menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #9321  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 19:23
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Przeprosiłam już za wcinanie się w dyskusję, więc jedno czy dwa zdania więcej mi nie zaszkodzą. ...


"Wiara jest uniwersalna. Tylko nasze konkretne metody jej rozumienia są arbitralne. Niektórzy modlą się do Jezusa, inni pielgrzymują do Mekki, a jeszcze inni badają cząstki subatomowe. W sumie wszyscy szukamy prawdy, czegoś potężniejszego od nas samych." – D. Brown

Do miłego zgadania... kiedyś.....


O nie nieeeeeeeeee, teraz to ja juz Cie Ostatku tak szybko nie wypuszcze, nie po tym, co tu wypisujesz. ))
Mialam to juz napisac po Twoim poprzednim poscie, ale najpierw chcialam odniesc sie do postu Wankabor..., a pozniej, ... to juz zaczelam nie wyrabiac na zakretach ( niby emeryturka, a jednak ciagle czasu brak ).
Ostatku, ja bardzo licze na Ciebie.
Na to, ze "pokazesz" nam jak czytac cos takiego jak "Biblia" ( juz wczesniej o tym wspominalas, ze zle to robimy i ja bardzo, baaaaaardzo chcialabym sie dowiedziec, jak prawidlowo nalezy sie do tego zabierac ).
Nie bede ukrywac, ze te fragmenty ktore znam, odbieram wprost, no i od razu mam nerwa.
No bo jak go nie miec, gdy sie czyta cos takiego:

"Zabijecie sposrod dzieci wszystkich chlopcow, a sposrod kobiet te, ktore juz obcowaly z mezczyzna.
Jedynie wszystkie dziewczeta, ktore jeszcze nie obcowaly z mezczyzna, zostawicie dla siebie przy zyciu."
( tych dziewczynek, to oni wtedy zostawili sobie ok. 32 000 sztuk ).


Dla siebie zostawcie ...
Jak to sie ma do boskiego poczucia moralnosci?
Czy skuteczna obrona takiej nikczemnosci jest w ogole mozliwa?
- pyta TeapotPilot ( a ja za nim ).


Ostatku, bylabym wdzieczna, gdybys obejrzala koncowke tego filmu, tak od 39,54 min. i napisala, jak to nalezy interpretowac, bo moja dotychczasowa interpretacja wywoluje zgola odmienne uczucia, niz milosc do blizniego, do Boga, niz szacunek do Biblii i szacunek do KK, ktory chyba na kazdej mszy wyciaga tę Ksiege i sie nią posiłkuje.


Księga Sakralnych Absurdów - Księga Liczb
https://www.youtube.com/watch?v=fnKnBBgGovk (48:48)
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9322  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 19:32
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Proponuję dla ludzi pragnących wiedzy na temat zbrodni religijnych zapoznać się np. z działalnością Hypatii Aleksandryjskiej (350-415 n.e.)

Ogladalam kiedys film fabularny poswiecony jej i tym strasznym wydarzeniom.
To byl piekny i przejmujacy film.
Dlatego jak pozniej weszlam na to Forum, zobaczylam nick Hypatia ..., z czasem poczytalam troche jej postow ..., to sie wcale nie dziwilam, ze wlasnie taki sobie wybrala.
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9323  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 19:46
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DB9BD 34
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9324  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 20:01
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
Ogladalam kiedys film fabularny poswiecony jej i tym strasznym wydarzeniom.
To byl piekny i przejmujacy film.
Dlatego jak pozniej weszlam na to Forum, zobaczylam nick Hypatia ..., z czasem poczytalam troche jej postow ..., to sie wcale nie dziwilam, ze wlasnie taki sobie wybrala.
.

Filmu, o którym wspominasz nie widziałam. Postów seniorki o nicku Hypatia od dawna nie czytam. Dlatego nie mogę nic na ten temat napisać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9325  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 20:23
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 013
Domyślnie

Przepraszam za wtręt;
na banie u kochanej Wandeczki
siedzę nie tylko ja / co jest w pełni zrozumiałe, szanuję decyzję i pochwalam/
ale także czcigodna Hypatia i dostojny Pluto.
Łaska koleżanki Wandy na pstrej chabecie jeździ,
ale za to jest tutaj wesoło.

Ach Wando, cóżeś mi uczyniła, cóżeś?!?!?
Przecie ja się nie znam na religiach?


Już mnie nie ma.
Za trudny temat na moją starczą łepetynę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9326  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 20:36
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Ostatku wszystkie religie animistyczne o których czytałem , tłumaczyły niezrozumiałe dla tych społeczności zjawiska przyrody , odwołując się do czynnika boskiego. Duże cywilizacje zlokalizowane zawsze były nad rzekami , bo do życia potrzebna woda pitna , stąd w mitach mogą się znależć różne opisy powodzi . Stąd cywilizacjach gdzie wykluczamy wcześniejszą możliwość kontaktu , szukamy występowanie podobnych mitów , opartych o czynnik łączący występujący w opisach.
W serii antropologia religii wydawnictwa Nomos , czytałem prace Władimira Proppa -Morfologia bajki magicznej ciekawa praca szukająca podobieństw w mitach i folklorze.

Ostatek napisał ewność, że religie zawsze plotą bzdury jest ograniczaniem poszukiwań. Ja nie zajmuję się udowadnianiem co w religii co jest prawdą i nie szukam dowodów na istnienie Boga. Religia oparta jest na wierze a nie wiedzy. Są też dogmaty przyjmowane przez wiernych jako prawdy objawione. Wątek powstał bo zmierzamy do państwa wyznaniowego w którym religia staje się dyscypliną naukową.

Stąd pomysł wspólnego przeczytania książki która jest podstawą wiary rzymskokatolickiej , islamu , zastanowienia się nad tym co w niej jest napisane. Przecież nie jest tajemnicą że Biblię się ma ale mało kto ją czytał. Każdy sam musi odpowiedzieć sobie czy to prawda czy fałsz w opisach zdarzeń biblijnych i zawsze ma możliwość wyboru ,zmienić na inne lub być poszukującym, bo wyznanie religijne jest prywatną sprawą każdego Europejczyka.

Słowo fanatyzm urasta do miecza którym niektórzy wymachują na prawo i lewo.To co jest w literaturze ogólnodostępne powinno podlegać ocenie czytającego.Nie powinniśmy się obrażać na krytykę i każdemu przysługuje napisanie zdania odrębnego bo posiada argumenty.A jak nie posiada to się nie odzywa i zgłębia zagadnienie by mając już argumenty zabrać głos.

Internet i jego dostępność umożliwia każdemu z korzystania z jego zasobów. Cyfryzacja bibliotek publicznych umożliwia sięgnięcie w każdej chwili do zasobów np. polona.pl .Nie ma możliwości postawienia znaku równości pomiędzy modlitwą ,pielgrzymką i badaniem cząstek elementarnych .Wiara to nie wiedza naukowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9327  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 20:47
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC73D 62
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9328  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 22:27
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Filmu, o którym wspominasz nie widziałam. Postów seniorki o nicku Hypatia od dawna nie czytam. Dlatego nie mogę nic na ten temat napisać.

Zauwazylam, ze nie darzycie sie sympatia, podobnie zreszta, jak Pluto z Waclawem, ale ja lubie calą czwórkę.
Kazdy z Was ma inna forme przekazu, lecz wszystkie sa ciekawe i warte zapoznania sie z nimi.
Mam nadzieje, ze kiedys te Wasze wzajemne urazy odejda w zapomnienie, co pozwoli Wam na swobodna wymiane pogladow w tym watku.
Chyba wszyscy tylko by na tym zyskali ...
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9329  
Nieprzeczytane 26-06-2019, 23:14
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
Mam nadzieje, ze kiedys te Wasze wzajemne urazy odejda w zapomnienie, co pozwoli Wam na swobodna wymiane pogladow w tym watku.
Chyba wszyscy tylko by na tym zyskali ...

Ja "poruszam" się głównie po wątku "Ateista". Sporadycznie "wchodzę" na inne wątki, ponieważ mnie nie interesują. Oczywiści, że są tu internetowe sympatie i antypatie. Takie zjawisko zawsze występuje w zespole ludzi. Nie ma sensu prowadzić agresywnej dyskusji . Rozmowa, wymiana myśli ma nam sprawiać przyjemność.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9330  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 05:54
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Wspólne czytanie Biblii z TeapotPilot-em na Senior Cafe. Księga Sakralnych Absurdów - Księga Wyjścia cz. 2 ( 42:54 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=SyN2m0UKotE&t=595s

Izraelici pod wodzą Mojżesza opuszczają Egipt a Mojżesz umacnia swój autorytet przekonując dwumilionowy tłum, że jest wybrańcem boga Jahwe... Sam Jahwe jeszcze raz zaspokaja swoje sadystyczne ciągoty i ostatecznie rozprawia się z Egipcjanami. Mojżesz przedstawia Izraelitom zbiór boskich praw i obowiązków, którym mają się od tej pory podporządkować. Dowiadujemy się z nich między innymi o niektórych boskich pomysłach dot. relacji między właścicielem niewolnika a niewolnikiem np. o tym jak mocno możesz katować człowieka będącego twoją własnością, żeby było to w zgodzie z boskim prawem. "Strzyżenie Owiec" - Mojżesz informuje swoje owieczki o obowiązku składania danin. Dla Jahwe, oczywiście. O tych i innych jeszcze rzeczach dowiadujemy się w tym odcinku Księgi Sakralnych Absurdów.

Pomału zbliżamy się do końca naszej przygody z tekstem "świetej księgi" .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9331  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 12:56
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7BAD EB
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9332  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 13:03
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DBAEA A8
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9333  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 14:24
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7E8B 23
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9334  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 14:33
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D83B3 B9
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9335  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 14:35
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D7EDF 7F
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9336  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 19:28
lublinianka55 lublinianka55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 809
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Ja "poruszam" się głównie po wątku "Ateista". Sporadycznie "wchodzę" na inne wątki, ponieważ mnie nie interesują. Oczywiści, że są tu internetowe sympatie i antypatie. Takie zjawisko zawsze występuje w zespole ludzi. Nie ma sensu prowadzić agresywnej dyskusji . Rozmowa, wymiana myśli ma nam sprawiać przyjemność.

Z tego samego zalozenia wychodze.
Lubie sprawiac sobie przyjemnosc prawie tak bardzo, jak lubie sprawiac przyjemnosc innym, bo to mnie jeszcze bardziej cieszy.
Dlatego pisze na tym Forum i to w roznych watkach.
.
__________________
Największym dobrem jakie możesz wyświadczyć drugiemu jest nie tylko podzielenie się z nim swoim bogactwem, ale odkrycie przed nim jego własnego bogactwa.
Benjamin Disraeli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9337  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 22:33
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał lublinianka55
Lubie sprawiac sobie przyjemnosc prawie tak bardzo, jak lubie sprawiac przyjemnosc innym, bo to mnie jeszcze bardziej cieszy.
Dlatego pisze na tym Forum i to w roznych watkach.
.


Człowiek jest "istotą stadną" bowiem w stadzie łatwiej i przyjemniej żyć. Tworzymy "klany": mamy rodzinę, przyjaciół, znajomych . Funkcjonują klubu gdzie spotykają się pasjonaci w określonej dziedzinie zainteresowań. Technika umożliwiła nam spotkania internetowe, bez wychodzenia z domu, to dzięki NAUCE (nie Bogu). Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9338  
Nieprzeczytane 27-06-2019, 22:53
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5DC3A9 8F
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9339  
Nieprzeczytane 28-06-2019, 07:55
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...&oe=5D80F9 FE
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9340  
Nieprzeczytane 28-06-2019, 09:15
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 617
Domyślnie

Księga Sakralnych Absurdów – Dekalog ( 30:25 min. )
https://www.youtube.com/watch?v=gI6fox-Cgkg&t=184s

"Dziesięć Przykazań Bożych zawierają "ogromną i nieprzemijającą wartość i są dla nas moralnym drogowskazem"...Itd, itd. Takie zdanie o tych kilku antycznych zakazach i nakazach mają miliony wiernych. Tak zostali zaprogramowani. Zastanawianie się i przemyślenia na ten temat nie będą akceptowane. Ja jednak ośmielam się mieć własną opinię na ten temat i chcę się nią w tym nagraniu z Wami podzielić. Myślę, że sławny Dekalog to kilka podstawowych, fundamentalnych norm, regulujących życie ludzi w starożytnych społecznościach. Są to normy, których początki sięgają nieskończenie daleko w przeszłość. Takie zakazy jak nie zabijaj czy nie kradnij istniały na długo wcześniej i leżą u podstaw życia w społeczeństwie. Społeczność, która nie przyjęłaby tych podstawowych regulacji po prostu przestałaby istnieć. Liderzy judeochrześcijańskich wierzeń zawłaszczyli sobie te antyczne prawne regulacje. Następnie dodali kilka naprawdę durnych punktów od siebie (np: pierwsze trzy przykazania mówią o chorobliwej hiper-supremacji Boga). Teraz wystarczyło tylko wmówić fanom nowej religii, że to Bóg napisał te przykazania i ... mamy Dekalog."..

W ten sposób przeczytaliśmy wspólnie część zabytku piśmiennictwa , przez niektórych uważanych za święte słowa jakiegoś bytu ponadczasowego. Czy tak jest naprawdę ? ,czy jest to słowo Boże.? Izraelski nomada mógł tak myśleć ale żyjący senior w XXI wieku może na ten zabytek piśmiennictwa mieć pogląd inny.Żyjemy w społeczeństwie gdzie obowiązuje pluralizm religijny i pomału dokonują się zmiany społeczne i już nikogo nie dziwi mnogość wyznań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:18.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.