menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #861  
Nieprzeczytane 17-02-2024, 12:57
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !
Stary dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej - wyremontowany

Marcin Bazylak - Prezydent Dąbrowy Górniczej zaprasza na wirtualny spacer 😊
https://www.facebook.com/watch/?v=927269975196462







Dworzec w centrum Dąbrowy Górniczej to jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków w Dąbrowie. Ten wspaniały gmach, jak i cały węzeł kolejowy, niesie za sobą mnóstwo wspaniałej historii ......
Troszkę historii :
W Europie leczącej rany po wojnach napoleońskich następuje okres względnej stabilizacji. Niestety, Polska ponownie podzielona przez zaborców na Kongresie Wiedeńskim, jako niepodległe państwo już nie istnieje, a tzw. Królestwo Polskie - posiadające pewne elementy autonomii wchodzi w skład imperium rosyjskiego.

W 1833 roku (a więc już po nieudanym Powstaniu Listopadowym) Rada Administracyjna Królestwa Polskiego przekazała Bankowi Polskiemu Dyrekcję Górnictwa Rządowego, a to oznaczało faktyczną władzę nad wszystkimi rządowymi kopalniami i hutami. Rozwój gospodarczy hamowany był jednak przez brak infrastruktury komunikacyjnej. Aby tą sytuację poprawić zajęto się budową dróg bitych i wykorzystaniem żeglugi rzecznej. Szukając jeszcze innych rozwiązań zwrócono także uwagę na nowy wynalazek, jakim w tym czasie była kolej żelazna.


Projekt budowy linii kolejowej łączącej Warszawę z okręgiem przemysłowym, o nazwie Zagłębie Dąbrowskie, oraz z południową granicą Królestwa Polskiego powstał już w 1835 roku. Dostrzeżono, że ta inwestycja może przyczynić się wybitnie nie tylko dla rozwoju samego południowo-zachodniego krańca Królestwa, ale także do rozwoju gospodarczego całego Królestwa Polskiego.

W 1835 roku, S. Wysocki przedstawił raport: "Uwagi nad sposobem rozłożenia robót przygotowawczych do projektu drogi szynowej od Niwki (obecnie dzielnica Sosnowca) do Warszawy".

Z tytułu raportu wynika jasno, że pierwotnie planowano przeprowadzenie linii kolejowej do kopalń Niwki (obecnie dzielnica Sosnowca), a granicę Królestwa Polskiego tory miały przekroczyć w okolicach granicznego trójkąta, późniejszego słynnego Trójkąta Trzech Cesarzy. Ten plan w późniejszym czasie uległ zmianie.

Linia kolejowa przeprowadzona od Warszawy ........., a następnie przez Ząbkowice (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej) miała dotrzeć do południowej granicy Królestwa.

Trasa
Warszawa – Pruszków – Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów (Ruda Guzowska) – Skierniewice – Koluszki – Piotrków Trybunalski – Radomsko – Częstochowa – Poraj – Myszków – Zawiercie – Łazy – Ząbkowice(obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej) – Strzemieszyce Południowe (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej) – Granica - Maczki (obecnie dzielnica Sosnowca).

Dworzec kolejowy Granica
Granica obecnie Maczki dzielnica Sosnowca.
Należy tu przypomnieć, że stację Granica Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej wybudowano na całkowitym pustkowiu. Nie było tu żadnego miasta, a osada kolejowa dopiero powstawała. Funkcjonujący od 1 kwietnia 1848 roku budynek dworca, wraz z towarzyszącymi obiektami robił na podróżnych bardzo duże wrażenie swoją wielkością i stylem. Projektantem ogromnego dworca był znany architekt Henryk Marconi.
Postanowiono wybudować również nowe stacje w Dąbrowie Górniczej i Będzinie.

Była to pierwsza linia kolejowa na ziemiach Królestwa Polskiego.

Synergia przemysłu i kolei (1848, 1859, 1885-1887), która produkty tegoż przemysłu mogła teraz przewieść na nieograniczone rynki zbytu spowodowała niesamowity impuls, który w sposób iście "amerykański" spowodował rozwój nie tylko obszarów dzisiejszego Sosnowca, ale tego fragmentu Zachodniej Małopolski, który wkrótce przybierze imię Zagłębia Dąbrowskiego.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #862  
Nieprzeczytane 17-02-2024, 13:37
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska

Projekt budowy linii kolejowej z Warszawy do granicy z zaborem austriackim powstał już w 1835 roku. Projektowana linia otrzymała nazwę: Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska.

Początkowo rozważano wybór trakcji parowej lub powozów ciągniętych po szynach przez konie, albo trakcji mieszanej, lecz ostatecznie w 1841 roku zdecydowano się na nowoczesną trakcję parową.

Ówczesny tabor składał się z belgijskich lokomotyw parowych (opalanych drewnem, z czerwonymi kołami oraz czarną „resztą”), wagonów osobowych i towarowych.

W 1844 roku ukończono pierwszy odcinek linii z Warszawy do Pruszkowa.
W 1845 roku ukończono odcinek do Grodziska Mazowieckiego.
W 1845 roku tory doprowadzono do Skierniewic i Łowicza.
W 1846 roku – ukończono odcinek do Częstochowy.
1 kwietnia 1848 doprowadzono tory do południowej granicy Królestwa w Maczkach (dzisiaj dzielnica Sosnowca).

W 1845 roku tabor kolejowy wówczas składał się z 8 lokomotyw parowych (opalanych drewnem), 58 wagonów osobowych i 62 towarowych. W roku 1848 liczba lokomotyw sięgnęła już 35, wagonów osobowych 87 a towarowych 312.

Wraz z postępem techniki kolej poddawana była stałej modernizacji. Umacniano nawierzchnię torów, podkłady sosnowe wymieniano na dębowe, szyny żelazne na stalowe, w celu eksploatowania cięższych pociągów.

Znaczenie ekonomiczne Kolei Warszawsko-Wiedeńska polegało m.in. na umożliwieniu eksportu węgla kamiennego z Zagłębia Dąbrowskiego ......


W 1844 roku ukończono pierwszy odcinek linii z Warszawy do Pruszkowa.

Najbardziej reprezentacyjnym i znanym budynkiem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej był dworzec zbudowany w 1845 roku u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich (Warszawa). Dziś nie ma po nim śladu (w tym miejscu znajduje się stacja metra Centrum). Jednak we współczesnej Warszawie można odnaleźć jeszcze pozostałości infrastruktury tej najstarszej warszawskiej kolei.
Dworzec nie zachował się do dzisiejszych czasów. Pozostałości Dworca Wiedeńskiego ostały zniszczone przez Niemców po Powstaniu Warszawskim.





Radomsko




Częstochowa




Ząbkowice (obecnie dzielnica Dąbrowy G.)



Sosnowiec



Granica





Kolej Warszawsko-Wiedeńska w XIX wieku była najdłuższą linią kolejową w Europie. Od Warszawy do granicy austriackiej mierzyła 327,6 km.

Dworce kolejowe w tych czasach stanowiły centrum zainteresowania i spotkań nie tylko podróżnych. Restauracje dworcowe tętniły życiem, skupiała się w nich śmietanka towarzyska i intelektualna miasta i okolic. Serwowano w nich dania i trunki.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #863  
Nieprzeczytane 17-02-2024, 14:00
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !



Ciekawostki

* W 1845 roku tabor kolejowy wówczas składał się z 8 lokomotyw parowych (opalanych drewnem), 58 wagonów osobowych i 62 towarowych.
W roku 1848 liczba lokomotyw sięgnęła już 35, wagonów osobowych 87 a towarowych 312.

* W 1912 roku Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska została upaństwowiona przez rząd rosyjski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę została włączona do systemu kolei polskich.

* W 1850 roku pociąg pokonywał trasę między Warszawą i Grodziskiem Mazowieckim w 45 minut, dziś - w około 40. Do Częstochowy dojeżdżał w 8 godzin, dziś czterokrotnie szybciej.

* Podróż pociągiem do Wiednia: Cztery klasy, cztery dzwonki i cztery dni.
Pociągi były tak punktualne, że można było według nich regulować zegarki, a pracownicy kolei cieszyli się poważaniem.
Dworce dzieliły się na cztery części - tyle, ile było klas w pociągach. Każda miała osobną poczekalnię, restaurację i bagażownię. Nie było zapowiedzi przez megafony, lecz - cztery dzwonki.
Pierwszy oznaczał, że czas kończyć posiłek, drugi - płacić rachunek, trzeci - pora się zbierać, czwarty - pociąg odjeżdża za kwadrans. Stąd wzięło się powiedzenie "robić coś" na ostatni dzwonek.

* Przedział pierwszej klasy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej liczył 8 miejsc, drugiej klasy - 10 miejsc. Były ładnie przystrojone, wyposażone w miękkie kanapy, ogrzewane. Choć trzeba wyjaśnić, że pod słowem "ogrzewanie" na początku kryła się... miska z gorącą, parującą wodą, później wodę zastąpił rozgrzany piasek, dopiero z czasem wprowadzono ogrzewanie gazowe, później elektryczne.

* Kolej w Dąbrowie G. została otwarta około 1858 roku m.in. w celu transportu zagłębiowskiego węgla w głąb kraju.

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #864  
Nieprzeczytane 03-03-2024, 10:58
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Polska - rolnictwo

https://www.youtube.com/watch?v=bwRdIQC9DPg
Rolnicze blokady
"...w całej UE wrze, rolnicy w różnych krajach wychodzą na ulice ...
...... UE jest wielką fabryką przetwarzającą surowce w gotowe produkty, które potem eksportuje ... w tej fabryce chodzi o zapewnienie tanich produktów ... rolnik, który nie przetwarza stoi na straconej pozycji ...
...a polscy decydenci nie potrafią tego zrozumieć ... nie tworzą żadnych perspektyw dla rolników, czy to są prawdziwi ministrowie rolnictwa?
"

Zbigniew Dylewski
"
...
Nazywam się Zbigniew Dylewski i jestem autorem kanału YouTube, doktorem ekonomii, wykładowcą akademickim i aktywnym przedsiębiorcą.
...
Wszystkie wykłady to moja praca, moja praca w ustalaniu ekonomicznej prawdy.
...
Dlaczego Zachód jest bogaty? Bo publiczna gospodarka i publiczne pieniądze są przedmiotem codziennych rozmów. Gospodarka i publiczny pieniądz należą do nas, mieszkańców i obywateli Polski. Kontrolujmy, rozmawiajmy oraz dyskutujmy o gospodarce i publicznych pieniądzach.
"


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #865  
Nieprzeczytane 05-03-2024, 07:45
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Polska
"Takie tam" z Facebooka


Różnorodności ci u nas mrowie ..............


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #866  
Nieprzeczytane 05-03-2024, 08:22
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

" Zamek w Będzinie. Imponująca budowla obronna, ale także skarbnica legend i tajemnic. Co skrywają jego mury? Kim była zjawa z zamku? "
https://dziennikzachodni.pl/zamek-w-...ACE_1hQyoutube



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #867  
Nieprzeczytane 10-03-2024, 09:04
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Polska

Metropolia czyli Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia

Metropolia - czerwona kropka


"Pół żartem, ...... serio"

10 wyjątkowych miejsc z miejskich legend Śląska i Zagłębia: koniec świata, paszporty i plan hakenkrojca.

https://www.slazag.pl/10-miejsc-slas...DzJ-YyHqA1RXgI


Fragmenty artykułu :

1. Sosnowiec. Kraina za rzeką. Bez paszportu nie wjedziesz

Sosnowiec, czyli mityczne miejsce za Brynicą. Obiekt żartów (lepszej lub gorszej jakości) dla Hanysów z drugiej strony granicznej rzeki.
Do Sosnowca – wiadomo, należy podróżować z paszportem, .......






... mieszkania na najwyższych piętrach wieżowców w Katowicach mają być tańsze, bo sami wiecie, co z nich widać.

Co z nich widać ? Widać Sosnowiec

9. Czeladź - gospodarz ocalił stodołę i 150 lat kpin

... kiedy spojrzeć na mapę, to wygląda jakby pociąg na widok Czeladzi… uciekał. Prowadząca od Dąbrowy Górniczej linia w Będzinie gwałtownie skręca na południe, zmierzając do Sosnowca, a w Czeladzi mogą co najwyżej usłyszeć gwizd lokomotywy.
... – wedle miejskiej legendy – inwestycję zablokował niejaki Nieszporek nie godząc się na puszczenie linii przez swoją stodołę.
Gospodarz Nieszczorek ocalił swoją stodołę, Czeladź straciła szansę na kolej, ........

Dworzec w Czeladzi jest dworcem komunikacji miejskiej, a nie kolei.
Fot. UM Czeladź




Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #868  
Nieprzeczytane 10-03-2024, 09:37
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Polska

Metropolia

GZM czyli Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia


Metropolia - czerwona kropka



Fragmenty artykułu
https://www.transport-publiczny.pl/w...ast-73668.html :
GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Warto przemieszczać się przy użyciu roweru - Velostrady

...... 11 samorządów podpisało porozumienia o rozpoczęciu budowy szybkich dróg rowerowych w GZM. Łącznie powstanie 8 velostrad o długości ok. 120 km.
Realizacja tych inwestycji rozpoczęła się w 2023 roku.

Velostrady zintegrują miasta i gminy GZM. Dotychczas miasta GZM budowały lokalne drogi, realizując tylko nieliczne inicjatywy z miastami sąsiednimi.

Powstanie Velostrad GZM to jedno ze strategicznych działań podejmowanych przez miasta Metropolii. Założenie jest takie, aby pełniły one funkcję transportową, a nie tylko rekreacyjną, czyli zapewniały możliwość bezpiecznego przejazdu w drodze do pracy, szkoły, czy na studia w ramach jednego miasta lub pomiędzy miastami.

Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, podkreśla z kolei, że miasto stawia na zrównoważony transport, dlatego rozbudowa dróg rowerowych jest dla Katowic niezmiernie istotna. – Dzięki podpisanym dziś porozumieniom tylko na terenie Katowic powstanie prawie 16 km dróg rowerowych o standardzie velostrady.


Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca zwraca uwagę, że szybkie połączenie rowerowe: z jednej strony z Katowicami, a z drugiej z Czeladzią, Będzinem i Dąbrową Górniczą – będzie dla mieszkańców podregionu sosnowieckiego fantastycznym rozwiązaniem otwierającym nowe możliwości dla codziennych podróży.

Połączenie Katowic z Sosnowcem, Mysłowicami i Gliwicami znacznie usprawni dojazd do pracy czy zwiedzanie przy wykorzystaniu „dwóch kółek”.


Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic ...
Dzięki szerszemu spojrzeniu łączymy nasze miasta.
Teraz inaugurujemy projekt rowerowy. Chcemy, by rower był używany przez mieszkańców nie tylko do rekreacji, ale również jako codzienny środek transportu.


SOSNOWIEC – CZELADŹ – BĘDZIN – DĄBROWA GÓRNICZA
Długość: ok. 16,9 km
Kontynuacją trasy z Katowic mają być odgałęzienia do kolejnych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Koncepcja zakłada wykorzystanie terenu po kolei piaskowej w Sosnowcu i Czeladzi, a następnie Będzinie i Czeladzi. Pod uwagę brane jest też poprowadzenie jej wzdłuż S86, a później DK94.
Tak czy inaczej – dojedziemy nią do Dąbrowy Górniczej.


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #869  
Nieprzeczytane 13-03-2024, 08:48
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Zręby, wyręby, cięcia…

Pod piły idą kolejne starodrzewia.
Oto przykład z Ostoi Złotopotockiej
[materiał przekazany przez mieszkańca]

Ostoja Złotopotocka jest jednym z obszarów wchodzących w skład sieci Natura 2000. Obejmuje ona ponad 2748 ha powierzchni, a znalazł się w jej obrębie szereg miejsc cennych przyrodniczo. Do obiektów Ostoi należą zarówno rezerwaty, jak i pomniki przyrody. To także malowniczy teren, będący celem turystycznych wędrówek, przez który przebiega kilka szlaków jurajskich – ze Szlakiem Orlich Gniazd na czele.
W Nadleśnictwie Złoty Potok ma powstać Jurajski Park Narodowy. Projektowany obszar ma objąć 4 rezerwaty przyrody (Parkowe, Ostrężnik, Bukowa Kępa oraz Sokole Góry). ...............

W jaki sposób Lasy Państwowe prowadziły tu prace gospodarcze?

... cięcia „pielęgnacyjne” drzew o wymiarach pomnikowych i biocenotycznych na wychodniach skalnych i w siedliskach.
... zrąb zupełny na powierzchni 3,8 ha (w PULu rębnia gniazdowa IVd) w buczynie kwaśnej - siedlisku chronionym prawem UE
... rębnie gniazdowe przy granicy rezerwatu przyrody
... W sąsiedztwie rezerwatu „Parkowe” (pododdziały 264j oraz 263f i in.) w ostatnich dniach wycięto dużą ilość 150/160 – letnie sosny oraz dęby, a kolejne dęby przekraczające wymiary pomnikowe, niektóre z dziuplami zaznaczono do wycinki. Planuje się także przeprowadzenie rębni zupełnej ponad 130-letnich sosen w pododdziale 268i.
... wycięto starodrzew na wielohektarowym obszarze (mapka K. Pierzgalskiego) ponieważ do tej pory nie utworzono postulowanego już w latach osiemdziesiątych rezerwatu przyrody „Góry Gorzkowskie”
...wycięto kilkanaście dębów o wymiarach pomnikowych, prowadząc rębnię IIIb w sąsiedztwie gniazda bociana czarnego (zdjęcia i mapki K. Pierzgalskiego).
... rębnia zupełna (znak zakaz wstępu ze względu na ostoję zwierząt w oddziale gdzie planowana jest rębnia zupełna w pododdziałach 24b i 24i).


⚠️Co trzeba zrobić, by powstrzymać to szaleństwo ?


Komentarze :









Bywam w górach i nie widziałam : młodników ..... a rozglądałam się dookoła. Natomiast, dźwięk pił towarzyszył mi bardzo często, oraz puste tereny po wycince drzew.





*

Zgierza (woj. łódzkie) - Wycinają zielone płuca miasta. "Doszło tutaj do zbrodni ekologicznej"- https://tvn24.pl/lodz/zgierz-las-kro...snia-st7365118


Pozdrawiam

__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #870  
Nieprzeczytane 17-03-2024, 10:55
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Zbieranie gigantycznych ignamów



Ignam, pochrzyn, jam, – rodzaj wieloletnich pnączy z bulwiastymi kłączami. Należy do niego ponad 600 gatunków pochodzących głównie z obszarów tropikalnych.

Wiele gatunków z tego rodzaju jest uprawianych ze względu na jadalne bulwy i owoce. Pochrzyny dobrze się przechowują, dlatego były głównym składnikiem diety na statkach wywożących niewolników z Afryki Zachodniej. Chroniły one przed szkorbutem, choć witaminy C posiadają niewiele. Bulwy dziko rosnących pochrzynów były spożywane w czasach głodu. Bulwy pochrzynu można gotować, smażyć, piec. W Afryce Zachodniej bulwy wchodzą w skład potrawy „fufu” (można ją także sporządzić z manioku, plantatów lub żółtosoczy). Przed spożyciem bulw pochrzynu konieczne jest ich wcześniejsze gotowanie lub moczenie w wodzie, aby pozbyć się toksycznych alkaloidów (dioskoryny). Mylone są z bulwami batata.

https://www.youtube.com/watch?v=jQfre7LMcxE


**



https://www.youtube.com/watch?v=cre1hpdgw_U


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #871  
Nieprzeczytane 21-03-2024, 07:41
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Chorwacja



Rzymski amfiteatr z 2 p.n.e. znajdujący się w Puli w Chorwacji.




Amfiteatr w Puli
Amfiteatr mógł pomieścić 23 tys. widzów, co czyni go szóstym co do wielkości obiektem tego typu na świecie. Jest również jednym z najlepiej zachowanych obok Koloseum w Rzymie i Al-Dżamm w Tunezji.
Jego budowa zapoczątkowana została w 2 p.n.e. za panowania Oktawiana Augusta i trwała do 14 n.e.
Od średniowiecza, amfiteatr był źródłem kamienia dla lokalnej ludności.
Dalszego rozbierania obiektu zakazał w XIII wieku patriarcha Akwilei. W tym okresie organizowano tam targi i turnieje rycerskie. Weneccy dożowie planowali w 1583 rozebrać go w celu pozyskania budulca na swoje pałace lub w całości przenieść go do Wenecji, pomysł jednak ostatecznie nie doczekał realizacji. Po raz ostatni posłużył jako źródło budulca w 1709 roku, kiedy to użyto go do budowy dzwonnicy przy katedrze w Puli.
W XIX w. gubernator Ilirii Auguste de Marmont rozpoczął restaurację obiektu.
Obecnie amfiteatr posiada 5000 miejsc siedzących. Znany jest z organizowania wielu koncertów.


Zdjęcia z internetu











Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #872  
Nieprzeczytane 21-03-2024, 10:19
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321


Rzymski amfiteatr z 2 p.n.e. znajdujący się w Puli w Chorwacji.


Dzień dobry, Martyno
Wywołałaś piękne wspomnienia...

Miałam to szczęście, że byłam w tym amfiteatrze (pisałam o tym na Koncertach...) na koncercie Davida Gilmoura
(jeden z członków zespołu Pink Floyd) we wrześniu 2015 r.
Byliśmy tam kilka dni i trochę zwiedzaliśmy miasto.

Amfiteatr jest położony nad morzem, jak widać na zdjęciach, które zamieściłaś.
Z bliska robi wrażenie, przede wszystkim swoją wielkością
i doskonałą akustyką.
Jest trochę mniejszy od Koloseum czy amfiteatru w Weronie, które też zwiedziłam.

Dorzucam kilka zdjęć autorstwa mojego i córki

to metalowa makieta miasta i sam starożytny amfiteatr

















a tak wyglądał przed samym koncertem i w trakcie...
atmosfera była wspaniała, fani z całego świata...niezapomniane wrażenia











o samym koncercie więcej tutaj:
http://www.klub.senior.pl/showpost.p...post count=89

O samej Puli napiszę więcej, bo warto, miasto nieduże ale ciekawe...
cdn.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #873  
Nieprzeczytane 21-03-2024, 11:11
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie Pula, Chorwacja

W 177 r. p.n.e. Rzymianie podbili Półwysep Istria i również miasto Pola, bo tak się wtedy nazywało.
W drugiej połowie I wieku p.n.e. Pula stała się rzymskim portem.
Funkcjonowała jako ważna baza wojskowa, a także port handlowy i emporium, czyli w starożytności plac
miejski, na którym składowano i prowadzono handel towarami zamorskimi, zazwyczaj położony w pobliżu portu.
W 45 r. p.n.e. miasto uzyskało status rzymskiej kolonii.

Pula została otoczona murami obronnymi z aż 12 bramami miejskimi, z których do dzisiaj zachowały się trzy:
Łuk Sergiuszy, Podwójna brama i Brama Herkulesa.

To Łuk Sergiuszy, niegdyś brama miejska



Innym wyróżniającym się rzymskim zabytkiem jest wybudowana przed 14 r. n.e. za panowania
cesarza Augusta Świątynia Augusta poświęcona samemu cesarzowi.
Stała ona kiedyś na rzymskim forum i przetrwała do naszych czasów.
W jej portyku stoi 6 gładkich kolumn z korynckimi kapitelami.











To główny plac Puli, niegdyś rzymskie forum







w Puli mnóstwo jest takich wąskich uliczek, bardzo przyjemne miasto na wypad wakacyjny










Pozdrawiam
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #874  
Nieprzeczytane 23-03-2024, 13:46
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Przepiękne zdjęcia i bardzo ciekawe informacje. Zachwyciłam się zdjęciami, dokładnie pokazują detale, szczegóły, są wyjątkowe. Super.

Dorzucę :
Davida Gilmoura - ur. 1946r. w Cambridge – brytyjski muzyk, kompozytor, gitarzysta i wokalista, multiinstrumentalista. Najbardziej znany jako długoletni członek zespołu rockowego Pink Floy.
https://www.youtube.com/watch?v=cWGE9Gi0bB0

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #875  
Nieprzeczytane 23-03-2024, 13:56
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Polska

Miasto Włocławek

https://www.youtube.com/watch?v=uJcPIRatJx8



Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #876  
Nieprzeczytane 23-03-2024, 18:57
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Witaj Lulko ! Przepiękne zdjęcia i bardzo ciekawe informacje. Zachwyciłam się zdjęciami, dokładnie pokazują detale, szczegóły, są wyjątkowe. Super.
Dziękuję, Martyno

Można czytać i oglądać do muzyki Gilmoura (to jedno z moich czterech nagrań z Puli, jakie wrzuciłam na You Tube )

David Gilmour - High Hopes - Pula (12.09.2015)

Nie pokazałam jeszcze jednej perełki z Puli

- to Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wybudowana w XV wieku na miejscu dawnej świątyni Jowisza i późniejszej wczesnochrześcijańskiej
bazyliki (pozostały resztki mozaik z V-VI wieku).
W trzynawowych wnętrzach świątyni pozostały antyczne kolumny i rzymski sarkofag (III wiek)
stanowiący dziś ołtarz główny.



















Otoczenie katedry też niczego sobie.







Pozdrawiam
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #877  
Nieprzeczytane 24-03-2024, 10:00
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulko ! Dawne, ... bardzo dawne miejsca ... mają ogromny urok. Jestem fanką takiej architektury i miejsc. Te zdobienia wokół okien, kolumny, wąskie uliczki, wiekowe budynki ... Piękne.
Oglądając powyższe zdjęcia, zaczęłam poważnie myśleć o wypadzie na południe Europy, przecież dekady minęły od moich podróży za granicę Polski. Może uda się zrealizować ten pomysł.

Niestety "morze a nawet ocean"

Uroczy balkonik :



Pozdrawiam
__________________

Ostatnio edytowane przez Martyna321 : 24-03-2024 o 10:10.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #878  
Nieprzeczytane Wczoraj, 20:24
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 498
Domyślnie

Witam !
Obowiązkowa Zasadnicza Służba Wojskowa! Rozporządzenie Wchodzi w Życie w Piątek!
https://www.youtube.com/watch?v=TgEd-brCEBY


Wbrew Cenzurze
Demonstracja, której media nie pokażą, lub wypaczą jej przekaz. Zaprasza: Tomasz Jankowski.

https://www.youtube.com/watch?v=-r8vgkaJ7pg

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #879  
Nieprzeczytane Dzisiaj, 09:44
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 346
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !
Obowiązkowa Zasadnicza Służba Wojskowa! Rozporządzenie Wchodzi w Życie w Piątek!
https://www.youtube.com/watch?v=TgEd-brCEBY


Wbrew Cenzurze
Demonstracja, której media nie pokażą, lub wypaczą jej przekaz. Zaprasza: Tomasz Jankowski.

https://www.youtube.com/watch?v=-r8vgkaJ7pg

Pozdrawiam
Martyna, aż mnie zmroziła ta informacja
Pchają nas do wojny wszelkimi siłami!!!
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów. ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Prawie jedna trzecia seniorów korzysta z mediów społecznościowych - komentarze 94.40.46.xxx Ogólny 0 01-09-2013 14:42
Jedna piosenka na dzień dla Was, od Scarlett Scarlett Muzyka - wątki archiwalne 195 12-07-2012 08:56

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:09.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.