menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #20881  
Nieprzeczytane 11-07-2023, 15:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

https://www.facebook.com/photo/?fbid...62666378916561

Pamiętamy
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20882  
Nieprzeczytane 11-07-2023, 15:51
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Bez wychodzenia z domu : możemy spotkać się z nieznajomą/nieznajomym i porozmawiać dziki komunikatorom jak Skype czy Messenger . Możemy też kupić książkę czy skorzystać z biblioteki bo dużo książek jest w wersji cyfrowej /Polony.pl/. Można skorzystać z kursu lub studiować on line. Katar , kaszel , gorączka : lekarz udzieli porady , może też wystawić e-Receptę , e-skierowanie lub wystawić e -Zwolnienie.
Skorzystałem z Medicover
-umów poradę telefoniczną - lekarz zadzwoni do ciebie.
-skorzystaj z czatu z lekarzem z Medicover OnLine .
-skorzystaj z porady telefonicznej bez umawiania dzwoniąc na tel........

Płaci się za usługę , ale zyskuje się czas i nie traci się go w kolejkach.

Jak wy to oceniacie????


Odpowiedź z Cytowaniem
  #20883  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 07:36
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Szczyt NATO w Wilnie a Ukraina.
https://www.youtube.com/watch?v=QOlwiJSQnbY&t=3s


Transmisja na żywo 9 godzin temu
www.patrioci-polska.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20884  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 07:41
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

NOWA Składka Solidarnościową od Nadzwyczajnych Zysków!🔥
https://www.youtube.com/watch?v=N3h8MZ8vu0U


00:00 Wstęp
01:27 Talibowie wykluczają Szwedów!
01:42 Turcja na prostej drodze do UE!
02:08 Szwecja coraz bliżej NATO!
02:21 Członkostwo Szwecji w NATO już niemal pewne!
02:50 Ukraina czeka na NATO!
03:16 Spadek importu paliw z Rosji do Polski!
04:27 Rekordowy transfer pieniędzy do kraju od Polaków za granicą!
06:09 Tragiczne skutki upałów w Europie!
06:32 Kolejne zwolnienia w Microsoft!
06:58 UOKiK śledzi ceny owoców!
07:29 Rząd dłubie przy podatkach!
08:44 NOWA Składka Solidarnościową od Nadzwyczajnych Zysków!
10:02 Rewolucja na Nasdaq!
11:15 KNF naciska na banki!
11:42 Działania Chin popychają gospodarkę
12:32 Obniżki stóp procentowych już jesienią?
13:17 Dolar osuwa się do dna!
13:33 Nagroda motywacyjna dla pracowników JSW!
13:57 Rząd wywłaszcza rosyjskiego akcjonariusza Grupy Azoty!
14:49 Kredyty hipoteczne w PKO BP!
15:12 Giełdy Światowe w oczekiwaniu na inflację CPI z USA

Informacje z bankier. pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20885  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 07:46
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

ZAATAKUJĄ NAS od środka? BIAŁORUŚ grozi POLSCE. ROSJA wygra? EUROPA ZNIKNIE - dr Artur Bartoszewicz
https://www.youtube.com/watch?v=vq-717kYIC8&t=28s


0:00 - Wstęp
02:22 - Sytuacja z grupą WAGNERA. Wojna w Rosji, Sytuacja na Białorusi.Jest szansa aby ktoś przerwał tę wojne w Rosji? Wojna toczy się między Stanami Zjednoczonymi a Chinami
14:56 - Czy w Polsce może zacząć się wojna ? Ja nawet dostaje co chwile filmiki, że za rok będzie WOJNA. Że niby coraz gorzej – nie wiem i ciężko wybrać co jest fake newsem – jak Pan realnie sądzi – mamy zagrożenie konfliktem w Polsce ?
Rosja – mówimy, że są sankcje etc ale gazu nie możemy zaprzestać ? Jak to w tej Rosji jest ? Czy rzeczywiście sankcje są dotkliwe ?
21:27 - Czy EUROPA może zniknąć ?
30:13 - Czy Polska powinna opuścić UE?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20886  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 07:54
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Niesamowity świat liczb | Odcinek 3 | Film dokumentalny | Historia matematyki | Kto wymyslił zero?
https://www.youtube.com/watch?v=4QGNyng7HL4


Sekrety matematyki | Odcinek 3 "Boskość liczb" - Kto wynalazł zero?💡 Niesamowity świat liczbJak rozwijała się matematyka w Indiach? W 628 r. n.e. astronom-matematyk Brahmagupta napisał swój tekst Brahma Sphuta Siddhanta, który zawierał pierwsze matematyczne traktowanie zera. Zdefiniował zero jako wynik odjęcia liczby od siebie, postulował liczby ujemne i omówił ich własności w ramach działań arytmetycznych. Jego słowem oznaczającym zero było shunya (pustka), ten sam termin używany wcześniej dla pustego miejsca w 9-cyfrowym systemie wartości miejsc.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20887  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 09:47
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Księga Sakralnych Absurdów - Księga Rodzaju cz. 3
https://www.youtube.com/watch?v=YIqWFjXcLwI&t=487s


W tym odcinku zajmiemy się dalszą analizą fragmentów Księgi Rodzaju naszego Pisma Bez Wątpliwości Bardzo Świętego. Zobaczymy, jak niesłychanie łatwo dorobić się fortuny jeżeli tylko jesteś bożym ulubieńcem, masz seksowną żonę i zdolności sutenera. O tym wszystkim dowiemy się od patriarchy Abrahama, który prócz tego był pierwszym obrzezańcem i który rozpoczął ten proceder na masową skalę. Poza tym Abraham pokaże nam jak łatwo zostać zbrodniarzem z bożego rozkazu a dokładniej: w wyniku paranoicznych zaburzeń urojeniowych. Poznamy też drugiego bożego faworyta - Lota, bratanka Abrahama, którego postępowanie jest niedoścignionym wzorem moralnym. Poznamy jego cnotliwe córeczki, które nie były takie znowu cnotliwe a w końcu dowiemy się, że gwałt i kazirodztwo nie są takie złe o ile mają bożą akceptacje. Zapraszam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20888  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 16:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

No i jak zwykle dalsze liściki do naiwnych w sieci.

Ilona Benek Wawrzyniuk
Jesteście znajomymi na Facebooku

Dzień dobry. Mam na imię Lucyna. Jestem Francuzem. Pochodzę ze skromnej rodziny i żyje mi się bardzo dobrze. Cierpię na wstrząs septyczny, jest to infekcja, która atakuje moje jelita i te, odkąd cała moja rodzina zmarła na wirusa koronowego. To tragedia, którą udało mi się przezwyciężyć, ale z wielkim trudem. Obecnie mam w banku 250 000 euro, które chciałbym przekazać uczciwej i szczerze odpowiedzialnej osobie. To jest główny powód, dla którego się z Tobą kontaktuję. Po prostu powiedz mi, co myślisz.



Witaj mój drogi przyjacielu. Bardzo się cieszę, że zaakceptowałeś moją prośbę o przyjaźń. Nazywam się halina Forsberg , mieszkam w Polsce, ale z powodu choroby jestem obecnie we Włoszech i jestem kobietą, którą widzisz na moim profilu. Mam 64lat i jestem z Polski, chciałabym abyście wiedzieli, że mam raka gardła i niestety jestem skazana na śmierć w ciągu 5 miesięcy. Podsumowując moją historię, jestem wdową od 7 lat i nie mam dzieci na tej ziemi, ponieważ jestem bezpłodna. Mam majątek szacowany na 300 000 euro, który chciałbym przekazać komuś przed śmiercią, ponieważ nie mam żadnych spadkobierców, żadnych rodziców, żadnych krewnych. Dlatego właśnie napisałem do Ciebie dzisiaj. Proszę o odpowiedź, jeśli mnie rozumiecie. Czekam na Twoją lekturę, proszę o kontakt na mojego maila : halinaforsberg@gmail.com




Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 13-07-2023 o 14:05.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20889  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 18:05
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Liban 2
https://www.youtube.com/watch?v=2ZdvqVtkGNQ&t=72s


Popatrzmy na gospodarkę Libanu, w tych wartościach międzynarodowej konkurencyjności czyli nominalnego PKB pc Liban zdecydowanie ustępuje Izraelowi i wyspie Cypr … a nawet Polska znacznie odstaje od Libanu, u nas w Polsce nastąpiło przyspieszenie od roku 2004, a dla Libanu to był tylko kolejny rok stagnacji … Liban nie rozwinął się, a w ostatnim okresie nastąpiło jeszcze załamanie, jeszcze raz poszło źle …

A tu już mamy pokazane gospodarcze warunki w jakich żyją, czyli realne PKB pc … Liban od ponad dekady słabnie gospodarczo, jeszcze kilka lat i cofnie się na pozycje z lat 90-tych … źle się dzieje, wszystkie państwa pną się do góry, a Liban pogrążony w kryzysie, sam się z tym nie upora … Liban to Arabowie, a Arabowie skazani są na siebie, nie dostaną pomocnej ręki od Zachodu …
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20890  
Nieprzeczytane 12-07-2023, 18:20
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Szewko #52 Na Wschód od Bliskiego Wschodu
https://www.youtube.com/watch?v=m903NbMcch0



Szewko czyli na Wschód od Bliskiego Wschodu

3548 wyświetleń 12 lip 2023
0:00 czołówka
0:20 wstęp
2:27 Wolta Erdogana w sprawie Szwecji
21:51 Miedwiediew, Ławrow o szczycie NATO
35:07 Chińskie reakcje na ew. ekspansję NATO na Pacyfik
42:35 co uchwalono na szczycie NATO (deklaracja)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20891  
Nieprzeczytane 13-07-2023, 10:53
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Szczyt NATO w Wilnie - 11-12 VII 2023 | Odc. 720 - dr Leszek Sykulski
https://www.youtube.com/watch?v=3RU6BILy2r0


12 lip 2023 #NATO #Ukraina #Sykulski
Podkast Geopolityczny Odc. 720 @SykulskiLeszek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20892  
Nieprzeczytane 14-07-2023, 07:17
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

800 złotych dla pracujących w Chinach?!
https://www.youtube.com/watch?v=OdHP_FvuEzA



Weronika Truszczynska i jej news-y z " Państwa Środka .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20893  
Nieprzeczytane 14-07-2023, 07:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

DOLAR UPADA kurs poniżej 4 złotych!🔥
https://www.youtube.com/watch?v=ieEbUXgu5vs&t=42s



00:00 Wstęp
00:45 Kim Dzong Un planuje rozbudowę potencjału nuklearnego
01:08 Chińscy hakerzy kompromitują rząd USA
01:56 Dług publiczny na poziomie rekordowym
03:19 Protest młodych lekarzy w Anglii
04:17 Elon Musk tworzy xAI, startup o skupiający na sztucznej inteligencji
05:09 Kara 250 mln dolarów dla banku za niedozwolone praktyki
05:43 Czechy notują spadek inflacji
06:55 Czy oddziały banków znikną całkowicie?
07:46 Długi podróżujących na gapę
08:13 Inflacja atakuje portfele Polaków
09:09 Glapiński przestrzega - spadek inflacji równa się wzrost bezrobocia
09:39 Wnorowski z RPP prognozuje inflację poniżej 10% we wrześniu
10:09 Kochalski z RPP o przyszłości stóp procentowych
10:49 BIEC prognozuje tempa spadku inflacji
11:31 Obniżka akcyzy na alkohol w Polsce
12:00 Nowy podatek od nieruchomości
12:43 Eurostat wydatki na mieszkanie
14:21 Ceny ropy na fali wznoszącej
15:08 DOLAR UPADA kurs poniżej 4 złotych?
18:03 Przegląd giełd światowych po ogłoszeniu danych PPI i CPI z USA
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20894  
Nieprzeczytane 14-07-2023, 07:24
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Upadek Palikota, najdroższe kredyty w UE, MFW: za inflację odpowiadają zyski firm.
https://www.youtube.com/watch?v=JfvSPCpK3aM&t=40s



Janusz Palikot nie oddaje pieniędzy inwestorom. Jego spółka jest na krawędzi bankructwa i za swoje niepowodzenia obarcza kampanię medialną, za którą stać... mam ja. Do końca naciągał ludzi na pożyczki, których teraz nie oddaje.

Neoliberalna prokorporacyjną instytucja Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznaje, że za 45% inflacji odpowiadają zyski firm. To nie nadmierna konsumpcja ludzi wywołała inflację, ale przede wszystkim chciwość. Podwyżki stóp procentowych nie mogły więc mieć wpływu na inflację ale za to sprawiły, że Polacy mają najdroższe kredyty hipoteczne w Europie. Zyski są tak wielkie, że akcje banków mimo niekorzystnego wyroku TSUE ws. frankowi czy nie straciły na wartości.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20895  
Nieprzeczytane 14-07-2023, 08:38
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Internet i rozpowszechniane bzdury dla naiwnych Kontynuacja ( cz.4 ):

Dzisiaj Anna Sojka
Witam, nazywam się Anna Sojka, mój ojciec jest Polakiem i mieszkam we Francji. Mam firmę, która importuje pomidory w puszkach do Francji. Mam 800 000 euro na jednym z moich kont bankowych, ale cierpię na bardzo poważną chorobę, która kończy się śmiercią. Jest to rak gardła, ale chcę przekazać tę kwotę przed śmiercią, ponieważ mam określoną liczbę dni dla poważnej i uczciwej osoby, która będzie dobrze zarządzać tą kwotą, aby mogła ją właściwie wykorzystać. We Francji nie otrzymałem żadnych leków z wyjątkiem środków uspokajających. Chciałbym wiedzieć, czy podoba Ci się ta oferta. Oto mój adres e-mail :annasojka01@gmail.com

Cześć !
Nazywam się BARBARA KONAESKA VERRATTI, mieszkam we Francji ze względów zdrowotnych. Chcę wam powiedzieć, że łaska Boża przywiodła mnie do was i dziękuję wam za to. Chciałbym przedstawić Państwu ofertę, która może Państwa zainteresować. To nie jest spam ani reklama. Jestem wdową i moje konto bankowe ma bardzo duże saldo. skontaktuj się ze mną na mój e-mail w skrzynce pocztowej. Kiedy się ze mną skontaktujesz, wyślę Ci moje dane bankowe, abyś mógł bezpośrednio otrzymać moje środki. bądź błogosławiony
e-mail: cruzley600@gmail.com


Nazywam się Adriana Rzepka, szwajcarska przedsiębiorczyni, byłam hospitalizowana w Niemczech ze względów zdrowotnych. Cierpię na guza mózgu. Wyniki niektórych moich analiz medycznych wykazały, że moje dni na ziemi są policzone. Niestety nie mam rodziny.
lub dziecko, które będzie mogło skorzystać z tych pieniędzy. Polecił mi to Ojciec mojego kościoła i przewodnika duchowego, aby przekazać go tak, aby Pan wybacz mi moje grzechy. Więc jesteś
beneficjent 500.000€.
Ofiarowuję Ci to z głębi serca. Proszę przyjąć to i dobrze to wykorzystaj.
Proszę tylko o modlitwę, aby moja operacja się udała
W porządku.
Powiedz mi, czy jesteś zainteresowany?




Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 15-07-2023 o 08:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20896  
Nieprzeczytane 14-07-2023, 17:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Niesamowity świat liczb | Odcinek 4 | Film dokumentalny | Historia matematyki w Europie | Newton
https://www.youtube.com/watch?v=RlIeFp4msj0


Sekrety matematyki | Odcinek 4 "Świat w ruchu" 💡Niesamowity świat liczb🔴 XVII wiek przyniósł bezprecedensowy wzrost idei matematycznych i naukowych w całej Europie. Galileusz obserwował księżyce Jowisza na orbicie wokół tej planety. Tycho Brahe zebrał ogromną ilość danych matematycznych opisujących pozycje planet na niebie. Będąc asystentem Brahe'a, Johannes Kepler po raz pierwszy zetknął się z tematem ruchu planet i poważnie z nim zetknął się. Obliczenia Keplera uprościł współczesny wynalazek logarytmów przez Johna Napiera i Josta Bürgi. Keplerowi udało się sformułować matematyczne prawa ruchu planet. Geometria analityczna opracowana przez René Descartesa (1596–1650) pozwoliła na wykreślenie tych orbit na wykresie we współrzędnych kartezjańskich.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20897  
Nieprzeczytane 14-07-2023, 17:07
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Mit 4. (Profesjonalne?) wykrywanie podsłuchów
https://www.youtube.com/watch?v=AcTx7YM-DM8&t=54s


Leszek Suchecki na podsłuchu

Film obnaża niektóre metody wykonywania płatnej usługi wykrywania podsłuchu. Wykonawcy powinni być wyposażeni w profesjonalny sprzęt, skoro mają dostać za wykonanie usługi wynagrodzenie. Stosowanie technik dostępnych dla każdego, częste braki w wyposażeniu w aparaturę pomiarową jakiejkolwiek klasy, to kompromitujące wykonawców praktyki. Nazywanie zwykłego, przy pomocy oczu, latarki i śrubokręta, poszukiwania urządzeń podsłuchowych "inspekcją optyczną" czy innymi równie wzniosłymi hasłami powinno zastanowić potencjalnych zleceniodawców, czy na pewno dokonali słusznego wyboru wykonawcy usługi.

0:00 Wstęp
0:28 Przyrządy stosowane do wykrywania
1:14 Nazewnictwo dotyczące technik poszukiwania podsłuchu
1:41 Czy da się wykryć miniaturowy mikrofon śrubokrętem?
3:29 Poszukiwanie podsłuchu w dużych pomieszczeniach
4:05 Podsumowanie

Cykl filmowy ma na celu obalanie mitów na temat działań profesjonalistów w dziedzinie przeciwdziałania coraz powszechniejszej inwigilacji w życiu prywatnym i w działaniach biznesowych.
Jeżeli prezentowany materiał się spodobał, subskrybuj kanał i daj łapkę w górę. Niebawem następne odcinki, a w nich kolejne mity do obalenia. Powinno być ciekawie i być może trochę wesoło
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20898  
Nieprzeczytane 15-07-2023, 13:13
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Dolar robi ruchy, Surovikin na przymusowych wakacjach.
https://www.youtube.com/watch?v=1tZoTBGt5nE



Artur Kalbarczyk


Transmisja na żywo 17 godzin temu
www.patrioci-polska.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20899  
Nieprzeczytane 15-07-2023, 13:17
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie


Azowcy znów na froncie
https://www.youtube.com/watch?v=jOfpdkf1qwI


Powrót dowódców Azowa na Ukrainę, wywołał szereg komentarzy zarówno w kraju pochodzenia jak i w samej Rosji, gdzie środowiskom popierającym Specjalną Operację Wojskową przyszło przełknąć po raz kolejny gorzką pigułkę. Dlaczego jednak na taki krok zdecydowali się Turcy? Tymczasem, po kilkunastu dniach od akcji Wagnerowców, dowiedzieliśmy się o spotkaniu Władimira Putina z dowódcami grupy na Kremlu, co również tworzy dla Rosji pewien precedens. W nowej odsłonie Raportu z Frontów także poszerzona informacja o zamachu w Krasnodarze, oraz przegląd tych wydarzeń, których w polskojęzycznych mediach albo nie było, albo zostały wypaczone, na czele ze szczytem NATO w Wilnie. Zapraszają: Mateusz Piskorski i Tomasz Jankowski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20900  
Nieprzeczytane 15-07-2023, 13:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Angola i Mozambik, w Afryce
https://www.youtube.com/watch?v=SHvNY12zFRg



Portugalia najlepsze lata ma już za sobą … kiedyś byli światowym imperium, pierwszym imperium w historii świata, zasłynęli z wypraw morskich od 14-go wieku … podwaliny dla rozbudowy floty i morskiego nawigowania dał Henryk żeglarz, który swoją drogą nigdy po morzu nie pływał … Portugalczykom przypadło w udziale m.in. odkrywanie Afryki i zainicjowali handel niewolnikami, zbudowali pierwsze imperium kolonialne, wprowadzili pierwszą światową walutę …

A ja bym chciał zwrócić uwagę dużą różnorodność i brak tożsamości Afryki … Afryka podzielona została ostatecznie w 1895 między mocarstwa kolonialne, tak od linijki, jak się kolonistom ta linijka ułożyła … we współczesnej Angoli używa się 46 języków, taka różnorodność tamtejszych ludów, w Mozambiku używa się 43 języków, w sumie prawie 90 języków w obu krajach … jak porozumiewają się między sobą? … najczęściej w języku portugalskich kolonistów, nie mają swoich języków komunikacji …
Ale przecież przy tej różnorodności językowej nie ma też jednej kultury … każdy żyje w innym kręgi kulturowym i wiele jest grup żyjących jeszcze dziko, jak przed wiekami, w chatach skleconych z gałęzi … na dzień idą do buszu, wracają do wiosek na noc, rozmnażają się, dzień do dnia podobny, jak przed wiekami …
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:59.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.