zeszłym roku posiałam je nawet w warzywniku Można wprost do gruntu, a potem dosiewać co 3-4 tygodnie, a wtedy będą nieprzerwanie kwitły aż do jesieni.Wyczytałam,że posadzone między grządkami warzyw nagietki, chronią inne rośliny przed nicieniami korzeniowymi.

Marzec to ważny miesiąc w ogródku.

Znalazłam coś,co może się przydać....chyba ....nie wiem czy ktoś zwraca uwagę na Księżyc.


Kalendarz księżycowy na miesiąc marzec 2011 :
Siewy roślin ozdobnych i warzyw na rozsadniku - najlepszy termin gdy księżyca przybywa czyli w terminie od 5 do 18 marca. Unikać siewu w okresie od 1 do 4 marca i w terminie od 26 do 31 marca. Najbardziej niekorzystny dla siewów jest dzień nowiu przypadający na 4 marca, niedobry jest też dzień pełni - 19 marca.
Sadzenie, przesadzanie i pikowanie roślin wysianych w lutym - terminy najlepsze podobne jak przy siewach.
Cięcie drzew, krzewów i żywopłotów oraz zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie - przeprowadzać w terminie od 1-do 3 marca a następnie od 20 do 31 marca, najlepszy czas to 1-3 marzec i 26-31 marzec.

Poniedziałek pasuje mi jak ulał.

Sadzonkowanie roślin - najlepsza pora do 20 do 25 marca, dobry czas to także kwarda liścia od 5 do 11 marca, mniej korzystna jest kwadra owocu od 13 do 18 marca.
Walka z chwastami i szkodnikami - najlepiej wykonać te prace w terminie do 3 marca a następny dobry termin przypada od 27 do 31 marca. W tym terminie nawozimy też glebę i zasilamy rośliny.

Ostatnio edytowane przez elizka : 27-03-2011 o 17:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:05
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Ejże, róże jednoroczne? Nie ma czegos takiego, chyba Jolina niezbyt precyzyjnie sie wyraziła. Jolino, o co chodzi z tymi różami?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:05
rossa's Avatar
rossa rossa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: miasto w wielkopolsce
Posty: 574
Domyślnie

Witam serdecznie na nowym wątku o ogródkach
Sama zmagam się z działeczką, jednak z mizernym skutkiem
Na moim trawniczku rozgościł się mech i nie wiem jak sobie z nim poradzę. Nie mam sprzętu do wertykulacji, na jesień powapnowałam. Zauważyłam też tu i ówdzie drobne brązowe grzybki.
Elizko, ja zrobiłam opryski na drzewka owocowe miedzianem. Na hortensjach na razie nie wyłamuję suchych badyli, nawet nie wygrabiam pod krzewem zeszłorocznych liści bo stanowią kołderkę w razie przymrozków. Dopiero kiedy pojawią się młode pąki będę dokładnie widziała co jest do wyrzucenia.
Elizko, kiedyś spotkałam Twoje wskazówki dotyczące prac w ogródku zgodnie z fazami księżyca. Proszę przypominaj nam na tym wątku kiedy ciąć, kiedy grzebać w ziemi, a kiedy po prostu leżeć na działce na dowolnie wybranym boku
Jolino, okruszku, Oliwko, cha_go, pozdrawiam serdecznie, często podglądam Wasze porady i podziwiam na zdjęciach efekty Waszej pracy
__________________
Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:26
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
No, to jestem w domu.Bóg zapłać kochane dziewczynki.

U nas jest wciąż zimno.Dziś pada śnieg!!
Mech faktycznie króluje na trawniku. Mam w szopie maszynę do wertykulacji trawnika.Mąż to kupił,a teraz ja będę z tym walczyć.Podobne jest do kosiarki,ale pod spodem ma kolce.

Jednak na trawniku moje tulipaniki wypuściły uszka i nie będę im przecież przeszkadzać.Tak sobie umyśliłam,że ładnie bedą w trawie wyglądać.Zatem muszę grabiami popracować.

Mam jeszcze zamarzniętą ziemię!!No,tak!
Niby nasze góry niskopienne ,ale zimno trzymają.
Trzeba zatem poprzycinać co się da.
Nie wiem jak sobie radzić z drzewkami owocowymi.Są młode.

Krzewom dam radę. Mam krzewuszki, tawuły i tawułki,bukszpany ,cisy i berberysy.
Wiem,że forsycje i bzy dopiero po przekwitnięciu.
Co z hortensjami? Mają pełno suchych badyli.

Nic nie piszecie o opryskach? Czy na choroby grzybowe teraz lać wszystko? Nie śmiejcie się tylko ze mnie-ok?

Co z truskawkami teraz w marcu?

w truskawkach i poziomkach już można usuwać suche liście emożna podsypać troszkę nawozu do truskawek ja sypię tylko pod krzaczek ,co do oprysków to nie robię tego ,bo chemię mogę kupić na straganie,zatem zdaje się na naturę ,latem to posiłkuję się pokrzywą i skrzypem .Co do mchu na trawnikach też niestety trzeba użyć preparatu na mech .Co by nie patrzał to wszędzie by trzeba było pryskać...a to już znaczny wydatek.. Nagietki raz posiane później rozsiewają się same ,bardzo wdzięczne są aksamitki niskie sadzę je jako obwódki.Pozdrawiam wszystkie ogrodniczki amatorki,wspólnie damy rady.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:42
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Elizko, cha-go oczywiście ,
że to nieporozumienie. Powinno być.......ale i już kwitnących kwiatków jednorocznych.
Widzicie moje drogie, jak to w porozumiewaniu się słowem pisanym trzeba uważać. Zabrakło tylko jednej samogłoski i już
wyszło jak wyszło. Przepraszam za nieprecyzyjne wyrażenie
myśli.
Cha-go, na pewno będzie i potem ładnie, już ja się o to postaram , a i fotkę zrobię i Wam mili pokażę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:43
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cieszę się,ze się skrzykniemy i będziemy sobie pomagać.Przed wyjściem do ogródka trzeba postudiować wątek,zanotować i do dzieła.

Faktycznie,że Księżyc mnie przyciągał i studiowałam jego fazy i odmiany.Jednak bardziej zajmował mnie jego wpływ na psychikę człowieka,a mniej,jakby ubocznie ,w ogrodzie.
Teraz będę szukać dokładniej na ten właśnie temat.
Kopalnia netowa jest wspaniała.
Zobaczymy co z tego wyniknie.
Dziękuję za wskazówki.Niech słuzą nam wszystkim.

Miedzian mam z zeszłego roku. Nie za bardzo mi idzie z rozrabianiem w odpowiednich proporcjach środków chemicznych.
Dotąd mąż zakładał na plecy banię opryskiwacza i opryski było z głowy.
Teraz będzie cieniutko,bo jest chory.Nie wiem co wymyślę.


A to nowa odmiana róż jednorocznych spaliła na panewce....nic to! Moze ktos wyhoduje jeszcze i takie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:44
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Mam fragment trawnika położony od strony północnej, w miejscu dość zimnym i cienistym, gdzie zwykle panoszy sie mech.Przez lata z nim walczyłam kupujac coraz to nowe srodki zwalczajace, a mech i tak powracał. W koncu sie poddałam i zostawiłam tak jak jest.Co mi szkodzi mech? Jest pieknie zielony przez całe lato , trawa rosnie tam słabo, wiec i koszenia mniej i jest OK. Czasem trzeba wyluzowac.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:53
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

U mnie w takim zamszonym miejscu posadziłam barwinek.Rozrasta się i kwitnie niebiesko.Deptanie mu specjalnie nie szkodzi.
Walkę z mchem przegrałam.To pewnie dlatego,ze chciałam pozbyć się chwastów przy pomocy chemii.Zakwasiłam glebę,no to mam mech.Inna sprawa,że cień tam jest także.

Najlepsze w barwinku jest to,ze cała ta roślina ma silne właściwości toksyczne,
/można tu sprawdzić,ze nie kłamię http://www.brzostek.yoyo.pl/rezerwat...pospolity.html

a przecież bierzemy go do koszyczków.Jak to jest?Nie wiem.

Trujących jest zresztą od groma http://www.kazior5.com/dzialka5.htm

Nie wiem dlaczego tyle akurat w moim ogródku,jak się okazuje. To już zresztą nie na temat.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:56
rossa's Avatar
rossa rossa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: miasto w wielkopolsce
Posty: 574
Domyślnie

cha_go, z tym mchem jeszcze trochę powalczę, oprócz tej soczystej zieleni ma jeszcze tę zaletę, że miękko się po nim chodzi
__________________
Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 20:57
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Cha-go , ja też miałam identyczny problem. Pod oknem północnym najpierw miałam skalniak. Po trzech latach zlikwidowałam i posadziłam okrywowy iglak. Ma już cztery lata. Rozrósł się bardzo ładnie, a resztę trawy zostawiłam właśnie
z mchem. Oczywiście też ją kosimy a mech zostaje i jest
fajnie. Przy iglaku wyrastają dzikie fiołeczki i tak mam mini lasek. nawet z grzybkami podobnymi do pieczarek, ale i czasem pojawiają się takie beżowe. A niech sobie rosną, to nie jest od ulicy, a mnie nie przeszkadza.

Czuję ,że to będzie bardzo fajny wąteczek. Dzięki Ci Elizko, żeś go założyła. Pozdrawiam wszystkich .
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 21:06
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Elizko, u mnie w ogrodzie, a szczególnie w tym rogu, gdzie teraz będzie stawiana drewutnia, rośnie bardzo dużo barwinka.
Co roku dużo wyrywam ale częściowo zostawiam, bo podobają mi się te niebieściutkie kwiatki ciągle kwitnące , ale i błyszczące listeczki. No i ... że jest zimozielony. Nawet ostatnio posadziłam pod orzechem pomiędzy cebulowymi.
A o ich toksyczności jakoś nigdzie dotąd nie wyczytałam.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 26-03-2011, 21:07
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Dla mnie ten wątek to deska ratunku Jolino.
Jak marzec to co,a jak kwiecień to? Może się potoczy.....będę pilnie studiować.
Nie ma to jak rady praktyków.


Naprawdę są toksyczne, zobacz sobie pod wcześniej podany link.
Jednak nie słyszałam o zatruciu barwinkiem-co nie?

Cytat: "
Już od starożytności używano barwinku (albo barwinka, bo obie formy dopełniacza są prawidłowe wg "Słownika Języka Polskiego" PWN) przy różnych rodzajach schorzeń, działa on bowiem rozkurczająco na naczynia krwionośne, hamuje krwawienie, poprawia przemianę materii, uśmierza bóle głowy i zębów. Z barwinka sporządzano również płyn do płukania jamy ustnej przy zapaleniu błon śluzowych. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że cała ta roślina ma silne właściwości toksyczne"
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kalendarz Uroczystości jolita Różności - wątki archiwalne 8 14-10-2009 14:27
Kalendarz an_inna eSenior 14 04-04-2007 17:07

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:35.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.